Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για Mi note 10

    • Να κανω μια ερωτηση. Αλλαξα γραμμη στο σπιτι κ απο adsl πηγα σε vdsl με αλλαγη εννοειται στο ρουτερ. Μολις συνδεθηκα ειδα αμεσως τρελη καταναλωση στη μπαταρια του κινητου. Με το ζορι βγαζω μια ημερα κ στο standby τρωει τρελα την μπαταρια. Τωρα που ειμαι στη δουλεια η καταναλωση κ ενω το σημα δεν ειναι τοσο καλο οσο στο σπιτι εχω ηδη 3 ωρες sot κ εχω 82% μπαταρια.... Τι γινεται???
      Mi 11 pro
    • @chrisnik στα 5ghz συνδεση;
      Αν ναι μιλάμε για σφάλμα λογισμικού.
      Αν όχι παίξε με το κάναλι του router , δώστου μια στατική ip (σε τηλέφωνο) να μην ψαχνει να συνδεθεί.


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      @chrisnik στα 5ghz συνδεση;
      Αν ναι μιλάμε για σφάλμα λογισμικού.
      Αν όχι παίξε με το κάναλι του router , δώστου μια στατική ip (σε τηλέφωνο) να μην ψαχνει να συνδεθεί.
      Μιλας με γριφους γεροντα....δεν σκαμπαζω τπτ απο αυτα...Δεν εχω ασχοληθει ποτε στην ζωη μου
      Απο οτι ειδα ειναι 2.4ghz.
      Να αλλαξω καναλι θα τα καταφερω.Αλλα να βαλω καποιο τυχαια? Τωρα ειναι ρυθμισμενο στο 4.
      Mi 11 pro
    • Διαφήμιση
    • βάλε το 1 μετά το 6 (αν χρειαστει)


    • Ο/H chrisnik έγραψε:

      Να κανω μια ερωτηση. Αλλαξα γραμμη στο σπιτι κ απο adsl πηγα σε vdsl με αλλαγη εννοειται στο ρουτερ. Μολις συνδεθηκα ειδα αμεσως τρελη καταναλωση στη μπαταρια του κινητου. Με το ζορι βγαζω μια ημερα κ στο standby τρωει τρελα την μπαταρια. Τωρα που ειμαι στη δουλεια η καταναλωση κ ενω το σημα δεν ειναι τοσο καλο οσο στο σπιτι εχω ηδη 3 ωρες sot κ εχω 82% μπαταρια.... Τι γινεται???
      και τι σε πιασε κι αλλαξες συνδεση???
      :D :D
    • @foxy4270 μου εκαναν μια καλη προσφορα κ την αλλαξα... Βασικα την αναβαθμισα σε vdsl.
      Σε gcam δοκιμασε κ την one fire1. 13 που αυτος την φτιαχνει μονο για τα δικα μας...
      Mi 11 pro
    • Εγω χωρίς να έχω δοκιμάσει αυτή που λες κατέληξα σε arnova.


    • Διαφήμιση
    • Ο/H chrisnik έγραψε:

      Να κανω μια ερωτηση. Αλλαξα γραμμη στο σπιτι κ απο adsl πηγα σε vdsl με αλλαγη εννοειται στο ρουτερ. Μολις συνδεθηκα ειδα αμεσως τρελη καταναλωση στη μπαταρια του κινητου. Με το ζορι βγαζω μια ημερα κ στο standby τρωει τρελα την μπαταρια. Τωρα που ειμαι στη δουλεια η καταναλωση κ ενω το σημα δεν ειναι τοσο καλο οσο στο σπιτι εχω ηδη 3 ωρες sot κ εχω 82% μπαταρια.... Τι γινεται???
      Δοκίμασε να κάνεις μία επαναφορά των wifi δικτύων (θα χαθούν όλα τα δίκτυα που έχεις αποθηκεύσει) ...πάντως δεν έχει ακουστεί ξανά κάτι παρόμοιο :/
    • Γεια σας ξανα-ήρθα κοντά στην παρέα σας με mi note 10 EU (μετά από 3 χρόνια EMUI και huawei P9)

      Εχω ούτε δύο μέρες που απέκτησα το τηλέφωνό μου με τελευταία ανάμνηση το redmi 2 pro μου και miui 8, οπότε θα πω τ.α πρώτα συμπεράσματά μου και θα ζητήσω λίγο την βοήθειά σας εδώ.

