Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    • Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H tedev έγραψε:

      μου ηρθε σημερα το Aqara ρελέ.

      το δοκίμασε κανείς από εδώ, μπας και μου εξηγήσει λίγο την συνδεσμολογία που θέλει?
      Πέμπτη περιμένω τον μάστορα !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      η ερώτηση είναι αν μπορώ να δώσω στα L1-L2 χαμηλότερο ρευμα πχ απο 220.... γιατί θα ήθελα να μπει στο συναγερμό.
      αν εσύ τον μάστορα τον περιμένεις για συναγερμό.... βγάλε καμιά φωτογραφία και κανά σχέδιο μπας και βοηθήσει.

      ευχαριστώ
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H tedev έγραψε:

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H tedev έγραψε:

      μου ηρθε σημερα το Aqara ρελέ.

      το δοκίμασε κανείς από εδώ, μπας και μου εξηγήσει λίγο την συνδεσμολογία που θέλει?
      Πέμπτη περιμένω τον μάστορα !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      η ερώτηση είναι αν μπορώ να δώσω στα L1-L2 χαμηλότερο ρευμα πχ απο 220.... γιατί θα ήθελα να μπει στο συναγερμό.
      αν εσύ τον μάστορα τον περιμένεις για συναγερμό.... βγάλε καμιά φωτογραφία και κανά σχέδιο μπας και βοηθήσει.

      ευχαριστώ


      Αυτό θα κάνω και εγώ, γίνεται με ρελέ από ότι μου είπε ο τεχνικός θα αναρτήσω πληροφορίες !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Harrytzo έγραψε:

      Mi home update μέσω app.
      Υ.Γ. κάτι για what's app διέκρινα...
      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Αυτό για το WhatsApp έχει βγει εδώ και αρκετές μέρες και στο Play store.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Στην μετάφραση έγραφε μόνο για εκτός Κίνας. Επειδή ο Purifier παίζει Ευρώπη το έψαξα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι....

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Στην Zigbee πρίζα η ρύθμιση "Power Failure Memory" όσες φορές και να την ενεργοποιήσω, αν βγω και ξαναμπω στις ρυθμίσεις την δείχνει συνέχεια απενεργοποιημένη. Καμιά ιδέα;

      Επίσης, έχω 1 σενάριο άμα ανοίγει ο συναγερμός να κλείνει η zigbee πρίζα. Το έκανα ξανά για δοκιμή μετά από καιρό αλλά έκανα disable το alarm οπότε δεν πρόλαβε να τρέξει το σενάριο που κλείνει την πρίζα (έλεγε execution timeout). Μετά όμως σε 2-3 άκυρες στιγμές μου την έκλεισε μόνο του (με διαφορά 7-10 λεπτών περίπου). Αυτό για ποιό λόγο έγινε; Μήπως επειδή την 1 φορά την έκλεισα από το κουμπάκι και όχι από το app;

