Διαφήμιση

Δυσλειτουργία Wi-Fi σε Xiaomi Redmi Note 4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Δυσλειτουργία Wi-Fi σε Xiaomi Redmi Note 4

      Καλημέρα στην κοινότητα!

      Θα χρειαστώ τα φώτα σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω με το Wi-Fi στο Redmi Note 4.

      Κατ' αρχήν να πω ότι η ισχύς του σήματος που εκπέμπεται από το ρούτερ (ZTE Cosmote) είναι εξαιρετική, επιβεβαιωμένο από τον υπολογιστή εγκατεστημένο σε άλλο δωμάτιο και με full σήμα.

      Τώρα στο Redmi η ισχύς είναι πλήρης όσο βρίσκομαι κοντά στο ρούτερ ή μέσα στο ίδιο δωμάτιο, αν όμως απομακρυνθώ έξω από αυτόν τον χώρο ή αλλάξω δωμάτιο το σήμα εξασθενεί αμέσως και χάνεται εντελώς. Αν επιστρέψω στο χώρο του ρούτερ, παρατηρώ αδυναμία άμεσης σύνδεσης του Wi-Fi με το ρούτερ και η σύνδεση να εμφανίζεται στις ρυθμίσεις του κινητού ως "ανενεργό".

      Να σημειώσω εδώ πως αυτό το πρόβλημα δεν το είχα με το προηγούμενο ρούτερ της Cosmote (το γνωστό με τα λευκά λαμπάκια κάθετα). Όμως επειδή το σήμα είναι εξαιρετικό στον υπολογιστή, είμαι σε αμφιβολίες αν το πρόβλημα προέρχεται από το ρούτερ ή το Redmi.

      Παρακαλώ για τις απόψεις σας. Ευχαριστώ!
    • Μετά από κάποιες δοκιμές κατάλαβα ότι το πρόβλημα το έχει το Wi-Fi του κινητού. Επειδή ενώ στις ρυθμίσεις δείχνει ότι το σήμα του ρούτερ είναι full, δεν συνδέεται στην αποθηκευμένη σύνδεση όπως έπρεπε να κάνει κανονικά, αλλά λέει ότι είναι ανενεργό. Βρίσκομαι δίπλα στο ρούτερ και παραμένει ανενεργή η σύνδεση.
      Μπορεί κάποιος να μου πει τι θα μπορούσα να κάνω για να ανανεώσω ή να εγκαταστήσω ξανά το Wi-Fi; Μπορεί να φταίει η κεραία; Χρειάζεται μήπως καθαρισμό; Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ!
    • Δοκίμασες να κάνεις Reboot στο Router ή να δηλώσεις στατική IP στο κινητό σου για τον συγκεκριμένο δίκτυο WiFi ?
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ για την απόκριση, δεν μπόρεσα να απαντήσω πιο σύντομα λόγω εργασίας.

      Έκανα Reboot στο Router και στο κινητό καλού κακού και συνδέθηκα εκ νέου στο δίκτυο. Απομάκρυνα το Xiaomi στο διπλανό δωμάτιο για να το παρακολουθήσω. Παρατηρώ ότι το σήμα πέφτει κατακόρυφα αλλά το κρατάει τουλάχιστον με μια γραμμή, αν και καμιά φορά το χάνει ενδιάμεσα αλλά ξανασυνδέεται γρήγορα. Εμφανώς πολύ καλύτερη συμπεριφορά από πριν.

      Πάντως το WiFi δείχνει στον υπολογιστή πολύ δυνατό σήμα σε διπλανό δωμάτιο, όπως πρέπει να είναι δηλαδή. Με το προηγούμενο Router της Cosmote δεν είχα πρόβλημα ισχύος ούτε με το Xiaomi. Να σκεφτείτε ότι έπιανε ικανοποιητικά και σε μια προκαθορισμένη ακτίνα έξω από το σπίτι.

      Για να δηλώσω στατική IP στο κινητό για το συγκεκριμένο δίκτυο WiFi, απλώς δεν γνωρίζω πως γίνεται αυτό. Αν είναι να έχω καλύτερα αποτελέσματα θα παρακαλούσα να μου υποδείξετε τον τρόπο.
    • Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στο 4Χ δεν μπόρεσα να βρω άκρη και έστρωσε όταν πέρασα costume rom της κοινότητας. Είχα δοκιμάσει και άλλες αλλά το έχανε μετα από λίγο καιρό τώρα κάπου 2-3 μήνες είναι μια χαρά. Δοκίμασε να βγάλεις εκτός και το VOLTE κάνει μπερδέματα καμία φορά