Διαφήμιση

Συζήτηση γύρω από την Φόρτιση/Μπαταρία της Mi3 συσκευής μας.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Συζήτηση γύρω από την Φόρτιση/Μπαταρία της Mi3 συσκευής μας.

      Άνοιξα αυτό το θέμα για να μπορούμε να συζητήσουμε για ότι αφορά το πολύ συμαντικό θέμα της φόρτισησης της μπαταρίας και γενικά τις μπαταρίας του κινητού μας. Πιστεύω πως είναι ένα από τα σοβαρά θέματα -διότι όλοι θέλουμε όσο περισσότερο ενεργή την συσκευή μας-, αλλά πολύ αμφιταλαντεύομενο και έτσι ίσος καλύτερη αντιμετώπιση του είναι μια συζήτηση ώστε να πει ο καθένας ή να παραθέσει τις δικές του απόψεις - εμπειρίες ή τεκμηριωμένες αναφορές πάνω στο θέμα.

      Για να αρχίσουμε λοιπόν να πούμε μερικά πράγματα, πόσο περίπου σας κρατάει η μπαταρία σας λοιπόν; Έχετε να μας προτείνετε κάποια καλή χρήση της μπαταρίας - για την φόρτιση - ;

      Εγώ σαν νέος ( μόλις εχθές πήρα μια Mi3 συσκευή ), το μόνο που έχω να πω είναι πως, όταν πήρα - άνοιξα την συσκευή μου είχε μπαταρία κάπου στο 30% και έτσι είπα να την αφήσω να εξαντληθεί τελείως και να το φορτίσω μετά. Έτσι και έκανα, το άφησα μέχρι που έκλεισε και το έβαλα να φορτίζει από της 3 το βράδυ μέχρι της 8 το πρωί ( 5 ώρες ) που είδα πως ήταν στο 100% και το έβγαλα.
      Ελπίζω να "μην της φέρθηκα άσχημα" για πρώτη φορά.. ^^
      Περιμένω πολύ τις απόψεις σας!

      Ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα που βρήκα στην κοινότητα και αφορά την μπαταρία του κινητού :
      Πως να εξοικονομήσεις ενέργεια στη μπαταρία σου.
    • Το θέμα της φόρτισης είναι σοβαρό όντως και δυστυχώς η κατάστασή δεν στρώνει με τπτ.
      Την μια φορτίζει κανονικά και την άλλη κολλάει στο 74%.
      Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρει το Ποστ αλλά το βιολί βιολακι.
      Σήμερα το έβαλα με το δικό του καλώδιο και φορτιστη και φόρτισε κανονικά και γρηγορα....αρα τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλας.
    • δεν αφήνουμε ποτέ το κινητό να κλείσει από μπαταρία ,
      ίσως , μικρή πιθανότητα , να μην ανοίγει ,
      χρειάζεται μετά να το επαναφέρουμε με τον τρίτο τρόπο
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Διαφήμιση
    • Παιδιά κι εγώ είχα διαβάσει πολλά για τη μπαταρία του. Πόσο καλή είναι και τέτοια. Όταν άλλοι χρήστες με φουλ ανοιχτό 3g καταφέρνουν το κινητό να τους κρατήσει 6 ώρες ενεργή οθόνη, εγώ καταφέρνω 4. Είμαι ακόμα με την τελευταία έκδοση της multilanguage από το merimobiles. Μου έχει προταθεί να βάλω τη global 23.0 και μάλλον θα το κάνω αύριο. Φυσικά η μπαταρία στην εξισορρόπηση μιας και δεν υπάρχει επιλογή για εξοικονόμηση. Τώρα που είπα global, ποιος οδηγός αναφέρει τον τρόπο καθαρής εγκατάστασης?
    • Ο/H Zep έγραψε:

      Μου έχει προταθεί να βάλω τη global 23.0 και μάλλον θα το κάνω αύριο


      Global = Κινέζικα - Ινδονήσια - Ινδικά - Μαλαισιανά - Αγγλικά και καθόλου Ελληνικά, και με αρκετές άχρηστες για εμάς Κινέζικες εφαρμογές.....

