Διαφήμιση

Αλλαγή subnet mask σε MI router 4a

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Αλλαγή subnet mask σε MI router 4a

      Τον τελευταίο καιρό θέλω να setάσρω το συγκεκριμένο router και κολλάω σε διάφορα προβλήματα αλλά το συμαντικότερο είναι αυτό που δεν βρίσκω τρόπο να αλλάξω subnet mask. Έχω γράψει και σε άλλα forum αλλά δεν έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση στο αν δεν γίνεται.


      Λόγοι για τους οποίους μπήκα στον κόπο να αλλάξω router(μήπως και υπάρχει άλλη λύση για τα προβλήματα μου) :
      1. Το speedport 2i της cosmote έχει αρκετά θεματάκια. Αρχικά απ όσο μ ενημέρωσε η cosmote δεν μπορώ να αλλάξω την IP του σε κάτι διαφορετικό καθώς και την subnet mask.
      2. Το DHCP του είναι ότι πιο χαζό έχω δει. Πχ αν έχει δώσει IP στο x.x.x..200 την επόμενη θα την δώσει στο .201 και ας έχει περάσει το leasing time(το οποίο έχω ρίξει στα 5 λεπτά) στις προηγούμενες <x.x.x.199 και καταλήγει να μην έχει να δώσει IP και να χρειαστεί restart.
      3. QoS . Δεν μπορώ να καταλάβω καν πως ρυθμίζεται. Πως γίνεται να δώσεις προτεραιότητα σε πακέτα από συγκεκριμένο port ? από συγκεκριμένο AP? Από συγκεκριμένο πρωτόκολλο πχ VoIP ή RSTP ?
      4. Η γνώση είναι δύναμη !



      Τι έκανα .
      Είχα στην κατοχή μου ένα Xiaomi Router Mi 4A το οποίο φύλλος το είχε αγοράσει για λάθος λόγο οπότε το βούτηξα για να κάνω τις δοκιμές μου. Έτσι έβαλα στόχο να κάνω το παρακάτω


      Για να το πετύχω ενεργοποίησα στο Speedport2i το PPPoE pass through, και έβαλα τα διαπιστευτήρια της σύνδεσης μου στο Xiaomi όπως φαίνεται παρακάτω.


      Πηγαίνοντας στο LAN για να αλλάξω την IP του δικτύου καθώς και την subnet mask παρατηρώ ότι δεν υπάρχει επιλογή για αλλαγή της subnet mask και όποια IP και να βάλω εκείνη είναι πάντα στο 255.255.255.0

      Υπάρχει κάποιος περιορισμός και δεν μπορώ να αλλάξω την subnet mask της LAN και πρέπει πχ να είναι η ίδια με την WAN ? Πρέπει να αλλάξω εξοπλισμό γιατί ο τωρινός δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο ;
      Τα φώτα σας.
    • Αλλαγή subnet mask σε MI router 4a

      Καλημέρα είχα και εγώ τα ίδια προβλήματα που περιγράφεις έχοντας στην κατοχή μου το mi router 3 και περασα το firmware padavan (google it) και το router απογειώθηκε.
      Δυστυχώς με άφησε όμως χρόνους μετά από μια διακοπή ρεύματος...

      Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk