Διαφήμιση

Unboxing & Hands On Review - Xiaomi Pistons V2.1

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Unboxing & Hands On Review - Xiaomi Pistons V2.1

      Μιας και δεν είχα hands-free για το κινητό, και επειδή είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος από τη Xiaomi αποφάσισα να αγοράσω τα Xiaomi Pistons V2. Ήταν φτηνά, όλοι λέγανε πως είναι καλά ακουστικά οπότε έκανα την αγορά.

      Τον ένα μήνα που περίμενα διάβασα πολλά review, είδα graphs για frequency response, και αρκετά user opinions. Σήμερα λοιπόν μου ήρθαν τα ακουστικά στα χέρια μου. Έπιασα το κλασικό χάρτινο κουτάκι της Xiaomi, το άνοιξα, και έβγαλα το "travel case" που εμπεριέχεται και μέσα του είχε τα ακουστικά.

      ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ [20/20]
      Εκ πρώτης όψεως τα ακουστικά είναι πολύ όμορφα. Έχουν ένα καφέ-μπρονζέ χρώμα, και μια πολύ λεπτομερή υφή που τα κάνουν να δείχνουν πολύ πιο ακριβά από 20€. [EDIT: Χρειάζονται βέβαια προσοχή μιας και αρκετά εύκολα μπορούν να γρατζουνιστούν βαθιά] Τα ξετύλιξα λοιπόν, τα ένωσα στο Redmi Note μου και έβαλα να ακούσω.

      ΗΧΟΣ [Χωρίς EQ: 13/20, Mε Mi Enchancemet: 9/20, Με EQ: 15/20, Με EQ και Mi Enchancement 17/20]
      Από τα τέσσερα ζευγάρια silicon tips διάλεξα αυτό με τη καλύτερη εφαρμογή. Ξερά, χωρίς κανένα EQ, χωρίς Mi Enchancement κλπ, είναι καλά. Δεν είναι τέλεια, αλλά είναι καλά. Το μπάσο είναι αρκετά δυνατό ίσως και λίγο υπερβολικό, τα μεσαία είναι σχετικά εντάξει, και οι ψιλές επίσης. Για τα 20€ περίμενα να είναι χειρότερα. Βέβαια δεν είναι και τόσο καλά για το Hype που υπάρχει στο Internet.
      Είπα να βάλω το Mi Enchancement και να επιλέξω τα Pistons V2. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως ο ήχος έγινε χειρότερος, με συχνότητες γύρω στο 1ΚHz να γίνονται υπερβολικά δυνατές. Πειραματίστηκα λοιπόν με το EQ των settings, και με On-Off το Enchancement, και κατέληξα πως αν αφαιρέσεις το peak στα 1KHz, το Enchancement κάνει και κάτι έξτρα στον ήχο, το οποίο βελτιώνει την απόδοση των ακουστικών.
      Baron και Sound Engineering Mode ON λοιπόν, και κάθισα 4 ώρες ακούγοντας Electro, Progressive House, Dubstep, Deep House, Pop, Rock, Rap, Ράδιο και όλα τα καλά για να φτιάξω το πιο "flat" setting για τα ακουστικά όπου θα ακούγονται όλα τα είδη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
      Όταν λοιπόν ισορροπήσουν τα ακουστικά με σωστό EQ μπορεί κανείς να βγάλει τη μέγιστη απόλαυση από αυτά τα ακουστικά, και σε σχέση με κάτι Phillips των 90€ In Ear που έχω είναι εξίσου κοντά, αν και δεν έχουν σε σχέση με τα Studio Over Ear ακουστικά των 200€ που έχω για τη δουλειά μου. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις, και για την τιμή, μετά από EQing είναι ΠΟΛΥ καλά ακουστικάκια :)

      ΚΛΗΣΕΙΣ [6/10]

      Εδώ ξεκινούν τα θεματάκια. Μετά από καιρό χρήσης των ακουστικών πρέπει να αναφέρω πως ενώ ακούω ΆΨΟΓΑ όποιον με καλεί, εγώ αναγκάζομαι να μιλάω πιο δυνατά από συνηθισμένα για να μπορεί ο άλλος να με ακούει καλύτερα. Παρόλο που έχω μπουφάν "μηχανής" και έχει ψηλό γιακά και βάζω εκεί το κλιψάκι με το μικρόφωνο...

      ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ [10/20]
      Δυστυχώς το ωραίο design έρχεται να χτυπήσει η εργονομία η οποία δεν είναι και η καλύτερη στα αυτιά μου μιας και μετά από 10 λεπτά πονάνε τα αυτιά μου εξωτερικώς. Ίσως να το συνηθίσω μετά από λίγο καιρό. [EDIT: Τελικά το συνήθισα και δεν με ενοχλεί. Όμως, ΟΛΗ την ώρα τα ακουστικά "γλυστράνε" προς τα έξω. Το περίεργο είναι πως δεν υπάρχει θέμα βάρους μιας και είναι αρκετά ελαφριά ακουστικά.] Θα προτιμούσα το controler να είναι στο δεξί καλώδιο όπως των Apple Earpods, και όχι στην μέση σαν Y Split, και επίσης το στρογγυλό controler δεν βολεύει στο εύκολο πάτημα των κουμπιών.

