Διαφήμιση

Hands On Test & Review της λειτουργίας Wireless Display μεταξύ Xiaomi Redmi Note 4G και eZCast [Με MIUI V6]

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Hands On Test & Review της λειτουργίας Wireless Display μεταξύ Xiaomi Redmi Note 4G και eZCast [Με MIUI V6]

      Σήμερα μου ήρθε το τελευταίο κομμάτι που περίμενα για να ολοκληρώσω την εμπειρία μου με το Xiaomi Note 4G, το eZcast!

      Όταν αγόρασα το Note, ήξερα πως δεν έχει output για καλώδιο HDMI και ήταν μεγάλο μείον για εμένα μιας και ήθελα να αντικαταστήσω το iPad μου με το Note. Ήξερα όμως πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις Screen Mirroring μέσω Wi-Fi Direct, και τώρα με το eZCast μπορώ να δω ταινίες στην τηλεόραση μου ξανά! :)

      ΕΥΚΟΛΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ [9/10]

      Όλο το Set up, είναι πολύ απλό. Από πλευράς Hardware συνδέουμε το Dongle στο HDMI, συνδέουμε το micro USB που περιέχεται στο Dongle και σε μια θύρα USB για να παίρνει ρεύμα και ανοίγουμε την TV σου στην κατάλληλη πηγή. Από πλευράς Software κατεβάζουμε την εφαρμογή eZcast στο κινητό μας και με ελάχιστα βήματα συνδέουμε το κινητό στο Dongle και το Dongle στο Wi-Fi δίκτυο του σπιτιού. Εμένα αυτόματα έκανε και ένα update στο λειτουργικό του σύστημα, και στη συνέχεια είχα στην οθόνη μου το μενού του eZcast. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να στέλνουμε βίντεο μέσω DLNA, αλλά δεν θα αναφερθώ σε αυτό μιας και το review αφορά αποκλειστικά και μόνο το Screen Mirroring (Miracast) του Xiaomi Redmi Note 4G και την συνεργασία του με το eZCast. Οπότε και από τις ρυθμίσεις του eZcast ενεργοποίησα την επιλογή Autoboot σε Screen Mirroring (eZMirror). Από αυτό το σημείο και μετά δε μου ξανά χρειάστηκε η εφαρμογή.

      ΕΥΚΟΛΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ [10/10]

      Με το MIUI V6, αφού κάνουμε την εγκατάσταση που προαναφέρθηκε πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις του κινητού, περισσότερες ρυθμίσεις (κάτω από τις ρυθμίσεις δικτύου) και επιλέγουμε το Wi-Fi Display. Εκεί (αφού στην τηλεόραση πάνω δεξιά στο status δείξει 2 γαλάζια εικονίδια), το κινητό αναγνωρίζει το eZcast σαν ασύρματη οθόνη, το επιλέγουμε και περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα για να λειτουργήσει.

      ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ [7/10]

      Με το που ενεργοποιήσουμε την εξωτερική οθόνη, το κινητό αυτόματα ρίχνει τα καρέ ανά δευτερόλεπτο και φαίνεται σαν να κολλάει, αυτό μαζί με την καθυστέρηση ανταπόκρισης που έχει από μόνο του το eZCast, καθιστούν το Screen Mirroring με το Xiaomi Redmi Note 4G ακατάλληλο για gaming. Επίσης πολύ εύκολα μπορεί να έχουμε παρεμβολές που μπορούν να ρίξουν την ποιότητα του σήματος μεταξύ του κινητού και του Dongle, έχοντας ως αποτέλεσμα ψηφιακό Distortion (αυτά τα κουτάκια που κάνει πχ και η ψηφιακή τηλεόραση όταν χάνεται το σήμα). Αυτά είναι τα αρνητικά του eZCast και του Screen Mirroring του Xiaomi Redmi Note 4G.

