Διαφήμιση

Εγκατάσταση νέας ROM στο Redmi 1S

    • Οδηγός
    • RedMi 1S

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εγκατάσταση νέας ROM στο Redmi 1S

      Αυτός είναι ένας οδηγός που δείχνει πως κάνουμε flash μια rom στο Hongmi/Redmi 1S με την εργοστασιακή Mi-Recovery και με τον παραδοσιακό τρόπο (δηλαδή όχι με ΟΤΑ).
      (ΠΡΟΣΟXH. Ο οδηγός ΔΕΝ αφορά το Hongmi/Redmi1 με τον MTK επεξεργαστή)

      Πριν κάνουμε οτιδήποτε στο κινητό μας, κατεβάζουμε στον υπολογιστή μας την rom που θέλουμε να flashάρουμε, με σκοπό να την μεταφέρουμε στην συσκευή μας.
      Αφου τελειώσει το download χωρίς προβλήματα, μετονομάζουμε το αρχείο που κατεβάσαμε σε "Update.zip".
      ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ στην μετονομασία, όπου πολλοί χρήστες κάνουν λάθος:
      Το αρχείο της rom που μόλις κατεβάσαμε συνήθως έχει μια μορφή περίπου τέτοια:xiaomi-miui-hellas-4.3_armani_Stable24-Hellas-GTV-3.15.0.zip
      Εμείς μετονομάζουμε ΜΟΝΟ το όνομα του αρχείου και όχι την κατάληξη .zip.
      Δηλαδή σβήνουμε όλο το όνομα που στο παράδειγμά μας είναι το xiaomi-miui-hellas-4.3_armani_Stable24-Hellas-GTV-3.15.0 και το αντικαθιστούμε με την λέξη "update".
      Τώρα μεταφέρουμε το μετονομασμένο αρχείο "update.zip" στον "εσωτερικό χώρο αποθήκευσης". Tο βάζουμε απλά "χύμα" μέσα εκεί και ΟΧΙ σε μέσα σε κάποιο φάκελο.


      Βήμα 1ο

      Σβήνουμε το τηλέφωνο μας πατώντας "απενεργοποίηση".



      Βήμα 2ο
      Τώρα, με το τηλέφωνο σβηστό πατάμε συγχρόνως τα πλήκτρα Volume Up + Power Button, τόση ώρα, όση χρειάζεται μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη μας το λευκό λογότυπο "ΜΙ". Μόνο τότε αφήνουμε τα πλήκτρα. Συνήθως χρειάζονται περισσότερα από 3-5 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί το λευκό λογότυπο "MI"



      Η πρώτη οθόνη που θα πάρουμε, αν το κάνουμε σωστά είναι αυτή:



      Βήμα 3ο
      Όπως λέει και μέσα στην οθόνη με το Volume Up κινούμαστε πάνω, με το Volume Down κινούμαστε κάτω και με το Pοwer Key (ή power button) επιβεβαιώνουμε την επιλογή μας (το χρησιμοποιούμε σαν το "enter" στο PC δηλαδή)
      Έτσι λοιπόν με το Volume Down πάμε επάνω στη λέξη "English" και πατώντας "Power Key" κάνουμε τη γλώσσα της recovery Αγγλικά.



      Βήμα 4ο
      Τώρα μας πάει σε αυτή την οθόνη, όπου και πάλι χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα Volume Up & Down πάμε στην τρίτη επιλογή που λέει, "Install update.zip to System"

      .....


      Βήμα 5ο
      Το σύστημα θα μας ρωτήσει να επιβεβαιώσουμε την επιλογή μας σε αυτή την οθόνη:




      Αφου επιβεβαιώσουμε την επιλογή μας με το "YES" πατώντας το power button θα αρχίσει να κάνει την εγκατάσταση και θα δούμε στην οθόνη μας την μπάρα προόδου, όπως στις φωτογραφίες απο κάτω:





      ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ... η εγκατάσταση θα σας καθυστερήσει ΑΡΚΕΤΑ όταν φτάσει στο 98%... αλλά μην φοβηθήτε!
      Περιμένετε υπομονετικά μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.