      ΣΥΝΟΛΙΚΑ [16/20]
      Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη για τα Xiaomi Pistons V2, ελπίζω να σας βοηθήσει εάν είστε σε σκέψεις για να τα αγοράσετε, και να βελτιώσετε τον ήχο σας αν δεν σας τρελαίνει όπως είναι τώρα. :)
      Images
      • IMG_20150120_143452.jpg

        59,07 kB, 444×600, viewed 274 times
      • IMG_20150120_143506.jpg

        60,12 kB, 444×600, viewed 249 times
      • IMG_20150120_143525.jpg

        71,02 kB, 444×600, viewed 264 times
      • IMG_20150120_143536.jpg

        53,33 kB, 444×600, viewed 279 times
      • IMG_20150120_143548.jpg

        86,39 kB, 444×600, viewed 257 times
      • IMG_20150120_143634.jpg

        52,69 kB, 444×600, viewed 271 times
      • IMG_20150120_143922.jpg

        85,12 kB, 444×600, viewed 240 times
      • Screenshot_2015-01-20-15-27-18.png

        59,34 kB, 337×600, viewed 304 times

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 4 φοράs, τελευταία από τον/ην John Baron ().

    • Από τα καλύτερα Hands On Reviews που έχουμε την χαρά να δούμε μέχρι τώρα..... hail

      Ευχαριστούμε θερμά για τον κόπο σου !!!

      Xiaomi - Miui Reviewer

      Ευχαριστούμε τον/ην Χρήστης για το Review που μας παρουσίασε !

      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Από τα καλύτερα Hands On Reviews που έχουμε την χαρά να δούμε μέχρι τώρα..... hail

      Ευχαριστούμε θερμά για τον κόπο σου !!!

      Xiaomi - Miui Reviewer

      Ευχαριστούμε τον/ην Χρήστης για το Review που μας παρουσίασε !



      Ευχαριστώ! Έρχεται και αρκετά σύντομα Review για το Redmi Note 4G τώρα που το έχω αρκετό καιρό στα χέρια μου! :D
    • Διαφήμιση
    • Hands-Ears-On-Review-των-Xiaomi-Pistons-V2-1/?postID=36916#post36916']Electro, Progressive House, Dubstep, Deep House, Pop, Rock,


      Αψογος,ο φίλος μπράβο!! hail
      Αν μας έβαζες και καμιά μουσικούλα να ακούσουμε , θα ήταν τέλεια !! :P
      ρίχνω ιδέα στους διαχειριστές , ν'ακούμε μουσική όσο είμαστε μέσα στο φόρουμ
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Πολύ καλή δουλειά μπράβο σου και απο εμένα!αυτό που θα ήθελα εγώ να συμπληρώσω στην πολύ καλή παρουσίαση που έχεις κάνει,και από την δική μου προσωπική εμπειρία μιας και έχω τα ίδια ακουστικά πάρα πολύ καιρό είναι πως είναι πολύ ανθεκτικά (Κυκλοφορώ με μηχανή και δεν τα βγάζω από τα αυτιά μου αέρας,βροχή,κρύο,ζέστη) δεν τα έχουν βλάψει αλλά για εμένα έχουν ένα μείον έχουν αρκετά κοντό καλώδιο τουλάχιστον για εμένα ίσως επειδή είμαι λίγο ψηλός (1,89) και θα συμφωνησω επίσης για το στρογγυλό controller πως δεν βολευει στο πάτημα .
    • Ο/H takisfrag έγραψε:

      ,'...για εμένα έχουν ένα μείον έχουν αρκετά κοντό καλώδιο τουλάχιστον για εμένα ίσως επειδή είμαι λίγο ψηλός (1,89)... .


      Ισχύει, αλλά το έμαθα αφότου το χρησιμοποίησα έξω! Τώρα που είναι χειμώνας ευτυχώς έχω την εσωτερική τσέπη του μπουφάν, το καλοκαίρι θα δούμε! :D
    • Ο/H mankap έγραψε:

      Hands-Ears-On-Review-των-Xiaomi-Pistons-V2-1/?postID=36916#post36916']Electro, Progressive House, Dubstep, Deep House, Pop, Rock,


      Αν μας έβαζες και καμιά μουσικούλα να ακούσουμε , θα ήταν τέλεια !! :P


      "Γκουχ" youtube.com/baronmtv "Γκουχ"
    • Διαφήμιση