Διαφήμιση

Πως να εξοικονομήσεις ενέργεια στη μπαταρία σου

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πως να εξοικονομήσεις ενέργεια στη μπαταρία σου

      Επειδή πολύς λόγος γίνεται τελευταία για την (μικρή?) αυτονομία που έχουν οι μπαταρίες στα smartphones μας και επειδή όντως είναι πολύ σημαντικό να μπορέσεις να κρατήσεις το κινητό σου σε κατάσταση επικοινωνίας, μέχρι να βρεθείς κοντά σε μια ηλεκτρική πρίζα, θα παρουσιάσουμε μερικούς βασικούς τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας της μπαταρίας της συσκευής μας.



      Συχνά ξεχνάμε ποιος είναι ο βασικός προορισμός ενός τηλεφώνου. Ξεχνάμε ότι η κυριότερη αποστολή της συσκευής μας είναι η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ, με αποτέλεσμα να "σκοτώνουμε" την ώρα μας παίζοντας ανελέητα παιχνίδια online, να σερφάρουμε χωρίς έλεος και χωρίς ουσιαστικό σκοπό, να μετατρέπουμε το κινητό μας σε MP3 player ακούγοντας για ώρες μουσική, να κατεβάζουμε το ένα βίντεο μετά το άλλο, μόνο και μόνο για να διασκεδάσουμε και στο τέλος να έχουμε και την απαίτηση να έχει το κινητό μας και την απαραίτητη αυτονομία που θα μας κρατήσει σε επικοινωνία με τους κολλητούς μας, για να μιλάμε χωρίς έλεος το υπόλοιπο της ημέρας... Και όταν αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, κατηγορούμε την συσκευή μας για μικρή αυτονομία! Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε όλα τα παραπάνω, αλλά τουλάχιστον να ξέρουμε πως και πότε πρέπει να έχουμε τον έλεγχο της αυτονομίας της συσκευής μας...

      Για να δούμε λοιπόν πως μπορούμε να κάνουμε λίγη οικονομία στην ενέργεια της μπαταρίας μας:

      1. Φωτεινότητα οθόνης
      Ακολουθήστε τη διαδρομή "Ρυθμίσεις" -->"οθόνη"-->"Φωτεινότητα"-->και ενεργοποιείστε την "αυτόματη φωτεινότητα", βάζοντας τον δείκτη της φωτεινότητας περίπου στο 75%-80% ανάλογα με τα γούστα σας. Έτσι αφήνετε την συσκευή να αποφασίσει αυτή, σύμφωνα με τον φωτισμό του περιβάλλοντος, πόσο φωτεινή θα είναι, χωρίς να την υποχρεώνετε να είναι πάντα στην "τσίτα", χωρίς λόγο...

      ..........


      2. Τα screensavers
      Οι "ζωντανές" ταπετσαρίες και τα screensavers, μπορεί να είναι όμορφα και να δίνουν κάποια "προσωπικότητα" στη συσκευή μας, αλλά να γνωρίζετε ότι είναι ΠΟΛΥ ενεργοβόρα... Έτσι λοιπόν, εάν δεν τα έχετε απόλυτη ανάγκη ή εάν γνωρίζετε ότι για τις επόμενες κάμποσες ώρες θα βρίσκεστε μακριά από τον φορτιστή σας, μπορείτε να απενεργοποιήσετε τουλάχιστον το screensaver και επίσης βάλτε το κινητό σας για "ύπνο" μετά από ένα λεπτό αδράνειας.




      3. Wi-Fi και Data
      Πολύ συχνά, ενώ βρισκόμαστε έξω και μακριά από κάποιο δίκτυο, έχουμε ενεργοποιημένο το wi-fi στη συσκευή μας, αναγκάζοντάς τη έτσι να ψάχνει διαρκώς να βρει δίκτυο και φυσικά να σπαταλάει ενέργεια, χωρίς κανένα λόγο...
      Επίσης συχνά συνδεόμαστε με τα "δεδομένα", ενώ δεν τα χρησιμοποιούμε καθόλου. Σε συνδυασμό μάλιστα με τον αυτόματο συγχρονισμό κάνουμε την συσκευή ενεργοβόρα, χωρίς λόγο. Μπορείτε να τα απενεργοποιήσετε όλα αυτά με εύκολες και συνοπτικές διαδικασίες:

      ........


      4. Δόνηση
      Πολλοί από εμάς, κυρίως για λόγους ανασφάλειας, μη τυχόν και χάσουμε κάποια κλήση, ενεργοποιούμε την δόνηση και μάλιστα την βάζουμε στο "δυνατό", ενώ στην ουσία δεν μας χρειάζεται σχεδόν καθόλου (π.χ. όταν βρίσκεσαι μέσα στο σπίτι που έχει ησυχία και η συσκευή σου βρίσκεται μπροστά σου ή δίπλα σου...)
      Απενεργοποιήστε την δόνηση ή ρυθμίστε τη στο "σιγανό" για να σπαταλάει λιγότερη ενέργεια.

