Διαφήμιση

Μεταφορά χρημάτων στο Balance του Paypal (updated)

    • Οδηγός
    • Σε εξέλιξη
    • Ενημερώθηκε
    • Εγώ δοκιμασα με χρεωστική Πειραιώς και δεν το κάνει.
      Και στο paypal μου ζήτησε να κάνω authentication την κάρτα με τον 4ψηφιο κωδικό πρώτα.
    • Μόλις το έκανα με προπληρωμένη Πειραιώς. Την πρώτη φορά δεν δέχτηκε την κάρτα και αμέσως ξανά την διαδικασία με την ίδια κάρτα και το δέχτηκε μια χαρά.
      Στα 50€ κράτησε το PayPal νταβαντζιλίκι 2,05€ και η προπληρωμένη της Πειραιώς χρέωσε 50,88€ αντί 50€.
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Μόλις το έκανα με προπληρωμένη Πειραιώς. Την πρώτη φορά δεν δέχτηκε την κάρτα και αμέσως ξανά την διαδικασία με την ίδια κάρτα και το δέχτηκε μια χαρά.
      Στα 50€ κράτησε το PayPal νταβαντζιλίκι 2,05€ και η προπληρωμένη της Πειραιώς χρέωσε 50,88€ αντί 50€.


      To 2,05 είναι απολύτως νόμιμη και σωστή προμήθεια,( το 3,4% του ποσού είναι 1,7€ + τα 0,35€ ανά συναλλαγή = 2,05€), αλλά για τα 0,88€ της Πειραιώς δεν το ήξερα!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:


      To 2,05 είναι απολύτως νόμιμη και σωστή προμήθεια,( το 3,4% του ποσού είναι 1,7€ + τα 0,35€ ανά συναλλαγή = 2,05€), αλλά για τα 0,88€ της Πειραιώς δεν το ήξερα!


      Ναι το είχα διαβάσει απο πριν για την χρέωση του PayPal. Δεν αξίζει, παρά μόνο για μικροποσά και για εξαιρετικά επείγουσες καταστάσεις. Αλλα για τα 0,88€ της Πειραιώς, τσατίστηκα...Μας δουλεύουν κανονικά με τα capital control. Η κάρτα που χρησιμοποίησα για να στείλω λεφτά ....σε μένα, είναι η ίδια που έχω συνδέσει στο PayPal :) Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η φόρμα που σου βγάζει το PayPal για να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σε αυτή την διαδικασία, είναι η ίδια με την φόρμα που σου βγάζει όταν πας να πληρώσεις τον πωλητή με τον κλασικό τρόπο αν δεν έχεις συνδεδεμένη κάρτα στον λογαριασμό σου. Την επόμενη φορά που θα χρειαστώ κάτι, θα δοκιμάσω να πληρώσω χωρίς την χρήση της συνδεδεμένης κάρτας αλλα συμπληρώνοντας την φόρμα να δω τι θα κάνει.
    • @caeser @dnomikos
      Μήπως το 0.88 ευρώ είναι το 1 usd που δεσμεύει η paypal μέχρι να γίνει verify η κάρτα που έγινε η κίνηση πληρωμής και στο επιστρέφει μετά απο 2-3 εργάσιμες;;
      Γιατί στη δική μου περίπτωση με την χρεωστική Πειραιώς αυτό έγινε.
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      @caeser @dnomikos
      Μήπως το 0.88 ευρώ είναι το 1 usd που δεσμεύει η paypal μέχρι να γίνει verify η κάρτα που έγινε η κίνηση πληρωμής και στο επιστρέφει μετά απο 2-3 εργάσιμες;;
      Γιατί στη δική μου περίπτωση με την χρεωστική Πειραιώς αυτό έγινε.


      Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω :)
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:


      To 2,05 είναι απολύτως νόμιμη και σωστή προμήθεια,( το 3,4% του ποσού είναι 1,7€ + τα 0,35€ ανά συναλλαγή = 2,05€), αλλά για τα 0,88€ της Πειραιώς δεν το ήξερα!


