Διαφήμιση

Γενική συζήτηση Xiaomi Redmi 4A (Rolex)

    • RedMi 4A
    • @kexas Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου αλλά τελικά έδωσα περίπου 20 ευρώ παραπάνω και της παρήγγειλα το 3S το οποίο πιστεύω είναι αρκετά καλύτερο συνολικά :)
    • @kexas Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μιας και εγώ το περιμένω να έλθει κατά τις 15/1. Ποια rom φοράς;
      Χρόνια πολλά καλή Χρονιά...
    • Καλησπέρα!

      Το έχω πάρει εδώ και 10 ημέρες για την κόρη μου. Προσωπικά δε μου αρέσει η οθόνη, δεν είναι πολύ καθαρή σε σχέση με το 3S π.χ. τα λευκά της είναι χάλια (μπορεί να έπεσα σε προβληματική). Είναι πλαστικό όλο αλλά το Rose-Gold είναι πολύ όμορφο... Η μπαταρία κρατάει μια ημέρα άνετα με αρκετή χρήση σε παιχνίδια και video. Κατά τα άλλα μια χαρά τηλεφωνάκι, όχι βέβαια για 130 ευρώ που έδωσα από ελληνικό κατάστημα, αλλά για 80-90 που κάνει στην Κίνα.

      Ήρθε με μια fake ελληνική Global ROM 8.0.3 νομίζω, έβαλα την beta XTRV 6.12.22 αλλά απέτυχα να βάλω την Stable 6.12.29 (έκανε loop στο πρώτο boot αλλά δεν έκανα wipe τα data αλλά μόνο τη Cache και το System). Δεν το έχω κλειδώσει και ξεκλειδώσει, όπως αναφέρεται εδώ, ήρθε ξεκλείδωτο και αρουτάριστο.

      Και εννοείται δεν έχω καταφέρει ακόμα να το δουν τα Windows 10. Την Fake Global την κατάφερα να τη δουν βάζοντας τον generic MTP driver, αλλά αυτή με τίποτα ακόμα. Δεν έχω βάλει βέβαια όλα αυτά που αναφέρονται εδώ...
      Eντάξει δεν γίνεται τα Cubot-Doogee-Leagoo να είναι plug n play και εμείς ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να το συνδέσουμε με το PC! :) Εντάξει είπαμε να θέλουν χέρι τα Xiaomi αλλά όχι και έτσι! :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H jgougos έγραψε:

      @kexas Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μιας και εγώ το περιμένω να έλθει κατά τις 15/1. Ποια rom φοράς;
      Χρόνια πολλά καλή Χρονιά...
      Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά Έχω βάλει αυτή : xiaomi-miui.gr/community/wsif/…rolex-V8-GTV-6-11-24-zip/
    • Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Μου ήρθε σήμερα το Redmi 4A απο vickmall, ήρθε με την V8.0.3.0.MCCCNDI αφού το είχα ζητήσει με original rom. Ο bootloader είναι κλειδωμένος απ' οτι είδα οπότε έκανα αίτηση για ξεκλείδωμα και περιμένω. Αφού ξεκλειδώσω πρέπει να περάσω οπωσδήποτε twrp για να περάσω την ελληνική rom ?
    • Ο/H kexas έγραψε:

      Ο/H jgougos έγραψε:

      @kexas Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μιας και εγώ το περιμένω να έλθει κατά τις 15/1. Ποια rom φοράς;
      Χρόνια πολλά καλή Χρονιά...
      Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά Έχω βάλει αυτή : xiaomi-miui.gr/community/wsif/…rolex-V8-GTV-6-11-24-zip/
      Αν βάλεις την Stable 6.12.29 πες μου τι έκανες γιατί ποιος ακούει τη μικρή έτσι και το μπρικάρω! :)

      Χμ, δεν έκανα wipe τα data... για αυτό έπεσα σε bootloop; Πείτε ωρέ παλικάρια... :)
    • Ο/H gkourk έγραψε:

      Ο/H kexas έγραψε:

      Ο/H jgougos έγραψε:

      @kexas Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μιας και εγώ το περιμένω να έλθει κατά τις 15/1. Ποια rom φοράς;
      Χρόνια πολλά καλή Χρονιά...
      Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά Έχω βάλει αυτή : xiaomi-miui.gr/community/wsif/…rolex-V8-GTV-6-11-24-zip/
      Αν βάλεις την Stable 6.12.29 πες μου τι έκανες γιατί ποιος ακούει τη μικρή έτσι και το μπρικάρω! :)
      Χμ, δεν έκανα wipe τα data... για αυτό έπεσα σε bootloop; Πείτε ωρέ παλικάρια... :)
      Αν μπαίνει σε twrp ξανά περνά την ρομ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H gkourk έγραψε:

      Eντάξει δεν γίνεται τα Cubot-Doogee-Leagoo να είναι plug n play και εμείς ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να το συνδέσουμε με το PC! Εντάξει είπαμε να θέλουν χέρι τα Xiaomi αλλά όχι και έτσι!
      Φέρε μου ένα από αυτά να του βάλω ότι ρομ θέλω να δούμε αν θα τα διαβάζει ο υπολογιστής :lol: :lol: :lol:

      Το θέμα εδώ είναι πως ο καθένας τα πειράζει και τα πουλάει όπως να`ναι

      Άκου να σου το πουλήσουν ξεκλείδωτο και με μούφα Ρομ. Έπρεπε να τους το πάρεις και να τους πεις αγόρασα official κινητό θέλω και την ρομ του και να τρέχουν αυτοί αντί εσύ.

