Διαφήμιση

Σύνδεση στο δίκτυο δεδομένων

    • Σύνδεση στο δίκτυο δεδομένων

      Δεν μπαίνω από το κινητό στο ίντερνετ όταν είμαι εκτός σπιτιού. Γι' αυτό και δεν αγοράζω πακέτα ΜΒ, και για να μην έχω τίποτα περίεργες χρεώσεις, έχω ζητήσει από τον πάροχο να μην αφήνει να συνδεθεί το τηλέφωνο χωρίς πακέτο. Αν καμιά φορά ξεχνιόμουν και άνοιγα τα δεδομένα, ερχόταν SMS από τον πάροχο «Δεν έχετε δωρεάν ΜΒ, για να μπορέσετε να σερφάρετε, αγοράστε πακέτο».

      Ως εδώ καλά.

      Το θέμα είναι ότι πριν 3-4 μήνες άρχισε να έρχεται αυτό το SMS καθημερινά. Όταν παραπονέθηκα στον πάροχο, μου απάντησαν πως το μήνυμα έρχεται αυτόματα γιατί το τηλέφωνό μου προσπαθεί να συνδεθεί εκτός Wifi. Μου είπαν «να απενεργοποιήσεις εντελώς τον διακόπτη δεδομένων κινητής τηλεφωνίας ή και να διαγράψεις τις ρυθμίσεις internet από την συσκευή σου». Πράγμα που έκανα, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τότε είχα ακόμα την προηγούμενη συσκευή (Redmi 3s) που γενικά είχε τα προβλήματά της και δεν έκατσα να σκάσω.
      Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα το Note 8 Pro. Στο πρώτο σετάρισμα, όπου ρωτούσε για δεδομένα απαντούσα όχι. Έχω απενεργοποιημένο το κουμπί "Mobile data" από το Control center, έχω απενεργοποιήσει το κουμπί "Mobile data" από το SIM cards & mobile networks, και έχω περιορίσει όλες τις εφαρμογές (εκτός από μία για ταξί και μία για τις συγκοινωνίες) να συνδέονται μόνο με Wifi.

      Γιατί έρχονται ακόμα τα SMS; Τι άλλο πρέπει να απενεργοποιήσω;

      Έχω τη Global Edition.
      Images
      • 119574446_682553379026670_2169760598275162014_n.jpg

        26,43 kB, 405×878, viewed 453 times
      • 119508936_1301211640240736_6376608977102802114_n.jpg

        52,05 kB, 405×878, viewed 250 times
      • 119548495_325650311974910_3836135592307715438_n.jpg

        75,76 kB, 945×2.048, viewed 206 times
    • Security, data usage, restrict data usage και επιλέγεις για τα δεδομένα καθολικό block.
      Φρόντισε να φαίνονται και οι εφαρμογές συστήματος και να τις αποκλείσεις και αυτές...
    • Και τις εφαρμογές του συστήματος, ε; Φοβήθηκα να τις περιορίσω αυτές, μην τυχόν δημιουργήσει πρόβλημα.
      Το έκανα, θα ενημερώσω μόλις σιγουρευτώ ότι όντως σταμάτησαν τα SMS.

      Ευχαριστώ!
    • Διαφήμιση
    • Θυμάστε εκείνη την ταινία με τον Jim Carrey που του τηλεφωνεί ο Θεός αλλά δεν θέλει να απαντήσει, κλείνει τη συσκευή, τελικά τη σπάει σε χίλια κομματάκια κι αυτή ακόμα κουδουνίζει;

      Με κλειστά τα δεδομένα και κλειδωμένες όλες τις εφαρμογές (και του συστήματος) να μην μπαίνουν ποτέ στα mobile data, ο πάροχός μου συνεχίζει να στέλνει SMS ότι δεν έχω ΜΒ. Το χθεσινό ήρθε μόλις βγήκα από το σπίτι και δεν με έπιανε το WiFi, το σημερινό ήρθε αφού γύρισα και καθόμουν στο μισό μέτρο από το router.

      Μήπως πρέπει να αλλάξω και τα network preferences; Από όσο καταλαβαίνω, αφορά το WiFi calling και δεν νομίζω ότι με συμφέρει να ψάχνει να βρει wifi και όταν είμαι εκτός σπιτιού. Σωστά;
      Images
      • sms.jpg

        128,85 kB, 945×2.048, viewed 114 times
      • Network preferences.png

        358,69 kB, 945×2.048, viewed 116 times
    • Πρέπει να το αλλάξεις σε wifi...δεν σημαίνει ότι θα προσπαθεί α μπει σε όποιο βρει...απλά θα διασυνδέετε στα ήδη αποθηκευμένα που έχεις όταν βρεθείς εντός εμβέλειας :)
    • Σύνδεση στο δίκτυο δεδομένων

      Smartphone χωρίς Data;; Τότε πάρε απλό τηλέφωνο, μόνιμα ανοιχτά όλα τα έχω αλλιώς πως θα πάρω ενημέρωσης από Viber messager κλπ;
      Επίσης στο cu τζάμπα τα δίνει τα Data με κάθε ανανέωση, έχω μαζέψει πάνω από 20gb.

      Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Επιστρέφω για να ενημερώσω.
      Τίποτα από τα παραπάνω δεν έπιασε, τα SMS συνέχισαν να έρχονται κανονικά, οπότε και επικοινώνησα πάλι με τον πάροχό μου. Αυτή τη φορά μου πρότειναν να το βάλω να συνδέεται μόνο με 3G, και επιτέλους σταμάτησαν τα ενοχλητικά μηνύματα!
      Μάλιστα πήγα πίσω στις ρυθμίσεις και επέτρεψα σε όλες τις εφαρμογές να συνδέονται στα mobile data και πάλι δεν ήρθε SMS.
      Images
      • Prefer 3G.jpg

        43,44 kB, 1.080×2.340, viewed 114 times