Διαφήμιση

Βοήθεια για Εγκατάσταση της ελληνικής rom σε Poco X3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H blackm76 έγραψε:

      μολις ξεκλειδωσα τον bootloader.τωρα τι κανω;;;εγκαθιστω πρωτα τον twrp και μετα την rom;;;
      με ποια σειρα τα κανω;
      1. Πρώτα περνάμε το TWRP Recovery στην συσκευή μας,
      2. και μετά μπαίνουμε στο TWRP Recovery
      3. κάνουμε ένα Format Data
      4. Reboot πάλι στο TWRP Recovery
      5. πετάμε το ZIP αρχείο της XTRV ROM χύμα στην συσκευή μας
      6. Κάνουμε flash την XTRV ROM επιλέγοντας από TWRP Recovery το Zip που βάλαμε στην συσκευή μας
      7. Περιμένουμε να τελειώσει
      8. Κάνουμε Reboot από το TWRP Recovery στο System και περιμένουμε να μπει στο MIUI
      Όλα τα παραπάνω είναι μία περίληψη από τον οδηγό που θα βρεις ΕΔΩ >> Γενικός οδηγός εγκατάστασης της Ελληνικής ρομ XTRV σε όλα τα κινητά Xiaomi (Update 13.04.2020) :lol: :thumbsup:
      ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.
      Στο βήμα 1 ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ TWRP ΠΑΤΑΩ fastboot reboot με το πληκτρο του power up παρατεταμενα αλλα σβηνει και ξναμπαινει σε fastboot mode.
      ξανα περασα τον twrp kai δοκιμασα την επανεκινηση με τα κουμπιά volume up & power αλλα παλι τα ιδια.τι να κανω;;;
      υπαρχει περιπτωση να εβαλα λαθος twrp ;;;;;
      εναν βρηκα μονο για poco x3 αλλα οχι για poco x3 pro.
    • Λίγο πριν πατήσεις το enter για να εκτελεστεί η εντολή Fastboot Reboot, κράτα συνεχώς πατημένο τo πλήκτρο του Volume UP και θα μπει στο TWRP Recovery.
      Ο δεύτερος τρόπος είναι να κρατήσεις πατημένα ταυτόχρονα το Volume UP μαζί με το Power, μόλις καταλάβεις την δόνηση και πάει να ανάψει η οθόνη, αφήνεις το πλήκτρο Power αλλά συνεχίζεις να κρατάς πατημένο το Volume UP μέχρι να μπει στο TWRP Recovery.

      O τρίτος τρόπος για να μπεις στο TWRP Recovery όσο είσαι σε Fastboot Mode είναι αντί να δώσεις την εντολή για Flash του TWRP Recovery, να δώσεις την εντολή

      Source Code

      1. fastboot boot το-ονομα-του-recovery.img
      ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Λίγο πριν πατήσεις το enter για να εκτελεστεί η εντολή Fastboot Reboot, κράτα συνεχώς πατημένο τo πλήκτρο του Volume UP και θα μπει στο TWRP Recovery.
      Ο δεύτερος τρόπος είναι να κρατήσεις πατημένα ταυτόχρονα το Volume UP μαζί με το Power, μόλις καταλάβεις την δόνηση και πάει να ανάψει η οθόνη, αφήνεις το πλήκτρο Power αλλά συνεχίζεις να κρατάς πατημένο το Volume UP μέχρι να μπει στο TWRP Recovery.

      O τρίτος τρόπος για να μπεις στο TWRP Recovery όσο είσαι σε Fastboot Mode είναι αντί να δώσεις την εντολή για Flash του TWRP Recovery, να δώσεις την εντολή

      Source Code

      1. fastboot boot το-ονομα-του-recovery.img
      ;)
      τα 2 πρώτα τα δοκίμασα και δεν μπαίνει.δεν γίνεται τίποτα.
      Θα δοκιμάσω και το τρίτο τρόπο πού είπατε καί θα σάς πω.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Λίγο πριν πατήσεις το enter για να εκτελεστεί η εντολή Fastboot Reboot, κράτα συνεχώς πατημένο τo πλήκτρο του Volume UP και θα μπει στο TWRP Recovery.
      Ο δεύτερος τρόπος είναι να κρατήσεις πατημένα ταυτόχρονα το Volume UP μαζί με το Power, μόλις καταλάβεις την δόνηση και πάει να ανάψει η οθόνη, αφήνεις το πλήκτρο Power αλλά συνεχίζεις να κρατάς πατημένο το Volume UP μέχρι να μπει στο TWRP Recovery.

      O τρίτος τρόπος για να μπεις στο TWRP Recovery όσο είσαι σε Fastboot Mode είναι αντί να δώσεις την εντολή για Flash του TWRP Recovery, να δώσεις την εντολή

      Source Code

      1. fastboot boot το-ονομα-του-recovery.img
      ;)
      ξανα εκανα την διαδικασια απο την αρχη και μολις φτανω να δωσω την εντολη για εγκατασταση twrp βγαζει σφαλμα.

      PS C:\adb> fastboot flash recovery recovery.img
      target didn't report max-download-size
      sending 'recovery' (131072 KB)...
      FAILED (command write failed (Unknown error))
      finished. total time: 0.003s

      τι κανω;;;;πολυ μπερδεμα και αγχωθηκα.υπαρχει περιπτωση να μην τα καταφερω;;;
      ειμαι στην μεση τωρα δεν μπορω να μεινω σε αυτο το βημα.
    • τωρα ξανα δοκιμασα περαστηκε ξανα η twrp χωρις σφαλματα αλλα δεν κανει επανεκινηση για να μπει σε twrp για να περασω την ρομ.
      κανει loop.αν σβησω τελειως το κινητο και πατησω volume up kai power μπαινει σε mi recovery αλλα δεν εχει επιλογη μετα για να μπει σε twrp.
      δεν ξερω τι γινετε θα το σπασω αληθεια.η κανω κατι λαθος η απλα δεν με αφηνει να το κανω.
      δοκιμασα και τους 3 τροπους που ειπατε για να μπω σε twrp.δεν λειτουργει τιποτα.

