Διαφήμιση

redmi που λαγκάρει μετά από unbrick

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • redmi που λαγκάρει μετά από unbrick

      Γεια σας
      Επανέρχομαι μετά απο καιρό.
      Κατά την προηγούμενη συνάντηση της Θεσσαλονίκης δημιουργήθηκε ένα προβλήματάκι στο red rice μου το οποίο έπαψε να βλέπει τις 2 SIM αφού για κάποιο λόγο έχασε το ΙΜΕΙ.
      Με την ευγενική βοήθεια τότε του GRMakedon αλλά και τις σημαντικές υποδείξεις του MiuiArt επανήλθε με ξεμπρικάρισμα.
      Από τότε όμως το τηλέφωνο λαγκάρει αρκετά κυρίως στην εφαρμογή του fb αλλά και σε πολλά σημεία. Στο fb ξεκινάει η εφαρμογή και αφού μου γράψει πως δεν ανταποκρίνεται και πατήσω αναμονή καμμιά δεκαριά φορές ...στρώνει μετά από 10 λεπτά περίπου και δουλεύει σχεδόν καλά. Στην διάρκεια των 10 αυτών λεπτών δεν έχω ουσιαστικά scroll αφού σκρολλάρω και η απόκριση έρχεται μετά από μισό λεπτό.
      Αν ήταν μόνο στο fb το λαγκάρισμα δεν θα με ενοχλούσε. Επεκτείνεται και στην γενική απόκριση της συσκευής στις εντολές.
      Για παράδειγμα πριν το ξεμπρικάρισμα ..όταν ήθελα να σταματήσω το ξυπνητήρι σέρνοντας το βελάκι... αυτό γινόταν και το βελάκι ήταν σε όλη τη διαδρομή κάτω από το δάκτυλόμου. Σήμερα διαπερνά την διαδρομή το δάκτυλο και μετά από ένα η περισσότερα δευτερόλεπτα το βελάκι ανταποκρίνεται.
      Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός. Σορρυ για τα πολλά λόγια αλλά δεν μπόρεσα με λιγώτερα.
    • Ο/H kynegeiros έγραψε:


      Από τότε όμως το τηλέφωνο λαγκάρει αρκετά κυρίως στην εφαρμογή του fb αλλά και σε πολλά σημεία.


      Το έλεγα το λέω και θα το λέω,η εφαρμογή του facebook είναι απο τα πιο κακογραμμένα app για το android. Δοκίμασες να την επανα-μανα-εγκαταστήσεις??
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H kynegeiros έγραψε:


      Από τότε όμως το τηλέφωνο λαγκάρει αρκετά κυρίως στην εφαρμογή του fb αλλά και σε πολλά σημεία.


      Το έλεγα το λέω και θα το λέω,η εφαρμογή του facebook είναι απο τα πιο κακογραμμένα app για το android. Δοκίμασες να την επανα-μανα-εγκαταστήσεις??


      Φίλε μου
      Το έχω απεγκαταστήσει και επανεγκαταστήσει αρκετές φορές ίσως και 7 η 8 φορές ..αλλά όπως προανέφερα δεν είναι μόνο εκεί το πρόβλημα. Γενικά στην απόκριση λαγκάρει.
    • Διαφήμιση
    • Οποτεδήποτε υπολογιστής δείχνει τόσο χαμηλή απόκριση οφείλεται σε πολύ χαμηλά resources. Τρέχει κάτι?? Η φορτώνεται κάτι που κρασάρει και "τρώει" την μνήμη της συσκευής. Εχεις ελέγξει μήπως κάποιο app ή service δείχνει να έχει φορτωθεί παραπάνω απο μια φορά? Μήπως χρησιμοποιείς τίποτα σαν το CM Security (εννοώντας memory resident εφαρμογή)??
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Οποτεδήποτε υπολογιστής δείχνει τόσο χαμηλή απόκριση οφείλεται σε πολύ χαμηλά resources. Τρέχει κάτι?? Η φορτώνεται κάτι που κρασάρει και "τρώει" την μνήμη της συσκευής. Εχεις ελέγξει μήπως κάποιο app ή service δείχνει να έχει φορτωθεί παραπάνω απο μια φορά? Μήπως χρησιμοποιείς τίποτα σαν το CM Security (εννοώντας memory resident εφαρμογή)??


      1. Παρατήρησα το εξής και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο: Μετά το unbrick κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση όταν ξεκινάει μου βγαίνει η ειδοποίηση SIM card hasn't been bound. Τι σημαίνει ακριβώς αυτό δεν κατάλαβα.

      2. 'Εχω εγκαταστήσει αρκετές εφαρμογές αλλά τις ίδιες είχα εγκατεστημένες και πριν το unbrick. Παραθέτω παρακάτω φωτογραφίες με τις εφαρμογές που κατέβασα και εγκατέστησα.

      3. Δεν έχω εγκαταστήσει κάτι τέτοιο ...CM Security

      4. Όταν κλείσω όλες τις εφαρμογές από το Task Manager μου εμφανίζει ελεύθερα περίπου 500 Mb από 1 Gb. Νομίζω πως είναι φυσιολογικό.
      Images
      • Screenshot_2014-10-25-22-43-54.png

        141,02 kB, 720×1.280, viewed 151 times
      • Screenshot_2014-10-25-22-44-04.png

        131,08 kB, 720×1.280, viewed 160 times
      • Screenshot_2014-10-25-22-44-14.png

        145,91 kB, 720×1.280, viewed 162 times
      • Screenshot_2014-10-25-22-44-25.png

        144,74 kB, 720×1.280, viewed 168 times
    • Σκέφτομαι επίσης να το επαναφέρω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά έχω δύο απορίες.

