Διαφήμιση

Ο πιο γλυκός Κινέζος...

  • Ο πιο γλυκός Κινέζος...

    Επειδή συχνά βγαίνω δημόσια και "κράζω" τους Κινέζους εμπόρους, αυτή τη φορά έχω μια έκπληξη (για μένα) που θέλω να μοιραστώ μαζί σας...

    Πριν απο κανά δυο μήνες έψαχνα online να βρω εκείνο το μασκώτ της Xiaomi, τον Mitu. Ένα απο τα κινεζομάγαζα που βρήκα στην "βόλτα μου στα μαγαζιά" ήταν και το yeso521. Περίεργο όνομα σκέφτηκα... Με τα πολλά, μπήκα μέσα, είδα ότι ο τύπος είχε αυτό που ζήταγα σε πολύ προσιτή τιμή (για γνήσιο), όπως επίσης και διάφορα άλλα προϊόντα που με ενδιέφεραν (ανταλλακτικά κ.λ.π.) και είπα να το δοκιμάσω. Κάνω την παραγγελία, πληρώνω με Paypal και περιμένω...


    Την επόμενη μέρα, προς έκπληξή μου, παίρνω ένα ευγενέστατο (και καλογραμμένο στα αγγλικά, για Κινέζο) μαιλ, που μου έλεγε ότι λυπάται που δεν το έχει ετοιμοπαράδοτο, και ότι το έχει ήδη παραγγείλει στην Xiaomi η οποία τον ...καθυστερεί! Καλά...λέω, για ποιά καθυστέρηση μιλάει ο τυπάκος? Εδώ άλλοι κάνουν 3-5 ή και περισσότερες μέρες να στείλουν tracking number... και άλλοι (ΑΚΟΥΣΟΝ-ΑΚΟΥΣΟΝ) μου ζητάγανε και 1,78€ για να μου δώσουν το tracking number(!!!) και αυτός απολογείται απο μόνος του για 1-2 μέρες καθυστέρηση στην αποστολή?

    Την επόμενη μέρα μου στέλνει το Tracking number μαζί με φωτογραφίες απο την συσκευασία και κανά δυό κιλά συγνώμες για την "καθυστέρηση" και ενώ το είχα παραγγείλει free shipping, αυτός μου το έστειλε express με έξοδα δικά του, και σε 9 ημέρες το κουκλάκι ήταν εδώ! Με χαρά διαπίστωσα ότι πράγματι ήταν 100% γνήσιο της Xiaomi (με "χαρτιά" γνησιότητας, tags και δεν συμμαζεύεται!!!) και ότι ο τύπος έκανε όλο αυτό το σκηνικό για ένα προϊόν που κοστίζει μόλις 11 αμερικάνικα δολλάρια...!!!

    Όσο περίμενα είδα ότι στο site του, εκτός απο το ιδιαίτερο προφίλ του που μου έκανε εντύπωση, έχει και τεχνική υποστήριξη (ανεβάζει roms για τις συσκευές, οδηγούς flashαρίσματος κ.λ.π.), που εμάς δεν μας ενδιαφέρει στην ουσία, αλλά επίσης έχει δημοσιεύσει και μια ολόκληρη συνομιλία απο μια διένεξη που είχε με ένα πελάτη... Αυτό πραγματικά ΠΡΩΤΗ φορά το βλέπω σε κινεζομάγαζο... Συνήθως αυτά τα κρύβουν για να μην γίνουν ξεφτύλα... Αλλά σκέφτηκα αν ο τύπος είχε άδικο και ήταν ένας ακόμα απατεωνίσκος, ήταν προφανές ότι δεν θα το έβγαζε στην δημοσιότητα με το ρίσκο να του την πέσουν και άλλα τυχόν "θύματα-πελάτες" που πιθανόν θα είχε... Με εντυπωσίασε αυτό πραγματικά!!!

    Στη πορεία, και χωρίς να του πω τίποτα για το φόρουμ που ανήκω κ.λ.π (ακόμα δεν του έχω πει κάτι) αποφάσισα να παραγγείλω και συσκευές... Λέω εάν κάνει τέτοιο support και στέλνει "λαγουδάκια" γνήσια, που θα ήταν τόσο πανεύκολο να στείλει μαιμούδες, αφού βρίθει η κινέζικη αγορά απο τέτοια, τότε τι θα κάνει με τις συσκευές...?? Ας κάνω ένα "crash-test" και ο Θεός (και το PayPal) βοηθός ....

