Διαφήμιση
Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 4/4x (Mido)

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών :

Έγινε νέα διανομή των XTRV-7.8.17 & ARΩMA ROM και σας έχουν σταλεί οι σύνδεσμοι για την λήψη τους, στα mail που έχετε δηλώσει στο προφίλ σας.
    Παραδόθηκαν νέες MIUI 9 ROM για συνολικά 15 συσκευές...

Καλό Download...

• Παιδια καλησπερα κ απο μενα... σημερα ηρθε απο vickmall κ μενα το 4Χ..
      Γενικες εντυπωσεις δεν μπορω να πω γιατι ειχα χρονια wp οποτε εχω παθει πολιτισμικο σοκ..

το κινητο ειναι με την 8.1.10 και μου βγαζει ενημερωση για την 8.1.15. διαβασα πιο πανω οτι καποιο θεμα εχει, να μην την περασω?
      τι προτείνετε?
      Διαφήμιση
    • Ο/H mastrahan έγραψε:

Παιδια καλησπερα κ απο μενα... σημερα ηρθε απο vickmall κ μενα το 4Χ..
      Γενικες εντυπωσεις δεν μπορω να πω γιατι ειχα χρονια wp οποτε εχω παθει πολιτισμικο σοκ..

το κινητο ειναι με την 8.1.10 και μου βγαζει ενημερωση για την 8.1.15. διαβασα πιο πανω οτι καποιο θεμα εχει, να μην την περασω?
      τι προτείνετε?
      Διάβασε εδώ EDL Mode στο Mido με μέθοδο Test points
      Τώρα εγώ στην θέση σου δεν θα την έκανα την αναβάθμιση.
    • Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 4x

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από λίγο είδα ένα σύντομο Unboxing του redmi note 4 global edition. Ήταν σε κουτί με αγγλικούς χαρακτήρες, ευρωπαϊκό φορτιστή και οδηγίες επίσης στα αγγλικά. Κατά τα άλλα είχε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το redmi note 4 x (cpu, οθόνη, μνήμη, μπαταρία κτλ). Επειδή ο reviewer έχει δοκιμάσει όλα τα redmi note 4 (το πρώτο με mediatek, το Χ με snapdragon και τώρα αυτό) παρατήρησε ότι η Global έκδοση έχει τον imx258 σενσορα της Sony στη κάμερα ενώ οι άλλες κάποιο isocell μοντέλο της Samsung.
      Εσείς που έχετε το redmi note 4 x μπορείτε να το διασταυρωσετε? Γιατί έστω και αυτό το θεωρώ μεγάλη αναβάθμιση όταν η διαφορά στη τιμή των μοντέλων είναι τόσο μικρή. Ευχαριστώ προκαταβολικά (το kimovil βέβαια γράφει ότι και το note x έχει Sony σενσορα).
      Εδώ και το Unboxing

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H geomos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από λίγο είδα ένα σύντομο Unboxing του redmi note 4 global edition. Ήταν σε κουτί με αγγλικούς χαρακτήρες, ευρωπαϊκό φορτιστή και οδηγίες επίσης στα αγγλικά. Κατά τα άλλα είχε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το redmi note 4 x (cpu, οθόνη, μνήμη, μπαταρία κτλ). Επειδή ο reviewer έχει δοκιμάσει όλα τα redmi note 4 (το πρώτο με mediatek, το Χ με snapdragon και τώρα αυτό) παρατήρησε ότι η Global έκδοση έχει τον imx258 σενσορα της Sony στη κάμερα ενώ οι άλλες κάποιο isocell μοντέλο της Samsung.
      Εσείς που έχετε το redmi note 4 x μπορείτε να το διασταυρωσετε? Γιατί έστω και αυτό το θεωρώ μεγάλη αναβάθμιση όταν η διαφορά στη τιμή των μοντέλων είναι τόσο μικρή. Ευχαριστώ προκαταβολικά (το kimovil βέβαια γράφει ότι και το note x έχει Sony σενσορα).
      Εδώ και το Unboxing

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο σενσορας μονος τους δεν λεει κατι. Και το redmi pro τον imx258 εχει αλλα το αποτελεσμα ειναι χειροτερο απο του rn4 (mtk).

