Διαφήμιση

Η εμαρμογή #ff0d90ff έχει σταματήσει

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Η εμαρμογή #ff0d90ff έχει σταματήσει

    Καλησπέρα παιδιά! Εγκατέστησα σε Redmi Note 4G τη νέα ρομ. μετά εγκατέστησα και το zip για τα μηνύματα με 160 χαρακτήρες.Όπως και στην έκδοση της προηγούμενης εβδομάδας, έτσι και σε αυτή με το που πάω να μπω στα μηνύματα μου εμφανίζει το μήνυμα ¨Δυστυχώς η εμαρμογή #ff0d90ff έχει σταματήσει." . Έτσι,ούτε μπορώ να μπω στα μηνύματα ούτε μου έρχονται. Μόνο σε μένα συμβαίνει αυτο; Τι μπορώ να κάνω;;
  • Αν και συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις MOD προηγούμενης έκδοσης, ή από STABLE έκδοση σε DEV και το ανάποδο, ή ακόμα και το MOD του Mi-3 στο Note 4G (έχουν κοινό κώδικα), σε σπάνιες περιπτώσεις και ανάλογα το μέγεθος αλλαγών από έκδοση σε έκδοση, ένα παλιό αρχείο μπορεί να δημιουργήσει FC's. Για αυτό, καλύτερα να κατεβάζετε την τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Επίσης, οι 2-3 τελευταίες ROM του Note-4G, είναι odexed, που σημαίνει ότι αν χρησιμοποίησες παλιό αρχείο MOD, παρέμεινε στο κινητό το Mms.odex και σου δημιουργεί προβλήματα. Από δω και πέρα, σε κάθε νέο αρχείο μετά την 5.4.10 που θα είναι διαθέσιμο, προσθέτουμε στο script εγκατάστασης την εντολή να σβύνει το Mms.odex (υπάρχει - δεν υπάρχει) για σιγουριά. Οπότε, αν έχεις παλιό αρχείο, σβύνεις μόνος σου το /system/priv-app/Mms.odex που θα σου έχει αφήσει ή κατεβάζεις το καινούργιο MOD. Αν για κάποιο λόγο δεν σου δουλεύει, δοκίμασε το αρχείο του Mi-3 που από ότι έχω δει στον κώδικα, πρέπει να δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Δεν έχω το Note-4G για να είμαι σίγουρος, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις. Δεν χάνεις τίποτα....αντιθέτως μάλιστα, θα μου λύσεις και αυτήν την απορία. :)
  • Βασικά αυτό που έκανα στις 2 τελευταίες ρομ ήταν πως μετά την εγκατάσταση μέσω recovery και της rom έκανα και το ίδιο με το αντίστοιχο ανανεωμένο mod για τα μηνύματα. Δεν εγκατέστησα παλιό mod. Θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω του Mi-3,αλλα μήπως μπορώ να κάνω κάτι άλλο με το αντίστοιχο mod;;
    Συγνώμη που ρωτάω ξανά,αλλά δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω σε αυτό και τώρα εξοικιώνομαι σιγά σιγά!
    Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!
  • Διαφήμιση
  • Δεν υπάρχει πρόβλημα... Ρώτα όσες φορές θέλεις. Για αυτό είμαστε εδώ :) Και μάλιστα, αφού δεν έχουμε όλα τα κινητά, μας βοηθάτε και στην επίλυση τυχόν προβλημάτων!

    Μην κατεβάσεις το αρχείο του Mi-3, γιατί υπάρχει έλεγχος στο script για να μην μπαίνει σε λάθος κινητό. Μην κοιτάς που τώρα έτυχε και ταιριάζουν τα αρχεία. Συνήθως αρχείο από άλλο κινητό, δημιουργεί πρόβλημα. Άσε που θα πρέπει να βγάλεις το apk απο το zip του Mi-3 και να το αντικαταστήσεις στο zip to Note-4G και μάλλον θα μπερδευτείς περισσότερο....Εκανα εγώ "την αντίστοιχη" δοκιμή στο Mi-3. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι που μου έβγαζε στις Ρυθμίσεις>Εφαρμογές> σαν όνομα το #ff0d90ff και όχι το κανονικό του. Θα το δούμε αυτό γιατί συμβαίνει...

    Για τώρα, μπορείς να εγκαταστήσεις το MOD της STABLE έκδοσης του Note 4G. Πριν το κάνεις αυτό, δοκίμασε να κάνεις καθαρισμό δεδομένων της εφαρμογής από το Ρυθμίσεις>Εφαρμογές μήπως και στρώσει...


