Διαφήμιση

Νέος στα Xiaomi, ερωτήσεις!!!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Νέος στα Xiaomi, ερωτήσεις!!!

      Καλημέρα σε όλους. Παρακολουθώ εδω και μερικές εβδομάδες το site και είναι πολύ καλή η προσπάθεια σας για την Ελληνική κοινότητα, για τις ROM, για τις πληροφορίες γiα νέους χρήστες κτλ.
      Χωρίς να σας ζαλίζω πολύ στο θέμα:

      Πρόσφατα άρχισα να ψάχνω για νέο κνητό και έπεσα εντελως τυχαία πάνω σε κάποιες κριτικές για κινέζικες εταιρίες και διαβασα τα καλύτερα για την Xiaomi και έχω "ψηθεί" πολύ με το MI4.

      1) Από όσο ξέρω δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αλλά με το service τι γινεται? Έαν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα μακροπρόθεσμα μόνο με αποστολή του κινητού στο εξωτερικό θα βρω service?
      2) Έχοντας διαβάσει και το αντίστοιχο θέμα που είχε ανοίξει παλιότερα στο site. Ψάχνω από ποιό web store να το παραγκείλω, ρωτάω χωρίς την πρόθεση να διαφήμισουμε κάποιον συγκεκριμένα, απλά τη προσωπική σας γνώμη θα ήθελα. Για παράδειγμα για το honorbuy.com έχω διαβάσει καλά λόγια, θα το συστήνατε? Αν όχι ποιό? Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζεται και εάν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο εάν παραγκείλω μόνο ένα κινητο. Διάβασα ότι εάν γίνει παραγκελία από αποθήκη μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν υπάρχει τελωνείο αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός επί του θέματος.
      3) Διάβασα σε κάποια από τα μοντέλα ότι υποστηρίζουν συγκεκριμένες συχνότητες όσο αναφορά το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Ξέρετε τι ακριβώς πρέπει να προσέξω σε αυτό το τομέα?
      4) Εάν δεν θέλω να φορτώσω Custom ROMS στο κινητό, αρχικά τουλάχιστον, το MIUI έχει Updater όπως όλες οι άλλες εκδόσεις Android, εάν εντοπιστεί αναβάθμιση σε ρωτάει κτλ κτλ.
      5) Παντού το διαβάζω απλά για επιβεβαίωση ρωτάω, είναι συμβατο με το Playstore σωστά?
      6) Πέτυχα σε κάποια σημεία στο site αναφορές για έλενχο εάν η συσκευή είναι αυθεντική. Πατώντας κάποιο κωδικό που έχει το κινητο σε κάποιο site από ότι κατάλαβα αλλα δεν βρήκα επιπλέον πληροφορίες. Υπάρχει κάποιος οδηγός που μου ξέφυγε?
      7) Συμπληρώστε και οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία πειστεύετε ότι είναι χρήσιμη ή πρέπει να ξέρω πριν παραγκείλω κάποιο τηλέφωνο.

      Ελπίζω να μη σας κούρασα... πολύ με το "wall of text" παραπάνω :D .
    • 1) δεν υπαρχει απο οσο ξέρω στην Ελλάδα αντιπροσωπεία xiaomi οποτε αν χαλάσει ειτε αγοραζεις απο καπου ανταλλακτικα(πχ ebay) και το δινεις σε καποιον γνωστο σου που ξερει απο αυτα(για να γλιτώσεις χρονο σε σχεση με τον αλλον τρόπο) να το φτιαξει ή το στέλνεις πισω απο εκει που το πήρες για επισκευή

      2) τελωνείο δεν σου εγγυάται κανείς αν θα πληρώσεις ή οχι. Ειναι θέμα τύχης πιστεύω και λιγότερο θεμα απο που θα το πάρεις. Βέβαι πρεπει να ειναι αξιοπιστο shop. εγω το mi3 το πηρα απο το merimobiles και δεν πληρωσα τελωνειο. Ισως ημουν και τυχερος :D
      3)για τα δικτυα αρκει το κινητο να ειναι WCDMA LTE για το mi4. παραπανω στοιχεία δν ξέρω για το κινητο
      4)το MIUI εχει δικό του updater Που μπορείς να βάλεις και άλλες ρομ. πχ και λολιποπ αλλα λολιποπ δεν εχει βγει επισημα για xiaomi. καθε παρασκευη βγαίνει καινο΄θργια miui ρομ σαν αναβαθμιση.
      5)playstore υπάρχει
      6)οσον αφορα την αυθεντικοτητα.. οταν αποφασισεις να αγορασεις το κινητο στείλε λινκ να το ψαξουμε αν και τα περισσοτερα δεν είναι ψεύτικα απο τα εμπιστα site. μην αγοράσεις μονο απο aliexpress και ebay

      ελπιζω να σε βοήθησα. Αν κανω καπου λάθος ας με διορθωσει κάποιος. :)
    • 1) Εξαρτάται από το πρόβλημα. Αν πχ το θέμα είναι ένα σπασμένο digitizer και πιάνουν τα χέρια σου ή βρεις κάποιον που ασχολείται με αυτά, το παραγγέλνεις από internet και το κάνεις εδώ. Σε κάθε άλλη περίπτωση το κινητό πάει πίσω στην Κίνα.
      2) Εγώ προσωπικά πήρα το κινητό μου, όπως και ενός φίλου από το vickmall. Αξιόπιστο και γρήγορο θεωρείται γενικά. Δεν παραγγέλνεις ΠΟΤΕ με εταιρία courier (dhl, ems κλπ), πάντα με απλό ταχυδρομείο και κάνεις υπομονή περίπου 1 μήνα. Με courier και εφόσον είναι εκτός ΕΕ είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα περάσεις τελωνείο.
      3) Αν δεις 2 εκδόσεις κινητών τότε χοντρικά η ακριβότερη είναι για Ευρώπη.
      4, 5) Ναι

      Αγόρασε πάντα κάτι με βάση το budget σου. Δλδ μην κοιτάς μοντέλα και αρχίσεις ανεβαίνεις τιμές, έλα μωρέ άλλα 50 ευρώ κλπ. Θέσε ένα ανώτατο όριο τιμής και δες μέσα σε αυτό ποιο κινητό ανταποκρινεται περισσότερο στις ανάγκες σου. Ελπίζω να βοήθησα.

      From the middle of nowhere to the center of everywhere...
    • Διαφήμιση