Διαφήμιση

Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 2ος Τρόπος (μέσω TWRP & Mi Recovery)

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H sebastian έγραψε:

      μολις εκανα εγκατασταση την 6.7.28 και εχει κολλησει εδω και καμια ωρα στο logo mi και η μπαρα ειναι γεματη. πρωτη φορα μου κανει τοσο πολυ σε αναβαθμηση
      Δεν μου έχει τύχει, αλλά μερικοί το έχουν κλείσει και στην επανεκκίνηση είδαν ότι είχε γίνει το φλασάρισμα.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Σφάλμα σε αναβάθμιση Redmi 2

      Καλησπερα κι από μένα.
      Έχω ένα Redmi 2 (HM2014813) αγορασμένο πέρσι Οκτώβριο από Vickmall. Τότε με το που το παρέλαβα πέρασα την GTV 5.10.15 Dev.
      Προσπάθησα σήμερα να περάσω την τελευταία Version Ελληνικής ROM GTV_6.8.11/12. Την κατέβασα από εδώ και προσπάθησα να την περάσω μέσω Mi-recovery, κάνοντας wipe cache και wipe data. (Δοκίμασα και τον 1o oδηγό χωρίς wipe)
      Όταν το Updating φτάνει στο 98-99% μου βγάζει σφάλμα.
      Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; ?( ?( ?(
    • Δεν μπορείς να πας απευθείας στη νέα ρομ. Θα κάνεις αναζήτηση και θα βρεις μία ρομ μεταβατική, θα περάσεις πρώτα αυτή και μετά οποία θέλεις.

      Redmi Note 2 Rom 7.5.3.0
    • Διαφήμιση
    • Οκ πέρασα την τελευταία rom μέσω της μεταβατικής χωρίς προβλήματα.
      Το θέμα τώρα είναι πως δεν μπορώ να κάνω restore όλα τα τα δεδομένα από τη mi-suite.
      Το backup που είχα κάνει στο ίδιο το τηλέφωνο ήταν ανεπαρκές άρα άκυρο.
    • Παιδια, ειχα την miui v6 developer με android 4.4.4 και τωρα θελω να βαλω την πιο προσφατη miui v8 developer, που ειναι με android 5.0 για το mi2s αποτι κατάλαβα. Οποτε εκανα factory reset μεσα απτις ρυθμισεις του κινητου, μετα wipe cache και data και τελος install update.zip. Ολα αυτα μεσω του Mi-Recovery. Το update ομως φτανει στο 98% και μετα λεει update failed, τι συμβαινει????

      Αφου βγω απτο recovery μπαινει κανονικα στην miui v6 που ειχα και με βαζει να την σεταρω απτην αρχη. Επισης να πω οτι δεν εχω ξεκλειδωσει τον bootloader
    • Πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader κ μετα αφου εισαι ενταξει μπαινεις recovery κ απο εκει κανεις factory reset κ wipe cache wipe dalvick αν αλλαξεις τωρα απο σταθερη σε εβδομαδιαια κ αν δεν κανω λαθος κ το αντιστροφο θελει κ wipe data επιπλεον ;)
    • Ειναι απαραιτητο να τον ξεκλειδωσω δηλαδη? Γιατι πρεπει να παρω εγκριση απο καπου αποσο διαβασα, τρεχα γυρευε δηλαδη....

      Δοκιμασα και να κανω flash την fastboot rom με αυτον τον οδηγο Note 2: Flash την Ελληνική FASTBOOT ROM (καθαρή εγκατάσταση)

      Και ειδα στα logs του MiFlash αυτο:
      [00000D84]GetFactoryObject(1457): The specified service does not exist.(0x800704db)
      [00000D84]GetSearchPath(1512): The specified service does not exist.(0x800704db)
      [00000D84]StartFlash(13): The parameter is incorrect.(0x80070057)
      [00000C6C]2311053f 0.00 execute C:\aries_images_5.9.2_20150723.0000.6_5.0_cn\flash_all.bat
      [00000C6C]2311053f 0.02 'MySQL' is not recognized as an internal or external command,
      [00000C6C]2311053f 0.02 operable program or batch file.
      [00000C6C]2311053f 0.03 'MySQL' is not recognized as an internal or external command,
      [00000C6C]2311053f 0.03 operable program or batch file.
      [00000C6C]2311053f 0.03
      [00000C6C]CScriptReport::DoWork(433): Unspecified error(0xffffffff)


      Εψαξα στο google και βρηκα πως το ιδιο log file ειχαν κ αλλοι ομως κανενας δεν ανεφερε τι σχεση εχει η MYSQL με ολα αυτα!!!! Μεσα στο flash_all.bat δεν αναφερεται πουθενα το "MySQL", για ποιο λογο το βγαζει? Ενας ελυσε αυτο το προβλημα κανοντας φορματ στο πισι του, αρα καπως εμπλεκεται η MySQL στην διαδικασια και το συστημα τρελενεται??

