Διαφήμιση

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ ΣΕ ΜΙ2S XIAOMI

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 21/01/2022) !!! <<

Έγινε η διανομή για της νέας MIUI 13 XTRV-22.1.19 ROM για 17 συσκευές (Σε Εξέλιξη).
    Θα δώσουμε και νέες ROM μόλις έχουμε Source από το Xiaomi.eu

Ενημέρωση : Λόγω των διακοπών στην Κίνα για τον εορτασμό του νέου έτους, οι επόμενες ROM θα βγουν στις 10/11 Φεβρουαρίου

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ ΣΕ ΜΙ2S XIAOMI

Καλημερα σε ολους.Ειμαι αρχαριος με τα smartphone γενικα και ετσι θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι θεματα-αποριες που εχω.Λοιπον καταρχην δεν μπορω να συνχρονισω τις επαφες μου με το λογαριασμο που εχω στο gmail.εχω κανει την διαδικασια υποθετω την σωστη αλλα οταν ανοιγω στο pc το gmail μου εμφανιζει στην καρτελα επαφες μονο 4 απο τις 400 που εχω.Δευτερον στο mi2s στην καρτελα κεντρο ασφαλειας-αναβαθμισεις μου βγαζει με το που κανω την αναβαθμιση την επομενη εχω κουραστει 3 μερες τωρα να κανω αναβαθμιση κοντρα αναβαθμιση και απο οτι βλεπω μεχρι να φτασω στην τελευταια επισιμη θα κανω καμια βδομαδα (και ειναι ολες 300 και mb).Ti πεζει γενικα με τις αναβαθμισεις?Τωρα παραδειγμα εχω εγκατεστημενη την Μιυι 3.12.20 και μου λεει οτι παιζει καπακι κι αλλη η 3.12.27.Αυτα για την ωρα ειμαι σιγουρος οτι θα χω περισσοτερες αποριες οσο το σκαλιζω και θα τις μοιραστω μαζι σας.Αν καποιος μπορει να μου λυσει αυτες τις αποριες αρχικα θα το εκτιμουσα.Ευχαριστω.A μολις μου δημιουργηθηκε ακομα μια απορια.Στην διαχειρηση αρχειων καρτελα κατηγοριες-συμπιεσμενα μαλλον εκει πανε ολες αυτες οι αναβαθμισεις αυτες τωρα μπορω εγω να τις σβησω με καποιο τροπο γιατι δεν μου βγαζει καμια επιλογη εκτος απο αποσυμπιεση (τρωνε χωρο στην sd) η θα γινει μαλακια αν τις σβησω?

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην nikoskappa ().

• 1) Εαν οι επαφές σου έχουν χαρακτηριστεί ως επαφές που ανήκουν στο Xiaomi Cloud είναι λογικό να τις βλέπεις μόνο εκεί και όχι στο Gmail.
      To ίδιο ισχύει και όταν δημιουργείς μιά νέα επαφή, σε ρωτάει σε ποιό λογαριασμό θέλεις να γίνει Backup & Συγχρονισμός (Xiaomi Cloud ή Google Account).
      Για να τις περάσεις και στο Gmail..
      • πηγαίνουμε επαφές πατάμε μενού (αριστερό touch Button) => Settings (Ρυθμίσεις) => Import/export contacts => Share Vissible Contacts => Gmail
      • Θα ετοιμάσει ένα VCF αρχείο το οποίο και θα το στείλεις στον εαυτό σου στο δικό σου gmail.
      • Αφού το κάνεις αποστολή, θα πας στο Gmail σου και θα ανοίξεις το mail που έστειλες.
      • Επειδή περιέχει VCF αρχείο, με το που θα κάνεις κλικ επάνω του θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις import.
      • Κάνεις import και από εδώ και πέρα πρέπει να χρονίζει κανονικά ο λογαριασμός σου.
      Εαν όμως έχεις 2 accounts για χρονισμό επαφών τότε υπάρχει περίπτωση να σου εμφανσιτούν διπλοεγραφές στο τηλέφωνό σου και ίσως μετά χρειαστεί να τις κάνεις merge (Συγχώνευση).

2) Ανάλογα με ποιά ROM έχεις βάλει, προφανώς κάθε εβδομάδα( Παρασκευή) θα σου έρχεται μήνυμα για αναβάθμιση.
      Εσύ μάλλον έχεις την multilang.
      • Κατέβασε κατευθέιαν την τρέχουσα έκδοση => xiaomi-miui.gr/community/wsif/…MA-JHBCNAL5-0-jb-4-2-zip/ και βάλτην στη SDCard2
      • Επέλεξε την από τον Updater και θα την κάνει flashάρει μία και έξω χωρίς να προχωράει στις ενδιάμεσες.
      • Προτού το κάνεις βεβαιώσου πως έχεις την multilang !
      H ομορφιά του MIUI είναι ότι είναι πάντα σε εξέλιξη και φυσικά εαν δεν το επιθυμείς απλά δεν κάνεις Update.

2) και φυσικά μπορείς να σβήσεις τα ZIP που δεν χρειάζεσαι πλέον, αλλά πάντα για καλό και για κακό να κρατάς σε Backup την τελευταία αναβάθμιση, μήπως και σου χρειαστεί για κάποιο λόγο.
      Οταν σου βγάλει την λίστα με τα Zip, πάτα παρατεταμένα πάνω σε ένα από αυτά, και θα στο επιλέξει και θα σου βγάλει από κάτω και την επιλογή για διαγραφή.

Από εδώ και πέρα κάνουμε απλό κλικ και στα άλλα ΖΙΡ που θέλουμε να μαρκάρουμε - επιλέξουμε, και στο τέλος απλά πατάμε στο DELETE και διαγράφονται μονομιάς...

Ελπίζω να σου λύθηκαν κάποιες απορίες.... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • ok κομπλε με το gmail το εκανα ευκολο ηταν τελικα τωρα οσον αφορα την τελευταια εκδοση αναβαθμισης την κατεβαζω στο λαπτοπ μου κ την στελνω στο κινητο στην sd καρτα και απο κει updater εγκατασταση ετσι ?Θα δοκιμασω μια τωρα να δω τι θα γινει και σου λεω νεοτερα.Αααα και κατι αλλο οταν λες να βεβαιωθω οτι εχχω την multilanguage τι ακριβως εννοεις?

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην nikoskappa ().

• Διαφήμιση
    • Εαν ήδη έχεις και Ελληνικά, τότε έχεις την Multilanguage.

• οκ το λινκ με την miui που μου εστειλες νομιζω ειναι γαι το hongmi to red kai οχι για το χιαομι μι2ς που εχω εγω οποτε την βρισκω φανταζομαι απο δω xiaomi-miui.gr/community/wsif/…-MI-2-2S-miuiandroid-com/
    • ΩΧ !!! ;(

Γράψε λάθος, τελευταία έπεσε πολύ κίνηση στο Hongmi και τα μπέρδεψα.