Διαφήμιση

Επίσημο Xiaomi Mi 11 Ultra

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H stealth έγραψε:

      Σήμερα μόλις παρέλαβα το mi 11 ultra (έκδοση 12gb/512gb), το παρήγγειλα από trading shenzen στις 16/6 και έφτασε σήμερα 8/7 πήρε παραπάνω μέρες (10εως 14 λένε) γιατί έβαλα με έξτρα χρέωση(+25€) να με περάσουν την xiaomi.eu rom (υποστηρίζει Saftynet, OTA Updates και Widevine Level 1) αλλιώς θα ερχόταν σε δώδεκα μέρες περίπου.
      Με κόστισε 968€ τελική τιμή όπου μέσα σε αυτά ήταν οι εξτρά χρεώσεις για να με περάσουν την xiaomi.eu rom και της αποστολής με global priority για να μν φάω τελωνείο. Ήρθε από Κίνα μέσω Βουλγαρίας (συνηθίζεται τελευταία ακόμα και για μικρά δέματα) στο σπίτι μου με acs, το δέμα πάνω είχε Βουλγαρικη διεύθυνση του αποστολέα, εξου και δεν πλήρωσα καθόλου τελωνείο αν και είπαν ότι από 1 Ιουλίου θα πληρώνουμε ακόμα και τη διαφορά στο ΦΠΑ πχ Ελληνικό 24% με Βουλγαρικο 10% θα έπρεπε να πληρώσω 14% ΦΠΑ εντούτοις δεν πλήρωσα ούτε σεντ.
      Με το που το πήρα έψαξα για update φορούσε 12.5.7 και βρήκε 12.5.10 (3,7giga update), μόλις το κατεβάσει και πατήσεις πάνω στο αρχείο σε πάει κατευθείαν στο TWRP και το κάνεις από εκεί εγκατάσταση διαδικασία σχετικά πολύ εύκολη θα έλεγα. Εντυπώσεις ως τώρα θα έλεγα θετικότατες δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα αν και είναι ΠΟΛΎ νωρίς ακόμα για συμπεράσματα, έχεις πλήρως ελληνικό μενού ΠΟΥΘΕΝΆ κινέζικες εφαρμογές κλπ, εφαρμογές σε τράπεζα Εθνική και Eurobank που έχω δουλεύουν κανονικά, οι φώτο με ένα καλό επίπεδο φωτισμού αν υπάρχει είναι πραγματικά εξαιρετικές ειδικά η ανάλυση τους σε κοντινές φώτο (έως δύο μέτρα περίπου) πλησιάζει επίπεδα DSLR χωρίς να υπερβάλω, μειονέκτημα σε κάποιες περιπτώσεις ο χρωματισμός των φωτογραφιών μπορεί να ναι αρκετά διαφορετικός από την πραγματικότητα ΑΛΛΑ πειραματιστικα με ρυθμίσεις στο pro mode και ειδα τεράστια διαφορά στα χρώματα (όταν είχα θέμα το έκανα), αυτά τα ολίγα για την ώρα ας γράψουν και άλλοι εντυπώσεις που το έχουν πιο πολύ καιρό.

      Υ. Γ. 5G εδώ Καλαμαριά που μένω δυστυχώς δεν έπιασα ακόμα, με 4g στο σπίτι έπιασα 72,3 download και 13,2 upload σε speedtest και cosmote καρτοκινητό.
      Υ. Γ. 2 Τώρα που γράφω όπως το πήρα εγώ έχει 928€ από 968€ πιστεύω σύντομα θα πέσει κι άλλο.
      Φίλε μου επειδή το χαλβαδιάζω καιρό κι εγω και το ψήνω απο tradingshenzen ποια είναι η εντύπωσή σου από διάρκεια μπαταρίας?
      Σαν heavy user εχω διαβάσει αρκετά αποθαρρυντικά σχόλια για τη μπαταρία του
    • Είμαι στην έκδοση Android 12 και δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς....Λυπάμαι!
      Εγώ στην 12 που είμαι, το έχω ξεσκίσει στην χρήση και δεν κατάλαβα τίποτα το σχετικό παρά τα όσα γράφονται...
      Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του....με την rom xiaomi.eu
    • Ο/H Dikemon έγραψε:

      Είμαι στην έκδοση Android 12 και δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς....Λυπάμαι!
      Εγώ στην 12 που είμαι, το έχω ξεσκίσει στην χρήση και δεν κατάλαβα τίποτα το σχετικό παρά τα όσα γράφονται...
      Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του....με την rom xiaomi.eu
      πόσο σου βγάζει δηλαδή με μία τυπική χρήση?
    • Διαφήμιση
    • Σόρυ για την καθυστέρηση αλλά τώρα το είδα, προσωπικά με βαριά χρήση δηλαδή αρκετό Gaming τύπου real racing 3 και πολύ youtube με βγάζει λίγο πάνω απο μισή μέρα, δηλαδή κατά το απόγευμα αργά το πολύ νωρίς το βράδυ θα θέλει φορτισμα, πάντα με φουλ ανάλυση και 120hz, πιστεύω ότι η μπαταρία του είναι μια σχετικά ψιλό μέτρια προς καλούτσικη μπαταρία θα έλεγα, με ελαφριά χρήση δηλαδή λίγο youtube, πολύ λίγο gaming και κάμποσο Facebook βγάζει άνετα μέρα, σε σχέση με το 21 ultra εχει ελάχιστα χειρότερη μπαταρία (βλ. Gsmarena) ΌΜΩΣ έχει ταχυφορτιστη και σένα μισάωρο απτο 25% φορτίζει πλήρως (το 21αργει πολύ περισσότερο) οπότε δεν με ενοχλεί τόσο η μέτρια μπαταρία. Σε καμία περίπτωση δεν είναι τραγική όπως λένε μερικοί όμως. Σε γενικές γραμμές θα συνιστούσα σε κάποιον να τον πάρει αρκεί να μπορέσει να συνηθίσει το αρκετό βάρος που έχει (προσωπικά το έχω συνηθίσει) και εννοείται από TradingShenzhen με κλειστά μάτια έχω παραγγείλει αρκετά πράγματα και δεν πλήρωσα ούτε μια φορά τελωνείο
    • Καλημέρα,

      Εδώ και 3 μέρες είμαι και εγώ κάτοχος του Mi 11 Ultra. Το αγόρασα από το Trading Shenzhen στα 812 euro. Από την ημέρα της αγοράς έπρεπε να περάσουν 25 μέρες μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου. Η συσκευή είναι super! Οι κάμερες του εντυπωσιακές. Ο χρόνος φόρτισης τρελός! Η οθόνη απίστευτη. Η μπαταρία ίσως πέφτει λίγο γρήγορα όταν κάνεις απαιτητική εργασία. π.χ. πήγα για περπάτημα 1,5 ώρα με mi fit και mi band με bluetooth handsfree και spotify και από το 30% έπεσε στο 13%. Επίσης, έπαιξα λίγο asphalt 9 για κανά 10λεπτο και προφανώς το κινητό είχε ζεσταθεί αρκετά. Όλα αυτά μπορεί να είναι αναμενόμενα, ωστόσο τα αναφέρω για να επιβεβαιώσω πως η συσκευή δεν είναι άτρωτη. Παρόλα αυτά η εμπειρία του να το έχεις στο χέρι σου και να το δουλεύεις είναι υπέροχη!
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Είναι global version;
      Καλώς το δέχτηκες...
      Σε ευχαριστώ φίλε μου.
      Όχι, δεν έχει την global. Tο έχουν ξεκλειδώσει από το trading shenzhen και του έχουν περάσει την τελευταία xiaomi.eu (12.5.12).
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Astrovilos έγραψε:

      Ο/H amavroudis έγραψε:

      Είναι global version;
      Καλώς το δέχτηκες...
      Σε ευχαριστώ φίλε μου.Όχι, δεν έχει την global. Tο έχουν ξεκλειδώσει από το trading shenzhen και του έχουν περάσει την τελευταία xiaomi.eu (12.5.12).
      Επομένως πρέπει να το ξανά κλειδώσεις...και να το ξεκλειδώσεις με δικό σου λογαριασμό...ώστε να μην έχει αργότερα πρόβλημα...
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Τι πρόβλημα θα έχει αργότερα? Πάντως ενημερώσεις για την ώρα παίρνει κανονικά ήδη το έχω κάνει τρεις με τελευταία την 12.5.12
    • Ο/H stealth έγραψε:

      Τι πρόβλημα θα έχει αργότερα? Πάντως ενημερώσεις για την ώρα παίρνει κανονικά ήδη το έχω κάνει τρεις με τελευταία την 12.5.12
      Μπορει να στο κλειδώσει...να στο μπλοκάρει...και αλά πολλά που δεν ξέρω που θα οδηγήσουν...
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Ο/H Astrovilos έγραψε:

      Σε ευχαριστώ φίλε μου.
      Όχι, δεν έχει την global. Tο έχουν ξεκλειδώσει από το trading shenzhen και του έχουν περάσει την τελευταία xiaomi.eu (12.5.12).
      Που είναι το πρόβλημα σε όλο το παραπάνω...

      Το κινητό έχει ξεκλειδώσει unofficial ή με mi account του οποίου δεν είσαι κάτοχος.
      Με κλειδωμένο bootloader μπορείς να έχεις ΜΟΝΟ official rom και μάλιστα μόνο την official rom σύμφωνα με region για το οποίο κυκλοφόρησε η συσκευή (China, global, India κτλ), αλλιώς hardbrick
      Κατά καιρούς με αναβαθμίσεις που γίνονται είτε σε MIUI είτε σε Android, έχει τύχει αρκετές φορές να κλειδώνει εκ νέου ο bootloader (ανεξάρτητα με ποιον τρόπο έχει ξεκλειδώσει, official - unofficial) με αποτέλεσμα να έχουμε hardbrick (system has been destroyed)
      Συσκευή που έχει ξεκλειδώσει με το προσωπικό μας mi account, μπαίνεις fastboot mode - ξεκλειδώνεις εκ νέου - όλα καλά.
      Συσκευή που έχει ξεκλειδώσει με άλλο mi account ή μ άλλο τρόπο = hardbrick - άνοιγμα πλάτης - test point - πληρωμή για edl authorized account - εγκατάσταση της official rom σύμφωνα με το region της συσκευής (China, global, India κτλ)

      Μπορεί να συμβεί, μπορεί και να μην συμβεί...απλά να ξέρεις τι παίζει :)
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ένα λίνκ για οδηγίες πως να το κλειδώσω και μετά ξεκλειδώσω με δικό μου account αν γίνεται. Επίσης σαν διαδικασία είναι σχετικά ασφαλής-εύκολη ή έχει μεγάλο ρίσκο για να το μπρικαρω;
      Υ.Γ. Πριν λίγο πήρα κι άλλη αναβάθμιση σε 12.5.17 πάλι χωρίς κάποιο πρόβλημα την έκανα και όλα δουλεύουν ρολόι.
      Υ.Γ.2 Τo bootloader είναι ξεκλειδωμένο όντως

      C:\adb>fastboot oem device-info
      ...
      (bootloader) Verity mode: true
      (bootloader) Device unlocked: true
      (bootloader) Device critical unlocked: true
      (bootloader) Charger screen enabled: true