Διαφήμιση

Βοήθεια σε μπρικαρισμένο Mi8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Βοήθεια σε μπρικαρισμένο Mi8

      Καλησπέρα σας,
      Έχω ένα Mi8 το οποίο φόραγε την global official 12.0.3.0 και είχε ξεκλείδωτο bootloader από τότε που το πήρα. Όλο αυτό τον καιρό έκανα απροβλημάτιστα πληρωμές με nfc και την εφαρμογή alpha wallet, ώσπου φέτος υπήρξε η ανάγκη με τα pass που δόθηκαν να χρησιμοποιήσω google pay. Δεν μπορούσα να περάσω κάρτα μέσα στο google pay γιατί μου έλεγε ότι έχω κάνει root το κινητό ή κάτι άλλο (δεν είχα πειράξει ποτέ τίποτα το κινητό δούλευε απροβλημάτιστα τα 2 χρόνια που το έχω και έπαιρνε update κανονικά). Έκρινα ότι δεν του άρεσε που o bootloader ήταν ξεκλείδωτος και αποφάσισα να τον κλειδώσω με τον επίσημο τρόπο δηλαδή fastboot - Miflash και την τελευταία επίσημη global έκδοση η οποία ήταν ή ίδια που φορούσα. Ξεκίνησα τη διαδικασία και επέλεξα να κλειδωθεί ο bootloader. Προχωρούσε η εγκατάσταση κανονικά μέχρι που έκανε επανεκκίνηση το κινητό και μπήκε σε recovery mode, πίστεψα ότι ήταν μέρος του φλασαρίσματος. Η διαδικασία έδειχνε στο miflash ότι συνεχίζεται αναζητώντας το τηλέφωνο μέχρι που πέρασε 1 ώρα και αναγκάστηκα να βγάλω τη συσκευή, όταν την αποσύνδεσα μου έβγαλε το miflash ότι ολοκληρώθηκε (!). Το κινητό έγινε lock αλλά δεν ξεκινάει, μπαίνει συνεχώς σε recovery mode. Στην προσπάθεια να επαναλάβω το φλασάρισμα με miflash μου λέει ότι o bootloader είναι κλειδωμένος. Πάω λοιπόν να τον ξεκλειδώσω με το mi unlock και παίρνω το μήνυμα: Couldn't unlock Please add your account in MIUI's Settings > Developer options > Mi Unlock status. Πρόβλημα, με τι κινητό να το κάνω; Χρησιμοποίησα το κινητό της συζύγου μου βάζοντας το δικό mi account πάνω και έκανα την διαδικασία. Διαβάζω στο internet ότι πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες, με πιο τρόπο μπορώ να δω πόσες μέρες μένουν γιατί όταν επαναλαμβάνω τη διαδικασία στο mi unlock συνεχίζει να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα Couldn't unlock Please add your account in MIUI's Settings > Developer options > Mi Unlock status. Έχω δοκιμάσει κι άλλες εκδόσεις κι άλλα mi account (μου βγάζει ότι η συσκευή πρέπει να ξεκλειδωθεί με το δικό μου λογαριασμό). Όπως καταλαβαίνετε έχω μείνει χωρίς κινητό και περιμένω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρω κάτι. Χρειάζομαι τα φώτα σας και την εμπειρία σας. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    • Δοκίμασες από το Recovery να κάνεις Wipe Data ?
      Θα χάσεις ότι έχεις μέσα στην συσκευή σου αλλά ίσως σου λύσει το πρόβλημα.

