Διαφήμιση

Redmi Note...τι έκδοση???

    • Βρε παιδί μου προσγειωμένος είμαι έλα μου ντε όμως που είμαι και άσχετος :P για' αυτό ρωτάω μπας και ξεστραβωθώ.
      Το 3g το γράφω απλά για να διαχωρίσω τις συσκευές
    • Τώρα χάθηκα .
      Το ερώτημα που έθεσα ήταν ποιο από τα δυο προτείνεται για αγορά , το Redmi Note ή το Redmi Note 4G ,
      Το προφανές είναι ότι το καινούριο θα είναι μια πιο βελτιωμένη έκδοση, αλλά ενίοτε τα προφανή δεν ισχύουν γι' αυτό και σας ζαλίζω .
      Οσον αφορά το ΜΙ3 το πρότεινε ο ev3rflow , αλλά no Money no honey .
      Πάντως σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    • Διαφήμιση
    • Κοίτα, το 4G έχει τον SD 400 το οποίο είναι meh... Για μένα, προς το το παρόν αποτρεπτικός παράγοντας είναι ότι το μοντέλο είναι καινούργιο και δεν ξέρουμε επιδόσεις και αντοχές σε βάθος χρόνου, εξού και ο λόγος που πρότεινα το mi3. Αν επιμένεις σε Note, εγώ θα έπαιρνα το δίκαρτο (και αυτό έχω κάνει κιόλας)
    • Παιδιά γεία σας, κι εγώ είμαι στο ίδιο διλημμα , με τον φίλο που άνοιξε το thread.
      το θέμα μου είναι ότι δεν επιλέγω ΝΟΤΕ αντί Μ3 , λόγο τιμής αλλά λόγο διαστάσαιων οθόνης.
      Θα ήθελα λοιπον, να μάθω κι εγώ τι αξίζει να πάρω το ΝΟΤΕ με τον MEDIATEK ή to NOTE με τον SNAPDRAGON
      Με μια πρώτη ματιά άσχετου, το Mediatek μοντέλο έχει καλύτερη κάρτα γραφικών....
    • @mib + @kostas43

      Υπάρχουν κάποιες ακόμα αρκετά σημαντικές διαφορές ανάμεσα στα 2 μοντέλα:

      1) Το 4G έχει KitKat 4.4.2 / Το 3G είναι ακόμα σε JellyBean 4.2.2 ==> Καλύτερη διαχείριση μπαταρίας

      2) Το 4G επίσημα παίρνει microSD μέχρι 64GB / Το 3G επίσημα μέχρι 32GB
    • Ο/H ev3rflow έγραψε:

      @mib + @kostas43

      Υπάρχουν κάποιες ακόμα αρκετά σημαντικές διαφορές ανάμεσα στα 2 μοντέλα:

      1) Το 4G έχει KitKat 4.4.2 / Το 3G είναι ακόμα σε JellyBean 4.2.2 ==> Καλύτερη διαχείριση μπαταρίας

      2) Το 4G επίσημα παίρνει microSD μέχρι 64GB / Το 3G επίσημα μέχρι 32GB


      Αγαπητέ ev3rflow και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις που έδωσες στο ερώτημα που έθεσα .
      Εκτιμώ ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα το τοπίο για την καινούρια έκδοση του redmi note θα ξεκαθαρίσει ,οπότε τουλάχιστο για μένα μια μικρή αναβολή για την επιλογή της συσκευής είναι επιβεβλημένη.
    • Διαφήμιση
    • Άντε @kostas43 μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο μπορεί να έχεις και τα παραπάνω money για το honey που λέγεται Mi3 ;)

      Με βλέπεις να επιμένω λίγο για το Mi3 για έναν και μόνο λόγο: Τα κάνει όλα καλύτερα από το Note (ανεξαρτήτως έκδοσης) και το μόνο στο οποίο υπερτερεί το Note είναι ότι παίρνει microSD. Τα βλέπεις και εδώ είμαστε!
    • Ο/H ev3rflow έγραψε:

      Κοίτα, το 4G έχει τον SD 400 το οποίο είναι meh... Για μένα, προς το το παρόν αποτρεπτικός παράγοντας είναι ότι το μοντέλο είναι καινούργιο και δεν ξέρουμε επιδόσεις και αντοχές σε βάθος χρόνου, εξού και ο λόγος που πρότεινα το mi3. Αν επιμένεις σε Note, εγώ θα έπαιρνα το δίκαρτο (και αυτό έχω κάνει κιόλας)