      Η αλήθεια όμως είναι πως ένα κινητό για να μην εμφανίζεται σε κάποιον υπολογιστή είναι οι drivers. Δέστο λίγο γιατί εγώ στον πύργο μου που έχω περασμένους τους drivers σχεδόν όλων των xiaomi ότ πάρω και το βάλω πάνω του δουλεύει.

      Redmi 3s προχθές, ένα Mi5s πριν ένα μήνα, 2 βδομάδες πιο πριν το Mi5s Plus... Γενικά τα βλέπει όλα μα όλα
      Γι`αυτό δες λίγο τους drivers σου
    • καλησπερα παιδια και χρονια πολλα
      σημερα ειπα να βαλω την νεα ρομ στην μανα μου στο redmi 4a την v7,1,5
      πηγα αναβαθμηση ->3τελιες πανω δεξια->επανεκκινηση σε λειτουργια recovery-> και το κινητο μπηκε στο mi recovery .
      Πατησα στο κουμπι recovery για να μπει στο twrp και δεν μπηκε ποτε , κόλλησε στην οθονη boot με το MI.

      τι κανω σε αυτη την περιπτωση?
    • Για αυτους που ο υπολογιστης δεν βλέπει το κινητο, εγραψα στο post 32 τι νομίζω οτι εφταιγε σε μενα και τι λύση βρήκα. Ίσως είναι το ίδιο προβλημα...
      η συσκευή πασχει απο το προβλημα με τα USB Settings σε MIUI8 (όπως κι άλλες Redmi αν κατάλαβα καλά;) (τα Redmi 2s και Mi-4s που εχω, τα κράτησα σε MIUI7 μεχρι τωρα).
      Βασικά δεν συνδέεται σε MTP mode μεσω USB, όταν η συσκευή είναι rooted.
      Η πιο συνοπτική αναφορά που βρήκα είναι εδω:
      Root On Redmi 4 Pro Interferes With Usb Mtp Connection
      Η λυση που βρηκα καθως βιαζόμουν να ετοιμασω τα κινητα, ήταν να "κοψω" το root απο την rom, οποτε καθώς την περνούσε το twrp, απλα δεν βρηκε το supersu.

      Αν βαλεις φυσικα rom που δεν ειναι rooted (δλδ το script εγκαταστασης δεν τη rootαρει), δεν εχεις προβλημα (το είχα δοκιμασει με την official οπως και αυτη απο το .eu site).
    • Ο/H kexas έγραψε:

      πηγα αναβαθμηση ->3τελιες πανω δεξια->επανεκκινηση σε λειτουργια recovery-> και το κινητο μπηκε στο mi recovery .
      Πατησα στο κουμπι recovery για να μπει στο twrp και δεν μπηκε ποτε , κόλλησε στην οθονη boot με το MI.
      Δοκίμασε με το volume up να δεις αν σε βάζει recovery και twrp να συνεχίσεις από εκεί

      Αν όχι τότε δοκίμασε με Fastboot. Όταν μπει δοκίμασε να κάνεις install το twrp ξανά και δοκίμασε να μπεις να κάνεις το install

      Αν πάλι δεν γίνεται τίποτα τότε πρέπει με MiFlash να ξανακάνουμε τη διαδικασία όπως την έκανες στην αρχή

      ΥΠΕΡΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όλα αυτά φυσικά αν εννοείται ότι πέρασες πρώτα την Ελληνική Ρομ !!! Αν απλά το πήρες από το κινεζομάγαζο και χωρίς τίποτα πήγες βουρ για ελληνική τότε απλά ξεκίνα με την ερώτηση Πήρα κινητό. Τί κάνω τώρα? :grin:
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ο/H kexas έγραψε:

      πηγα αναβαθμηση ->3τελιες πανω δεξια->επανεκκινηση σε λειτουργια recovery-> και το κινητο μπηκε στο mi recovery .
      Πατησα στο κουμπι recovery για να μπει στο twrp και δεν μπηκε ποτε , κόλλησε στην οθονη boot με το MI.
      Δοκίμασε με το volume up να δεις αν σε βάζει recovery και twrp να συνεχίσεις από εκεί
      Αν όχι τότε δοκίμασε με Fastboot. Όταν μπει δοκίμασε να κάνεις install το twrp ξανά και δοκίμασε να μπεις να κάνεις το install

      Αν πάλι δεν γίνεται τίποτα τότε πρέπει με MiFlash να ξανακάνουμε τη διαδικασία όπως την έκανες στην αρχή

      ΥΠΕΡΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όλα αυτά φυσικά αν εννοείται ότι πέρασες πρώτα την Ελληνική Ρομ !!! Αν απλά το πήρες από το κινεζομάγαζο και χωρίς τίποτα πήγες βουρ για ελληνική τότε απλά ξεκίνα με την ερώτηση Πήρα κινητό. Τί κάνω τώρα? :grin:
      την ελληνικη gtv εχω περασει εδω και 2 εβδομαδες.
      με το volume up με βαζει στο mi recovery (κινεζικο) και απο εκει πατωντας το κουμπι recovery δεν μπαινει ποτε στο twrp .
      αρα να ξαναβαλω το twrp με την ιδια διαδικασια που εκανα στην αρχη για να βαλω την ρομ?