      ........


      5. Sound Effects
      Επίσης εάν πραγματικά δεν χρειάζεστε τα sounds effects απενεργοποιήστε τα...




      Τέλος, και με αφορμή ένα ποστ του μέλους "tkvkp", να σας πω ότι θα ήταν χρήσιμο και κυρίως αποτελεσματικό (το έχω χρησιμοποιήσει στο Redmi 1S που ήδη έχει πολλές κακές κριτικές για την αυτονομία του) να χρησιμοποιήσετε κάποια στιγμή την εφαρμογή "Battery Life Repair" σε συνδυασμό με την εφαρμογή "Advanced Battery Calibrator", για να καλιπράρετε την μπαταρία σας. Μπορείτε να τις κατεβάσετε απο το Google Play. Και οι δύο εφαρμογές είναι αποτελεσματικές, αλλά με κάμποσες διαφημίσεις (αφού είναι free) που πρέπει να αποφύγετε, μέχρι να φτάσετε στο στόχο σας... Είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα, εάν το κάνετε σωστά..!



      ....
    • [Tools, Tips & Tutorials]
      Tweaks to make battery last longer

      Hello!
      I want to share some battery tweaks. When all applied, my Redmi 1 drains less than
      10% in 1 hour when constantly used (with screen and Wi-Fi turned on, e.g. chat, browser)!
      Let's start!
      • Turn off Wi-Fi/Data/Bluetooth/Location Services or apps in background when you don't use them. They drain your battery!
      • Remove unneccessary apps from Security->Permissions->Auto-Start. You can also remove Play Store if you don't need auto-updates. It will also save some RAM.
      • Turn on WLAN Optimization in Settings->WLAN->Advanced Settings.
      • Create a new Battery configuration in Security->Battery->Battery configuration->Add configuration.
      Maximum battery settings:
      CPU usage: Battery saving
      Clean memory: After 1 min
      Brightness: Manual: 0%
      Sleep: After 15 seconds of inactivity
      Bluetooth: off
      Sync: off
      GPS: off
      Vibrate on touch: off
      Sound notification on touch: off
      WLAN and 2G/3G: on only if you need
      • Turn on Force GPU rendering in Settings->Developer options (it makes phone a bit smoother too!).
      • If you can, set e-mail checking as rare as possible in your e-mail client. The best option is Push mode if you want to get them automatically or Never if you will check manually.
      MTK tweaks (Redmi 1/Note):
      • Type *#*#13411#*#* in dialer. [If it doesn't work, download Mobileuncle app from here or Play store and go to Engineer Mode -> Engineer Mode (MTK)] Mobileuncle MTK Tools v2.9.5.[lexicon]apk[/lexicon]
      • In Telephony->BandMode->SIM1/2 uncheck unneccessary frequencies (these which your network operator doesn't support; ask him or check in Google).
      • In Telephony->Fast Dormancy->Config FD check Turn On if your network operator of SIM in 3G slot supports it or Turn Off if he doesn't (ask him or check in Google). If you are not sure, check Turn off.







      **κλεμμένο αλλα χρήσιμο :whistling: !
    • Διαφήμιση
    • Απ: Πως να εξοικονομήσεις ενέργεια στη μπαταρία σου

      Ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες με διαφορά ότι βάζω αρκετά κάτω την φωτεινότητα.
    • Ο/H caeser έγραψε:


      Τέλος, και με αφορμή ένα ποστ του μέλους "tkvkp", να σας πω ότι θα ήταν χρήσιμο και κυρίως αποτελεσματικό (το έχω χρησιμοποιήσει στο Redmi 1S που ήδη έχει πολλές κακές κριτικές για την αυτονομία του) να χρησιμοποιήσετε κάποια στιγμή την εφαρμογή "Battery Life Repair" σε συνδυασμό με την εφαρμογή "Advanced Battery Calibrator", για να καλιπράρετε την μπαταρία σας. Μπορείτε να τις κατεβάσετε απο το Google Play. Και οι δύο εφαρμογές είναι αποτελεσματικές, αλλά με κάμποσες διαφημίσεις (αφού είναι free) που πρέπει να αποφύγετε, μέχρι να φτάσετε στο στόχο σας... Είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα, εάν το κάνετε σωστά..!



      ....