      Ναι το είχα διαβάσει απο πριν για την χρέωση του PayPal. Δεν αξίζει, παρά μόνο για μικροποσά και για εξαιρετικά επείγουσες καταστάσεις. Αλλα για τα 0,88€ της Πειραιώς, τσατίστηκα...Μας δουλεύουν κανονικά με τα capital control. Η κάρτα που χρησιμοποίησα για να στείλω λεφτά ....σε μένα, είναι η ίδια που έχω συνδέσει στο PayPal :) Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η φόρμα που σου βγάζει το PayPal για να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σε αυτή την διαδικασία, είναι η ίδια με την φόρμα που σου βγάζει όταν πας να πληρώσεις τον πωλητή με τον κλασικό τρόπο αν δεν έχεις συνδεδεμένη κάρτα στον λογαριασμό σου. Την επόμενη φορά που θα χρειαστώ κάτι, θα δοκιμάσω να πληρώσω χωρίς την χρήση της συνδεδεμένης κάρτας αλλα συμπληρώνοντας την φόρμα να δω τι θα κάνει.


      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Είναι για μικροποσά ή για ανάγκη...
      Άλλο θέμα: Προσπαθώ εδώ και καιρό να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal (για να κάνω withdraw) και αρνείται... Είναι άραγε μέτρο των Capital Controls ή συμβαίνει κάτι άλλο άραγε?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:


      To 2,05 είναι απολύτως νόμιμη και σωστή προμήθεια,( το 3,4% του ποσού είναι 1,7€ + τα 0,35€ ανά συναλλαγή = 2,05€), αλλά για τα 0,88€ της Πειραιώς δεν το ήξερα!


      Ναι το είχα διαβάσει απο πριν για την χρέωση του PayPal. Δεν αξίζει, παρά μόνο για μικροποσά και για εξαιρετικά επείγουσες καταστάσεις. Αλλα για τα 0,88€ της Πειραιώς, τσατίστηκα...Μας δουλεύουν κανονικά με τα capital control. Η κάρτα που χρησιμοποίησα για να στείλω λεφτά ....σε μένα, είναι η ίδια που έχω συνδέσει στο PayPal :) Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η φόρμα που σου βγάζει το PayPal για να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σε αυτή την διαδικασία, είναι η ίδια με την φόρμα που σου βγάζει όταν πας να πληρώσεις τον πωλητή με τον κλασικό τρόπο αν δεν έχεις συνδεδεμένη κάρτα στον λογαριασμό σου. Την επόμενη φορά που θα χρειαστώ κάτι, θα δοκιμάσω να πληρώσω χωρίς την χρήση της συνδεδεμένης κάρτας αλλα συμπληρώνοντας την φόρμα να δω τι θα κάνει.


      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Είναι για μικροποσά ή για ανάγκη...
      Άλλο θέμα: Προσπαθώ εδώ και καιρό να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal (για να κάνω withdraw) και αρνείται... Είναι άραγε μέτρο των Capital Controls ή συμβαίνει κάτι άλλο άραγε?

      Εγώ έχω συνδέσει λογαριασμό στην Εθνική προ cc, άρα γινόταν. Υποθέτω λόγο cc δεν γίνεται πια.
    • Caeser σε ευχαριστω πολυ, γιατι με τη βοηθεια του οδηγου καταφερα και φορτωσα το balance του paypal !!!
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      @caeser @dnomikos
      Μήπως το 0.88 ευρώ είναι το 1 usd που δεσμεύει η paypal μέχρι να γίνει verify η κάρτα που έγινε η κίνηση πληρωμής και στο επιστρέφει μετά απο 2-3 εργάσιμες;;
      Γιατί στη δική μου περίπτωση με την χρεωστική Πειραιώς αυτό έγινε.


      Δεν ξέρω... αλλά, άλλο ποσό είναι το 1€ και άλλο το 0,88€ που μου ακούγεται ως προμήθεια...
    • Απλά εμένα με είχε χρεώσει η τράπεζα (δηλαδή το έβλεπα μέσα στο e-banking) 1 δολλάριο που είναι περίπου ίσο με 0.88 ευρώ μέχρι να γίνει το verify στο paypal.
      Κάτσε να δούμε τι θα γίνει και στον dnomikos!
      Πάντως και εγώ κατάφερα με αυτόν τον οδηγό και φόρτωσα χρήματα στο paypal για αγορά ακόμη ενός redmi 2 2gb/16gb. :thumbsup:
    • Διαφήμιση
    • δεν ξερω αν το ανεφερε καποιος αλλα στην μεταφορα χρηματων δηλωνετε family or friends ..αν βαλετε goods or services δεσμευεται το ποσο και μπλεκετε με ορους περι πωλητων