    Πρώτα παρήγγειλα το Note2 Prime (Ναι, απο εκεί το πήρα) και μετά ένα Mi Note Pro, που το είχε σε σχετικά καλή τιμή (μόλις 435€) δώρο για ένα φ'ιλο (πανευτυχή πλέον κάτοχο Xiaomi). Και οι δύο συσκευές έφτασαν κανονικά, γρήγορα, σε σούπερ προσεγμένες συσκευασίες, ήταν και οι δύο 100% γνήσιες και συνοδευόντουσαν απο τα μικρά κλασικά δωράκια που δίνουν όλοι (σκληρό tempered glass και πλαστική διάφανη σιλικονούχα λεπτή θήκη).

    Νομίζω ότι αξίζει της προσοχής μας ο τυπάκος...

    Υ.Γ. Και αν αναρωτιέστε, ΟΧΙ ρε σεις, "δεν τα πήρα" να κάνω διαφήμιση, αλλά σκέφτηκα ότι αν είναι ΚΑΛΟ να κράζουμε τους απατεωνίσκους για να προστατευόμαστε απο αυτούς, τότε είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ να βγάζουμε προς τα έξω και θετικές περιτπώσεις σαν αυτό το τυπάκο! Του αξίζει, αμ' τι άλλο ένα θετικό σχόλιο...
  • Αν έκανες εχθές το ποστ θα έκανα παραγγελία από εκεί το mi4c! Φαίνεται πολύ οκ ο τύπος και όντως προσπαθεί να βγάλει καλύτερες τιμές από τους μεγάλους, έστω και λίγο! (Διάβασα όλο το story για το Dispute στο site του).
    Βασίλης
  • Ο/H vipercubic έγραψε:

    Αν έκανες εχθές το ποστ θα έκανα παραγγελία από εκεί το mi4c! Φαίνεται πολύ οκ ο τύπος και όντως προσπαθεί να βγάλει καλύτερες τιμές από τους μεγάλους, έστω και λίγο! (Διάβασα όλο το story για το Dispute στο site του).


    Καλώς όρισες στο φόρουμ! Με το καλό να παραλάβεις το Mi4c!
    Ναι, ο τυπάκος φαίνεται οκαυ... ας τον έχουμε στα υπ'όψιν για το μέλλον και βλέπουμε... :)
  • Διαφήμιση
  • Καλός σας βρήκα, ψάχνω που να συστηθώ είναι λίγο περίεργο το template του φόρουμ (ακόμα και με το Style που άλλαξα) που θα μου πάει θα το συνηθίσω!
    Βασίλης
  • Ο/H vipercubic έγραψε:

    Καλός σας βρήκα, ψάχνω που να συστηθώ είναι λίγο περίεργο το template του φόρουμ (ακόμα και με το Style που άλλαξα) που θα μου πάει θα το συνηθίσω!


    Μπορείς να συστηθείς εδω: To Know Us Better: Ελάτε να γνωριστούμε καλύτερα !
  • Γλυκουλης αλλα και τιμιος μου φαινεται και μενα. Διαβασα το προφιλ του, ειναι εξαιρετικο. Συμφωνω και εγω οτι εαν εφταιγε στη διαφωνια που εχει με τον αλλον δεν θα εβγαζε τη συνομιλια στον αερα.
  • Διαφήμιση
  • Γράφτηκα και εγώ στο μαγαζί του. Ας τον έχουμε υπόψιν μας, γιατί έχω κάμποσα πράγματα που θέλω ακόμα από την Xiaomi τουλάχιστον. Μάλλον και εγώ για αρχή θα χτυπήσω αυτόν τον Mitu με την πρώτη ευκαιρία.....
  • Καλό φαίνεται,θα τον δοκίμασω και εγώ.

    Στάλθηκε από το HM 1S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Ο/H maddoctor έγραψε:

    Γράφτηκα και εγώ στο μαγαζί του. Ας τον έχουμε υπόψιν μας, γιατί έχω κάμποσα πράγματα που θέλω ακόμα από την Xiaomi τουλάχιστον. Μάλλον και εγώ για αρχή θα χτυπήσω αυτόν τον Mitu με την πρώτη ευκαιρία.....



    Για δωράκι είναι ότι πρέπει!!!
    “The only freedom you truly have is in your mind, so use it.”
  • Έκανα κι εγώ εγγραφή και μάλιστα ίσως η αγορά για το Mi4c να γίνει από εκεί. @caeser αν ενδιάμεσα κάνεις κάποια άλλη αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα ενημέρωσέ μας!

    Πάντως φαίνεται να είναι καλό εύρημα, δεν είναι κακό να υποστηρίξουμε ένα "μικρότερο" κατάστημα εφόσον είναι ανταγωνιστικό και πάνω απ'όλα με γνήσια προϊόντα. Στα συν του φαίνεται να είναι και το customer support.

    Ακριβώς όμως επειδή είναι λιγότερο γνωστό, με προβληματίζουν πράγματα όπως η έλλειψη σελίδας στο FB... Time will tell που λένε και στο χωριό μου :P
  • Διαφήμιση