      1. H συσκευή μου ήρθε από την Κίνα με root και κάποια multilingual έκδοση που είχε Ελληνικά. Εάν κάνω επαναφορά θα χάσω το root και θα πρέπει να το ξαναρουτάρω? Θα γίνει όπως το πήρα από τον Κινέζο ή όπως βγήκε από το εργοστάσιο?

      2. Από πού θα κάνω την επαναφορά; Θα την κάνω από τις ....Ρυθμίσεις/Αντίγραφα και επαναφορά/Επαναφορά τηλεφώνου ή από έξω με επανεκκίνηση και συνδυασμό πλήκτρων on/off και volume ?
    • Ο/H kynegeiros έγραψε:

      Ο/H Bodai έγραψε:

      Οποτεδήποτε υπολογιστής δείχνει τόσο χαμηλή απόκριση οφείλεται σε πολύ χαμηλά resources. Τρέχει κάτι?? Η φορτώνεται κάτι που κρασάρει και "τρώει" την μνήμη της συσκευής. Εχεις ελέγξει μήπως κάποιο app ή service δείχνει να έχει φορτωθεί παραπάνω απο μια φορά? Μήπως χρησιμοποιείς τίποτα σαν το CM Security (εννοώντας memory resident εφαρμογή)??


      1. Παρατήρησα το εξής και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο: Μετά το unbrick κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση όταν ξεκινάει μου βγαίνει η ειδοποίηση SIM card hasn't been bound. Τι σημαίνει ακριβώς αυτό δεν κατάλαβα.


      Αυτό το bug (γιατί τέτοιο είναι) έχει σχέση με το MiCloud λογαριασμό σου. Προφανώς δεν έχει γίνει σωστή ενεργοποίηση ή το πιό πιθανό μετά το unbrick έχει "χαθεί κατι" που ακόμα και σωστή ενεργοποίηση να ΕΙΧΕ γίνει τώρα απλά την ακυρώνει
    • Διαφήμιση
    • Λοιπόν φίλοι μου ο φίλος MiuiArt με βοήθησε να αλλάξω ROM. 'Εβαλα την τελευταία και το πρόβλημα τουλάχιστον του fb΄δείχνει να λύθηκε αφού και αμέσως ανοίγει αλλά και σκρολλάρει κανονικά πλέον.
      Θα δοκιμάσω τώρα την συσκευή χωρίς να είναι εγκατεστημένο το fb για να ελέγξω την απόκριση της συσκευής κι αν βελτιωθεί η απόκριση στις εντολές δεν θα ξαναεγκαταστήσω το fb app αλλά θα το τρέχω από το Chrome.
      Αλήθεια μιας και το' φερε η κουβέντα μπορεί κάποιος να μου πει γιατί στο red rice δεν μπορώ να διαβάσω σχόλια του fb που είναι γραμμένα σε πολυτονικό;

      ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Δημήτρη. Να είσαι γερός, δυνατός, δημιουργικός και χαμογελαστός πάντα
    • Ο/H kynegeiros έγραψε:

      Αλήθεια μιας και το' φερε η κουβέντα μπορεί κάποιος να μου πει γιατί στο red rice δεν μπορώ να διαβάσω σχόλια του fb που είναι γραμμένα σε πολυτονικό;

      ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Δημήτρη. Να είσαι γερός, δυνατός, δημιουργικός και χαμογελαστός πάντα


      Γιατί δεν "αναγνωρίζει" τους χαρακτήρες που χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο του πολυτονικού στον πίνακα χαρακτήρων που υπάρχει σε κάθε Η/Υ (και σε κάθε smartphone)
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H kynegeiros έγραψε:

      Αλήθεια μιας και το' φερε η κουβέντα μπορεί κάποιος να μου πει γιατί στο red rice δεν μπορώ να διαβάσω σχόλια του fb που είναι γραμμένα σε πολυτονικό;

      ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Δημήτρη. Να είσαι γερός, δυνατός, δημιουργικός και χαμογελαστός πάντα


      Γιατί δεν "αναγνωρίζει" τους χαρακτήρες που χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο του πολυτονικού στον πίνακα χαρακτήρων που υπάρχει σε κάθε Η/Υ (και σε κάθε smartphone)


      Άνοιξα, μόλις, νέο θέμα γι' αυτό φίλε μου για να είναι οι πληροφορίες δομημένες σωστά στην θέση τους.
      Αν υπάρχει καμμιά λύση θα χαρώ να την μάθω.
      Ευχαριστώ
    • Δοκίμασε play.google.com/store/apps/det…d=hm.greekbrowser.ptgreek

      αυτό. Υποστηρίζει οτι έχει πολυτονικό αλλά επειδή δεν το έχω χρησιμοποιήσει δεν μπορώ να σου πω περισσότερα..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Δοκίμασε play.google.com/store/apps/det…d=hm.greekbrowser.ptgreek

      αυτό. Υποστηρίζει οτι έχει πολυτονικό αλλά επειδή δεν το έχω χρησιμοποιήσει δεν μπορώ να σου πω περισσότερα..


      Φαίνεται ενδιαφέρον ....αλλά λέει πως το προσφέρει με πληρωμή κι έχω μια δυσχέρεια σε αυτό

      Ευχαριστώ όπως και να'χει