Διαφήμιση

Διάρκεια μπαταρίας και διαθέσιμος ελεύθερος χώρος

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διάρκεια μπαταρίας και διαθέσιμος ελεύθερος χώρος

      Τους τελευταίους 3 μήνες έχω μεγάλο πρόβλημα με τη μπαταρία του κινητού μου (Redmi Note 4 mtk). Η διάρκειά της έχει πέσει δραματικά, σε σημείο που δεν μπορεί να βγάλει ούτε 4ωρο σε αναμονή με τα πάντα φυσικά κλειστά. Όταν βρίσκεται σε χρήση ή μπαταρία πέφτει από το 90% στο 0 σε λιγότερο από μισή ώρα. Ως πιθανή λύση, έχω αφαιρέσει έναν μικρό αριθμό από τις πολλές εγκατεστημένες εφαρμογές μου και έχω μειώσει τα notifications χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Ήρθε η ώρα να αλλάξω μπαταρία ή φταίει κάτι άλλο;

      Σε κατάστημα επισκευών που ρώτησα μου ζήτησαν 40€, στο σκρουτζ είδα ότι την πουλάνε για λιγότερα από 10€. Αν η μπαταρία είναι το πρόβλημα αξίζει η διαφορά; Δεν μου φάνηκε τόσο τρομακτικά δύσκολη η αλλαγή της σε ένα βίντεο που είδα στο YouTube.

      Να σημειώσω ότι η συσκευή έχει αγοραστεί πριν 3 χρόνια από μεγάλη αλυσίδα και δεν έχω προβεί σε καμία αλλαγή/format του λειτουργικού του πέρα από τις επίσημες ενημερώσεις που έχει λάβει.

      Bonus ερώτηση: Έχω παρατηρήσει ότι όσες εφαρμογές και να σβήσω ο διαθέσιμος ελεύθερος χώρος δεν αλλάζει θεαματικά. Από file manager βλέπω ότι τα αρχεία του εσωτερικού χώρου καταλαμβάνουν λιγότερα από 2GB. Η συσκευή είναι 3/32GB. Τι μπορώ να κάνω για να ελευθερώσω περισσότερο χώρο;
      Images
      • Screenshot_2020-02-09-14-34-51-558_com.estrongs.android.pop.png

        181,2 kB, 1.080×1.920, viewed 235 times
      • Screenshot_2020-02-09-14-14-57-374_com.android.settings.png

        169,19 kB, 1.080×1.920, viewed 315 times
      • Screenshot_2020-02-09-14-15-23-496_com.longcheertel.cit.png

        68,55 kB, 1.080×1.920, viewed 261 times
      • Screenshot_2020-02-09-14-14-22-779_com.miui.securitycenter.png

        79,38 kB, 1.080×1.920, viewed 174 times
      • Screenshot_2020-02-09-14-14-14-012_com.miui.securitycenter.png

        82,83 kB, 1.080×1.920, viewed 195 times
      • Screenshot_2020-02-09-14-14-10-029_com.miui.securitycenter.png

        70,61 kB, 1.080×1.920, viewed 207 times
      • Screenshot_2020-02-09-14-14-17-714_com.miui.securitycenter.png

        67,94 kB, 1.080×1.920, viewed 255 times
    • Σε ποια περιοχή είσαι ?

      Μετά από 3 χρόνια η μπαταρία είναι λογικό να έχει "πέσει" αρκετά από θέμα απόδοσης.

      Για τα αρχεία, δες μήπως έχεις ρυθμίσει να κρατάει αντίγραφα και σου έχει γεμίσει ο χώρος...επίσης δες φώτο-βίντεο πόσο χώρο πιάνουν...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Σε ποια περιοχή είσαι ?

      Μετά από 3 χρόνια η μπαταρία είναι λογικό να έχει "πέσει" αρκετά από θέμα απόδοσης.

      Για τα αρχεία, δες μήπως έχεις ρυθμίσει να κρατάει αντίγραφα και σου έχει γεμίσει ο χώρος...επίσης δες φώτο-βίντεο πόσο χώρο πιάνουν...
      Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρίσκομαι στην Πάτρα.
      Δεν είναι σίγουρος τι εννοείς για τα αντίγραφα. Έχω ενεργοποιησει να κρατάει αντίγραφα ασφαλείας στο Google cloud, όπως βλέπεις και στο παρακάτω screenshot, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι επηρεάζει τον εσωτερικό χώρο. Επίσης έχω ρυθμίσει οι φωτογραφίες που βγάζω να αποθηκευονται στην εξωτερική sd κάρτα. Είναι κάτι άλλο από αυτό που κατάλαβα και αν ναι που το βρίσκω;


      Ο/H amavroudis έγραψε:

      Και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μπορεί να κάνει θαύματα...