      Αν όλα πάνε καλά θα δείτε αυτή την οθόνη απο κάτω, που ουσιαστικά σας ενημερώνει ότι όλα πήγαν καλά και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε.



      Επιστρέψε πίσω στο μενού και κάντε επανεκκίνηση στο σύστημα (Boot to system) και χαρείτε την νέα σας rom...

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 4 φοράs, τελευταία από τον/ην caeser ().

    • Μόλις παρέλαβα το κινητό για ένα φίλο αλλά μου εμφανίζει άλλο recovery με μπλε φόντο και κινέζικα . Νομίζω πως flashαρα επιτυχώς μέσω του updater στην 3.18.
    • Διαφήμιση
    • Εγκατάσταση νέας ROM στο Redmi 1S

      Εχω φάει ήττα,φλασαρα και κάνοντας wipe data κόλλησε εκεί και κάνει loop την οθόνη της διαγραφής ,το κλείνω το ανοίγω και μου πετάει την οθόνη διαγραφής ,δεν μπορω να μπω σε recovery
    • Έχεις σύγουρα το RedMi 1S ?

      Αυτό που είπες για τη μπλέ οθόνη με κινέζικα δεν είναι και τοσο καλό.
      Από που το πήρες ?
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Απλα είναι το recovery της μαμισιας ρομ από merimobiles . Φλασαρεις την τελευταία από xiaomi eu και είσαι οκ. Α 12 00 δοκίμασε να φορτισεις την μπαταρία πρώτα
    • κανω τα βήματα του οδηγού και μου γραφει can't fint update.zip in sdcard

      please rename the update pack to update.zip and put it to the root directory of sd card

      εννοειτε οτι έχω μετονομασει το αρχειο σε update
      το αρχείο που έχω κατεβάσει ειναι Redmi 1S Full ROM => xiaomi-miui-hellas-4.3_armani_Stable36-Hellas-GTV-3.20.0.zip (Root με MIUI Patch)
      κάποιος που το έτυχε το ίδιο και το έλυσε να δώσει τα φώτα του
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pangio2 έγραψε:

      κανω τα βήματα του οδηγού και μου γραφει can't fint update.zip in sdcard

      please rename the update pack to update.zip and put it to the root directory of sd card

      εννοειτε οτι έχω μετονομασει το αρχειο σε update
      το αρχείο που έχω κατεβάσει ειναι Redmi 1S Full ROM => xiaomi-miui-hellas-4.3_armani_Stable36-Hellas-GTV-3.20.0.zip (Root με MIUI Patch)
      κάποιος που το έτυχε το ίδιο και το έλυσε να δώσει τα φώτα του


      Αν η συσκευή σου είναι αυτή που γράφεις στο προφίλ σου (δηλαδή XIAOMI Hongmi), τότε κατεβάζεις ΛΑΘΟΣ rom... Ο οδηγός αυτός είναι για XIAOMI Hongmi/Redmi 1S... (Δηλαδή είναι ΑΛΛΗ συσκευή η σκέτη Hongmi και ΑΛΛΗ η Hongmi 1S...)
    • το 1s ειναι και δεν βλεπει το uπdate αρχειο οταν παει να κάνει την εγκατασταση
    • Ο/H pangio2 έγραψε:

      το 1s ειναι και δεν βλεπει το uπdate αρχειο οταν παει να κάνει την εγκατασταση


      Να υποθέσω ότι το αρχείο (που έχεις μετονομάσει σε update.zip) το έχεις βάλει ΧΥΜΑ στον "εσωτερικό χώρο αποθήκευσης" (όπως λέει ο οδηγός) και ΟΧΙ στην SDcard... σωστά?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pangio2 έγραψε:

      σωστα..αν και δοκίμασα και στην sd


      Αν είναι σωστά μετονομασμένο σε update.zip και ΟΧΙ σε update.zip.zip... τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει...
      Μήπως να κάνεις με υπομονή πάλι όλες τις ενέργειες απο την αρχή, μήπως κάτι δεν πήγε καλά?