Διαφήμιση

Τραγική εμπειρία xiaomi/ υποστήριξη

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Τραγική εμπειρία xiaomi/ υποστήριξη

      Δυστυχώς δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία από την υποστήριξη της xiaomi. Εστειλα στην xiaomi της συγκαπούρης, της ταιβαν και της κίνας( αν δεν κάνω λάθος) για να ρωτήσω την τιμή sar του redmi note enhanced version octa 1.7 και έλαβα τελείως γενικόλογες απαντήσεις του στυλ ειναι κάτω απο 2w/kg . Οταν επέμεινα η μία xiaomi μου απάντησε ότι έχει τιμή 1.4 και μιά άλλη ότι έχει τιμή κάτω από 0,8 ! Η τρίτη ενώ στην αρχή μου είπε ότι έχει γύρω στο 1,3 σε επιμονή μου ότι διαβάζω διάφορες τιμές, μου είπε άλλη τιμή ( κάτω από 0,8) !! Γενικά αυτο το θεωρώ εμπαιγμό και προσπάθεια παραπλάνησης! Δυστυχώς περίμενα μεγαλύτερη σοβαρότητα...επίσης να τονίσω ότι στα μηνύματά μου ήμουν ξεκάθαρος ως προς το μοντέλο του κινητού και την περιοχή που χρησιμοποιείται...ευχαριστώ!! περιμένω απόψεις και συμφωνίες/διαφωνίες...
    • Κοίτα,
      από την στιγμή που δεν έχει έρθει επίσημα στην Ευρώπη, δεν είναι υποχρεωμένη να ακολουθεί τα Ευρωπαϊκά Standards.
      Πάντως σε έρευνα που είχα κάνει για το Mi-3W είχα δει κάποιες αναφορές για 0.8 -1.0 σχεδόν σε όλα τα κινητά της, αλλά και πάλι δεν υπάρχει επίσημη καταγραφή σε Ευρωπαϊκή Database. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H jamca έγραψε:

      Δυστυχώς δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία από την υποστήριξη της xiaomi. Εστειλα στην xiaomi της συγκαπούρης, της ταιβαν και της κίνας( αν δεν κάνω λάθος) για να ρωτήσω την τιμή sar του redmi note enhanced version octa 1.7 και έλαβα τελείως γενικόλογες απαντήσεις του στυλ ειναι κάτω απο 2w/kg . Οταν επέμεινα η μία xiaomi μου απάντησε ότι έχει τιμή 1.4 και μιά άλλη ότι έχει τιμή κάτω από 0,8 ! Η τρίτη ενώ στην αρχή μου είπε ότι έχει γύρω στο 1,3 σε επιμονή μου ότι διαβάζω διάφορες τιμές, μου είπε άλλη τιμή ( κάτω από 0,8) !! Γενικά αυτο το θεωρώ εμπαιγμό και προσπάθεια παραπλάνησης! Δυστυχώς περίμενα μεγαλύτερη σοβαρότητα...επίσης να τονίσω ότι στα μηνύματά μου ήμουν ξεκάθαρος ως προς το μοντέλο του κινητού και την περιοχή που χρησιμοποιείται...ευχαριστώ!! περιμένω απόψεις και συμφωνίες/διαφωνίες...


