Διαφήμιση

Redmi note 10S boot cycle

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi note 10S boot cycle

      Γειά σας,

      Είμαι κάτοχος ενός Xiomi Redmi note 10 S (Mediatek λογικά) με την original ROM και το εργοστασιακό recovery, το οποίο εντελώς ξαφνικά έκλεισε και έκανε reboot.
      Μετα το reboot ομως μπήκε σε recovery mode με αποτέλεσμα να έχω τις εξής επιλογές:
      MIUI recovery 5.0
      1 reboot > reboot to system : δέν δίνει λύση
      2 wipe data > wipe all data (οχι cache) δέν θέλω να το κάνω
      3 Connect with MIAssistant (το βλεπει το MIAssistan αλλα οχι το MiPCsuite και μου επιτρεπει μονο να φλασαρω ρομ. Επισης ετσι μπορώ να δω το κινιτό μέσω abd)
      4 Safe mode (δέν δίνει λύση)

      Αυτό που θέλω να κάνω έιναι να συνδεθώ στη συσκευή και να τραβήξω υλικά (φωτό και video βασικά) πρίν ξεκινήσω κάποια διαδικασία για recovery.

      Διαβάζοντας στο intrenet βρήκα πως υπάρχει μια πιθανότητα μέσω abd .
      Όμως η επιλογή USB debugging δεν είναι ενεργή και δέν μπορώ να έχω πρόσβαση για να την ενεργοποιήσω.
      Βρήκα επίσης πως υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτο εάν κάνω boot (και όχι flash) το twrp.

      Πρός το παρόν με adb και το κινητό σε Connect with MIAssistant μπορω να δω το device αλλά ως side lode και όταν προσπαθω να μπώ στο shell βγάζει error : closed .
      Σε fastboot mode το adb δεν το βλέπει το device. Devices attached αλλα τπτ. (εντολή fastboot devices).
      Διάβασα επίσης πως αν δεν έχουν μπει σωστά οι drivers υπάρχει θέμα. Στο device manager βγάζει θαυμαστικό. (θα προσπαθήσω ξανά).

      Άρα, υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να συνδεθω και να τραβήξω τα δεδομένα;
      Είμαι στη σωστή κατεύθυνση ή δέν υπάρχει ελπίδα;
      Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει τι επιλογές υπάρχουν και πως να κινηθώ;

      Ευχαριστώ
    • καλημερα στα παραπανω π λες οπως πχ twrp θα πρεπει να εχεις ξεκλειδωτο bootloader και μετα να προχωρησεις στα υπολοιπα χωρις απολεις δεδομενων η μονο σου επιλογη ειναι με mi flash pro αν υπαρχει αναβαθμιση στη ρομ που φορας πχ global stable η global eeu stable

      να περασεις την full recovery rom μεσω mi assistant η και την ιδια που φοραει αν δεν εχει αναβαθμιση, γτ τα υπολοιπα οπως πχ xiaomitoolv2 ενω μπορει και περναει κ αυτο μεσω mi assistant κανει και ενα wipe ομως στο τελος οποτε εκει χανεις δεδομενα!!

      ακομη δλδ στα πρωτα π ειπαμε γ unlock bootloader , twrp κλπ ακομη και ξεκλειδωσεις χωρις να κανει wipe , και περασεις αν υπαρχει συμβατο twrp και μπουταρει αν εισαι κρυπτογραφημενος στον εσωτερικο χωρο δεν μπορει να διαβασει τιποτα

      παλι θα χρειαζετε format data & reboot to recovery. και επειδη ειναι και μτκ με προσπαθεια για twrp μπορει να σου αρχισει χειροτερα bootloop και να μην μπαινει ουτε καν και σε recovery
    • Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
      Άσχημα τα πράγματα δλδ. :D
      Είχα δεί αυτό το video εδώ και πίστευα πως κατι μπορεί να γίνει χωρίς να flashαρω το twrp και να κανω bypass το usb debugging.
      Επίσης το οτι ειναι MTK τελικά είναι ένα θέμα.
      Ερωτήσεις.
      Αν βάλω τη recovery rom θα χάσω δεδομένα; (αν κατάλαβα καλά είπες οχι). Επίσης, μετά πώς θα πάρει τις αναβαθμήσεις;
      Θα παμε σε clean flash rom;
      Πως θα δώ πια rom έχει αφου δεν έχω πρόσβαση; Απο το mi flash pro ή το MIAssistant;
      edit
      curent version V14.0.2.0.TKLEUXM

      Ευχαριστώ

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην skynick ().

