Διαφήμιση

Ξεκλείδωμα του Bootloader - Νέα Μέθοδος (Ενημέρωση 28.05.2019)

    • Οδηγός
    • Σε εξέλιξη
    • Σημαντικό

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H willy888 έγραψε:

      Τελικά ηταν απο τους σερβερ της xiaomi. Σημερα συνδεσε το λογαριασμο στο mi status unlock, αλλα στο unlock tool εβγαλε σε 168 ωρες θα ξεκλειδωσει. Απο βδομαδα θα το περιποιηθώ
      Υπομονή τώρα και οι μέρες θα περάσουν γρήγορα :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • ωραιος ετσι βγαζει πλεον σε ολες τις νεες συσκευές 168 ωρες αναμονη
    • Καλησπέρα σε όλους/ες!

      Έπειτα από πολύ καιρό, θέλησα να ξεκλειδώσω bootloader και να περάσω σε custom ROM για το Redmi Note 10 Pro (Sweet). Παλιότερα είχα το Mi Mix 3 (Perseus) όπου το είχα κάνει.
      Το πρόβλημα είναι ότι στο mi unlock tools, μου βγάζει σφάλμα "Please add your account in MIUI's Settings > Developer options > Mi Unlock status."

      Έχω ήδη διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες όπου αναφέρεται το ίδιο πρόβλημα και έχω ακολουθήσει όλα τα βήματα. Το θέμα είναι ότι προσπαθώ εδώ και μέρες και καταλήγω στο ίδιο αποτέλεσμα. Είναι δυνατόν οι server της Xiaomi να είναι σε τέτοιο χάλι που να μη μπορεί να ολοκληρωθεί μία τόσο απλή διαδικασία; Γενικά έχω ξενερώσει τη ζωή μου με την εταιρία.

      Τα βήματα που ακολούθησα είναι τα εξής:
      • 1)Κατέβασμα και εγκατάσταση adb. Επίσης, drivers κλπ όλα updated (το κινητό εμφανίζεται στον device manage ως Google Nexus ADB Interface)
      • 2)Από adb το βλέπει και ως adb device, αλλά και σε fastboot.
      • 3) Στην εντολή fastboot oem device-info, εμφανίζει σωστά αυτά:
        (bootloader) Verity mode: true
        (bootloader) Device unlocked: false
        (bootloader) Device critical unlocked: false
      • 4)Κατέβασμα mi unlock tools 6.5.406.31
      • 5)Από το κινητό: Είμαι ήδη με ενεργά developer options, έχω ενεργοποιήσει USB debugging (με αποδοχή auth στο κινητό για τον συνδεδεμένο υπολογιστή), OEM unlock
      • 6) Mi Unlock status: Έχω μπει με δεδομένα, Add account and device -> Added successfully κλπ. Έχω δοκιμάσει sign out από cloud, delete device από cloud, με reboot στα ενδιάμεσα και πάλι σύνδεση σε mi account, mi cloud και πάλι Add account and device με επιτυχία.
      • 7)Από cloud δοκίμασα με ενεργό αλλά και με ανενεργό το find my device.
      • 8)Sync στο cloud δεν κάνει, γιατί είναι γεμάτο και δε με αφήνει να σβήσω φωτό ή back ups. (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μη μπορώ να σβήσω τα δεδομένα ΜΟΥ. Ήδη δεν κάνει sync σε φώτο και μας πήγαν σε google, αλλά οι φωτό και τα βίντεο πιάνουν ακόμα χώρο στο mi cloud και δε μπορώ να κάνω ΤΙΠΟΤΑ για αυτό). <- Το αναφέρω γιατί διάβασα αλλού σαν πιθανό workaround ότι μπορεί να θέλει να κάνεις back up για να συγχρονιστεί το κινητό με τον server.
      • 9)Άνοιγμα Mi unlock tools, log in (είτε με email, είτε με αριθμό κινητού συμβαίνει το ίδιο), κινητό σε fastboot (power + vol down ή adb reboot-bootloader), σύνδεση στον υπολογιστή με το δικό του καλώδιο σε θύρα USB 2 (δοκίμασα και σε USB 3, αλλά και σε άλλον υπολογιστή).
      • Αναγνωρίζει τη συσκευή, φτάνει 99% και δίνει error Please add your account in MIUI's Settings > Developer options > Mi Unlock status.