      Εχω φρικαρει.
    • Διαφήμιση
    • Εχει πως ξεκλειδωνεις τον bootloader σε topic θα κοιταξεις κ θα κανεις τις ενεργειες η ρωτας για βοηθεια αλλα τα λενε μεσα τοσο απλα που μονος σου θα τα καταφερεις
    • Ναι και βλεπω οτι για να γινει επισημως unlock πρεπει να κανεις αιτηση, να αιτιολογησεις και να περιμενεις εγκριση. Τι πραγματα ειναι αυτα ρε!!!
    • Ο/H astrapogiannos έγραψε:

      Ειναι απαραιτητο να τον ξεκλειδωσω δηλαδη? Γιατι πρεπει να παρω εγκριση απο καπου αποσο διαβασα, τρεχα γυρευε δηλαδη....

      Εχω φρικαρει.
      To κινητό μας είναι ξεκλείδωτο, δοκίμασε τα παρακάτω βήματα καθαρής εγκατάστασης, γι'αυτό αντέγραψε πρώτα στον Υπολογιστή σου τυχόν αρχεία πχ τις εικόνες σου, που και εγώ έκανα όταν από V7 πήγα σε V8 :

      Οδηγός FastBoot Update

      ΒΗΜΑ 1
      Κατεβάστε τo Mi Flash και το πλήρες πακέτο της ROM (Xiaomi Mi 2/2S Latest Developer Version Fastboot File Download), και φυσικά unzip αφού το κατέβασμα ολοκληρωθεί. Η τελευταία V8 developer FastBoot Rom είναι η «aries_images_6.9.8_20160805.0000.29_5.0_cn_e686d38b25.tgz».

      ΒΗΜΑ 2
      Αφού λάβετε το Zip της ROM κάντε extract του Zip. Ανοίξτε το φάκελο του πακέτου της ROM, και αντιγράψετε τη διεύθυνση του στον υπολογιστή πχ «C:\ Users \ Το Όνομα του Υπολογιστή σου \ Downloads \ aries_images_6.9.8_20160805.0000.29_5.0_cn»

      ΒΗΜΑ 3
      Απενεργοποιήστε το τηλέφωνο (εάν δεν μπορείς βγάλε την μπαταρία για λίγο), πατήστε το Volume(-) και το πλήκτρο Power ταυτόχρονα για να μπείτε στη λειτουργία Fastboot, και στη συνέχεια, συνδέστε το τηλέφωνο σε έναν υπολογιστή.

      ΒΗΜΑ 4
      Κάνετε εγκατάσταση το MiFlash που κατεβάσατε πριν (αν υπάρχει μήνυμα ασφάλειας από τα Windows, παρακαλούμε επιλέξτε Αποδοχή) αν δεν το έχετε κατεβάστε το από το 1ο Βήμα του επίσημου οδηγού για "Method 3: Fastboot Update".
      Τρέξτε το MiFlash.exe και επικολλήσετε τη διεύθυνση που έχετε αντιγράψει ποιο πριν στη γραμμή διευθύνσεων.
      Κάντε κλικ στο πρώτο κουμπί "Refresh" και το MiFlash θα αναγνωρίσει αυτόματα το τηλέφωνο.

      ΒΗΜΑ 5
      Στην κάτω μπάρα επιλέγουμε «Flash all» (ΠΡΟΣΟΧΗ σβύνει τα ΠΑΝΤΑ) αντί της προεπιλογής «Flash_all_except_storage».
      Στη συνέχεια, κάνουμε κλικ στο δεύτερο κουμπί στην πάνω μπάρα «Flash» για να αρχίσει το φλασάρισμα.

      ΒΗΜΑ 6
      Περιμένετε έως ότου η γραμμή προόδου για MiFlash είναι πράσινη, που σημαίνει ότι η ROM έχει μπει με επιτυχία, και το τηλέφωνο θα ξεκινήσει αυτόματα. Αναμονή περίπου 10’ λεπτά.

      ΒΗΜΑ 7
      Αφού μπείς στην αγγλοκινέζικη fastboot rom μετά κάνεις αναβάθμιση στην ελληνική GTV για Mi2s «xiaomi-miui-hellas-5.0.2_aries_v8_GTV-6.9.1.zip» με το γνωστό τρόπο που κάνουμε τις εβδομαδιαίες ενημερώσεις πχ «Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 2ος Τρόπος (μέσω TWRP & Mi Recovery)».
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)
    • Ο/H kok8 έγραψε:

      Ο/H astrapogiannos έγραψε:

      Ειναι απαραιτητο να τον ξεκλειδωσω δηλαδη? Γιατι πρεπει να παρω εγκριση απο καπου αποσο διαβασα, τρεχα γυρευε δηλαδη....

      Εχω φρικαρει.
      To κινητό μας είναι ξεκλείδωτο, δοκίμασε τα παρακάτω βήματα καθαρής εγκατάστασης ......


      Κοιταξα αν ειναι ξεκλειδωτο και μου λεει πως δεν ειναι. Θα δοκιμασω και αυτον τον τροπο παντως, αλλα σιγουρα θα δουλεψει (μιας και το δικο μου ειναι κλειδωμενο) ή τζαμπα κοπος?
    • Διαφήμιση
    • Το κινητό μας το μόνο κλείδωμα που έχει είναι αυτό του mi account όπου κατά το αρχικό σετάρισμα θα σου ζητήσει τον κωδικό σου τουλάχιστον αυτό κάνει στο δικό μου, είναι πολύ παλιό για να έχει κλειδωμένο bootloader! Αν είναι κλειδωμένο φυσικά τζάπα ο κόπος του fastboot update.
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)