      UPDATE: Ίσως φταίει που ήταν κάπως "κολλημένο" το app και πάταγα συνέχεια το plug να κλέισει και ίσως κράτησε τα πατήματα και τα ριχνε σε τυχαίες στιγμές μετά;
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Δεν μπορώ να καταλάβω πως ενεργοποιούμε το συναγερμό (δηλαδή όταν ανοίγει κάποια πόρτα να στέλνει ειδοποίηση στο κινητο).
      Με λίγα λόγια δεν ξέρω πως να το κάνω να λειτουργεί η πιο απλή λειτουργία του.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Το εγχείρημα δεν επιτευχθεί, το προϊόν αυτό είναι για να ελέγξεις 2 λάμπες για παράδειγμα μαζί και τον διακόπτη τους ή πρίζες ή για να ελέγξεις μια σειρήνα συναγερμού χωρίς να έχεις πραγματικό σύστημα συναγερμού ενώ εγώ ήθελα βγάζοντας μια έξοδο από τον συναγερμό να συνδεθεί στο ρελέ και να με ειδοποιεί όταν θα άλλαζε το στάτους !!! Anyway ο συλλογισμός μου ήταν λάθος !!! Κάποιος κάποια στιγμή με μια πρίζα ενεργοποιούσε μια σειρήνα, με αυτό το ρελέ στην θέση της πρίζας η δουλειά γίνετε ποιο καλά τουλάχιστον αισθητικά και μένει μια ακόμη έξοδος για μια λάμπα π.χ. !!!! Aqara wireless relay !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Το εγχείρημα δεν επιτευχθεί, το προϊόν αυτό είναι για να ελέγξεις 2 λάμπες για παράδειγμα μαζί και τον διακόπτη τους ή πρίζες ή για να ελέγξεις μια σειρήνα συναγερμού χωρίς να έχεις πραγματικό σύστημα συναγερμού ενώ εγώ ήθελα βγάζοντας μια έξοδο από τον συναγερμό να συνδεθεί στο ρελέ και να με ειδοποιεί όταν θα άλλαζε το στάτους !!! Anyway ο συλλογισμός μου ήταν λάθος !!! Κάποιος κάποια στιγμή με μια πρίζα ενεργοποιούσε μια σειρήνα, με αυτό το ρελέ στην θέση της πρίζας η δουλειά γίνετε ποιο καλά τουλάχιστον αισθητικά και μένει μια ακόμη έξοδος για μια λάμπα π.χ. !!!! Aqara wireless relay !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
      μάλλον εσύ θες να κάνεις το αντίθετο από ότι εγώ.

      εγώ θέλω τα xiaomi να λειτουργούν ως έξτρα αισθητήρες στο συναγερμό μου.
      αυτό σημαίνει ότι ΑΝ ανοίξει η πόρτα που έχω ενα xiaomi door sensor πχ..... ο αυτοματισμός να "ανάψει" το κανάλι 1 το οποίο με την σειρά του, μέσα από ένα ρελέ θα δώσει ρεύμα αντίστοιχα στην πλακέτα του συναγερμού και έτσι θα ξέρει ο συναγερμός ότι άνοιξε αυτή η ζώνη.... άρα θα χτυπήσει και ο συναγερμός εφόσον είναι ενεργός.
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @tedev Δεν γίνεται αυτό που λες, τα κανάλια δίνουνε ρεύμα δεν παίρνουν ρεύμα αυτό είναι το πρόβλημα !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Ο/H Ikariapower έγραψε:

      @tedev Δεν γίνεται αυτό που λες, τα κανάλια δίνουνε ρεύμα δεν παίρνουν ρεύμα αυτό είναι το πρόβλημα !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

      μάλλον εγώ λέω κάτι λάθος. το κανάλι ΘΕΛΩ να δώσει ρεύμα στο συναγερμό. αυτό ακριβώς θέλω. Δεν θέλω να πάρει ρεύμα από το συναγερμό.
      έτσι ακριβώς θα ξέρει ο συναγερμός ότι κάτι έγινε σε αυτή τη ζώνη.
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ρε παιδιά πείτε και σε μένα...
      Πως θα το ρυθμίσω για:
      1. Να ενεργοποιείται (alarm on) με ένα κουμπί στο software η με το πάτημα ενός κουμπιού (αυτά που πουλάει η xiaomi)
      2. Όταν ενεργοποιηθεί με τον παραπάνω τρόπο, αν ανοίξει κάποια πόρτα ή αν πιάσει κίνηση κάποιο ραντάρ να χτυπάει η σειρήνα του hub και να μου στέλνει ειδοποίηση στο κινητό.
      3. Με τον ίδιο όπως τον 1 τρόπο να απενεργοποιείται
      4. Αν γίνεται η ενεργοποίηση και η απενεργοποίηση με geofencing.
      Έχω hub Aqara.
      Ευχαριστω εκ των προτέρων.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk