Διαφήμιση

Γενική συζήτηση Xiaomi Redmi 4A (Rolex)

    • RedMi 4A

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Το παρήγγειλα και εγώ σήμερα. Τελικά έχει κλειδωμένο BL? TWRP έχει βγει?
      Λέει τίποτα σαν συσκευή?
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Διαφήμιση
    • Ωραια, οποτε οταν ερθει ξεκλειδωνο BL και μετα περναω xtrv Rom. Προφανως καπου θα υπαρχει και TWRP, να του βαλω.
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Ο/H softwareas έγραψε:

      Ωραια, οποτε οταν ερθει ξεκλειδωνο BL και μετα περναω xtrv Rom. Προφανως καπου θα υπαρχει και TWRP, να του βαλω.
      TWRP υπάρχει μέσα στη ρομ

      Μπορείς να το πάρεις ανοίγοντας το Zip μέσα
    • Καλησπέρα!
      Την Τρίτη πήρα κι εγώ 2x Redmi 4A και πριν λίγο μου ήρθαν με DHL (απο Ιταλία σε Ολλανδια).

      Τα βασικά:
      (attached)

      Επίσης:
      c:\adb>fastboot oem device-info
      (bootloader) Device tampered: false
      (bootloader) Device unlocked: true
      (bootloader) Device critical unlocked: true
      (bootloader) Charger screen enabled: true
      (bootloader) Display panel:

      Έχει κανονικά Google Store και εβαλα τις βασικές 2-3 επιπλέον εφαρμογές που ηθελα (whatsapp, maps, youtube)

      Επίσης το εβαλα σε λειτουργια Lite, γιατι θα βολέψει πολύ τον χρήστη για τον οποίο προορίζεται.
      Η Global Stable ειναι χαλια απο μνήμη, ξεκιναει με 1000ΜΒ ελευθερα (lite mode).
      Αν το Lite Mode εχει θεματα (κανει κατι με permissions και η μεταφραση βγαζει κατι κουφα ωρες ωρες), τοτε θα περασω σε xtrv.

      Εαν είναι να περασω σε xtrv, ποιον απο τους οδηγους λετε να χρησιμοποιήσω; Να παιξω μπαλα με κλασσικο recovery; Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)

      Επίσης, να ξεκινήσω με XTRVBeta1 ή να περιμένω να τελειώσει η διαδικασία merge των ROM? Το κινητο θα ζει Ελλαδα και δεν ειμαι για instabilities...

      =============== Δεκ 15th 2016, 11:00pm ===============
      Με τον updater, εχω error:
      Can't verify update
      Couldn't verify update package

      Και με την xtrv, αλλα και με την official stable V8.1.2.0.MCCCNDI (MIUI8) και την official dev 6.12.8 (MIUI8).


      Οποτε ισως πρεπει να παω απο τον μακρυ δρόμο οπως με το Mi-4S μου; (fastboot rom, unlock bl, κλπ)

      =============== Δεκ 15th 2016, 11:36pm ===============

      Ο/H mixaliscy έγραψε:

      TWRP υπάρχει μέσα στη ρομ

      Μπορείς να το πάρεις ανοίγοντας το Zip μέσα
      Σε ποιο σημειο υπαρχει το recovery.img;!
      Ουτε εγω μπορω να το βρω...

      Λεω να δοκιμασω του cofface απο εδω:
      en.miui.com/thread-416783-1-1.html

      =============== Δεκ 16th 2016, 12:00am ===============

      Ο/H El_Griego έγραψε:

      Λεω να δοκιμασω του cofface απο εδω:
      en.miui.com/thread-416783-1-1.html

      Το TWRP του cofface δουλεψε κανονικα.
      fastboot flash recovery cofface_recovery_redmi4A_test.img
      fastboot boot cofface_recovery_redmi4A_test.img

      Bootαρει σε κινέζικα, οποτε πρεπει να το γυρισετε σε αγγλικα για να βγαλετε ακρη.
      Μολις περασα την stable V8.1.2.0.MCCCNDI (MIUI8).
      Τελικα αυτη ειναι μονο κινέζικα και αγγλικα... Μαλλον μου ήρθε με καποια απο xiaomi.eu?

      =============== Δεκ 16th 2016, 12:02pm ===============
      Καλημερα,
      Εβαλα την xtrv beta1 με το ιδιο TWRP ευκολα και απροβληματιστα.
      Η ελευθερη μνημη εξακολουθει να ειναι μονο 1gb μετα απο το boot. Οποτε υποθετω εχει να κανει και με την MIUI8 ισως.
      (τιμιο κινητο, πραγματικα)
      ΜΦΧ,
      Δημήτρης
      Images
      • Screenshot_2016-12-15.png

        101,32 kB, 720×1.280, viewed 216 times
    • Ειχες παρει καποιο nandroid backup πριν βαλεις TWRP του cofface? Το BL ηρθε ξεκελιδωτο απο τον Κινεζο? Υποθετω ναι γιατι τους αλλαζουν την ROM πρκν τα στειλουν Ελλαδα, ακομα και αν τους πεις να το αφησουν με την μαμα ROM.

