Διαφήμιση

Γενική συζήτηση Xiaomi Redmi 4A (Rolex)

    • RedMi 4A
    • Ο/H G.Makrihairis έγραψε:

      Ο/H billphone έγραψε:

      Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει αλλά στο Geekbuying έχει preorder το Redmi 4A με Official Global Version με την B20 στα 88€!
      Νομίζω ότι είναι στα 88$ και όχι 88€...Ποια ακριβώς η διαφορά αυτής της rom και αν αξίζει....
      Δεν είναι άλλη Rom, είναι Global ή International Versiοn και έχει επιπλέον και την συχνότητα Β20 που χρησιμοποιείται στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες για σύνδεση 4G
    • Γεια σας,
      Έχω ήδη περάσει την ελληνική XTRV με το TWRP του cofface και όλα μια χαρά. Ωστόσο δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Έχω δοκιμάσει τους drivers που είναι στον οδηγό αλλα τίποτα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
    • Ο/H lazux έγραψε:

      Γεια σας,
      Έχω ήδη περάσει την ελληνική XTRV με το TWRP του cofface και όλα μια χαρά. Ωστόσο δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Έχω δοκιμάσει τους drivers που είναι στον οδηγό αλλα τίποτα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
      ναι ολοι το ιδιο προβλημα εχουμε .. αναμενουμε για λύση απο καποιον που σκαμπαζει :D
    • Διαφήμιση
    • Ο/H lazux έγραψε:

      Γεια σας,
      Έχω ήδη περάσει την ελληνική XTRV με το TWRP του cofface και όλα μια χαρά. Ωστόσο δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Έχω δοκιμάσει τους drivers που είναι στον οδηγό αλλα τίποτα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

      Ο/H kexas έγραψε:

      Ο/H lazux έγραψε:

      Γεια σας,
      Έχω ήδη περάσει την ελληνική XTRV με το TWRP του cofface και όλα μια χαρά. Ωστόσο δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Έχω δοκιμάσει τους drivers που είναι στον οδηγό αλλα τίποτα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
      ναι ολοι το ιδιο προβλημα εχουμε .. αναμενουμε για λύση απο καποιον που σκαμπαζει :D
      Για ποιόν λόγο δεν βλέπει το κινητό σας???Τί Windows έχετε??? Παλαιότερα είχα ολόιδιο θέμα με το Pc μου επειδή χρησιμοποιούσα Windows 7N. Του έβαλα τα Windows 10N και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μετά έβαλα τα 10αρια την full έκδοση και δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα...

      Γενικά έχει θέμα συμβατότητας το κινητό>?? Το ψάξατε και αλλού?
      Sent from my Nokia 3310 using Mapatalk
    • Ο/H sylvester έγραψε:

      Ο/H lazux έγραψε:

      Γεια σας,
      Έχω ήδη περάσει την ελληνική XTRV με το TWRP του cofface και όλα μια χαρά. Ωστόσο δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Έχω δοκιμάσει τους drivers που είναι στον οδηγό αλλα τίποτα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

      Ο/H kexas έγραψε:

      Ο/H lazux έγραψε:

      Γεια σας,
      Έχω ήδη περάσει την ελληνική XTRV με το TWRP του cofface και όλα μια χαρά. Ωστόσο δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Έχω δοκιμάσει τους drivers που είναι στον οδηγό αλλα τίποτα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
      ναι ολοι το ιδιο προβλημα εχουμε .. αναμενουμε για λύση απο καποιον που σκαμπαζει :D
      Για ποιόν λόγο δεν βλέπει το κινητό σας???Τί Windows έχετε??? Παλαιότερα είχα ολόιδιο θέμα με το Pc μου επειδή χρησιμοποιούσα Windows 7N. Του έβαλα τα Windows 10N και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μετά έβαλα τα 10αρια την full έκδοση και δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα...
      Γενικά έχει θέμα συμβατότητας το κινητό>?? Το ψάξατε και αλλού?
      Το συνδέω στον υπολογιστή και δεν δείχνει να εγκαθιστά drivers μονο φορτίζει. Επιλέγω MTP ή PTP και δεν κάνει τίποτα. Από τον πίνακα ελεγχου το εμφανίζει στο Other devices σαν άγνωστη συσκευή. Όλα αυτά σε Windows 10. Το δοκίμασα και σε linux και πάλι τίποτα.
    • Κάνε τα παρακάτω:
      1. Οδηγός απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows χ64
      2. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite
      3. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) από εδώ
      4. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip
      5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers από εδώ
      6. Βάζεις και το adb αρχείο από εδώ adb.zip χύμα στο C:\
      7. Reboot τον υπολογιστή
      8. Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο κινητό > Settings > about phone > tap 7 φορές στο MIUI version
      9. Ενεργοποιείς το USB Debugging στο κινητό > Settings > additional settings > Developer options > USB Debugging > ON αν υπάρχει και το OEM Unlock > ON και αυτό
      10. Συνδέεις την συσκευή στον υπολογιστή με ανοικτή την οθόνη, αν σου
      βγάλει μήνυμα για ασφαλή σύνδεση επιλέγεις το Always trust...και ΟΚ
    • @NasDriver @lazux

      Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα για το Redmi Pro. Και είχα εγκατεστημένα όλα τα παραπάνω. Ζήτημα ασυμβατότητας επιμένω ότι υπάρχει από τα Windows. Κατά πάσα πιθανότητα φταίνε τα windows ειδικά αν έχετε Windows N Edition. Κατεβάστε και κάνετε φορμάτ στην φουλ έκδοση. Και εγώ με το redmi pro Μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... όπως έγραψα παραπάνω και στα windows7N αλλά και στα windows 10N. Όταν έβαλα την φουλ έκδοση λειτουργούσε μια χαρά. Βέβαια ξαναείχα το ίδιο πρόβλημα όταν άρχιζα να κατεβάζω πάλι games στο πισι αλλά έπειτα από το τελευταίο φορμάτ δν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
      Sent from my Nokia 3310 using Mapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H sylvester έγραψε:

      @NasDriver @lazux

      Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα για το Redmi Pro. Και είχα εγκατεστημένα όλα τα παραπάνω. Ζήτημα ασυμβατότητας επιμένω ότι υπάρχει από τα Windows. Κατά πάσα πιθανότητα φταίνε τα windows ειδικά αν έχετε Windows N Edition. Κατεβάστε και κάνετε φορμάτ στην φουλ έκδοση. Και εγώ με το redmi pro Μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... όπως έγραψα παραπάνω και στα windows7N αλλά και στα windows 10N. Όταν έβαλα την φουλ έκδοση λειτουργούσε μια χαρά. Βέβαια ξαναείχα το ίδιο πρόβλημα όταν άρχιζα να κατεβάζω πάλι games στο πισι αλλά έπειτα από το τελευταίο φορμάτ δν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
      Τι εννοείς full έκδοση?
    • Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

      Σκέφτομαι να χτυπήσω αυτό το κινητάκι για τη σύζυγο. Το προηγούμενό της (Ulefone Paris) αποδείχτηκε μεγάλη αποτυχία, πολλά προβλήματα ενώ πριν μερικές το έριξε ο μικρός και ράγισε την οθόνη με αποτέλεσμα να επηρρεαστεί σε μικρό βαθμό το touch (ήταν η αφορμή που έψαχνα :P ).

      Όντας κάτοχος του Redmi Note 2 Prime εδώ και ένα χρόνο (απόλυτα ευχαριστημένος) θα προτιμήσω συσκευή Xiaomi και για τη σύζυγο. Στην αρχή έλεγα να πάρω το Redmi 3s αλλά μετά είδα αυτό σε τιμή σκότωμα. Η κύρια χρήση του κινητού θα είναι facebook, messenger, youtube, φωτογραφίες... Πιστεύω ότι θα καλύψει τις ανάγκες τις συζύγου, τι λέτε κι εσείς; Κάποιος που το έχει παρέλαβει να μας πει πως είναι γενικά σαν συσκευή, αν βγάζει σχετικά καλές φωτογραφίες κλπ κλπ μια γενική εικόνα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

