Διαφήμιση

XTRV ROM και προαιρετικό root

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • XTRV ROM και προαιρετικό root

      Προσπαθώντας να κατανοήσω τις διαφορές μεταξύ των ROM, διάβασα τη σχετική κατατοπιστικότατη ανάρτηση του @caeser. Αναφέρει, στον πίνακα, πως η stable XTRV ROM προαιρετικά είναι root. Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό και πώς γίνεται; Πέρασα στο Redmi Note 12 4g που έχω τη σχετική rom (με MIUI 14) και στον έλεγχο γράφει ότι το τηλέφωνο (είναι ξεκλείδωτος ο bootloader) δεν είναι root.


      Ευχαριστώ
    • Καλησπέρα. Διάβασες κάτι που η τελευταία απάντηση (πριν τη δικιά σου) ήταν απο το 18. Xtrv με προαιρετικό root δεν υπάρχει. Υπήρχε μετά την εγκατάσταση το αρχείο που το έτρεχες (προαιρετικά) αν ήθελες να κάνεις root τη συσκευή σου. Μετά άλλαξαν τα πράγματα και ή δε δούλευε σωστά το magisk ή το έβλεπαν πολλές εφαρμογές και δεν έτρεχαν (τράπεζες). Απλά ξεκλείδωτο bootloader έχεις (πώς αλλιώς θα έτρεχε η xtrv). Οτιδήποτε άλλο ρωτάς.
    • Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

      Αν δεν σου είναι κόπος -μιας κι οι γνώσεις μου είναι σε... νηπιακό στάδιο- θα ήθελα λίγη βοήθεια ακόμα. Επειδή οι σχετικές αναρτήσεις που κοίταξα (δεν ξέρω αν μου έχουν ξεφύγει κάποιες) αφορούν παρελθόντα χρόνο κι είναι πολύ πιθανό να ξανακάνω λάθος. Οπότε, θα παραθέσω τις απορίες μου κι αν θες και μπορείς μου απαντάς ή με παραπέμπεις σε σχετικές αναρτήσεις.

      Ο βασικός λόγος για root -τουλάχιστον για μένα- είναι τα πλήρη αντίγραφα ασφαλείας, αφού παραμετροποιήσεις δεν μπορώ -λόγω, έλλειψης γνώσεων- να κάνω (τουλάχιστον όχι ακόμα). Με ξεκλείδωτο bootloader και την stable XTRV μπορώ να έχω πλήρη αντίγραφα ασφαλείας; Αν ναι, μέσω του σχετικού πεδίου στη συσκευή ή με άλλη μέθοδο;

      Αν όχι, πώς μπορώ να rootάρω τη δική μου συσκευή (Redmi Note 12 4g, με Snapdragon 732g); Αρκεί -με τον τρόπο που θα μου προτείνεις- να κάνω root και θα είμαι οκ ή θα πρέπει να βρω και να να τοποθετήσω και μια σχετική rom; Υπάρχει, κι αν ναι που να κοιτάξω;

      Ζητώ συγγνώμη για τη... βροχή ερωτημάτων.

      Σ' ευχαριστώ -ανεξάρτητα απάντησης- για τον χρόνο σου.
    • Διαφήμιση
    • Ρυθμίσεις - η συσκευή μου - δημιουργία αντίγραφου ασφαλείας και επαναφορά - κινητή συσκευή..... Τα επιλέγεις όλα και κρατάει backup απο εφαρμογές (μαζί με ρυθμίσεις εφαρμογών) μέχρι βίντεο και φωτογραφίες. Το φάκελο που δημιουργεί τον μεταφέρεις σε ένα υπολογιστή. Αν χρειαστεί να κάνεις format τη συσκευή απλά μετά μεταφέρεις το φάκελο στην ίδια διαδρομή και κάνεις αντί για δημιουργία - επαναφορά.
      Νομίζω ότι αυτό ρώτησες. Υπόψιν ότι η διαδικασία αυτή δε ολοκληρώνεται με την official rom και ας υπάρχει σαν ρύθμιση (δε γνωρίζω αν εδώ χρειάζεται root η official), αλλά με την xtrv δεν έχει πρόβλημα.
    • Ωραία. Αφού έχω την stable XTRV ROM, δεν υπάρχει λόγος root, για αντίγραφο ασφαλείας. Μπορώ να πάρω πλήρες αντίγραφο -με την ενσωματωμένη, στη συσκευή, υπηρεσία- και χωρίς να χρειάζομαι τη χρήση σχετικής εφαρμογής που απαιτεί root (πχ titanium). Πιθανολογώ σωστά ότι για να λειτουργήσει αποτελεσματικά η διαδικασία που περιγράφεις, πρέπει να παραμείνει ξεκλείδωτος ο bootloader;

      Αναφέρεις «(δε γνωρίζω αν εδώ χρειάζεται root η official)». Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει root (θα ξανακοιτάξω τους τρόπους που αναφέρονται στους οδηγούς) η official, δεν απαιτείται (για να είναι root η συσκευή) ειδικά διαμορφωμένη rom;


      Ευχαριστώ πολύ
    • Χαιρετώ. Η διαδικασία στην official για backup κολλάει στις εφαρμογές (κάτι που δε κάνει και προχωράει κανονικά η xtrv), γιαυτό υπέθεσα ότι θέλει root (το οποίο δεν είναι σίγουρο). Αν βρεις recovery για τη συσκευή σου που τρέχει (μόλις θυμηθώ) θα ανεβάσω τη διαδικασία (αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι θα χάσεις ανέπαφες). Αν δεν έχει αλλάξει κάτι xtrv και κλειδωμένος bootloader αποτέλεσμα brick.
    • Εγκατάσταση απο το recovery το zip.
      Magisk-v26.1.zip

      Εγκατάσταση την εφαρμογή magisk manager
      Magisk Manager 26.4 APK for Android - Download - AndroidAPKsFree

      Άνοιγμα το manager και θα ζητήσει να κάνει εγκατάσταση κάτι αρχεία. Του επιτρέπουμε και είναι έτοιμο.
    • Διαφήμιση