Διαφήμιση

Ένα κινητό - Μια ταλαιπωρία!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ένα κινητό - Μια ταλαιπωρία!

      Καλησπέρα.
      tl;dr
      Στις 10 μερες και χωρίς να το έχω κακομεταχειριστεί, σβήνει και δεν ξανανοίγει. Αλλαγή πλακέτας, 130 ευρώ που ευτυχώς τα κάλυψε ο κινέζος.
      Καμιά 15ρια μέρες μετά, διαπιστώνω ότι σε διαφορετικά σημεία της οθόνης κάθε φορά δεν πιάνει το touch.
      Πριν 15 μέρες περίπου, διαπιστώνω ότι στο ξενοδοχείο δεν μπορεί να φορτώσει τη σελίδα που είναι για να συνδεθείς στο WiFi.
      Πριν λίγο, διαπιστώνω ότι σε γνωστή εφαρμογή κινητού δεν φορτώνει η σελίδα που είναι για την προσθήκη νέας κάρτας.
      Update: Άλλαξα κάποια ρύθμιση και διορθώθηκε το πρόβλημα.

      Να του βάλω φωτιά;
      ?(
    • Απαντάω στον εαυτό μου για να γράψω τις νεότερες εξελίξεις μήπως κάποιος έχει καμιά ιδέα.

      Το πιάνω από την αρχή: Ένα από τα πράγματα που παρατήρησα πρώτα στο κινητό ήταν ότι σε ένα συγκριμένο σημείο και σταθερό σημείο (εκεί που απαντάς στο τηλέφωνο) δεν ανταποκρινόταν η οθόνη του κινητού. Αργότερα η οθόνη άρχισε να μην ανταποκρίνεται σε τυχαία σημεία. Το παρατήρησα στο gboard και εμφανιζόταν κυρίως στο σημείο του gboard που αντιστοιχεί στο σημείο που εμφανίζεται το πλήκτρο για την απάντηση της κλήσης. Ωστόσο δεν ήταν μόνο εκείνο το σημείο και δεν παρουσιαζόταν σταθερά το πρόβλημα. Συχνά μεν, όχι σταθερά δε. Δηλαδή, αν επαναλάμβανα τη διαδικασία του swipe 2η ή 3η φορά στο ίδιο σημείο η οθόνη λειτουργούσε κανονικά (με εξαίρεση το σημείο για την απάντηση της κλήσης που ήταν μόνιμα νεκρό). Τη μη ανταπόκριση της οθόνης τη διαπίστωσα και μέσω εφαρμογής που σέρνεις το δάκτυλο και αφήνει αποτύπωμα. Λίγο αργότερα το κινητό έπαψε να φορτίζει. Δεν συνδεόταν ούτε στον υπολογιστή. Ήταν τελείως νεκρό!

      1ο service: Το πάω στον τεχνικό θεωρώντας ότι έχει δύο προβλήματα, ένα της οθόνης και ένα ακόμη που σχετίζεται με τη φόρτιση. Ο τεχνικός αλλάζει το βύσμα φόρτισης, επισκευάζει τη μητρική με reflow και κάνει και φλασάρισμα (και πλακέτας απ' ότι μου είπαν προφορικά, αλλά δεν το βλέπω στο χαρτί που μου έδωσαν). Το τηλέφωνο αρχίζει να φορτίζει ξανά, και εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Ο άνθρωπος το κράτησε κοντά στις 10 μέρες (ενώ μου είχε πει ότι θέλει 2-3 μέρες για το service), και δεν διαπίστωσε κανένα πρόβλημα στην οθόνη! Μου φάνηκε περίεργο αυτό και μάλιστα ήμουν δύσπιστος, αλλά όταν το πήρα στα χέρια μου πράγματι η οθόνη, χωρίς να αλλαχτεί, λειτουργούσε άψογα! Φεύγω από το κατάστημα λοιπόν και όλα καλά με μόλις 130 ευρώ.

      Μετά το 1ο service: Κανένα μήνα μετά, ίσως και λιγότερο, αρχίζει πάλι τα προβλήματα αφής στην οθόνη. Αυτή τη φορά μόνο σε τυχαία σημεία. ήταν βέβαια κάποια σημεία που το εμφάνιζε περισσότερο (πάλι στο gboard το παρατήρησα), αλλά σε γενικές γραμμές ήταν τυχαία τα σημεία που το εμφάνιζε. Όπως και πριν, τη 2η ή 3η φορά που θα περνούσα με swipe από το ίδιο σημείο το πρόβλημα εξαφανιζόταν. Μέχρι να ξαναπαρουσιαστεί φυσικά. Συνέχισα να λειτουργώ το τηλέφωνο κανονικά, έχοντας αποδεχτεί ότι θα έχει αυτό το κουσούρι, μέχρι που κανένα τρίμηνο μετά το τηλέφωνο πάλι νέκρωσε!

      2ο "service": Το ξαναπάω στον τεχνικό, του περιέγραψα όλα όσα περιγράφω και παραπάνω και μου ζήτησε να το αφήσω να το δει. Πάω να το πάρω μερικές μέρες μετά, και μου λέει ότι δεν του έκανε service γιατί αφαιρώντας και επανατοποθετώντας τη μπαταρία, χωρίς να κάνει τίποτα άλλο το τηλέφωνο λειτούργησε. Του φάνηκε περίεργο αυτό, αλλά θεώρησε ότι ήταν μάλλον κάποια αστοχία συστήματος που επιλύθηκε με την προσθαφαίρεση της μπαταρίας.

      Μετά το 2ο "service": Παίρνω λοιπόν το κινητό, το οποίο λειτουργούσε κανονικά, τόσο η φόρτιση όσο και η οθόνη, και φεύγω. 2-3 μέρες μετά αρχίζει πάλι η οθόνη το βιολί της, και κανένα μήνα μετά νεκρώνει πάλι η συσκευή!