      Το REDMI 2 Pro που εχω με ολες τις αναβαθμισεις μεχρι σημερα με τελευταια xtvr ξεκιναει με 1.2 ελευθερα. Οποτε νομιζω το 1gb ειναι OK.
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Διαφήμιση
    • καλησπερα παιδια εγω το παρελαβα το κινητο το ζητησα σφραγισμενο το κουτι για να μου ερθει με την κινεζικη ,εκανα αιτηση σε xiaomi για ξεκλείδωμα και εγκριθηκε, τωρα που το ξεκλειδωσα ποιον οδηγο να ακολουθησω για να βαλω την ελληνικη ρομ? ευχαριστω.
    • Ο/H softwareas έγραψε:

      Ειχες παρει καποιο nandroid backup πριν βαλεις TWRP του cofface? Το BL ηρθε ξεκελιδωτο απο τον Κινεζο?
      οχι δεν ειχα παρει, γιατι δεν νομιζω αξιζει σε μενα που δεν με ενδιαφερει σε καινούργιο κινητο. εννοω οτι εμενα μου αρκει να μπορει να μπει σε fastboot mode και να του περασω fastboot rom στη χειροτερη περίπτωση (πριν πειραξω κινητο πια, επιβεβαιωνω οτι εχω τη fastboot rom ευκαιρη, και να ξερω απ'εξω τα βήματα που θα με φέρουν σε λειτουργικη κατάσταση).
      Ο BL οντως ήρθε ξεκλείδωτος απο το ευρωπαικό μαγαζί (κινέζικο μεν αλλα οχι απο κινα η αποστολη) με ROM που μονο σαν custom του μαγαζιου μπορω να τη δω (το xiaomi.eu δεν εχει stable unofficial).
      Ειχε συμβει κ με το Mi4S μου, αλλα σε εκείνη τη περίπτωση δεν ρίσκαρα brick και πήγα απο τη μακρυνή μεν αλλα σίγουρη δε οδο (fastboot rom, αιτηση για ξεκλείδωμα BL, twrp, gtv rom)


      Ο/H kexas έγραψε:

      τωρα που το ξεκλειδωσα ποιον οδηγο να ακολουθησω για να βαλω την ελληνικη ρομ? ευχαριστω.
      Εγω αν ειχα κανει ήδη τα βηματα να ξεκλειδώσω BL, και ηθελα τον πιο αναλυτικό οδηγό, θα ακολουθουσα αυτον εδω που καλύπτει ολες τις συσκευές αλλα κανει και για το 4Α.

      Γενικός οδηγός εγκατάστασης της Ελληνικής ρομ XTRV σε όλα τα κινητά Xiaomi
      Απλα εκεί στο βημα να κατεβάσει καποιος TWRP πρεπει να αποφασίσει τι θελει να κάνει, και να αλλαξει τα βήματα του recovery ανάλογα. Εγω προσωπικά πήρα την απόφαση και κατέβασα του cofface και την γύρισα στα αγγλικα (ευκολο παραδειγμα)

      Η περίληψη θα ήταν:
      ------------------
      1. Περναω με κάποιο δοκιμασμένο τρόπο latest TWRP
      2. Κατεβάζω την ROM της επιλογής μου και την αποθηκεύω στο κινητο
      3. Μπαίνω TWRP, καθαρίζω cache (factory reset, κλπ)
      4. Εγκαθιστω τη ROM
      5. Επιβεβαιώνω οτι το TWRP ειναι ακομα εκεί και το ξαναβάζω αν πρεπει (αν η ROM το σβήνει δλδ)
      6. Κανω root με το αρχείο που έχει μέσα η ROM (αν ειναι manual βημα)
      7. Reboot και σετάρω το κινητό
      ------------------
    • Ναι, στο κατω μερος αν θυμαμαι καλα (δεν την εχω μαζι μου τωρα), εκει που εχουν οι Redmi συσκευες.
      Τα κινητα τα εστησα με την xtrv beta1 και δειχνουν μια χαρα. Εστησα και τις οθονες να ειναι οσο πιο "senior citizen" friendly (!) και ελπιζω να μην εχω πολυ υποστηριξη εξ αποστασεως!
      Οταν το merge της xtrv ολοκληρωθει, ελπιζω να μην πρεπει να ξανασεταρω και απλα ενα update να ειναι αρκετο (καπου το Πασχα οταν ξανακατεβω). Αν εχει βγει stable βεβαια, ισως να πρεπει να το ξανασκεφτω! :)
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα..... αγόρασα το Redmi 4 Pro 5.0inch FHD Screen RAM 3GB ROM 32GB μου ήρθε με την Stable ROM και δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω για να βάλω την δικιά σας ελληνική Rom ,αν γνωρίζει κάποιος ποια Rom να βάλω για να το ξεκλειδώσω γιατί μου λήγει και η χρονική απάντηση για το ΟΚ του ξεκλειδώματος εχω δοκιμάσει πολλές αλλά τίποτα θα μου ήταν μεγάλη βοήθεια για μια απάντηση .....ευχαριστώ!!!