      Σε περίπτωση που το θέλουμε για video, και streaming μπορούμε να βάλουμε το κινητό κοντά στο Dongle έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τις παρεμβολές, και κατά συνέπεια το ψηφιακό distortion. Επίσης στο βίντεο η καθυστέρηση ανταπόκρισης, δεν επηρεάζει καθόλου την εμπειρία θέασης των βίντεο. Έτσι χρησιμοποιώντας το Kodi για τις δοκιμές μου τελικά εξεπλάγην ευχάριστα μιας και το αποτέλεσμα και σε Mirroring των ταινιών που έχουμε μέσα στο κινητό αλλά ακόμα και μέσω Streaming ήταν εξαιρετικό. Για αυτούς που θέλουν την άριστη ποιότητα βίντεο, χωρίς καθόλου είδωλα, lag και distortion, το eZCast ΔΕΝ κάνει. Όμως για τους υπόλοιπους το βίντεο παίζει πολύ καλά, χωρίς πολλά προβλήματα. Συνήθως κάθε 5-10 λεπτά θα κάνει ένα μικρό glitch, αλλά χωρίς να χαλάει κάτι, να κολλάει ή να μας ξεβολεύει!

      Τα ίδια περίπου ισχύουν για αυτούς που τους ενδιαφέρουν powerpoint και γενικότερα παρουσιάσεις, μιας και η ελάχιστη κίνηση που απαιτούν τα powerpoint δεν απαιτεί την άριστη ποιότητα σύνδεσης μεταξύ dongle και κινητού που απαιτεί το βίντεο, και ιδιαίτερα το streaming.

      ΣΥΝΟΛΙΚΑ [8/10]

      Εν κατακλείδι, ενώ το eZcast είναι ακατάλληλο για gaming μιας και το Lag θα ενοχλεί αρκετά, τελικά είναι αρκετά ικανοποιητικό για να κάνουμε "smart" μια TV στο σαλόνι, και να απολαμβάνουμε βίντεο streaming στην μεγάλη οθόνη του σπιτιού μας χωρίς πολλά προβλήματα!

      ΠΟΙΟΤΗΤΑ CASTING ΑΝΑ MIUI ROM

      MIUI V6 Stable 3.3.0: Άθλια
      MIUI V6 Stable 4.1.0: Σχεδόν Τέλεια

      MIUI V6 Developer 5.1.23: Σχεδόν Τέλεια
      MIUI V6 Developer 5.1.30: Κακή
      Images
      • image1.jpeg

        29,89 kB, 800×600, viewed 284 times
      • image4.jpeg

        48,01 kB, 800×600, viewed 321 times
      • image5.jpeg

        32,07 kB, 800×600, viewed 309 times
      • IMG_20150127_164059.jpg

        21,17 kB, 444×600, viewed 265 times
      • IMG_20150127_164118.jpg

        22,78 kB, 444×600, viewed 277 times
      • IMG_20150127_164239.jpg

        23,71 kB, 800×593, viewed 275 times
      • Screenshot_2015-01-27-16-42-08.png

        38,87 kB, 337×600, viewed 296 times
      • Screenshot_2015-01-27-16-42-11.png

        26,28 kB, 337×600, viewed 309 times
      • Screenshot_2015-01-27-16-42-14.png

        22,73 kB, 337×600, viewed 263 times
      • IMG_20150127_163958.jpg

        45,8 kB, 800×593, viewed 276 times

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 4 φοράs, τελευταία από τον/ην John Baron ().

    • Γεννημένος Reviewer :thumbsup:

      Απλά ΑΨΟΓΟΣ και πάλι.

      Ευχαριστούμε.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο!! Το σκεφτόμουν και εγώ να παραγγείλω κάτι τέτοιο, γιατί έχω παλιά lcd τηλεόραση και θέλω να μπορώ να παίζω videos από youtube στην τηλεόραση, οπότε τώρα με έπεισες! Δεν παίζω παιχνίδια, οπότε δεν με απασχολεί.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NikosChandolias έγραψε:

      Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο!! Το σκεφτόμουν και εγώ να παραγγείλω κάτι τέτοιο, γιατί έχω παλιά lcd τηλεόραση και θέλω να μπορώ να παίζω videos από youtube στην τηλεόραση, οπότε τώρα με έπεισες! Δεν παίζω παιχνίδια, οπότε δεν με απασχολεί.