      - Τι είναι αυτό το MIUI? Ή αλλιώς, είναι αυτό miui? Σοβαρά τώρα σε πολλά σημεία έπεσε η χρηστικότητά του σοβαρά σε σχέση με το παρελθόν. Εξηγούμε.
      1. Έχω μια ενοχλητική οθόνη στα αριστερά με ειδοποιήσεις και άλλα που ΔΕΝ χρειάζομαι και δεν μπορώ να ξεφορτωθώ.
      2. Δεν υπάρχει πλεόν επιλογή για κυκλική κίνηση οθονών
      3. Δεν μπορώ με το χέρι να φτιάξω νέα κενή οθόνη (να βάλω ότι θελω) εκτός αν στείλω κάποια εφαρμογή στην άκρη και να δημιουργηθεί η οθόνη. Σοβαρά; Εγώ είχα μία ολόκληρη οθόνη με widget καιρού τώρα κάνω μαιμουδιές για να την φτιάξω.
      4. Άντε την έφτιαξα (πήγα μια εφαρμογή να δημιουργηθεί.. εβαλα το widget ξαναπήρα πίσω την εφαρμογή). ΠΩΣ την αλλάζω σειρά (μετακίνηση οθόνης σε άλλη σειρά - reorder). Που πήγαν όλα αυτά από το 2014 που είχε το miui? Μόνο home screen μπορώ να αλλάξω αλλιώς πρέπει να τα μετακινήσω ένα τα εικονίδια για να τα φτιάξω όπως θέλω.. Έλεος!

      - Που πήγε ο dialler (dialer) και επαφές της xiaomi? Που πήγαν τα sms-messenger της xiaomi? αυτά είναι της Google. Για να σας προλάβω ναι διάβασα ότι "για λόγους νομοθεσίας" οι ευρωπαικές ρομ δεν τις έχουν ποια και έβαλαν της google. Σοβαρά; Αμα ήθελα stock android ήξερα να δω και άλλες συσκευές. Εδώ ήρθα για miui που στο dialler είχα "recorder" είχα ευκολη προβολή ιστορικού είχα δημιουργία συντόμευσης στην αρχική οθόνη με επιλογή να κάνω κλήση σε αριθμό αγγίζοντάς την (τώρα μόνο να ανοίγει την επαφή αφήνει η google).

      Δεν είμαι προληπτικός εναντίων της google, ίσα ίσα έχω πολλές καλές εφαρμογές της και σε κάποια την προτιμώ (πχ calendar) αλλά ο dialler είναι για μπάτσες. Προσπαθώ να τον συνηθίσω (τρία κλικ για να εμφανιστεί πληκτρολόγιο! πφφφ).

      Έχω βρει στο ιντερνετ κάτι .apk για τον dialler της xiaomi άλλα έκδοση 11.0.Χ.Χ άλλα νεότερα 12.0.Χ.Χ. ποιο να βάλω αν δουλεύει κανένα και ξέρετε; Από ότι καταλαβαίνω από σκόρπιες πληροφορίες στη google δεν λειτουργούν σε eu rom.