    • Διαφήμιση
    • εμενα ρωτας στο αλο ποστ βασικα τι δεδομενα θελεις απο τη συσκευη γτ για φοτος αν ειχες gmail μπορεις να τα δεις αν υπαρουν στο google fotos δες μια απο τον ιδιο λογαρισμο απο υπολογιστη σε google fotos και αν ειχες και συχρονισμο στο mi account δες εκει για μνμτα σημειωσεις κλπ παλι απο υπολογιστη browser και στο mi cloud
    • βλεπει κ διαβαζει την εκδοση το mi flash pro εχω κανει οδηγο βιντεο στο καναλι μου εδω

    • Πολύ ωραία!
      Ακολούθησα τις οδηγίες σου και κατέβασα custom rom απο εδω και το MI Flash Pro tool.
      Οδηγίες απο εδώ και θα δώ και το βιντεάκι.
      Ολα συγκλίνουν σε αυτο που λές πως δέν χάνεις data και πως αν δέν έχεις ενεργό το usb debugging δεν γίνεται τίποτα.
      Ευχαριστώ και θα επανέλθω.
    • Ο/H jimxai έγραψε:

      εμενα ρωτας στο αλο ποστ βασικα τι δεδομενα θελεις απο τη συσκευη γτ για φοτος αν ειχες gmail μπορεις να τα δεις αν υπαρουν στο google fotos δες μια απο τον ιδιο λογαρισμο απο υπολογιστη σε google fotos και αν ειχες και συχρονισμο στο mi account δες εκει για μνμτα σημειωσεις κλπ παλι απο υπολογιστη browser και στο mi cloud
      Κάποιο λάθος θα έγινε.
      Τις φωτογραφίες θελω... ;(
      Δέν έχω δώσει access για τις φωτογραφιες ουτε στη google ουτε στo cloud της xiomi :D
    • Διαφήμιση
    • ε τοτε μονο με mi flash pro οπως ειπαμε να περασεις την ενημερωση η αν δεν υπαρχει την ιδια εκδοση να δεις αν καταφερει μετα να μπουταρει αλη διαδικασια δεν ξερω χωρις απωλεια δεδομενων
    • Δεν προχώρησα με mi assistant. Πήγα να προχωρήσω με sp tool για να έχω έλεγχο τι θα flashaαρω. Αλλά έχω θέμα με το cache file. Μου το βγάζει ERROR: S_DL_SCAT_VERSION_UNSUPPORTED (5079). Κατέβασα και παλαιότερες εκδόσεις αλλα τίποτα. Με global eeu stable rom. Τίποτα. Μπήκα μέσα στο cache file μην έχει θέμα με το κείμενο μέσα. Όλα καλά. Τι να φταίει;

      Redmi Note 10S
      OS Android 11, MIUI 12.5
      Chipset Mediatek Helio G95 (12 nm) name:MT6785/CD)
      CPU Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55)
      GPU Mali-G76 MC4

      ROM curent ver: V14.0.2.0.TKLEUXM
    • Διαφήμιση
    • θελει auth access δεν το φλασαρει ετσι απλα εχω κανει βιντεο για mtk αλλα δεν ξερω αν υποστηριζει το auth bypass tool για το 10s μπορεις να κανεις μια δοκιμη αν θες και επισης στο auth bypass tool θα σου δειξει ποια mtk υποστηριζει δες το μια αν θες

      λογικα για να λες δοκιμασες εχεις εγκαταστησει πρωτα mtk drivers σωστα