      Αυτή είναι για εμάς => xiaomi-miui-hellas-4.4.4_cancro_Hellas-GTV-3.21.0-4.8.22.zip
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H Zep έγραψε:

      τον τρόπο καθαρής εγκατάστασης?

      1. Εργοστασιακές ρυθμίσεις , και επιλέγεις Διαγραφή εφαρμογών ,
      αν επιλέξεις και το διαγραφή εσωτερικού χώρου , θα στο κάνει καινούργιο , θα μείνει μόνο η τελευταία rom που έχεις
      2 Από recovery τα wipes
      3. δεν αλλάζω την Ελληνική με καμία άλλη

      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Μια χαρα ειναι η μπαταρια.
      Και κανω σκληρη χρηση.
      Αυτο με την φορτιστη δεν μου εχει τυχει ακομα

      Αλλα γενικα το παρακολουθω αμα δω τιποτα περιεργο, εχω στο νου μου παντα τα wakelocks.
      Υπαρχουν υπουλα προγραμματα που ξεζουμιζουν την μπαταρια.
      Sync και backup εννοειται off, και οποτε θελω κανω χειροκινητα
      Xiaomi mi3
      Oneplus 3
    • Διαφήμιση
    • Απ: Συζήτηση γύρω από την Φόρτιση/Μπαταρία της Mi3 συσκευής μας.

      Ο/H tora33 έγραψε:

      δεν αφήνουμε ποτέ το κινητό να κλείσει από μπαταρία ,
      ίσως , μικρή πιθανότητα , να μην ανοίγει ,
      χρειάζεται μετά να το επαναφέρουμε με τον τρίτο τρόπο
      αν δεν ανοίγει αμέσως του δίνουμε λίγο χρόνο και θα ξεκινήσει μόνο του
    • Ο/H tora33 έγραψε:

      ίσως , μικρή πιθανότητα , να μην ανοίγει ,


      Ο/H nicolasch2 έγραψε:

      αν δεν ανοίγει αμέσως του δίνουμε λίγο χρόνο και θα ξεκινήσει μόνο του

      προχθές δεν άνοιγε με τίποτα , μια φορά σε πολλά χρόνια μου έτυχε
      προσπαθούμε να μην το αφήνουμε να σβήσει
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο/H tora33 έγραψε:

      δεν αφήνουμε ποτέ το κινητό να κλείσει από μπαταρία ,
      ίσως , μικρή πιθανότητα , να μην ανοίγει ,
      χρειάζεται μετά να το επαναφέρουμε με τον τρίτο τρόπο


      Τρίτο τρόπο; :P

      Πάντως έλα βρε φίλε.. υπάρχει πιθανότητα να μη μας ανοίξει ; Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός και σε εσένα έτυχε και ίσος ήταν και τίποτε άλλο..; Πάντως δε θα το ξανά αφήσω να εξαντληθεί τελείως.
      Σε εσάς δεν είπατε, πόσο περίπου κρατάει ;
    • Ο/H Tassos έγραψε:

      Ο/H tora33 έγραψε:

      δεν αφήνουμε ποτέ το κινητό να κλείσει από μπαταρία ,
      ίσως , μικρή πιθανότητα , να μην ανοίγει ,
      χρειάζεται μετά να το επαναφέρουμε με τον τρίτο τρόπο


      Τρίτο τρόπο; :P

      Πάντως έλα βρε φίλε.. υπάρχει πιθανότητα να μη μας ανοίξει ; Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός και σε εσένα έτυχε και ίσος ήταν και τίποτε άλλο..; Πάντως δε θα το ξανά αφήσω να εξαντληθεί τελείως.
      Σε εσάς δεν είπατε, πόσο περίπου κρατάει ;