      3ο "service": Το ξαναπάω στον τεχνικό και πέφτει από τα σύννεφα που με ξαναβλέπει! Ανοίγει το κινητό, ξεκουμπώνει και ξανακουμπώνει την καλωδιοταινία και αρχίζει πάλι να φορτίζει και η οθόνη να λειτουργεί κανονικά!

      Έχετε καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να φταίει και συμβαίνει όλο αυτό;
    • Καλημέρα! Τι να σου πω ρε φίλε! Πολύ γκαντεμιά! Είναι μυστήριο πρόβλημα! Αν μπορούσες να βρεις μια οθόνη και να μπει έτσι λίγο πρόχειρα ώστε να το δουλέψεις με προσοχή 2-3 μέρες, να δεις αν αρχίσει
      πάλι το πρόβλημα. Έτσι θα αποκλείσεις κάποιο πρόβλημα με την οθόνη. Αλλιώς μετά ίσως κάποιο πρόβλημα στην κεντρική πλακέτα! Είσαι άτυχος! :(
    • Διαφήμιση
    • Δεν νομίζω ότι είναι θέμα της οθόνης, γιατί όταν αποσυνδέω και επανασυνδέω τη μπαταρία όλο το κινητό, και η οθόνη, λειτουργούν άψογα. Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα μου το κάνει μία εφαρμογή, το , γιατί έχει μία πολύ περίεργη συμπεριφορά. Όταν πάω να φωτογραφίσω την απόδειξη, η οθόνη δεν αποκρίνεται καθόλου στην αφή (λήψη φωτογραφίας και touch για εστίαση). Για την ακρίβεια, κάποιες φορές ανταποκρίνεται με πολύ μεγάλη καθυστέρηση (10+ δευτερόλεπτα) ή και όταν βγω από την εφαρμογή (τραβάει φώτο χωρίς η εφαρμογή να είναι στο προσκήνιο ή ακόμη και με κλειστή οθόνη).
    • Συνεχίζω να απαντάω με νεότερα δεδομένα, μήπως βρεθεί κάποια βοήθεια.

      Έχοντας αφαιρέσει την εφαρμογή που έγραψα παραπάνω, το κινητό δεν αντιμετώπισε άμεσα κάποιο θέμα για 3,5 μήνες. Η οθόνη μόνο λίγο κολλούσε στο touch όπως και παλαιότερα (φαινόταν να είναι το gboard, γιατί μου το κάνει και στην άλλη συσκευή, αλλά τελικά είναι η οθόνη). Τρεις φορές έκανε επανεκκίνηση μόνο του (τις πρώτες 2 το άφησα κάπως απότομα, αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί να κάνει επανεκκίνηση). Είχα προσέξει επίσης ότι όταν έπεφτε αρκετά χαμηλά η μπαταρία, δυσκολευόταν να ξεκινήσει η φόρτιση. Δηλαδή έβαζα τον φορτιστή και ξεκινούσε μετά από λίγη ώρα. Το ίδιο φυσικά και όταν έμενε από μπαταρία. Πριν μερικές ημέρες φάνηκε να μη φορτίζει, αλλά αλλάζοντας θύρα στον φορτιστή (blitzwolf τρίθυρος / έχω δύο τέτοιους και τους εναλλάσσω) και καλώδιο πήρε μπρος. Σήμερα λοιπόν έμεινα από μπαταρία και ενώ κάνει να ξεκινήσει τη φόρτιση (ανάβει η οθόνη) δεν ξεκινάει ποτέ (στις προηγούμενες περιπτώσεις ήταν τελείως νεκρό). Το μόνο που έκανα σήμερα διαφορετικό, μήπως τυχόν έχει κάποια σημασία, είναι ότι έβαλα (και έβγαλα) την εφαρμογή του bangood (έβαλα την εφαρμογή, έκανα παραγγελία και αμέσως την απεγκατέστησα). Αυτό που με προβλημάτισε και γι' αυτό το αναφέρω είναι ότι ενώ (υποτίθεται) την είχα απεγκαταστήσει, μου ήρθε μια ειδοποίηση από την εφαρμογή. Σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν στη μνήμη, και γι' αυτό να μου ήρθε. Όμως μετά αναζητώντας την, η εφαρμογή ήταν ακόμη εκεί. Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο απλώς να αφαίρεσα την εφαρμογή από την αρχική και να μην έκανα απεγκατάσταση.

      Ελπίζω σε βοήθεια από κάποιον χριστιανό. Δεκτές και άλλες θρησκείες.

      UPD: ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΙ!!

      Το παράτησα πάνω στον φορτιστή (γιατί και τις άλλες φορές όπως έγραψα αργούσε λίγο να ξεκινήσει τη φόρτιση) και είναι τώρα στο 40%, μετά από 3 ώρες βέβαια. Και τώρα που το σκέφτομαι, τελευταία μου φορτίζει αργά.
    • Φιλε μου αν εχεις εγγύηση γιατι δεν το στελνεις πισω να ησυχασεις?? Ειναι ελωττωματικο μαλλον το κινητο. Της γυναικας μου εδω κ καμποσους μηνες δουλευει αψογα... Ουτε κολληματα, φορτιζει σφαιρα... Απροβληματιστο. Γιαυτο ειναι οι εγγυησεις. Αν πέσεις σε ελλατωματικο το γυρνας πίσω
      Αν δεν μπορουν να στο φτιαξουν κανε κ μια καταγγελια στον συνηγορο να δεις πως θα στο αλλαξουν τρεχοντας...
      Mi 11 pro
    • Διαφήμιση