      Φίλε μου, μην το πάρεις προσωπικά, σου έκανα ''Dislike'', διότι κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί ν΄απορρίπτεις ολόκληρη την xiaomi (εταιρία και συσκευές) , επειδή δεν σου δώσανε συγκεκριμένη τιμή SAR ,όπως φυσικά θα θέλαμε όλοι μας να υπάρχει επίσημα.
      Αλλά επειδή έχει ξανά συζητηθεί το θέμα αυτό, και σ΄αυτό το site αλλά και σε πολλά άλλα sites, σου απαντάω ότι ένας από του λόγους που δεν δίνουν επίσημα πιστοποιητικό τιμής SAR, σχεδόν όλες οι κινέζικες εταιρίες κινητών , είναι ότι τα πιστοποιητικά αυτά τους στοιχίζουν πολύ ακριβά και είναι χρονοβόρα.Άρα λόγου ανταγωνισμού τους οι κινέζικες εταιρίες για να βγάλουν σε χαμηλή τιμή τις συσκευές τους αλλά και γρήγορα , το παραλείπουν το έγγραφο πιστοποιητικό, και το λένε μόνο προφορικά και ανεπίσημα.
      Έτσι μπορούν και κυκλοφορούν στην Ευρώπη και Αμερική μέσα στο όρια της τιμής SAR που ισχύουν στις δύο αυτές ηπείρους.
      Αυτά από μένα ελπίζω να βοήθησα λίγο.!!!!
    • Διαφήμιση
    • Αμαρτωλή ιστορία αυτή με τα SAR .
      Ακόμα και οι υποτιθέμενες "επίσημες" καταγραφές μάλλον εμπαίζουν το popolo εξυπηρετώντας συμφέροντα . Τα πραγματικά αποτελέσματα θα φανούν σε καμιά δεκαετία όταν αρχίσουν οι επιληπτικές διαταραχές , ιδιαίτερα σε παιδιά που κυκλοφορούν με τα κινητά κρεμασμένα στα αυτιά τους σαν σκουλαρίκια .
      Αμφισβητίας και απαισιόδοξος ? Πιθανόν αλλά ......
    • Με δεδομένη την καθημερινή επιβάρυνση λόγω wifi και ασύρματου τηλεφώνου!
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)
    • Ας μην τρελλαινομαστε! Καθημερινά κολυμπαμε σε εναν ωκεανό ακτινοβολιών.

      Sent from my HM 1SW using Tapatalk
    • Ο/H geo221 έγραψε:

      Ο/H jamca έγραψε:

      Δυστυχώς δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία από την υποστήριξη της xiaomi. Εστειλα στην xiaomi της συγκαπούρης, της ταιβαν και της κίνας( αν δεν κάνω λάθος) για να ρωτήσω την τιμή sar του redmi note enhanced version octa 1.7 και έλαβα τελείως γενικόλογες απαντήσεις του στυλ ειναι κάτω απο 2w/kg . Οταν επέμεινα η μία xiaomi μου απάντησε ότι έχει τιμή 1.4 και μιά άλλη ότι έχει τιμή κάτω από 0,8 ! Η τρίτη ενώ στην αρχή μου είπε ότι έχει γύρω στο 1,3 σε επιμονή μου ότι διαβάζω διάφορες τιμές, μου είπε άλλη τιμή ( κάτω από 0,8) !! Γενικά αυτο το θεωρώ εμπαιγμό και προσπάθεια παραπλάνησης! Δυστυχώς περίμενα μεγαλύτερη σοβαρότητα...επίσης να τονίσω ότι στα μηνύματά μου ήμουν ξεκάθαρος ως προς το μοντέλο του κινητού και την περιοχή που χρησιμοποιείται...ευχαριστώ!! περιμένω απόψεις και συμφωνίες/διαφωνίες...


      Φίλε μου, μην το πάρεις προσωπικά, σου έκανα ''Dislike'', διότι κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί ν΄απορρίπτεις ολόκληρη την xiaomi (εταιρία και συσκευές) , επειδή δεν σου δώσανε συγκεκριμένη τιμή SAR ,όπως φυσικά θα θέλαμε όλοι μας να υπάρχει επίσημα.
      Αλλά επειδή έχει ξανά συζητηθεί το θέμα αυτό, και σ΄αυτό το site αλλά και σε πολλά άλλα sites, σου απαντάω ότι ένας από του λόγους που δεν δίνουν επίσημα πιστοποιητικό τιμής SAR, σχεδόν όλες οι κινέζικες εταιρίες κινητών , είναι ότι τα πιστοποιητικά αυτά τους στοιχίζουν πολύ ακριβά και είναι χρονοβόρα.Άρα λόγου ανταγωνισμού τους οι κινέζικες εταιρίες για να βγάλουν σε χαμηλή τιμή τις συσκευές τους αλλά και γρήγορα , το παραλείπουν το έγγραφο πιστοποιητικό, και το λένε μόνο προφορικά και ανεπίσημα.
      Έτσι μπορούν και κυκλοφορούν στην Ευρώπη και Αμερική μέσα στο όρια της τιμής SAR που ισχύουν στις δύο αυτές ηπείρους.
      Αυτά από μένα ελπίζω να βοήθησα λίγο.!!!!