Σε συγκριτικα φαινεται να χει παρομοια αποτελεσματα η καμερα του mtk με του snapdragon.

Εμενα πιο πολυ με απασχολει το βιντεο σε χαμηλο φωτισμο αν ριχνει καρε οπως και του mtk. Οποιος το χει ας κανει ενα κοπο :)
      Διαφήμιση
    • Ο/H mastrahan έγραψε:

Παιδια καλησπερα κ απο μενα... σημερα ηρθε απο vickmall κ μενα το 4Χ..

τι προτείνετε?
      Εμένα ήρθε από Gearbest με την 8.1.10.0.0(MCFMIDI) και όταν επιλέγω έλεγχο για ενημερώσεις μου εμφανίζει:
      "Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις MIUI 8.1.10.0.0/Σταθερή
    • Ο/H captnemo έγραψε:

Εμένα ήρθε από Gearbest με την 8.1.10.0.0(MCFMIDI) και όταν επιλέγω έλεγχο για ενημερώσεις μου εμφανίζει:"Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις MIUI 8.1.10.0.0/Σταθερή
      Δε φαίνεται για official, μάλλον γι' αυτό δε σου βγάζει ενημέρωση.
    • Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση,το αφήνουμε ως έχει? ?(
      Διαφήμιση
    • και μενα με αυτη τη ρομ ηρθε, επισης δεν μου βγαζει ενημερωση, αρα εχουμε μουφα rom; επισης, εχει δοκιμασει να κανει καποιος verify; οποτε εχω δοκιμασει μου εμφανιζει οτι το imei που βαζω δεν αντιστοιχει καπου!
    • Ο/H captnemo έγραψε:

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση,το αφήνουμε ως έχει? ?(
      Στις υπόλοιπες συσκευές Xiaomi κάναμε flash μια fastboot room με mi flash. Λογικά και στη δική σας έτσι θα γίνεται αλλά δεν έχω τη συσκευή για να σου πω συγκεκριμένα τι να κάνεις.
      Και επίσης το ότι είναι unofficial ROM το στηρίζω πάλι στην εμπειρία μου από άλλες συσκευές..
    • Όσοι έχετε unofficial, προσπαθήστε να περάσετε μια developer ROM (έστω κινέζικη μέσω του updater). Κάντε αίτηση για ξεκλείδωμα bootloader και εφόσον δεν μπορεί να περαστεί η dev, προσευχηθείτε να ξεκλειδώσει στην έκδοση που έχετε. Διαφορετικά τα πράγματα είναι δύσκολα, πάτε για Deep Flash cable flashing και αν δεν δουλέψει και αυτό για...άνοιγμα πλάτης του κινητού.
      Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Στο δικο μου χτες εκανε μονο του αναβαθμιση στην 8.2.20.
      Δεν εχω δει διαφορες μονο μια εφαρμογη duo μου περασε.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

Όσοι έχετε unofficial, προσπαθήστε να περάσετε μια developer ROM (έστω κινέζικη μέσω του updater). Κάντε αίτηση για ξεκλείδωμα bootloader και εφόσον δεν μπορεί να περαστεί η dev, προσευχηθείτε να ξεκλειδώσει στην έκδοση που έχετε. Διαφορετικά τα πράγματα είναι δύσκολα, πάτε για Deep Flash cable flashing και αν δεν δουλέψει και αυτό για...άνοιγμα πλάτης του κινητού.
      Οσοι το καταφερουν ας το αναφερουν ωστε να γνωριζουμε και οι υπολοιποι που ενδιαφερομαστε για το κινητο.