Διαφήμιση

προβλημα με ειδοποιησεις αλλα και android auto

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • προβλημα με ειδοποιησεις αλλα και android auto

      καλησπερα. ειχα ξαναποσταρει πριον απο καιρο για ενα προβλημα που με ταλανιζε. φαινοταν χαζο, και κανενας δεν μου εδινε σημασια. μεχρι που ενα καταπληκτικο παλικαρι ο Nasdriver με εσωσε. σας ευχαριστω ξανα.
      εχω αυτη την φοραακομα μεγαλυτερο προβλημα. ειστε η τελευταια μουελπιδα. πριν πεταξω το κινητο απο το παραθυρο.
      θα προσπαθησω να ειμαι αναλυτικος
      το κινητο μου ειναι το xiaomi mi note 10 PRO.
      τρεχει miui global 11.0.16. του εχω κανει root με twrp. δεν εχω πειραξει κατι αλλο, ειμα ιασχετος γενικα με ρομ.
      ενω ολα δουλευαν τελεια, πριν 3 μερουλες και εντελως ξαφνικα, αρχισε να μην δουλευει το android auto.
      οποτε παω να το ανοιξω, μου πεταει ερρορ
      android auto requires one or more google play services that are not currently available.
      εκανα downgrade, upgrade, απεγκαταστασεις, delete cache και data σε διαφορα οπως google play services κτλ κτλ. τιποτα.
      σημερα επεκταθηκε το προβλημα. δεν εχω notifications ξαφνικα, σε πολλες εφαρμογες. και ειδικα η μια ειναι βασικοτατη.
      σταματησαν να ερχονται ειδοποιησεις στο pandora online (συναγερμος αμαξιου), στην εφαρμογη της ρεβολουτ και της nbg kai winbank και πιθανοτατα και σε αλλες. ευτυχως σε βαιμπερ ερχονται κανονικα που τσεκαρα.
      ξανα μανα σε ολες τις εφαρμογες delete cache, data, τσεκαρισμα σε ειδοποιησεις αδειες κτλ κτλ, σεταρισμα ξανα του microsoft launcher. τιποτα. τα εχω τεσταρει ολα. εκανα και αυτα που βρηκαστο ιντερνετ. κοιταξτε βηματα
      1: Go to settings --> manage apps' battery usage
      --> choose apps. From there, pick all the apps you want to receive
      push notifications and select "No restrictions."


      2: Go to settings --> permissions --> autostart. From there, pick
      the apps you want to receive notifications, and toggle the switch to
      turn it on.


      3: Go to settings --> app notifications --> pick the apps you want
      to receive notifications, then turn the toggle for "Priority" on.


      4: Lock the app in the "recent apps"/ "app overview" plane. Do so by
      first opening the apps, then press the "recent apps/overview button"
      (that's the square button on stock Android, or the button with three
      horizontal lines on the Mi Mix). From there, find the app you want to
      receive notifications, pull down on it to "lock it", so it never gets
      cleared.


      5: This last step requires Developer Options privileges. To enable that,
      go to settings (man... I'm getting tired of typing "go to settings"
      ...) --> about phone
      --> tap on MIUI version tab like eight times. You should then get a
      little message saying "you are now a developer." Then head back out to
      settings, go to developer option, scroll to nearly the bottom, find
      "memory optimization," and turn it off.


      το μονο που δεν δοκιμασα ειναι αλλαγη του launcher. (πιστευετε εχει
      νοημα?)
      Εχετε τιποτα να προτείνετε? δεν αντεχω να παω για φορματακι. θα ηθελα να βρω τι φταιει για να μην την ξαναπατησω
      στο μελλον.

      αν οχι, να ρωτησω το εξης.
      υπαρχει καποια ρομ αντροιντ 10 για το mi note 10 PRO?
      προφανως ντεβελοπερ θα ειναι αλλα αν υπαρχει, μηπως αξιζει να τη
      δοκιμασω? αν βαλω την ντεβελοπερ και ερθουν τα δεκαρια τα κανονικα, θα
      χασω δεδομενα, ή θα περαστει απο πανω και ολα καλα?
      ζηταω δεκαρια γιατι πχ λογικα θα λυθει ενα απο τα βασικα προβληματα που
      ειναι το αντροιντ οτο, μιας και θαειναι ενσωματωμενο στο οικοσυστημα.
      επισης μπορω απο global εκδοση που φοραω, να παω σε eu? ή θα το μπρικαρω?
      σε περιπτωση που υπαρχει καποια ρομ (προσοχη εχω το pro) θα ημουν ευγνωμον για αναλυτικες οδηγιες αν υπαρχουν καπου. ειμαι ασχετος σε τετοια θεματα.
      ιδανικα θα ηθελα να βρω τι φταιει, να περιμενω τα επισημα δεκαρια, και ακομα και να κανωανρουτ μπαςκαι φταιει καιαυτο, αν και χλωμο.
      σας ευχαριστω
    • update στο προβλημα μου. το ενα σκελος εφυγε. το σκελος του android auto. σημερα πριν λικες ωρες βγηκε ενα update sto google play services. το κατεβασα απο το aptoide και ως δια μαγειας, επαιξε το αντροιντ οτο. αρα το προβλημα ηταν της γκουγκλ. και εφαγα ολο το σκ να το ψαχνω. τι να πεις.... τουλαχιστον πηρα ενα μαθημα.