      Μήπως θα μπορούσες να μας πεις εντυπώσεις γιά το GPS , ανταπόκριση , ταχύτητα σύνδεσης και τα σχετικά , αν έχεις ασχοληθεί .
    • για καθημερινή χρήση , το snapdragon είναι πιο ομαλό από ότι το MediaTek
      το ίντερνετ πιο γρήγορο στο note 4g , και ας χρησιμοποιούμε 3g

      φωτογραφική μηχανή.
      Δεν υπάρχουν lag στο note 4g. Σε αντίθεση με mote 3g,

      Αλλά για τους gamers, το note 3g είναι καλύτερο.
      η απόδοση hd είναι καλύτερη από ότι στο 4g. τα γραφικά hd είναι πιο ομαλά στο 3g.

      λογικά το gps είναι καλύτερο σε snapdragon συσκευές

      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Δεν έχω δουλέψει SD 400, απλά θεωρώ ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένας καλύτερος επεξεργαστής για το 4G Νοte.

      Πάμε να σας πω τις εντυπώσεις του 3G που έχω:
      • Ο Μediatek στην καθημερινή χρήση δε μου βγάζει προβλήματα (χρησιμοποιώ πάρα πολύ ίντερνετ, τα δεδομένα είναι ανοιχτά συνέχεια) και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
      • Τα παιχνίδια είναι μια χαρά στο κινητό χωρίς να είναι προτεραιότητά μου.
      • Η φωτογραφική μηχανή είναι καλή όταν δε θες να φωτογραφήσεις κινούμενους στόχους. Μελανό σημείο θεωρώ το φλας το οποίο δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποιήσω ικανοποιητικά και πιστεύω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι πολύ έντονο και πολύ κοντά στο φακό. Σε συνθήκες ημέρας, οι λήψεις τα σπάνε και η λειτουργία HDR σχεδόν πάντα σου δίνει καλύτερο αποτέλεσμα (πάντα για φωτογραφίες που δεν περιλαμβάνουν κινούμενα αντικείμενα).
      • Θεωρώ όμως ότι αν έπρεπε να μιλήσουμε για ένα πράγμα για αυτό το κινητό, αυτό είναι η οθόνη του. Η φωτεινότητα που μπορεί να βγάλει αλλά και η λεπτομέρειά του, κάνουν κάποιες FullHD οθόνες με 400+ ppi να φαίνονται σκουπίδια μπροστά του.
      • Για να απαντήσω για το GPS, δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμη, αλλά τα θέματα που έχουν οι Mediatek με τα GPS είναι ένα ζήτημα για ορισμένους. Θα πρότεινα το συγκεκριμένο θέμα να το ψάξεις περισσότερο στο en.miui.com

      Θα πω για μια ακόμη φορά ότι ο βασικός λόγος που πήρα το Νοte είναι το δίκαρτο της υπόθεσης. Θεωρώ ότι οτιδήποτε άλλο μπορεί να καλυφθέι και με το υπερπαραπάνω από ένα Mi3 με λίγα παραπάνω χρήματα. Στη διάθεσή σας για άλλες απορίες!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ev3rflow έγραψε:

      .................Για να απαντήσω για το GPS, δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμη, αλλά τα θέματα που έχουν οι Mediatek με τα GPS είναι ένα ζήτημα για ορισμένους. Θα πρότεινα το συγκεκριμένο θέμα να το ψάξεις περισσότερο στο en.miui.com..........
      Επειδη σε ολες τις συσκευες πουεχω παρει μεχρι τωρα επωνυμες και μη εχω ασχοληθει με το GPS, εχω να πω το εξης : Το Redmi Note 3G ειναι η μονη "μη επωνυμη" συσκευη στην οποια δε χρειαστηκε να κανω καποια επιπολεον ρυθμιση, τρικ, η οτιδηποτε αλλο φανατστειτε και η οποια λειτουργησε και λειτουργει out of the box ΑΨΟΓΑ. Και λειτουργησε με οποιοδηποτε απο τα γνωστα η μη προγραμματα πλοηγησης. Λειτουργησε αμεσα και με ακριβεια, χωρις κανενα προβλημα. Αυτα απο μενα, για οποιονδηποτε προβληματιζοταν αν αξιζει η οχι την αγορα του σαν GPS λειτουργια :thumbsup:
      Κώστας
      Xiaomi Redmi Note 7 (11.0.1 PEDMIXM) & mi Max 3 (11.0.4.0 QEDMIXM), Oneplus 8 Interstellar (12/256GB, Oxygen OS 10.5.11), Honor Magic 2 Watch, iPhone XS Max 256GB
      Think different, think macuse.net