Διαφήμιση

Συζήτηση γύρω από την Φόρτιση/Μπαταρία της Mi3 συσκευής μας.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • θα χρησιμοποιήσω του xperia (1.5A είχα την εντύπωση ότι είναι μικρότερος κάτω από 1) είναι καινούριος πρόσφατα τον αγόρασα από τον γερμανό γιατί έχασα αυτόν που είχε έρθει μαζί με το κινητό
    • Ο/H Deus164 έγραψε:

      θα χρησιμοποιήσω του xperia (1.5A είχα την εντύπωση ότι είναι μικρότερος κάτω από 1) είναι καινούριος πρόσφατα τον αγόρασα από τον γερμανό γιατί έχασα αυτόν που είχε έρθει μαζί με τοκινητό


      Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου με αυτόν!
    • προχθές παρέλαβα το κινητό η μπαταρία ήταν φορτισμένη περίπου στο 50% έκανα update στην τελευταία official το έψαξα και λίγο και το βραδυ είχε απομείνει 18% δεν είχα βάλει ακόμα sim το και το έβαλα σβηστό να φορτίσει με τον δικό του φορτιστή

      το πρωί μετά από 7-8 ώρες περίπου δεν είχε φορτίσει τέρμα είχε μείνει στο 96%
      χθες το βραδυ το έβαλα να φορτίσει με το φορτιστή από το xperia 1500μα το πρωί ήταν 100% ίσως ο φορτιστής του η το καλωδιο δεν επαρκεί

      σε συζήτηση που είχα με τον πατέρα μου που κατέχει και αυτός τα ηλεκτρονικά αλλα ασχολείται ποιο πολύ από εμενα μου είπε ότι στα ποιο πολλά στάνταρ USB καλώδια εσωτερικά τα καλωδιάκια για την φόρτιση είναι 28AWG αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε έχουμε ένα φορτιστή 5V/1000mA και συνδέσουμε ένα καλωδιο 28AWG μήκους 0.5m στην άκρη του έχουμε 200 με 250mA λιγότερα και αν το καλώδιο έχει μήκος 1M στην άκρη του έχουμε περίπου 4.5v από τα 5v που δίνει θεωρητικά ο φορτιστής

      μου είπε να ψάξω για 28/24 AWG καλώδιο που έχει ποιο χοντρά καλωδιάκια για την τροφοδοσία οποτε και μικρότερη αντίσταση = απώλειες αντί για το standard 28/28 AWG που έχει ποιο λεπτά

      σχετικά με τη Xiaomi και τι καλώδιο δίνει αν ειναι 28/24 AWG ή 28/28 AWG δεν το ξέρω
    • Διαφήμιση
    • εγω και με το mi3 που ειχα αλλα και το mi4 που εχω συνεχεια ανοιχτα και το wifi και το τα δεδομενα σε ισορροπημενη λειτουργια το κινητο κραταει περιπου 13 ωρες και δεν το αφήνω σε ησυχία ολη την ωρα youtube ,internet και κανα ψιλο παιχνιδακι . αν ανοιξω την υψηλη αποδοση τοτε πεφτει η λειτουργια στο μισο.
    • Καλημερα παιδια.. Το κινητο μουΦορτίζει ως το 99% και δεν κανει την πλήρη φόρτιση.καποιες φορες που είναι στο ίδιο ύψος με την πρίζα το κανει και παει 100&, αλλες παλι όχι. Αν γνωρίζει καποιος τι γίνετε, ας με ενημερώσει. και αν χρειαζεται καλώδιο αλλαγή, τι καλώδιο να πάρω; Ευχαριστω
    • Ο/H mugiwara13 έγραψε:

      Καλημερα παιδια.. Το κινητο μουΦορτίζει ως το 99% και δεν κανει την πλήρη φόρτιση.καποιες φορες που είναι στο ίδιο ύψος με την πρίζα το κανει και παει 100&, αλλες παλι όχι. Αν γνωρίζει καποιος τι γίνετε, ας με ενημερώσει. και αν χρειαζεται καλώδιο αλλαγή, τι καλώδιο να πάρω; Ευχαριστω


      Το καλώδιο μπορεί να είναι ένα απλό Micro USB καλώδιο. Αρκεί να φορτίζει και να μεταφέρει data. Όσο για τη μπαταρία δεν ακούγεται απο την περιγραφή σου να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ίσως να θέλει ένα μικρό καλιμπράρισμα. Αν θέλεις ρίξε μιά ματιά σε ΑΥΤΟ τον οδηγό, όπου στο τέλος του κάνει αναφορά για δύο εφαρμογές (την εφαρμογή "Battery Life Repair" και την εφαρμογή "Advanced Battery Calibrator"). Κατέβασέ τες και χρησιμοποιήσέ τες (αποφεύγοντας τις ενοχλητικές διαφημίσεις που έχουν μέσα). Συνήθως κάνουν πολύ καλή δουλειά και είναι αποτελεσματικές εφαρμογές.

      Υ.Γ. Να προσέχεις να μην αφήνεις ΠΟΤΕ το κινητό σου να κλείνει από μπαταρία. Εάν το κάνεις, απλά μειώνεις το προσδόκιμο της ζωής της μπαταρίας σου. Το "ιδανικό" φάσμα φόρτισης/απόδοσης για τις μπαταρίες λιθίου, είναι 40%-90%....