      στις ειδοποιησεις τωρα. πιστευα οτι εχω ενεργοποιησει τα παντα οσον αφορα τις 5-6 εφαρμογες που με καινε να παιρνω ειδοποιησεις. pandora online, viber, whatsapp, revolut, paypal, winbank, nbg.
      με το που ανοιγω το android auto, μου λεει να δωσω αδειες, και μου ανοιγει ενα μενου που δεν ειχα ξαναδει. μενου ειδοποιησεων ηταν, και εγω τις ειχα ψαξει ολες. ΟΛΕΣ. εκει δεν ειχε πολλες εφαρμογες. πχ δεν ειχε καμια απο τις viber, whatsapp, revolut, paypal, winbank, nbg. ειχε ομως την pandora online. και ηταν κλειστη, ενω εγω τα εχω ενεργοποιησει ολα οπως προειπα. την ενεργοποιω. αυριο θα ξερω αν εφτιαξε ο συναγερμος.

      παλι ομως μου εχει το προβλημα του οτι δεν θα σκανε ειδοποιησεις απο τις τραπεζες. πχ σημερα εγινε μια καταθεση, επρεπε η ρεβολουτ να μου δωσει ενημερωση και παπαλα.

      ελπιζω πως ο παντορα θα εχει φτιαξει. θα το τεσταρω αυριο πρωι (μην παω τωρα βραδυατικα να βαραω συναγερμους).

      το θεμα ειναι τι μενου ηταν αυτο.

      καθως γραφω το κειμενο, δεν κρατηθηκα, εκανα ανινστολ και το ξαναπερασα. μου εβγαλε ιειδοποιηση για να εμφανιζεται το αντροιντ οτο πανω απο αλλες εφαρμογες. αυτο ηταν το μενου. ειχε μεσα τον παντορα αλλα οχι τις εφαρμογες πχ απο τις τραπεζες. αν δουλευει ομως ο συναγερμος αυριο και στελνει ειδοποιησεις, σε μεγαλο βαθμο ειμαι ευχαριστημενος.

      αυριο θα εχω νεα. κατα το ημιση ειμαι ευχαριστημενος κατα το αλλο 50% συγκρατημενα αισιοδοξος. εφαγα 4 μερες απο τη ζωη μου κυριολεκτικα να ψαχνω τα παντα. και το ενα ηταν μπαγκ. και το αλλο παλι μπαγκ θα ειναι γιατι για ποιο λογο δουλευε το κινητο και ΞΑΦΝΙΚΑ σταματησε να δουλευει?

      τελοσπαντων ευχαριστω που με ακουσατε. και που μου φερατε γουρι. τα υπολοιπα αυριο

      υγ. επειδη το ψαχνω τωρα, το υπομενου που σου λεει να διαλεξεις αν μια εφαρμογη θα εμφανιζεται πανω απο αλλες ή οχι, που υπαρχει ρε παιδια? γιατι ξεψαχνιζω τις ρυθμισεις και δεν το βρισκω. μονο στην εγκατασταση του αντροιντοτο για πρωτη φορα, το βρηκα... ευχαριστω
    • Καλημέρα και πάλι :)

      Να ξεκινήσω με μια μικρή διευκρίνηση, δεν είναι ότι δεν σου δίνουν σημασία και δεν σου απαντάνε, απλά κάποια πράγματα δεν τα δουλεύουμε όλοι και φυσικά, πιθανόν να μην έχουν και την ίδια συσκευή για να δοκιμάσουν :)

      Στα υπόλοιπα, android 10 δεν έχει πάρει ακόμα, σε καμία official έκδοση, οπότε περιμένεις.

      Για τις ειδοποιήσεις, δοκίμασε να βάλεις λουκετάκι σε όσες εφαρμογές θες να έχεις άμεσες ειδοποιήσεις...
    • Διαφήμιση
    • σε ευχαριστω πολυ φιλε.
      Λοιπον εχω ευχαριστα νεα παιδια. ο συναγερμος μου εστειλε ειδοποιηση. για τις αλλες εφαρμογες δεν ξερω αλλα εφτιαξε.