      Ο tora33 έχει ΔΙΚΙΟ! Δεν πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία να εξαντλείται τόσο όσο να σβήσει το κινητό! Το ίδιο ισχύει και για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που δουλεύουν με του ίδιου τύπου μπαταρίες. (βιντεοκάμερες, φωτογραφικές μηχανές κ.λ.π.) Μετά εάν θέλουμε για λίγο να ξεκινήσουμε την συσκευή, ΟΝΤΩΣ υπάρχει πιθανότητα να μην ξεκινήσει (χωρίς καλώδιο φόρτισης εννοούμε πάντα!). Η πιθανότητα (το εάν θα ξεκινήσει πάλι ή όχι) έχει να κάνει με τον τρόπο αποφόρτισης της μπαταρίας και θα εξηγήσω τι εννοώ:
      Εαν η μπαταρία εξαντληθεί και η συσκευή σβήσει, ενώ χρησιμοποιούμε (με οποιοδήποτε τρόπο) την συσκευή, τότε, μετά από λίγο, η συσκευή συνήθως ξεκινάει και πάλι, εφόσον η μπαταρία είναι υγιής. Εάν όμως αφήσουμε την συσκευή να κλείσει, ενώ βρίσκεται σε "stand by" (δηλαδή απλά είναι ανοιχτή, αλλά δεν την χρησιμοποιούμε) τότε είναι ΠΟΛΥ πιθανό να έχουν εξαντληθεί εντελώς οι στήλες της μπαταρίας και να μην ξεκινάει πάλι ή να ξεκινάει και να σβήνει τα πρώτα δευτερόλεπτα χρήσης...
      Φυσικά σε κάθε περίπτωση, εάν την βάλουμε στη φόρτιση, θα ξεκινήσει, αλλά στην δεύτερη περίπτωση θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο (μέχρι να φορτιστούν, έστω ελάχιστα κάποια στοιχεία) μέχρι να ξεκινήσει και πάλι η συσκευή.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Το ίδιο ισχύει και για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που δουλεύουν με του ίδιου τύπου μπαταρίες.

      Τι τύπου μπαταρίες είναι αυτές; Πως ονομάζονται.. ;



      Ο/H caeser έγραψε:

      Μετά εάν θέλουμε για λίγο να ξεκινήσουμε την συσκευή, ΟΝΤΩΣ υπάρχει πιθανότητα να μην ξεκινήσει (χωρίς καλώδιο φόρτισης εννοούμε πάντα!). Η πιθανότητα (το εάν θα ξεκινήσει πάλι ή όχι) έχει να κάνει με τον τρόπο αποφόρτισης της μπαταρίας και θα εξηγήσω τι εννοώ:
      Εαν η μπαταρία εξαντληθεί και η συσκευή σβήσει, ενώ χρησιμοποιούμε (με οποιοδήποτε τρόπο) την συσκευή, τότε, μετά από λίγο, η συσκευή συνήθως ξεκινάει και πάλι, εφόσον η μπαταρία είναι υγιής. Εάν όμως αφήσουμε την συσκευή να κλείσει, ενώ βρίσκεται σε "stand by" (δηλαδή απλά είναι ανοιχτή, αλλά δεν την χρησιμοποιούμε) τότε είναι ΠΟΛΥ πιθανό να έχουν εξαντληθεί εντελώς οι στήλες της μπαταρίας και να μην ξεκινάει πάλι ή να ξεκινάει και να σβήνει τα πρώτα δευτερόλεπτα χρήσης...
      Φυσικά σε κάθε περίπτωση, εάν την βάλουμε στη φόρτιση, θα ξεκινήσει, αλλά στην δεύτερη περίπτωση θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο (μέχρι να φορτιστούν, έστω ελάχιστα κάποια στοιχεία) μέχρι να ξεκινήσει και πάλι η συσκευή.


      Φφφ.. μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό ειδικά αν ειναι στο stand by.. :/ ( και οκ δε το ξανά κάνω ^^ δε το ρισκάρω καν.. )
      Αλλά να ξεκαθαρίσουμε και κάτι, το πρόβλημα έπειτα που θα οφείλετε στην μπαταρία ή στο κινητό - λειτουργικό μας; Η μπαταρία χαλάει και δε θα φορτίζει καλά ( αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ακόμη τον ακριβής λόγο δεν τον καταλαβαίνω ) ή το κινητό μας - λειτουργικό; Επειδή μάλλον κλείνει "απότομα";