Διαφήμιση

Μαύρη οθόνη στις εισερχόμενες κλήσεις

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μαύρη οθόνη στις εισερχόμενες κλήσεις

      Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
      Καλή χρονιά με υγεία και αισιοδοξία.
      Μια ερώτηση, μου φέρανε δώρο το Xiaomi Redmi Note 9 Pro (128GB) Interstellar Gray(GLOBAL VERSION)και ενώ δούλευε τέλεια για μια εβδομάδα μέχρι που εγκατέστησα το MIUI 12.0.1.0(QJZIMXM) και για 2 - 3 μέρες δούλευε καλά και ξαφνικά χτες μου εμφάνισε κάτι μηνύματα όταν πήγα να το ξεκλειδώσω για την μη κάλυψη της υποδοχής των ακουστικών και στις εισερχόμενες κλήσεις μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να τερματίσω την κλήση!
      Απενεργοποίησα την λειτουργία τσέπης και το 1ο πρόβλημα λύθηκε σχεδόν, ενώ το 2ο με το μαύρισμα της οθόνης παραμένει.
      Έχει συμβεί σε σας ή σε κάποιον χρήστη του Redmi Note 9 Pro?
      Πώς μπορεί να λυθεί?
      Από ψάξιμο γενικά στο διαδίκτυο βρήκα διάφορα άρθρα ότι το έχουν και άλλοι χρήστες και πολύ πιθανό είναι πρόβλημα εγγύτητας ή proximity sensor!
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • εχεις κανει το τεστ για τον proximity απο το cit? αλλαζει απο το 0 στο 5 οταν πλησιαζεις το χερι σου πανω στον σενσορα?
      επισης δοκιμασε απο τις ρυθμισεις της εφαρμογης του τηλεφωνου, στις εισερχομενες κλησεις, να απενεργοποιησεις τον proximity, να κανεις επανεκκινηση και να τον ενεργοποιησεις παλι με επανεκκινηση.
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Έχω κάνει φίλε το τεστ στο CIT σχετικά με το proximity sensor και δεν κάνει τίποτα, δείχνει σταθερά το 0.
      Επίσης στις ρυθμισεις της εφαρμογης του τηλεφωνου, στις εισερχομενες κλησεις, δεν υπάρχει η επιλογή να απενεργοποιησεις ή να ενεργοποιησεις τον proximity sensor.
      Δεν ξέρω γιατί, λόγω ROM(MIUI 12.0.1.0(QJZEUXM))?
    • Διαφήμιση
    • εχω την xtrv απο εδω περασμενη, με τον mi dialer. διαφορετικο μενου. εψαξες σε ολες τις ρυθμισεις της εφαρμογης τηλεφωνου και δεν υπαρχει κατι τετοιο? αισθητηρας εγγυτητας στα ελληνικα.
      δε ξερω αν ειναι της εκδοσης bug, δε το εχω ψαξει να πω την αληθεια, δεν εχω και το προβλημα αυτο με την rom που ειμαι.
      αν δεν σου ειναι προβλημα, κανε μια επαναφορα δεδομενων (factory reset) της συσκευης σου. (backup παρε πριν).
      επισης δοκιμασε πριν να πας στις ρυθμισεις της εφαρμογης τηλεφωνου (παρατεταμενα πανω στην εφαρμογη) και να βγαλεις τυχων update που εχει παρει. μηπως και αυτο στο δημιουργησε το θεμα μιας και αναφερεις οτι πριν λιγο καιρο δουλευε κανονικα. (αν και στο cit λες οτι δε νοιωθει ο αισθητηρας)
      να υποθεσω οτι δεν εχεις βαλει κανενα τζαμακι με μαυρο περιγραμμα ή να πιανει 100% την επιφανεια της οθονης.
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Δεν έχει φίλε πουθενά την επιλογή γενικά στις ρυθμίσεις ούτε στις εισερχόμενες κλήσεις για τεστ εγγύτητας ή proximity sensor.
      Τζαμακι είχε 1 δικό του όταν άνοιξα το κουτί κολλημένο πάνω στην οθόνη χωρίς μαύρη γραμμή γύρω γύρω.
      Το ξεκολλησα και το ξανά δοκίμασα στο CIT και πάλι εμφανίζει 0 χωρις να αλλάζει κάτι(σαν να είναι απανεργοποιημενο).
      Έκανα και επαναφορά και hard reset και πάλι το ίδιο κάνει.
      Δεν ξέρω τι συνέβη.
      Ίσως το update να το επηρέασε.
      Θα προσπαθήσω να κατεβάσω και να εγκαταστήσω άλλη ROM,(Global) μήπως και διορθωθεί.
      Σε ευχαριστώ
    • εχω το ιδιο τηλ.την 12 σταθερη xtrv και το ιδιο προβλημα και πιστευω οτι το θεμα δημιουργηθηκε με την εκδοση της 12.μεχρι να αλλαξω ρομ απο 11 μανησια σε 12 xtrv δεν υπηρχε θεμα.
    • Εσύ που έχεις xtrv , δεν δοκιμάζεις μια, flash το persist.img από την μαμά fastboot rom , μέσω twrp , persist.img στο partition persist.
      Ο άλλος με official Rom ας δοκιμάσει Developer optons enable usb debugging (ξεκλείδωμα bootloader) και την ίδια διαδικασία μέσω fastboot mode cmd εντολές στον φάκελο adb. Με τις εντολές
      fastboot devices
      fastboot erase persist
      fastboot flash persist persist.img
      fastboot reboot
    • Διαφήμιση
    • με την xtrv παντως δεν εχω το προβλημα εγω. δε ξερω αν παιζει ρολο οτι ειναι στημενο απο την αρχη το τηλεφωνο (fastboot κτλ)..
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Βάλτε το persist.img μέσω twrp.
      Αυτό γίνεται μονο αν έχουμε ξεκλείδωτο bootloader .


    • @stauros2653
      μιας κι εχεις ηδη την xtrv, αρα και twrp, αν θες δοκιμασε αυτο με το persist.img που λενε τα παιδια.
      βαλε το αρχειο στη συσκευη σου και απο το twrp πας Install, επιλεγεις κατω δεξια image, βρισκεις το αρχειο και τσεκαρεις το partition persist.
      το persist.img της global ειναι ΑΥΤΟ

      υ.γ. κι εσυ στο cit αν πας δεν δουλευει ο proximity?
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Σύμφωνα με την απάντηση του
      makis1024
      (Ο άλλος με official Rom ας δοκιμάσει Developer optons enable usb debugging (ξεκλείδωμα bootloader) και την ίδια διαδικασία μέσω fastboot mode cmd εντολές στον φάκελο adb. Με τις εντολές
      fastboot devices
      fastboot erase persist
      fastboot flash persist persist.img
      fastboot reboot)

      θα λυθεί το πρόβλημα με το sensor proximity?
      Επίσης υπάρχει κάποιος οδηγός εδώ στο forum πως να γίνει η όλη διαδικασία?
    • Διαφήμιση