      το ανδτοιντ οτο δεν ενεργοποιειται οταν συνδεω με καλωδιο το κινητοι στο αμαξι. θαπαω πιο μετα να ξηλωσω την εφαρμογη και να περασω καποια αλλη εκδοση.λογικα αυτο θα παιζει.
    • αναμεικτα συναισθηματα.
      ολες οι ειδοποιησεις δουλευουν. οποτε εφυγε το ενα βαρος.
      ομως το αντροιντ οτο συνεχιζει να μην ενεργοποιειται οταν συνδεω το κινητο στο αμαξι. εκανα απεγκαταστασεις, ξανα εγκαταστασεις, ρισετ και στο αμαξι, δοκιμασα παλιοτερη εκδοση εφαρμογης. τιποτα. για καποιο λογο, ενω συνδεεται το κινητο με το αμαξι με μπλουτουθ, στις συνδεδεμενες συσκευες, μεσα απο τις ρυθμισεις του αντροιντ οτο, δεν το δειχνει.
      να ειναι καποιο μπαγκ?
      μπαγκ της εφαρμογης αντροιντ οτο δεν νομιζω να ειναι μαις και δοκιμασα διαφορες εφαρμογες. να ειναι προβλημα των χαρτων? πηραν προσφγατα αναβαθμιση. να ειναι κανα μπαγκ απο google play services? παλι εφαγα το πρωινο μου. το αντροιντ γεννηθηκε να με τυραναει....
    • ότι και να σου πω ψέμα θα είναι :/

      Δοκίμασες και κανένα reboot μετά από τα reset ?
    • απειρα ριμπουτ. ειλικρινα εχω δοκιμασει τα παντα. μεχρι και το αντροιντ οτο απο τον σεπτεμβρη δοκιμασα. τιποτα. εν τω μεταξυ απο τις ρυθμισεις του αντροιντ οτο, ειδα πως πλεον λειπει το μενου που σου ελεγε ποιες εφαρμογες δουλευουν με το αντροιντ οτο απο τις εγκατεστημενες σου. βεβαια αυτο μπορει να παιζει γιατι δεν εχει ακομα συνδεθει στο αμαξι.
      τι να πω... ας κανω λιγες μερες υπομονη μπας και διορθωθει με καποιο απντειτ. οχι του αντροιντ οτο, αλλα καποιας αλλης εφαρμογης που το επιρρεαζει....
    • Διαφήμιση
    • αλλες 2μιση ωρες χαμενες σημερα.
      ακολουθησα και τις εξης οδηγιες
      Same thing here happened yesterday. I had to unpair from the car (both on car and in phone) clear android auto Cache and data THEN clear the Google cache and data, THEN then uninstall Android auto, then restart phone, and reinstall Android Auto, then re connect to my car, then wait for the setup screen on the phone to pop up and go through it, THEN try to use Google assistant, THEN when it tells you you need to "tap the notification on when it's safe" tap the "android auto" notification on my phone (while still connected! I tried to unplug to do it.. and notification went away) and allow Android auto whatever permission it was missing, notification i think..
      THEN it still didn't work UNTIL i disconnected from the car, turned the car off (so it would drop Bluetooth) and just for good measure restarted the phone one more time.
      After that, it... Well I wouldn't say "worked" because Android auto is still a broken mess of garbage right now.. But.. connected and is as functional now as it was the day before?


      καμια τυχη. ενα τυπακι ανεφερε οτι μπορει να φταιει ο google assistant. τι να πω... ενα απντειτ μονο με σωζει. αυτα, σας ευχαριστω. παντως οι ειδοποιησεις πλεον ερχονται κανονικα
    • Καλησπερα και από μένα, νέος στο φόρουμ αλλά κάτοχος xiaomi redmi note 9 pro, προκάτοχος xiaomi redmi note 3 pro και 5 pro, με κανένα δεν είχα θέμα με το android auto.Με το νέο τώρα κινητό έχω και δεν μπορώ όσα και αν δοκίμασα να το συνδέσω.Να υποθέσω δεν υπάρχει τελικά λύση ε?Εμενα είναι έκδοση miui 11 android 10, έχει υποτίθεται στις εφαρμογές του playstore το android auto αλλά στο κινητό μέσα δεν φαίνεται πουθενά.Το βρίσκω μόνο απτή λίστα των εφαρμογών playstore με μοναδική επιλογή uninstall η update.

      Ούτε με apk μπόρεσα να το εγκαταστήσω, εγκαθίσταται και μετά δεν φαίνεται πάλι πουθενά και έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές λύσεις.Οταν το συνδέσω στο αμάξι απλά αναβοσβηνει και το κινητό και η οθόνη του αυτοκινήτου και υποτίθεται προσπαθεί να συνδεθει
    • Ο/H YellowalexB έγραψε:

      xiaomi redmi note 9 pro
      Από που το πήρες ? Ελλάδα ή Κίνα ?
      Το ταμπελάκι στο κουτί με τα τεχνικά στοιχεία σε τι γλώσσα είναι ?
    • Διαφήμιση