      Με κλειδωμένο Bootloader δεν έχει πολλές επιλογές, και ο μόνος τρόπος είναι η επαναφορά της συσκευής με Authorized Account για να μπορεί να γίνει με επιτυχία Flash μιας Fastboot Rom.
      Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σε βοηθήσει ο @jimxai ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ναι έχω δοκιμάσει και wipe data χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης δοκίμασα με το Mi Assistant και pc suite χωρίς όμως να μπορεί να συνδεθεί το κινητό.
    • Διαφήμιση
    • Βοήθεια σε μπρικαρισμένο Mi8

      Έκανες ένα μεγάλο λάθος, ποτέ όταν περνάμε fastboot rom με miflash ΔΕΝ κλειδώνουμε bootloader για να αποφύγουμε τέτοιες καταστάσεις. Αν έχεις μπρικαρει θέλεις πέρασμα ρομ σε edl mode από κάποιον που έχει πιστοποιημένο λογαριασμό.
    • Με ποιον τρόπο θα μπορούσα διαφορετικά να κλειδώσω τον bootloader; Όταν λες πιστοποιημένο λογαριασμό εννοείς mi account που να μπορεί να ξεκλειδώσει bootloader ή κάτι διαφορετικό; Υπάρχει τρόπος να δω πόσες μέρες χρειάζονται ακόμη για να μου δοθεί δικαίωμα ξεκλειδώματος;
    • καταρχην γτ μπαινει σε recovery mode ? και οταν μπαινει σ λεει οτι δεν μπορει να εγκατασταθει το miui version σε αυτη την συσκευη??? με κοκκινα γραματα απο κατω?? δλδ μηπως ειταν κινεζικο ξεκλειδωσες για να περασεις global??

      και με global τωρα πηγες να το κλειδωσεις??? πες λιγο γ αυτα να ξερουμε μπας και βοηθησουμε χωρις να χρειαζετε auth acc access και φλασαριμσα σε edl
    • Μόλις διαπίστωσα ότι μου βγάζει κόκκινα γράμματα στο κάτω μέρος που λένε (This MIUI version can't be installed on this device), αυτό γίνεται όταν πάει να τρέξει το MIUI, βγάζει το λογότυπο δηλαδή και μετά κάνει επανεκκίνηση και μπαίνει σε recovery mode. Το κινητό το είχα πάρει μεταχειρισμένο και είχε αγοραστεί από εξωτερικό απ' ότι μου είχε πει ο πωλητής μου είχε έρθει με global rom και τα 2 χρόνια που το δούλευα απροβληματιστα έπαιρνε κανονικά αναβαθμίσεις αυτόματα. Τώρα απλά χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί το google pay και ξεκίνησαν όλα. Όταν πήγα να το κλειδώσω κατέβασα την τελευταία official rom που ήταν ίδια με αυτή που φορούσα και έκανα flash σε fastboot χρησιμοποιώντας το Mi flash.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Nkapa έγραψε:

      Μου βγάζει κόκκινα γράμματα που λένε (This MIUI version can't be installed on this device), αυτό γίνεται όταν πάει να τρέξει το MIUI, βγάζει το λογότυπο δηλαδή και μετά κάνει επανεκκίνηση και μπαίνει σε recovery mode. Το κινητό το είχα πάρει μεταχειρισμένο και είχε αγοραστεί από εξωτερικό απ' ότι μου είχε πει ο πωλητής μου είχε έρθει με global rom και τα 2 χρόνια που το δούλευα απροβληματιστα έπαιρνε κανονικά αναβαθμίσεις αυτόματα. Τώρα απλά χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί το google pay και ξεκίνησαν όλα. Όταν πήγα να το κλειδώσω κατέβασα την τελευταία official rom που ήταν ίδια με αυτή που φορούσα και έκανα flash σε fastboot χρησιμοποιώντας το Mi flash.
      κατεβασε xiaomitoolv2 βαζεις το τηλ σε mi assistant απο recovery τρεχεις το τουλακι, επιλεγεις fastboot unbrick θα διαβασει τη συσκευη σου μολις αναγνωρισει επιλεγεις dipper select δλδ μετα θα σε ρωτησει αν σου εβγαλε μνμ This MIUI version can't be installed on this device πατας ναι