    EDIT: Κατέβασε σε παρακαλώ και δοκίμασε το διορθωμένο αρχείο της 5.4.24.
  • Δεν έκανα καθαρισμό δεδομένων για να μην χάσω τα μηνύματα.Επίσης αφού δεν είχα πρόσβαση στα μηνύματα είχα ξαναεγκαταστήσει τη ρομ 5.4.24 και έστελνα κανονικά!
    Τώρα,έβαλα την ανανεωμένη έκδοση του MOD και για την DEV αλλά και για την STABLE,αλλά η μόνη διαφορά είναι πως αντί για #ff0d90ff έγραφε "η εφαρμογή μηνύματα ..." .
    Υ.Γ. Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με το κινητό που σχεδόν κάθε μέρα,με τις δοκιμές, ξαναπερνώ την ίδια ρομ απο πάνω! Μέσω recovery πάντα κάνω εγκατάσταση στα zip!
  • Επίσης, μια άλλη απορία που έχω όσο καιρό έχω τη συσκευή (1 μήνας περίπου) και αφορά τα μηνύματα,είναι η εξής
    Όταν στέλνω μήνυμα σε μία επαφή,κλασσικά μου δημιουργεί καρτέλα συνομιλίας στην εφαρμογή των μηνυμάτων! Όταν όμως μου απαντήσει η επαφή αυτή, αντί να συνεχιστεί η ίδια συνομιλία, δημιουργεί καινούρια. Σαν να αναγνωρίζει τον αναγνωρίζει τον αποστολέα του μηνύματος ως ξεχωριστό αριθμό (λόγω του +30 το προσδιορίζω - ίσως και να κάνω λάθος). Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω; Όχι ότι το πρόβλημα αυτό είναι εξίσου σημαντικό όσο της εφαρμογής με τους 160 χαρακτήρες, αλλά μιας και τα συζητάμε..! :P
  • Έβαλες το πρόθεμα +30 στους αριθμούς που έχεις στις επαφές σου με την χρήση του Number Fixer ?

    => Οδηγός χρήσης για το "Number Fixer"
    Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



    ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
    Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
  • Διαφήμιση
  • Όχι, το Number Fixer δεν το είχα χρησιμοποιήσει! Τώρα το έκανα! Βέβαια σε πρώτη φάση δεν μετέτρεψε όλες τις επαφές, οπότε το ξεναέβαλα!
    Ευχαριστώ!
  • Ο/H bluekamikaze έγραψε:

    Δεν έκανα καθαρισμό δεδομένων για να μην χάσω τα μηνύματα.Επίσης αφού δεν είχα πρόσβαση στα μηνύματα είχα ξαναεγκαταστήσει τη ρομ 5.4.24 και έστελνα κανονικά!
    Τώρα,έβαλα την ανανεωμένη έκδοση του MOD και για την DEV αλλά και για την STABLE,αλλά η μόνη διαφορά είναι πως αντί για #ff0d90ff έγραφε "η εφαρμογή μηνύματα ..." .


    Ο καθαρισμός δεδομένων της εφαρμογής από το Ρυθμίσεις>Εφαρμογές, δεν σβύνει τα μηνήματα. Μπορείς να δοκιμάσεις. Αν φοβάσαι, άστο έτσι και βάλε μια άλλη εφαρμογή από το Google Play για να μπορείς να στέλνεις 160 χαρακτήρες, μέχρι να το διασταυρώσουμε τι ακριβώς συμβαίνει.

    Ο/H bluekamikaze έγραψε:


    Υ.Γ. Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με το κινητό που σχεδόν κάθε μέρα,με τις δοκιμές, ξαναπερνώ την ίδια ρομ απο πάνω! Μέσω recovery πάντα κάνω εγκατάσταση στα zip!


    Δεν υπάρχει πρόβλημα...Αν ήξερες τί έχει τραβήξει το δικό μου ένα χρόνο τώρα, θα το λυπόσουν. Υπάρχει βέβαια το θέμα της φθοράς της μνήμης από το γράψε-σβύσε, αλλά με μέσο όρο περίπου 100.000 πλήρεις εγγραφές πριν αρχίσει να φθήνει ο αποθηκευτικός χώρος, δεν νομίζω μέχρι τότε να υπάρχει το κινητό :D
  • Χαχαχα! Έχει δηλαδή πολύ ζωή μπροστά του!

    Τέλος πάντων. Αφού δεν σβήνει τα μηνύματα θα τη δοκιμάσω τη διαγραφή δεδομένων και στις 2 περιπτώσεις και θα σας πω!
    Δεν είναι όμως θέμα εφαρμογής! Κι εγώ όταν το παρατήρησα, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κατεβάσω άλλη εφαρμογή, συγκεκριμένα το Chomp sms. Και πάλι στους 60 χαρακτήρες με χρέωνε μηνυμα.
    Όπως και να έχει,θα δοκιμάσω ξανά και θα σας ενημερώσω!!
  • Καλημέρα παιδιά! Τελικά δοκίμασα χτες μετά από εκκαθάριση δεδομένων να περάσω το Mod της Stable αλλά και πάλι το ίδιο μήνυμα, η εφαρμογή έχει σταματήσει!
    Οποιαδήποτε άλλη γνώμη για δοκιμή, ευπρόσδεκτη!!
  • Διαφήμιση
  • Κατέβασε από το Google Play ένα άλλο πρόγραμμα πχ handcent sms για να κάνεις την δουλειά σου με τα μεγάλα μηνύματα και ξαναδοκιμάζεις με την επόμενη ROM αύριο.