      Βλέπω ότι ήδη έχει βγει και ελληνική stable για το συγκεκριμένο μοντέλο οπότε από θέμα λογισμικού είμαστε καλυμμένοι!
    • Γειά σας παιδιά. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Και εγώ με την σειρά μου σκέφτομαι να αγοράσω το redmi 4a για τον πατέρα μου. Είναι καλό; για τα λεφτά του φαίνεται μια χαρά. Επίσης βλέπω ότι ελληνική ρομ υπάρχει εδώ μέσα. Μπορώ να την περάσω έτσι δεν είναι; γενικά εξηγηστε μου λίγο τι παίζει με αυτή την συσκευή. Ευχαριστώ πολύ. Έγραψα εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.
    • @kexas

      Η έκδοση Ν των Windows ουσιαστικά είναι μικρότερη σε μέγεθος γιατί λείπουνε πολλά Multimedia.. Η φουλ είναι αυτή που έχει ένα σωρό εφαρμογές. Απλά μπορεί να υπολείπεται σε τίποτα drivers και για αυτό να μην φαίνεται το κινητό. Το γεγονός ότι δεν φαίνεται σε windows N είναι μια διαπίστωση δικιά μου. Μπορεί και να το δει κανονικά. Απλά για σιγουριά είναι καλύτερο να έχεις τις φουλ εκδόσεις των windows.
      Sent from my Nokia 3310 using Mapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H agmg έγραψε:

      Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

      Σκέφτομαι να χτυπήσω αυτό το κινητάκι για τη σύζυγο. Το προηγούμενό της (Ulefone Paris) αποδείχτηκε μεγάλη αποτυχία, πολλά προβλήματα ενώ πριν μερικές το έριξε ο μικρός και ράγισε την οθόνη με αποτέλεσμα να επηρρεαστεί σε μικρό βαθμό το touch (ήταν η αφορμή που έψαχνα :P ).

      Όντας κάτοχος του Redmi Note 2 Prime εδώ και ένα χρόνο (απόλυτα ευχαριστημένος) θα προτιμήσω συσκευή Xiaomi και για τη σύζυγο. Στην αρχή έλεγα να πάρω το Redmi 3s αλλά μετά είδα αυτό σε τιμή σκότωμα. Η κύρια χρήση του κινητού θα είναι facebook, messenger, youtube, φωτογραφίες... Πιστεύω ότι θα καλύψει τις ανάγκες τις συζύγου, τι λέτε κι εσείς; Κάποιος που το έχει παρέλαβει να μας πει πως είναι γενικά σαν συσκευή, αν βγάζει σχετικά καλές φωτογραφίες κλπ κλπ μια γενική εικόνα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

      Βλέπω ότι ήδη έχει βγει και ελληνική stable για το συγκεκριμένο μοντέλο οπότε από θέμα λογισμικού είμαστε καλυμμένοι!

      Ο/H blackm76 έγραψε:

      Γειά σας παιδιά. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Και εγώ με την σειρά μου σκέφτομαι να αγοράσω το redmi 4a για τον πατέρα μου. Είναι καλό; για τα λεφτά του φαίνεται μια χαρά. Επίσης βλέπω ότι ελληνική ρομ υπάρχει εδώ μέσα. Μπορώ να την περάσω έτσι δεν είναι; γενικά εξηγηστε μου λίγο τι παίζει με αυτή την συσκευή. Ευχαριστώ πολύ. Έγραψα εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.


      Καλησπέρα παιδιά εγώ το πηρα το κινητό για την μητέρα μου η οποία το χρησιμοποιεί για Facebook YouTube και παιχνίδια πολλά παιχνίδια. :) δεν ξεκολλάει το δάκτυλο της από την οθόνη. Το κινητό κρατάει στην μάνα μου 3 ημέρες με περίπου 3 ώρες παιχνίδι την ημέρα και face και YouTube άλλες δύο ώρες. Είναι γρήγορο δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά. Και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε αυτά τα λεφτά.