      οριστε και ο τριτος τροπος .....
      αυτο μου βγαζει....

      C:\adb>fastboot boot twrp_surya_POCOX3NFC_3.5.1.A10_30-03-2021_d-bl-l.img
      downloading 'boot.img'...
      OKAY [ 3.255s]
      booting...
      FAILED (remote: Failed to load/authenticate boot image: Load Error)
      finished. total time: 3.356s
    • Ο/H apos έγραψε:

      Επιλογες προγραματιστων- εντοπισμος σφαλματων USB τοχεις ενεργο? ιδεα ριχνω καμια φορα το ξεχναμε
      Εννοειτε, αυτα τα τσεκαρισα αρκετες φορες, δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται, ισως πρεπει να ξανακανω την διαδικασια απο αλλο υπολογιστη..
    • τοχω παθει με το RN7 που εχω μου ρθε και μενα να το σπασω απ τα νευρα ειχε μουλαρωσει το εβαλα να φορτιση κατεβασα μια rom official και φλασαρισμα mi flash απ την αρχη ολα
    • Διαφήμιση
    • Ο/H apos έγραψε:

      τοχω παθει με το RN7 που εχω μου ρθε και μενα να το σπασω απ τα νευρα ειχε μουλαρωσει το εβαλα να φορτιση κατεβασα μια rom official και φλασαρισμα mi flash απ την αρχη ολα
      καί εγώ το ίδιο πρέπει νά κάνω; βασικά τι πρέπει να κάνω; έχω χαζεψει.
    • Άστο λίγο με τη μαμά rom και με πιο καθαρό μυαλό ξανά δες το καπου γίνεται το μπερδεμα απλά στο δικό μου έτσι έπιασε μακάρι να είχα την ίδια συσκευή να σε βοηθούσα περισσότερο
    • Ο/H apos έγραψε:

      Άστο λίγο με τη μαμά rom και με πιο καθαρό μυαλό ξανά δες το καπου γίνεται το μπερδεμα απλά στο δικό μου έτσι έπιασε μακάρι να είχα την ίδια συσκευή να σε βοηθούσα περισσότερο
      ναι απλα εχω ξεκλειδωτο bootloader
      υπαρχει περιπτωση να παθει τιποτα το κινητο με αυτο;;;
    • Ο/H blackm76 έγραψε:

      ναι απλα εχω ξεκλειδωτο bootloader
      υπαρχει περιπτωση να παθει τιποτα το κινητο με αυτο;;;
      Δεν παθαίνει κάτι το κινητό, ακόμη και λάθος Recovery να βάλεις.
      Κάπου - κάτι κάνεις λάθος.

      Μόλις κάνεις Flash το TWRP Recovery, αμέσως μετά θα πρέπει να κάνεις Reboot σε αυτό με κάποιες από τις επιλογές που σου έδωσα παραπάνω.
      Επειδή αλλάζεις το Recovery σε συνδιασμό με Offical ROM, αυτό σου δημιουργεί το πρόβλημα του Bootloop στο Fastboot.

      Προς το παρόν για να ηρεμήσεις θα πρέπει να κάνεις Flash κάποια Fastboot ROM με το Mi Flash Tool χωρίς να επιλέξεις το Lock του Bootloader, ώστε να έχεις μία συσκευή που να λειτουργεί σωστά, και να δοκιμάσεις άλλη μέρα και πάλι που έχεις καθαρότερο μυαλό και λιγότερο άγχος. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H blackm76 έγραψε:

      ναι απλα εχω ξεκλειδωτο bootloader
      υπαρχει περιπτωση να παθει τιποτα το κινητο με αυτο;;;
      Δεν παθαίνει κάτι το κινητό, ακόμη και λάθος Recovery να βάλεις.Κάπου - κάτι κάνεις λάθος.

      Μόλις κάνεις Flash το TWRP Recovery, αμέσως μετά θα πρέπει να κάνεις Reboot σε αυτό με κάποιες από τις επιλογές που σου έδωσα παραπάνω.
      Επειδή αλλάζεις το Recovery σε συνδιασμό με Offical ROM, αυτό σου δημιουργεί το πρόβλημα του Bootloop στο Fastboot.

      Προς το παρόν για να ηρεμήσεις θα πρέπει να κάνεις Flash κάποια Fastboot ROM με το Mi Flash Tool χωρίς να επιλέξεις το Lock του Bootloader, ώστε να έχεις μία συσκευή που να λειτουργεί σωστά, και να δοκιμάσεις άλλη μέρα και πάλι που έχεις καθαρότερο μυαλό και λιγότερο άγχος. ;)
      εγω δεν θα ηρεμησω θα το κανω σημερα παλι να δοκιμασω.παλια στο mi3 μου ειχε γινει ποιο ευκολα.τωρα μεχρι που μπορω να το σπασω......χαχαχαχ

      αν δοκιμασω αυτο

      μηπως ειναι ποιο ευκολο;;;

      fastboot rom τι εννοεις φιλε μου;;;;και με την official rom που εχω τωρα κανονικα λειτουργι η συσκευη μου.

      σκεφτομαι μηπως να ξηλωσω ολους του driver απο τον υπολογιστη και να δοκιμασω αυτο απο το βιντεο μηπως τα καταφερω δεν ξερω.