      Μην παρεις ουτε το δικο μου dislike αρνητικα αλλα αυτο που μου λες δεν εξηγει τις διαφορετικες τιμες που μου δινουν. Επισης μπορει να παρακαμπτουν τα διαδικαστικα για λογους ταχυτητας( στον βαθμο που ισχυει αυτο) ωστοσο γνωριζουν υποτιθεται την τιμη sar ωστε να μπορουν να το κυκλοφορησουν στην αγορα ανεξαρτητα αν βγαζουν τις πιστοποιησεις. Στα ματια μου χανει την αξιοπιστια της η xiaomi οταν απο τρεις ιδιες ερωρησεις ελαβα τρεις διαφορετικες απαντησεις για το ιδιο τηλεφωνο! Αν μη τι αλλο θα περιμενα μια απαντηση που να μου εξηγει αυτα που μου λες...ομως στα μηνυματα διεκρινα μοναχα υπεκφυγες και για αυτο ανεβασα το νημα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H jamca έγραψε:

      ευχαριστώ!! περιμένω απόψεις και συμφωνίες/διαφωνίες.


      Αυτή η έρευνα έγινε μετά την αγορά της συσκευής?
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Quote from jamca: “ευχαριστώ!! περιμένω απόψεις και συμφωνίες/διαφωνίες.”

      Αυτή η έρευνα έγινε μετά την αγορά της συσκευής?


      Καλησπερα, τι σημασια εχει αυτο σε σχεση με τις απαντησεις της xiaomi?
    • Απλά προσπαθώ να καταλάβω την ροή των γεγονότων. Αυτοί που σου απάντησαν απο Σιγκαπούρη, Ταϊβάν και Κίνα χρησιμοποίησαν εταιρικό email? Επώνυμα ή σαν support etc etc?
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Απλά προσπαθώ να καταλάβω την ροή των γεγονότων. Αυτοί που σου απάντησαν απο Σιγκαπούρη, Ταϊβάν και Κίνα χρησιμοποίησαν εταιρικό email? Επώνυμα ή σαν support etc etc?


      ναι βέβαια!! δεν ρώτησα τρίτους αλλά το επίσημο support....εννοείται ότι όποιος θέλει μπορέι να μου στείλει και το mail του ώστε να του στείλω τις απαντήσεις... θέλω να προσθέσω και κάτι για να μην παρεξηγούμαι, ότι προφανώς δεν βαλλομαι κατά της xiaomi στο σύνολο της, όπως επίσης χαίρομαι που όλες οι απαντήσεις τους ήταν άμεσες. Απλώς ήταν ότι να ναι...Θεωρώ δηλαδή οτι ως support υστερεί (μάλιστα ήταν και αντικρουόμενες οι απαντήσεις τους ) και ότι με γεμίζει αμφιβολίες το θολό τοπίο γύρω από το sar. Το αν είναι καλό η κακό το sar και αν πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν μας είναι άλλη συζήτηση, αλλά είναι χαρακτηριστικό της συσκευής και αυτό. Δεν είναι δυνατόν η μιά απάντηση να μου δίνει τιμή κάτω από 0,8 και η άλλη γύρω στο 1,4 ...
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά ηρεμήστε λίγο, με το θέμα της πραγματικής τιμής SAR, διότι δεν έχει σημασία εάν είναι η τιμή του (0,8 ή 1,2 ή 1,6).
      Σημασία έχει ότι είναι σίγουρα κάτω από τα επιτρεπόμενα όρια της Ευρώπης και Αμερικής.
      Διότι εάν ήταν περισσότερο από τα επιτρεπόμενα όρια , θα το κάναν γνωστό οι καταναλωτικές οργανώσεις προστασίας αγοραστών της βόρειας Ευρώπης , π.χ, της Γερμανίας όπου εκεί πουλούντε τα xiaomi κανονικά και υπάρχει και το αντίστοιχο γερμανικό Forum .
      Θυμάστε παλιότερα που είχαμε οι περισσότεροι τις συσκευές Nokia 3210, όπου συχνα-συχνα αναροτιόμασταν γιατί μας κοκκίνιζε ή ζεσταίνονταν το αυτί μας, όταν μιλούσαμε στο κινητό εκείνο και σε πολλά άλλα της εποχής εκείνης.
      Τώρα όσον αφορά για την μη έκδοση επίσημης εργοστασιακής πιστοποίησης τιμής SAR, έχετε όλοι δικαιο, αλλά αυτό δεν κάνουν οι περρισότερες κινέζικες μάρκες !!!
      Αλλά το ξαναλέω αυτό δεν έχει κάνει με την ποιότητα των κινητών μας από την εταιρία xiaomi.