      οτι το εβγαλε, θα κατεβασει κινεζικη να περασει θα ανοιξει η συσκευη με κινεζικη ρομ βαζεις μι λογαρισμο μετα και κανεις διαδικασια για ξεκλειδωμα κανονικα!! για να περασεις global rom αν θες!! αλιως μονο με auth acc access μπορουμε να το κανουμε αμεσως

      που ειναι επι πληρωμη, να ξεκλειδωσουμε σε edl bootloader και να περασουμε global fastboot rom αλλα επισης χρειαζετε να εχεις και ανοιχτη πλατη, να βαζεις σε edl με test point!! δες μια με τα πρωτα π σ ειπα και αν δεν το ξαναβλεπουμε!! απο που εισαι αθηνα η σαλονικη!
    • Μένω Μυτιλήνη, Εκανα τη διαδικασία με το xiaomitoolv2 και έψαχνε Κινέζικη rom, πόσο αξιόπιστο είναι; Συνέχισα τη διαδικασία κολλάει στην εικόνα που επισυνάπτω κάποια ιδέα;



      Θα μπορούσα να κατεβάσω τοπικά την έκδοση που θέλει και με κάποιο τρόπο να την φορτώσω;
      Επίσης σήμερα έκλεισε μια εβδομάδα από τότε που ζήτησα να μπορώ να ξεκλειδώσω bootloader αλλά ακόμα παίρνω το ίδιο μήνυμα :(
    • Ο/H Nkapa έγραψε:

      Μένω Μυτιλήνη, Εκανα τη διαδικασία με το xiaomitoolv2 και έψαχνε Κινέζικη rom, πόσο αξιόπιστο είναι; Συνέχισα τη διαδικασία κολλάει στην εικόνα που επισυνάπτω κάποια ιδέα;



      Θα μπορούσα να κατεβάσω τοπικά την έκδοση που θέλει και με κάποιο τρόπο να την φορτώσω;
      Επίσης σήμερα έκλεισε μια εβδομάδα από τότε που ζήτησα να μπορώ να ξεκλειδώσω bootloader αλλά ακόμα παίρνω το ίδιο μήνυμα :(
      δυστυχώς δεν γνωριζω καμια αλλη εφραμογη free να περασεις την κινεζικη αλλα αυτο το μνμ που δειχνεις το βγαζει πολες φορες ακομη και αν περασε με επτυχια την ρομ, εσυ σιγουρα επελεξες την επιλογη που λεει δεν μπορει να εγκαταστασθει

      αυτη η εκδοση μιουι στη συσκευη?? αν ναι, δεν γνωριζω κατι αλο, μονο mi flash pro που διαβαζει την ρομ που φορας και δεν μπορει να περασει αλη εκδοση εκτος απο την ιδια π φορας κ οτι αλο βγαζει για προταση!!

      αν αποφασισεις ομως να το δουμε αλιως οπως σ ειπα, και καταφερεις να βγαλεις πλατη προσεκτικα γ να μπεις edl με test point, το φτιαχνουμε ανετα!! αν δεν δω κατι αλο εδω μπορεις ν μ στειλεις κ μνμ σε f.b dimitris.xai
    • ναι ειναι κ καποιες φορες που δεν μπορει να βρει ρομ γ καποια συσκευη, ποσο αξιοπιστο ειναι... δεν ειναι 100% γτ καμια φορα κατεβαζει κ καμια dev με αποτελεσμα να δειχνει system has be destroyed αλλ δεν φταιει αυτο την ιδια ρομ οπως αλιως και να την περνουσες

      θα στην εβγαζε ακομη και σε fastboot rom με ξεκλειδωτο bootloader που εχω περασει καποιες εκδοσεις ρομ, ειχα αυτο το θεμα!! εσενα ειναι παλια συσκευη γενικα το κανει σε οσες ακομη περνουν υποστηριξη!!
    • Διαφήμιση