Διαφήμιση

GTV 5.9.27 - Nokia Here Maps πρόβλημα

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • GTV 5.9.27 - Nokia Here Maps πρόβλημα

      καλησπέρεα, τόσο με τη rom 18 όσο και με την 27 αντιπετωπίζω συχνά πρόβλημα με την εφαρμογή Here maps. Εμφανίζει το αρχικό logo και μετά κλείνει. Κάτω εμφανίζεται ένα notification ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα στην εφαρμογή. Έχω δοκιμάσει να την κάνω force stop και να καθαρίσω τα cache data αλλά δεν κάνει διαφορά. Με restart παίζει μια χαρά. Δεν έχω δοκιμάσει να την κάνω uninstall και να την ξαναπεράσω

      Το αντιμετωπίζει άλλος;
    • Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα, η εφαρμογή δουλεύει εξαιρετικά
      Με την 5.9.27 είμαι κι εγώ
    • Διαφήμιση
    • ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

      έκανα απεγκατάσταση και διέγραψα ότι αρχείο και φάκελο είχε να κάνει με την εφαρμογή και την ξαναπέρασα.
      2 μέρες τώρα δεν έχει ξανακρασάρει. Ελπίζω να είναι ok
    • Ο/H pand έγραψε:

      ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

      έκανα απεγκατάσταση και διέγραψα ότι αρχείο και φάκελο είχε να κάνει με την εφαρμογή και την ξαναπέρασα.
      2 μέρες τώρα δεν έχει ξανακρασάρει. Ελπίζω να είναι ok

      Εγώ το έχω βάλει εδώ και 5 μέρες, σήμερα το πρωί το έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά, γιατί δεν μου δούλευε καλά.
      Στις ρυθμίσεις του έχω πει τον χάρτη να αποθηκεύει τους χάρτες στην εξωτερική μνήμη sdcard1. και μετά κατεβάζω offline χάρτη Ελλάδας, και Ελληνική φωνή.
      Είμαι με τελευταία GTV 5.11.19 και συναντάω τα εξής στην πλοήγηση χωρίς δίκτυο:

      1) την πρώτη φορά που το ανοίγω μετά την εγκατάσταση και πρωτού κατεβάσω τον χάρτη, συνδέεται στο 3G μου. Το κατάλαβα γιατί παίρνω μήνυμα από την Cosmote για σύνδεση, δεν εμφανίζεται όμως ενεργό το αντίστοιχο εικονίδιο στο status bar.
      2) έχει αρκετές τοποθεσίες, ακόμη και στην Αθήνα που δεν δείχνει, για παράδειγμα δεν μου δείχνει την κατεχάκη από Μεσογείων μέχρι Βύρωνα. Δεν μου δείχνει την Θεσσαλονίκη την περιοχή στον λευκό πύργο.
      3) Το χρησιμοποίησα σήμερα, μετά την επανεγκατάσταση, για πλοήγηση από την Μεσογείων στο γραφείο μου, και μου κόλλησε δύο φορές; Η φωνή του πλοηγού έδινε οδηγίες, η οθόνη όμως δεν ενημερωνόταν με την σωστή τοποθεσία.

      @pand μετά την απεγκατάσταση ποιους φακέλους διέγραψες; Έχεις κατεβάσει offline χάρτη; Τον αποθηκεύει στην εσωτερική ή εξωτερική μνήμη;
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Πλοηγούς στο μέτρο του δυνατού να αποφεύγεται να τους βάζεται στην εξωτερική sd για να έχετε καλύτερη απόδοση
    • μέσα από τον es Explorer έψαξα για here και ότι έβρισκε το έσβησα. Παρόλα αυτά το πρόβλημα μετά από λίγο επανήλθε. Προσπάθησα να βρω την αλληλουχία που το προκαλούσε και είδα ότι είχε να κάνει με το WiFi και την ενεργοποίηση του location. Δεν θυμάμαι όμως την σειρά. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση της rom με τον οδηγό του Caeser. Τώρα έφτιαξε λόγω του φλασαρίσματος ή στην καινούργια rom είχαν λύσει κάποιο bug αυτό δεν ξέρω να στο πω
    • Διαφήμιση
    • ΟΚ, έκανα απεγκατάσταση, έσβησα όλους τους φακέλους που σχετίζονται με το here (κάποιοι είναι κρυφοί οπότε στον es file explorer θέλει στις ρυθμίσεις εμφάνιση κρυφών αρχειων) και ξανά εγκατάσταση. Έβαλα χάρτη της Ελλάδας και φωνή Ελληνική.

      Θα το ξαναδοκιμάσω αύριο να δω αν κολλάει.
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Τελικά μου κολλάει πάλι. Έκανα μια διαδρομή από Φραντζή μέχρι Καλαμάκι, και πίσω προς Άγιο Ιωάννη. Κάποιες στιγμές η φωνή του πλοηγού μιλούσε, αλλά έκανε freeze η οθόνη, ενώ ανεβαίνοντας την Καλληρόης, έχασε και τον χάρτη, και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαδρομή.
      Επίσης αν ξέφυγε από την διαδρομή του, δεν υπολόγιζε νέα διαδρομή γρήγορα και έκανε freeze στην τελευταία θέση.

      Δεν ξέρω αν φταίει το HERE Maps ή κάτι με το GPS. Πάντως με το Google Maps σε προηγούμενη Rom που δοκίμασα, με κλειστό το Internet αφού είχα κατεβάσει την διαδρομή, δεν είχα τέτοιο κόλημα.
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Κατέβασα και την δοκιμαστική έκδοση του Sycig να δω πως πάει. Βέβαια δεν βρίσκω πως θα δουλέψει η Ελληνική φωνή. Κατέβασα χάρτη Ελλάδας και Ελληνική φωνή, όμως δεν μου μιλάει... :(

      Ίσως έχει να κάνει με κάποιο pico tts που βλέπω ότι λείπει?!? Τέλος πάντων θα το πάξω, και θα συνεχίσω να ψάχνω και το Here Maps, και βλέπουμε...
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9
    • Από τα Settings/Notifications & Sounds/Voice/ Ελληνικά ( Δέσποινα ) ;)
      Για να μιλήσει πρέπει να του δώσεις διαδρομή
      Alea Jacta Est
      Redmi Note 11S
      Miui Global14.0.3.0(TKEEUXM)

      14.0.3 StableBeta

      by xiaomi-hellas.gr
    • Διαφήμιση
    • Ο/H parmenion έγραψε:

      Από τα Settings/Notifications & Sounds/Voice/ Ελληνικά ( Δέσποινα ) ;)
      Για να μιλήσει πρέπει να του δώσεις διαδρομή

      Thanks, του έχω βάλει την Δέσποινα στις ρυθμίσεις. Έχω βάλει διαδρομή, με lockάρει στο GPS, αλλά δεν λαλεί... Βέβαια δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να προχωράω, γιατί είμαι στο γραφείο.

      Εκεί στην Φωνή, έχει τρεις τελίτσες->Διαμόρφωση Android TTS. Όταν το πατάω με βγάζει σε μια σελίδα που λέει 'Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για το ερώτημα "pname:com/svox.langpack.installer"'
      Μπορεί να είναι και άσχετο.
      Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB
      Tablet: Ramos i9