      Από το log file, βλέπω σε σύγκριση με το Mix 3 που είχα ξεκλειδώσει παλαιότερα, ότι σε συγκεκριμένα πεδία δίνει κάποια errors. Σχετίζονται με το πρόβλημα ή όχι; Αν ναι, φαίνεται από αυτά αν το σφάλμα είναι από τη μεριά μου ή από τη Xiaomi;

      ***Δοκίμασα το XiaoMi Tools v2 του Francesco, και δίνει token error (3η φωτο)
      Images
      • Perseus log.JPG

        114,68 kB, 1.106×527, viewed 37 times
      • Sweet error log.JPG

        211,1 kB, 1.162×867, viewed 34 times
      • token error.JPG

        60,06 kB, 958×630, viewed 37 times
    • Διαφήμιση
    • Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις διαφορετική έκδοση του Mi Unlock Tool.

      Τα Token που ζητάει πρέπει να υπάρχουν στην συσκευή σε κάποιο Prop αρχείο μέσα στα image της συσκευής.
      Το getvar token -S περνάει μια χαρά αλλά δεν βρίσκει στον Server να έχεις ενεργό λογαριασμό με αυτό το Token που είναι κάτι σαν σειριακός πιστοποίησης.

      Μέσω του Mi Cloud υπήρχε η επιλογή του Find my Device που έπρεπε να ήταν ενεργή παλιά ώστε να αντιστοιχήσει το συγκεκριμένο μοναδικό κωδικό (Token) που έχει η συσκευή σου με τον λογαριασμό σου.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δοκίμασα και διαφορετικές εκδόσεις, δε θυμάμαι όμως ποιες.
      Το find my device το έκανα μέσω υπολογιστή και έβρισκε κανονικά το κινητό.
      Αυτό με το token μπορώ να το διορθώσω κάπως; Ή να το ψάξω με κάποιον τρόπο ώστε να βρω περισσότερες πληφορορίες;
    • Ο/H ojosverdes έγραψε:

      Αυτό με το token μπορώ να το διορθώσω κάπως; Ή να το ψάξω με κάποιον τρόπο ώστε να βρω περισσότερες πληφορορίες;
      όχι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εσύ.
      Πιστεύω ότι είναι προσωρινό πρόβλημα με τον Server.

      Ίσως επειδή έχουν γίνει τελευταία κάποιες αλλαγές, η συσκευή σου να μπορέσει να ξεκλειδώσει σε 7 ημέρες από τότε που δοκίμασες την πρώτη φορά να την ξεκλειδώσεις.
      Για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται το κλασικό μήνυμα για τις ώρες που απομένουν μέχρι να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις την συσκευή σου. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • ειναι προβλημα με τους σερβερ της σαομι παιδια μου εχουν στειλει μνμτα αρκετα ατομα να αλαξουν και ρομς σε edl flash με auth access μπας και στρωσει το προβλημα οτι απανταω σε αυτους το λεω και εδω μην τζαμπα παιδεύεστε και δινετε αδικα και τα λεφτα σας ειναι καποιο θεμα με σερβερς καποια στιγμη θα διορθώθει

