Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @marsele καλησπέρα. Εγώ το παρήγγειλα από light in the box αρκετούς μήνες πριν λόγω προσφοράς, πλήρωσα τελωνείο και την επόμενη μέρα μου επέστρεψαν τα χρήματα. Πια έχουν κι αυτοί priority που δεν περνάει τελωνείο αλλά η χρέωση είναι αρκετά υψηλή κατά τη γνώμη μου. Δοκίμασε και από banggood με priority line. Εγώ ξεκίνησα με mi home 5 in 1 κι από εκεί και μετά συμπληρώνεις με τον καιρό ότι εσύ θεωρείς πως σου χρειάζεται.

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Δεν μπορείς να έχεις σύστημα ασφαλείας και να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα.
      Να βγάζει αισθητήρες off για κάποιο χρονικό διάστημα και όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ μέσα.
      Δεν είναι σύστημα ασφάλειας αυτό.
      Δεν παρέχει ασφάλεια.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Δεν νομίζω κάποιος που καταλαβαίνει πέντε πράγματα να στηριχθεί καθολικά σε αυτήν την λύση για σύστημα ασφαλείας, δεν μπορεί να αντικαταστήσει για παράδειγμα ένα συναγερμό Paradox που έχω στο σπίτι !!! Λειτουργεί επικουρικά για κάποια πράγματα που δεν τα κάνει ο συναγερμός !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      Καλησπέρα σας,

      Σε ένα μεγάλο ποσοστό έχετε δίκιο. Αλλά πέρα από τους servers της Xiaomi (που όσο το έχω το σύστημα, 2 φορές για 30 λεπτά είχαν downtime οι servers), αν μπορέσεις να του παρέχεις συνεχές Internet και να το τοποθετήσεις σε στρατηγικό σημείο για τους σένσορες με συνδυασμό ένα UPS, είναι μία value for money λύση.

      Εγώ το έχω εξοπλίσει και με PSTN Gateway, ώστε να με ειδοποιεί και τηλεφωνικά σε περίπτωση συναγερμού.

      Επίσης τα σενάρια που έχω φτιάξει συνδυαστικά με τους σένσορες, αν τα είχα κάνει με συναγερμό του εμπορίου, θα ήθελα περίπου στα 2 χιλιάρικα.

      Αν τώρα κάποιος διαρρήκτης πάει με παρεμβολέα σήματος, θα είναι οργανωμένο το έγκλημα και θα μπορούν να παραβιάσουν όχι μόνο τα Xiaomi, αλλά ένα μεγάλο εύρος συναγερμών.
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H kougis έγραψε:

      Αν συνδέσουμε ένα Aqara Hub σε ένα Apple HomeKit με ότι πρίζες αισθητήρες κτλ έχει συνδεμενες πάνω του, μπορούμε να συνδέσουμε και λάμπες που συνεργάζονται με το Apple HomeKit; Μετά θα μπορείς να φτιάξεις σενάρια που θα περιέχουν συσκευές του Aqara και λάμπες του Home Apple kit?


      Sent from my iPhone using Tapatalk


      Ξέρει κανείς;


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ήρθε η κάμερα (Mijia).
      Πρέπει να έχω και το hub για να μπει στο app mihome?
      Γιατί προσπάθησα να τη συνδέσω στο app χωρίς να έχω το hub και δεν συνδέεται απλά μου λέει διάφορα τσιν τσαν τσουν.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H kougis έγραψε:

      Ήρθε η κάμερα (Mijia).
      Πρέπει να έχω και το hub για να μπει στο app mihome?
      Γιατί προσπάθησα να τη συνδέσω στο app χωρίς να έχω το hub και δεν συνδέεται απλά μου λέει διάφορα τσιν τσαν τσουν.


      Sent from my iPhone using Tapatalk


      Όχι !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Υπάρχει κανένας οδηγός σε πιο κατανοητή γλώσσα;
      Δεν μπορώ να τη συνδέσω.
      Την βάζω στην πρίζα, αναβοσβήνει πορτοκαλί, πατάω reset για πέντε δευτερόλεπτα, ανάβει μόνιμα πορτοκαλί, βάζω κωδικό WiFi στο app, συμπληρώνει το 100% και μετά μου λέει ότι δεν συνδέθηκε.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Δες YouTube

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H marsele έγραψε:

      καλησπέρα,

      με ενδιαφέρει να αγοράσω το xiaomi multifunction gateway upgrade και windows -doors sensors και να το χρησιμοποιήσω για αρχή σαν ένα μίνι σύστημα ασφαλείας έτσι ώστε να με ειδοποιεί όταν ανοίγουν οι πόρτες και όταν κλείνουν. Από ποιο κατάστημα να προτιμήσω να αγοράσω;; Οι αγορές θα γίνουν τμηματικά έτσι ώστε να αποφευχθεί το ενδεχόμενο τελωνείου.

      Είναι εύκολο στο στήσιμο αυτό;;
      Να τα πάρεις όλα μαζί από Gearbest και να επιλέξεις αποστολή με Belgium registered ασφάλεια μεταφοράς και πληρωμή με PayPal !!! Ναι είναι εύκολο το στήσιμο !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
      ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Για να φτιάξω σενάρια με φωτισμό θα χρειαστώ και λάμπες yeelight για να επικοινωνούν με το gateway;;;

      Από banggood βρήκα αυτό το 5 in 1.
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      :( Mainland China?

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση