Διαφήμιση

Νέος στη Xiaomi; Διάβασε εδώ πριν ρωτήσεις.

    • Οδηγός
    • Xiaomi
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα σας κύριοι
      Είμαι νέος στο site και καινούργιος κάτοχος xiaomi ( συγκεκριμένα το redmi note 3 pro).Χθες παρέλαβα το κινητό και όταν το άνοιξα τα έχασα γιατί τα πάντα ήταν στα κινέζικα (Το πήρα απο ελληνικό μαγαζί και το πλήρωσα πιο ακριβά με την λογική να γλιτώσω την διαδικασία να περάσω ελληνική ROM αλλα τελικά δε το γλίτωσα).Είμαι τελείως άσχετος με όλα αυτά και τα περισσότερα που διαβάζω μου φαίνονται μια άγνωστη ξένη γλώσσα.Έχω ήδη κάνει αίτηση για να ξεκλειδώσω κάτι το οποίο δε ξέρω τι είναι. Απ'οτι διάβασα η έγκριση κάνει περίπου 10-12 μέρες να έρθει.Κάθε δημοσίευση που διαβάζω μου δημιουργούνται κι αλλες απορίες.Παραθέτω μερικές απο αυτές σε αυτό το μήνυμα και εύχομαι να βρω μια άκρη.
      Α)Υπάρχει κάποια προεργασία που μπορώ να κάνω όσο περιμένω να έρθει η έγκριση;
      Β)Πως αντικαθιστώ την recovery λειτουργία με την TWRP(πάλι άγνωστες λέξεις :) );
      Γ)Στη περίπτωση που καταφέρω να περάσω την ελληνική ROM μετά περνάω όποια ROM θέλω ή κλειδώνει πάλι και πρέπει να πάρω έγκριση ξανά;
      Δ)Επειδή δεν έχω την παραμικρή γνώση για αυτό το θέμα,και γενικά ο,τι αφορά τα κινητά,πιστεύτε οτι μπορώ να τα καταφέρω ή να μη το προσπαθήσω διότι θα καταστρέψω το κινητό και ίσως να είναι καλύτερο να αναθέσω την διαδικασία σε κάποιον που γνωρίζει;
      Θέλω να σας ευχαριστήσω προκαταβολικά για τον χρόνο που θα αφιερώσετε για να λύσετε τις απορίες μου,δεδομένου οτι δεν είστε υπόχρεοι και όλη η διαδικασία γίνεται αφιλοκερδώς. Κάθε οδηγία,παρατήρηση και συμβουλή εννοείται είναι ευπρόσδεκτη και θα πραγματοποιηθεί κατά γράμμα.
      Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο.Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
      Με εκτίμηση,Χρόνης.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H aen2012 έγραψε:

      Α)Υπάρχει κάποια προεργασία που μπορώ να κάνω όσο περιμένω να έρθει η έγκριση;

      Β)Πως αντικαθιστώ την recovery λειτουργία με την TWRP(πάλι άγνωστες λέξεις :) );
      Γ)Στη περίπτωση που καταφέρω να περάσω την ελληνική ROM μετά περνάω όποια ROM θέλω ή κλειδώνει πάλι και πρέπει να πάρω έγκριση ξανά;
      Δ)Επειδή δεν έχω την παραμικρή γνώση για αυτό το θέμα,και γενικά ο,τι αφορά τα κινητά,πιστεύτε οτι μπορώ να τα καταφέρω ή να μη το προσπαθήσω διότι θα καταστρέψω το κινητό και ίσως να είναι καλύτερο να αναθέσω την διαδικασία σε κάποιον που γνωρίζει;

      Καλησπερα φιλε και μεγεια το κινητο!
      Κατ'αρχην εχω να δωσω μια συμβουλη. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ :D

      Αν κατεχεις 2-3 βασικα πραγματακια απο υπολογιστες και εχεις λιγη ορεξη και χρονο να διαβασεις 2-3 οδηγους στο forum θα μπορεσεις να κανεις τα παντα μονος σου και σωστα. Απλα δεν θελει βιασυνες και θελει πολυ προσεκτικο διαβασμα και εκτελεση των οδηγιων!

      Απο εκει και περα στις αποριες σου.

      Α) Καλη προεργασια ειναι να διαβασεις καλα τους οδηγους και να εχεις κατανοησει τι λενε. Επισης να εχεις υπολογιστη με 64bit Windows για να κανεις καποιες διαδικασιες που μπορει να χρειαστουν.

      Β) Για να αλλαξεις το εργοστασιακο Recovery της Xiaomi με custom recovery (δηλαδη το TWRP) πρεπει να ξεκλειδωσεις πρωτα και θα το κανεις οταν περασεις την Ελληνικη ROM.

      Γ) Oταν περασεις την ελληνικη ROM πιθανοτατα δεν θα θελεις να περασεις καποια αλλη, απλα θα κανεις update με τις καινουργιες εκδοσεις (αστεια ευκολη διαδικασια) . Απο εκει περα μπορεις να ξαναπερασεις official ROM (ειτε global ειτε κινεζικες) και δεν νομιζω να εχεις θεμα κλειδωματος. Εμενα τουλαχιστον δεν μου εχει συμβει. Αν περασεις αλλες unofficial η χρησιμοποιησεις καποιο ανορθοδοξο τροπο ή λαθος οδηγο τοτε κλειδωνει.

      Δ) Διαβασε καλα τους οδηγους και θα τα καταφερεις!



      Για να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα ομως για αρχη πες μας (η βαλε καλυτερα screenshot ) με πια εκδοση εχεις για να μπορουμε να σε καθοδηγησουμε καλυτερα και να σου προτεινουμε και πως θα κινηθεις. Επισης αν εχεις official κινεζικη δεν εχει μονο κινεζικα το κινητο αλλα και αγγλικα... το οποιο μαλλον καλο ειναι γιατι σημαινει οτι εχεις official rom που θα κανει τα πραγματα πιο ευκολα στην πορεια (γλυτωνεις μια εξτρα ταλαιπωρια απο το να βγαλεις unoffocial rom που μπορει να εχουν βαλει τα διαφορα κινεζομαγαζα / μεταπωλητες)

      Πριν κανεις βεβαια οτιδηποτε τσεκαρε αν ειναι πραγματι κλειδωμενος ο bootloader σου
      ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ - ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ CHECK


      Εδω θα βρεις λεξικο με διαφορες αγνωστες λεξεις / εννοιες που μπορει να εχεις xiaomi-miui.gr/community/lexicon/index.php/Lexicon/
    • Καλησπέρα φίλε και συντοπίτη και σε ευχαριστώ για τον ενδιαφέρων. Απο υπολογιστές δεν έχω μαύρα μεσάνυχτα αλλα αργεί να ξημερώσει...Τσέκαρα όμως οτι έχω 64bit υπολογιστή. Απο χθες που παρέλαβα το κινητό διαβάζω τους οδηγούς. Κοντεύω να μάθω τα βήματα απ'έξω και όχι λόγω γνώσης αλλα απο μνημονικό. Σου επισυνάπτω ένα screenshot με τα στοιχεία του κινητού (έκανα και 5 λεπτά να βρώ πως βγάζεις screenshot!).
      Images
      • Screenshot_2016-05-28-14-25-29_com.android.settings.png

        138,26 kB, 1.080×1.920, viewed 96 times
    • Τσέκαρα αν ο bootloader είναι κλειδωμένος και τελικά είναι.Επισυνάπτω και πάλι,μια φωτογραφία απο τον υπολογιστή.Ίσως και να έχω καταλάβει λάθος.Όταν έκανα το πρώτο άνοιγμα μου έδωσε 3 επιλογές γλωσσών,οι δυο πρώτες ήταν στα κινέζικα και η τρίτη επιλογή ήταν english.Απο εκεί συμπέρανα οτι είναι official και οχι κάποια multi language.Με συγχωρείς για τα συνεχόμενα μηνύματα και παρακαλώ να δείξεις κατανόηση.Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.
      Images
      • Χωρίς τίτλο.jpg

        64,65 kB, 657×710, viewed 105 times
    • Χμμμμμ....δεν είμαι σίγουρος για την ρομ που έχει, σύμφωνα με εδώ Redmi Note 3 δεν υπάρχει 7.2.18.0 :/

      Άποψη μου, επειδή το αγόρασες από Ελλάδα και λογικά το κατάστημα σου έχει δώσει και κάποια εγγύηση, να έρθεις πρώτα σε επικοινωνία μαζί τους τι γίνεται με την εγγύηση σε περίπτωση που αλλάξεις ρομ μόνος σου.

      Αν δεν σε απασχολεί το θέμα εγγύησης τότε συνεχίζουμε στα υπόλοιπα ;)
      Η αίτηση που έκανες για unlock bootloader δεν έχει σχέση με την συσκευή σου αλλά με τον λογαριασμό Mi που έχεις κάνει :)

      Καλός ήρθες στην παρέα μας και καλορίζικη η συσκευή σου :thumbsup:
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα και σε ευχαριστώ.Μίλησα με τον τεχνικό του καταστήματος και μου είπε να συμβουλευτώ την επίσημη ιστοσελίδα της xiaomi-miui της Ελλάδας (αυτήν δηλαδή).Η εγγύηση που μου στείλανε γράφει ξεκάθαρα οτι η εγγύηση δεν ισχύει όταν γίνει παρέμβαση στο λογισμικό π.χ root του λειτουργικού συστήματος. Το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι ο τεχνικός μου είπε να δω τους οδηγούς που δίνετε και είναι εύκολο να αλλάξω μόνος μου την ROM.