      η ενελακτικα δοκιμαζετε τροπους οπως εκανε ο racingculturegr στη προηγουμενη σελιδα και του εβγαλε ωρες αναμονης...!! ειναι γενικο το προβλημα δεν συμβαινει δλδ μονο σε εσας !!
    • Διαφήμιση
    • το δοκιμασαμε σε φιλο οπως ειπε και ο racingculturegr δημιουργία ενα νεο λογαριασμο mi με ενα νεο email και περιοχή usa μπορείτε να βαλετε ενα free vpn στον υπολογιστή με χωρα αμερικη και μετα να ξεκινησετε την διαδικασια δημιουργιας νεου λογαριασμου οπως το itop vpn iTop | PC Software Leader: Enhance Privacy, Security and More

      ελληνικο νουμερο τηλεφωνου μπορείτε να προσθέσετε μετα, γτ θα ζητησει να σας στειλει εναν κωδικό επαλήθευσης στο τηλ στην συνδεση με το mi unlock tool εννοείται και στο τηλ με τον νεο μι λογαριασμό και στο unlock θα μας πει μετα απο 168 ωρες αναμονης οποιος θελει ας κανει δοκιμη και ας μας πει και αυτος
    • Καλησπέρα σας,

      και εγώ το ίδιο error λαμβάνω από χθες.

      Βασικά ο λόγος που θέλω να κάνω unlock είναι για να κάνω downgrade από την 13.ΧΧ που έχω στην προηγούμενη 12.5.Χ για το redmi Note 9 καθώς μετά τις αναβαθμίσεις έχει πολλά προβλήματα το κινητό.
      Τώρα τελευταία σταμάτησε να μου δουλεύει το NFC και κάπου διάβασα ότι ίσως λύση το πρόλημα αν το γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση.
      Υπάρχει κάποια συζήτηση ανοιχτη στο forum σχετικά με αυτό ;
      Ευχαριστώ
    • Ο/H Konstantinoss έγραψε:

      Καλησπέρα σας,

      και εγώ το ίδιο error λαμβάνω από χθες.

      Βασικά ο λόγος που θέλω να κάνω unlock είναι για να κάνω downgrade από την 13.ΧΧ που έχω στην προηγούμενη 12.5.Χ για το redmi Note 9 καθώς μετά τις αναβαθμίσεις έχει πολλά προβλήματα το κινητό.
      Τώρα τελευταία σταμάτησε να μου δουλεύει το NFC και κάπου διάβασα ότι ίσως λύση το πρόλημα αν το γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση.
      Υπάρχει κάποια συζήτηση ανοιχτη στο forum σχετικά με αυτό ;
      Ευχαριστώ
      για να το ξεκλειδωσεις επισημα ναι οπως ειπαμε παραπανω με νεο μι λογαρισμο με region usa σου βγαζει ωρες αναμονης!! μετα το ξεκλειδωμα για το rollback αν σε αφησει θα σου το πει το mi flash αν σαφησει να περασεις προηγουμενη τοτε δεν εχει αν δεν σε αφησει δεν μπορεις !! ανεπισημα ομως μια και ειναι mtk cpu συσκευη μπορεις να το φλασαρεις σε brom mtk preloader & unlock bootloader instant
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα σε όλους σας.

      Έχω ένα νέο Poco X5 5G από εξωτερικό και δυστυχώς είχε Global MIXM ROM και όχι EU, οπότε δεν δουλεύει το VoLTE.

      Για το λόγο αυτό, χρειάζομαι να περάσω μια EU ROM, αφού ξεκλειδώσω το κινητό όμως πρώτα.

      Ακολουθώ τις οδηγίες λοιπόν και παρόλο που στο Mi Unlock status έχω μπει με δεδομένα, έκανα Add account and device και έβγαλε μήνυμα Added successfully, στο mi unlock tools, μου βγάζει συνέχεια το σφάλμα "Please add your account in MIUI's Settings > Developer options > Mi Unlock status."

      Έχω δοκιμάσει και διαφορετική έκδοση του Mi Unlock Tool, πάλι το ίδιο error.

      Τι μπορεί να γίνει;
      Xiaomi POCO X5 Pro 5G 8/256GB (Global HyperOS)