      Η επαναφορά μπορεί να λύσει και το θέμα της μπαταρίας ή αφορά μόνο τον ελεύθερο χώρο;
      Από την επαναφορά φαντάζομαι χάνονται όλα τα δεδομένα άρα θα χρειαστεί backup σε υπολογιστή. Μετά τη επαναφορά, για την εγκατάσταση των εφαρμογών που είχα τι κάνω; Ψάχνω μια μια ή λόγω του Google account θα γίνει αυτόματη εγκατάσταση; Επίσης η διάταξη των εικονιδίων θα χαθεί ή θα ανακτηθεί κι αυτή;


      Πιστεύετε ότι πέραν πάσης αμφιβολίας είναι θέμα εξασθενημένης/παλιάς μπαταρίας η χαμηλή διάρκεια που έχω;

      Οι μπαταρίες στο σκρουτζ είναι κακής ποιότητας και έχουν τόσο χαμηλότερη τιμή από αυτή που μου πρότειναν στο μαγαζί; Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και εργατικά στη μέση, αλλά είναι 10 λεπτά δουλειά όπως μου είπαν, δεν νομίζω ότι χρεώνει για... χρυσοδάκτυλος!
      Images
      • Screenshot_2020-02-09-16-55-52-927_com.android.settings.png

        100,28 kB, 1.080×1.920, viewed 87 times
    • Για να σου επανέλθουν όσο περισσότερα γίνεται κανείς backup σε google και mi account.
      Με την επαναφορά χάνονται ολα. Σώσε τα αρχεία σου σε υπολογιστή. Οι ρυθμίσεις θα επανέλθουν οι πιο πολλές.
      Κάνε και ένα manual backup στο settings, my device, backup and reset, local backups και πέρασε το και αυτό σε υπολογιστή.
    • με το factory reset θα χαθούν τα δεδομένα εφαρμογών...όσες έχουν δυνατότητα συγχρονισμού ή δημιουργίας backup είναι ΟΚ ή άλλες θα τα χάσουν..

      Έχεις βάλει μέσα mi account ?
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      με το factory reset θα χαθούν τα δεδομένα εφαρμογών...όσες έχουν δυνατότητα συγχρονισμού ή δημιουργίας backup είναι ΟΚ ή άλλες θα τα χάσουν..

      Έχεις βάλει μέσα mi account ?

      Έχω βάλει mi account από την πρώτη μέρα αλλά ο χώρος που δίνει στο mi cloud έχει γεμίσει εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον. Το backup των φωτογραφιών τον γέμισε, όπως και του Google cloud το ίδιο. Ελπίζω να έχουν σωθεί αυτά που πρέπει και να μπορέσω να κάνω restore.

      Θα δοκιμάσω να factory reset μια από τις επόμενες μέρες που θα είμαι περισσότερο χαλαρός επαγγελματικά, φοβάμαι μην γίνει καμία στραβή και μείνω χωρίς κινητό.

      Θεωρείτε ότι θα δω διαφορά και στο θέμα της μπαταρίας μετά από factory reset ή να ετοιμάζομαι για καινούργια; Αυτή τη στιγμή το θέμα της μπαταρίας με προβληματίζει περισσότερο από τον ελεύθερο χώρο.
    • Διαφήμιση
    • Δες ρυθμίσεις > η συσκευή μου > αντίγραφο ασφαλείας & επαναφορά > τοπικά αντίγραφα > έχει τίποτα...
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Δες ρυθμίσεις > η συσκευή μου > αντίγραφο ασφαλείας & επαναφορά > τοπικά αντίγραφα > έχει τίποτα...
      Οχι, δεν βλέπω να υπάρχει κάτι. Άρα φτιάχνω ένα και μετά factory reset;

      Το ξέρω ότι σας ζαλισα με τις ερωτήσεις, αλλά ξέρετε πόση ώρα περίπου παίρνει η διαδικασία του reset και της επαναφοράς;
    • 10-15 λεπτά μέχρι να ανοίξει στα μενού...και από εκεί και πέρα το στήσιμο από την αρχή :/
    • Ο/H Alkis A. έγραψε:


      Θεωρείτε ότι θα δω διαφορά και στο θέμα της μπαταρίας μετά από factory reset ή να ετοιμάζομαι για καινούργια;
      Δεν υπάρχει περίπτωση.Παίρνεις μπαταρία μετά από 3 χρόνια και την αλλάζεις και μόνος σου αλλιώς απλά δεν συμφέρει. Μάλλον η καλύτερη λύση θα ήταν να σκέφτεσαι για νέο τηλέφωνο.
    • Διαφήμιση