      Καταρχήν χίλια μπράβο για τον παρών οδηγό και παρουσίαση σου φίλε! Πολύ καλό! ;)
      Για τις παραπάνω εφαρμογές, θα μπορούσες να μας πεις τι προσφέρουν ή κάνουν ( ή δε ξέρω.. τι μπορούμε να κάνουμε εμείς ίσος ) με τις παραπάνω εφαρμογές που μας προτείνεις;
      Ευχαριστώ πολύ. :)
    • Ο/H Tassos έγραψε:

      Καταρχήν χίλια μπράβο για τον παρών οδηγό και παρουσίαση σου φίλε! Πολύ καλό!
      Για τις παραπάνω εφαρμογές, θα μπορούσες να μας πεις τι προσφέρουν ή κάνουν ( ή δε ξέρω.. τι μπορούμε να κάνουμε εμείς ίσος ) με τις παραπάνω εφαρμογές που μας προτείνεις;
      Ευχαριστώ πολύ.


      Η μεν πρώτη εφαρμογή "Battery Life Repair" είναι πιό αποτελεσματική κυρίως σε "πεσμένες" ή πολυχρησιμοποιημένες μπαταρίες και ουσιαστικά επαναφέρει τα "νεκρά" στοιχεία, έτσι ώστε να φορτίζουν και αυτά (μαζί με τα υγιή), με αποτέλεσμα η παλιά μπαταρία σου να ξαναγίνεται σχεδόν όπως ήταν στην αρχή της ζωής της και η δεύτερη εφαρμογή "καλιμπράρει" (=ρυθμίζει ή βαθμονομεί ή προσαρμόζει) την μπαταρία έτσι ώστε να παίρνει όλη την ενέργεια που μπορεί να πάρει απο μιά φόρτιση.
    • Ο/H caeser έγραψε:

      "καλιμπράρει" =ρυθμίζει ή βαθμονομεί ή προσαρμόζει


      Καταρχήν ευχαριστώ που μου εξήγησες και έμαθα τι σημαίνει η λέξη "κ α λ ι μ π ρ ά ρ ε ι" ^^ Πραγματικά μου έκανε εντύπωση και την διάβασα αρκετές φορές, αλλά χωρίς να βγάλω νόημα.
      Όσο για την πρώτη εφαρμογή "Battery Life Repair" :

      Ο/H caeser έγραψε:

      Η μεν πρώτη εφαρμογή "Battery Life Repair" είναι πιό αποτελεσματική κυρίως σε "πεσμένες" ή πολυχρησιμοποιημένες μπαταρίες και ουσιαστικά επαναφέρει τα "νεκρά" στοιχεία, έτσι ώστε να φορτίζουν και αυτά (μαζί με τα υγιή), με αποτέλεσμα η παλιά μπαταρία σου να ξαναγίνεται σχεδόν όπως ήταν στην αρχή της ζωής της....

      Φαίνεται κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή έτσι όπως την κατάλαβα..., αλλά δεν είμαι σίγουρος, δηλαδή μπορεί και ρυθμίζει την ίδια την μπαταρία ; 8o
      Και όχι απλώς την ρυθμίζει κάνει και ότι λες πως κάνει.. ;;; 0.0

      Η δεύτερη εφαρμογή "Advanced Battery Calibrator" :

      Ο/H caeser έγραψε:

      η δεύτερη εφαρμογή "καλιμπράρει" (=ρυθμίζει ή βαθμονομεί ή προσαρμόζει) την μπαταρία έτσι ώστε να παίρνει όλη την ενέργεια που μπορεί να πάρει απο μιά φόρτιση.

      Επίσης καταπληκτικό, αλλά αυτή δε χρειάζεται να έχω ανοιχτό το κινητό μου όταν το φορτίζω έτσι ; Διότι σκέφτομαι όταν το φορτίζω να το έχω κλειστό.. ( πιστεύω πως θα είναι καλύτερο, αλλά η άποψη σας θα με ενδιέφερε πολύ σε αυτό.. )

      Πάντως και οι δύο εφαρμογές έτσι όπως τις σκέφτομαι κατά τα λεγόμενα σου, μου φαίνονται με εκπληκτικές δυνατότητες και που επικοινωνούν και προσαρμόζουν την ίδια την μπαταρία.. τα έχω καταλάβει σωστά; Δηλαδή κάνουν δουλειά πάνω στο hardware και που κιόλας... στην μπαταρία!! 8o :Homer3:

      Και είναι και δωρεάν και οι δύο, δεν υπάρχει καν κάποια έκδοση επί πληρωμή ;

      Υ.Σ.: Θα ήταν πάρα πάρα πολύ ενδιαφέρον και ωραίο, αν κάποιος γνώριζε, να μας έλεγε και μερικά πράγματα πάνω στις μπαταρίες μερικές -τεχνικές ίσος- πληροφορίες για αυτές..
    • Διαφήμιση