      Απλά Νικο να σημειώσω πως: 1) Αυτά τα dongles βγαίνουν μόνο σε HDMI, και 2) Ενώ στο Redmi Note 4G μου ο ηχος δουλεύει αψογα, του πατερα μου το Samsung Note III, δεν βγάζει για καποιο λόγο ήχο. Και αυτήν την στιγμη δεν μπορώ να ξέρω αν φταίει το κινητό η το Dongle!

      Επίσης το συγκεκριμενο μιας και δεν το αναφέρω πιο πάνω είναι το eZcast MII.
    • πολυ ωραία παρουσίαση!!! να κάνω μια χαζή ερώτηση. χρειάζεται η τηλεόραση να έχει wifi?
    • Ο/H mrvaggos έγραψε:

      πολυ ωραία παρουσίαση!!! να κάνω μια χαζή ερώτηση. χρειάζεται η τηλεόραση να έχει wifi?


      Καθολου χαζή ερώτηση, είχα και εγώ την απορία για τον τρόπο σύνδεσης γενικότερα. Η μικρή απάντηση είναι: "όχι, το μόνο που χρειαζεται να έχει η τηλεοραση μας ειναι μια ελεύθερη θυρα HDMI, και αν έχει και USB για ρεύμα ακόμη καλύτερα. Αν δεν έχει USB απλα χρειαζόμαστε εναν απλό USB φορτιστή για τη τροφοδοσία του Dongle"

      Τώρα οσον αφορά το Wi-Fi γενικα, χρειάζεται να υπαρχει δίκτυο Wi-Fi στο σπίτι μας, μόνο και μονο ώστε το κινητό να εχει internet. Αλλιως δουλεύει και αυτόνομα
    • Ο/H John Baron έγραψε:

      Ο/H mrvaggos έγραψε:

      πολυ ωραία παρουσίαση!!! να κάνω μια χαζή ερώτηση. χρειάζεται η τηλεόραση να έχει wifi?


      Καθολου χαζή ερώτηση, είχα και εγώ την απορία για τον τρόπο σύνδεσης γενικότερα. Η μικρή απάντηση είναι: "όχι, το μόνο που χρειαζεται να έχει η τηλεοραση μας ειναι μια ελεύθερη θυρα HDMI, και αν έχει και USB για ρεύμα ακόμη καλύτερα. Αν δεν έχει USB απλα χρειαζόμαστε εναν απλό USB φορτιστή για τη τροφοδοσία του Dongle"

      Τώρα οσον αφορά το Wi-Fi γενικα, χρειάζεται να υπαρχει δίκτυο Wi-Fi στο σπίτι μας, μόνο και μονο ώστε το κινητό να εχει internet. Αλλιως δουλεύει και αυτόνομα


      οκ σε ευχαριστώ πολύ. η δικιά μου δεν έχει wifi για αυτο ρώτησα. είναι παλιά lcd
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mrvaggos έγραψε:



      οκ σε ευχαριστώ πολύ. η δικιά μου δεν έχει wifi για αυτο ρώτησα. είναι παλιά lcd


      Να'σαι καλά! Εδώ είμαι για να βοηθάω όπως μπορώ :)
    • Πολύ ωραία η παρουσίαση! :thumbup:
      Απλά δυο πράγματα. Σε αυτή τη κατηγορία υπάρχει και το Chromecast που προσωπικά θεωρώ είναι ότι καλύτερο και πλήρες και δεν υπάρχουν σίγουρα θέματα από κινητό σε κινητό, όπως πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση με το Samsung Note που δεν έπαιζε τον ήχο. Αν η διαφορά στη τιμή (νομίζω είναι 25 ευρώ η διαφορά τους, το chromecast κάνει γύρω στα 50) το επιτρέπει νομίζω ότι αξίζει.
      Επίσης όλες αυτές οι τεχνολογίες λειτουργούν με WiFi Direct για να συνδεθούν, επομένως δε χρειάζεται καν router στο σπίτι.
      Αν ο σκοπός σας είναι να στέλνετε στη τηλεόραση βιντεάκια από το youtube για παράδειγμα, ή γενικότερα περιεχόμενο από Internet υπάρχουν δύο επιλογές:
      1. Να έχετε wifi στο σπίτι και ενώ το κινητό σας είναι συνδεδεμένο μέσω wifi direct στη συσκευή κατοπτρισμού (dongle) - τηλεόραση. Αυτή η επιλογή απαιτεί να έχετε κινητό που μπορεί ταυτόχρονα να συνδέεται ταυτόχρονα μέσω WiFi Direct και μέσω Wifi (κάποια περσινά πχ δε το κάνανε και μόλις συνδεόσουν στο Wifi-Direct σε πέταγε από το δίκτυο σου στο σπίτι)
      2. οπότε για να στείλεις περιεχόμενο "internet" στη τηλεόραση πρέπει να έχεις δεδομένα στο κινητό σου από τον εκάστοτε πάροχο.
    • Ο/H OrPolyzos έγραψε:

      Πολύ ωραία η παρουσίαση! :thumbup:
      Απλά δυο πράγματα. Σε αυτή τη κατηγορία υπάρχει και το Chromecast που προσωπικά θεωρώ είναι ότι καλύτερο και πλήρες και δεν υπάρχουν σίγουρα θέματα από κινητό σε κινητό, όπως πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση με το Samsung Note που δεν έπαιζε τον ήχο. Αν η διαφορά στη τιμή (νομίζω είναι 25 ευρώ η διαφορά τους, το chromecast κάνει γύρω στα 50) το επιτρέπει νομίζω ότι αξίζει.
      Επίσης όλες αυτές οι τεχνολογίες λειτουργούν με WiFi Direct για να συνδεθούν, επομένως δε χρειάζεται καν router στο σπίτι.
      Αν ο σκοπός σας είναι να στέλνετε στη τηλεόραση βιντεάκια από το youtube για παράδειγμα, ή γενικότερα περιεχόμενο από Internet υπάρχουν δύο επιλογές:
      1. Να έχετε wifi στο σπίτι και ενώ το κινητό σας είναι συνδεδεμένο μέσω wifi direct στη συσκευή κατοπτρισμού (dongle) - τηλεόραση. Αυτή η επιλογή απαιτεί να έχετε κινητό που μπορεί ταυτόχρονα να συνδέεται ταυτόχρονα μέσω WiFi Direct και μέσω Wifi (κάποια περσινά πχ δε το κάνανε και μόλις συνδεόσουν στο Wifi-Direct σε πέταγε από το δίκτυο σου στο σπίτι)
      2. οπότε για να στείλεις περιεχόμενο "internet" στη τηλεόραση πρέπει να έχεις δεδομένα στο κινητό σου από τον εκάστοτε πάροχο.


      Σε γενικές γραμμές έχω διαβάσει πως τα Dongle Miracast, όπως το eZcast είναι ανώτερα όταν μιλάμε για Mirroring, και γιαυτό το προτίμησα. Θα ήθελα να πάρω και ένα Chromecast γιατί έχω αρκετές TV στο σπίτι που θα ήθελα να συνδέσω, και να δω κατά πόσο ισχύει.

      Το πρόβλημα με το Note νομίζω πως είναι η unofficial lollipop που φοράει, μιας και έχει βγάλει αρκετά προβλήματα συνδεσιμότητας μετά το update.

      Όσον αφορά το Internet με το Dongle, το eZCast δεν προκαλεί θέμα γιατί συνδέεις κατά την εγκατάσταση το Dongle με το Wi-Fi του σπιτιού, και μετά το ίδιο το Dongle κάνει tunnel την σύνδεση στο κινητό. :)