      Υ.Γ. Σαν χρόνια φωτογράφος πήρα το κινητό ακριβώς για τη φωτογραφική του. θα την δοκιμάσω να σας πω.
      Οσο για το θέμα που "τρώγεστε" εδώ θα πω κάτι θεωρητικά τώρα και ως υπόθεση (αφού δεν έχω κάνει δοκιμες).
      α) οι μεγάλοι αισθητήρες με τους αντίστοιχους όπως αυτός 1/1.7'' ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ (οτπική) εστιάζουν μακρύτερα εν γένει από αντίστοιχους με μιρκό πχ 1/3'' 1/2.6''. Που θα πει ότι η ΕΛΑΧΥΣΤΗ απόσταση εστίασης μεγαλώνει συγκριτικά. Να ο πρώτος λόγος να βλέπετε πρόβλημα σε εστιάσεις "κοντά". Αν πάτε σε DSLR (με ακόμα μεγαλύτερο αισθητήρα) θα συνηθίσετε φακούς να εστιάζουν από το 0.5μέτρο και πάνω! (εξαιρούνται ειδικής σχεδίασης μάκρο φακοί). ΠΟΤΕ το mi note 10 δεν θα εστιάσει το ίδιο κοντά με ένα κινητό μικρότερου αισθητήρα. Επίσης για τον ίδιο λόγο που έχει να κάνει με το μέγεθος του αισθητήρα, το "βάθος πεδίου" (έτσι το λέμε) είναι πιο ρηχό σε μεγαλύτερους αισθητήρες για το ίδιο διάφραγμα και ίδια ισοδύναμα mm φακού (συγκρινόμενο με μικρούς αισθητήρες). Αυτό από την άλλη επιτρέπει την δημιουργία φυσικού bokeh που εντάξει σε 1/1.7 όσο και να είναι το διάφραγμα δεν είναι σούπερ αλλα υπάρχει.Και βεβαίως αυτό θα πει (ειδικά για κοντινά αντικείμενα) πως εκτός σημείου εστίαση τα πέρα και τα δώθε αντικείμενα (πιο μακρυνά και πιο κοντινά) είναι εκτός εστίασης. ΔΕΝ είναι ελάττωμα είναι χαρακτηριστικό και έχει και πλεονεκτήματα (ο μεγάλος αισθητήρα) και μακάρι να τον κάνουν πιο μεγάλο.
      β) το lens flare ομοίως είναι εντονότερο σε "μεγάλους" φακούς (μεγάλων αισθητήρων) αν και το συγκεκριμένο στις φώτο του παιδιού μου φαίνεται όντως "υπερβολικό" οπότε θα ρωτήσω/υπόθεση 1) έχετε βάλει μπροστά προστατευτικό τζαμάκι? Αν ναι, ορίστε το πρόβλημά σας αν όχι 2) έχετε καθαρό το κρύσταλλο του φακού μπροστά? δαχτυλιές λαδίλες κτλ δημιουργούν trails (όχι flare αλλά καμιά φορά μπορεί να δείξει παρόμοιο) και 3) ποια από τις κάμερες κάνει το flare; Αυτό έχει "ζουμ" (Δλδ αλλάζει κάμερες μόνο του).
      By Keysmith
      =-=-=-=-=-=-=
      Mi note 10 - 6/128gb
      former devices Xiaomi Redmi 2 pro 2gb
    • Έχουν αλλάξει πολλά όλο αυτό το διάστημα που δυστυχώς εσύ θα τα δεις (τα βλέπεις βασικά) όλα μαζί...

      Ξεκινάμε από μερικά βασικά:
      1. Πλέον οι xiaomi έχει official global ROM (International & EEA or EU) και δεν χρειάζεται να βάζεις custom Rom
      2. Η official global EEA or EU είναι για την ΕΥΡΩΠΗ και καλύπτει και την νομοθεσία GDBR, με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα δυνατοτήτων
      3. Όλες οι official global rom, πλέον έχουν σαν προεπιλογή τις εφαρμογές της Google
      4. Όλες οι συσκευές πλέον έχουν κλειδωμένο bootloader.

      Στην περίπτωσή σου, πολλά θέματα μπορούν να λυθούν αν ξεκλειδώσεις bootloader και βάλεις την XTRV που έχει china source και είναι χωρίς περιορισμούς της Google & GDBR (πχ ηχογράφηση κλήσεων)

      Κάποια άλλα απλά έχουν αλλάξει όπως η προβολή οθονών
      Για την αριστερή οθόνη απλά πήγαινε ρυθμίσεις > αρχική οθόνη > -1 οθόνη > καμία

      Καλώς ήρθες ξανά στην παρέα μας :)
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Έχουν αλλάξει πολλά όλο αυτό το διάστημα που δυστυχώς εσύ θα τα δεις (τα βλέπεις βασικά) όλα μαζί...

      Ξεκινάμε από μερικά βασικά:
      1. Πλέον οι xiaomi έχει official global ROM (International & EEA or EU) και δεν χρειάζεται να βάζεις custom Rom
      2. Η official global EEA or EU είναι για την ΕΥΡΩΠΗ και καλύπτει και την νομοθεσία GDBR, με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα δυνατοτήτων
      3. Όλες οι official global rom, πλέον έχουν σαν προεπιλογή τις εφαρμογές της Google
      4. Όλες οι συσκευές πλέον έχουν κλειδωμένο bootloader.
      OffTopic
      5. Το πουλάς και παίρνεις ένα που έχει όλα αυτά που ζητάς
    • Διαφήμιση
    • Καλώς τον @vrs5 :thumbsup:

      Σε χάσαμε Γιάννη :P

      Δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον τέτοιες συσκευές, πρέπει να πας σε συσκευή 2-3 χρόνια πίσω, τουλάχιστον σε xiaomi :(