Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Mi 9 Lite / Mi CC9 (Pyxis)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλησπέρα .
      Μια ερώτηση για πρακτική εφαρμογή που προεκύψε . Έχω κάνει εκτροπή από ένα νούμερο (κινητού) στο κινητό μου ώστε να κουβαλάω μόνο ένα κινητό . Ολες οι κλήσεις απευθείας δρομολογούνται στο δικό μου . Εγώ χρεώνομαι κάτι όταν λαμβάνω κλήσεις ;

      Στο πιο δύσκολο , επειδή στο υπνοδωμάτιο δεν έχω σήμα , η φαίνεται ότι έχω άλλα με καλούν και σε αυτούς λέει πως είμαι εκτός δικτύου , πως μπορώ να δρομολογήσω τέτοιους είδους ανεπιτυχών κλήσεων στο δικό μου ; Κυριώς με απασχολεί για τις κλήσεις που θα μου προωθήσει το άλλο κινητό που είναι πάρα πολύ σημαντικές για να τις χάσω .Θα ήθελα λοιπόν να στείλω τις προωθούμενες κλήσεις ανεπιτυχεις ή και όλες στο σταθερό μου . Το άλλο κινητό στο οποίο ενεργοποίησα την εκτροπή , είχε επιλογή "προώθηση όταν δεν άπαντα " . Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό καλύπτει και το εκτός δικτύου .

      Στο Lite υπάρχει μενού για προωθήσεις να δω αν υπάρχει κάτι που να με καλύπτει . Αυτό το cosmote wifi call λειτουργεί σε μας ; Θα προτιμούσα να μου γύριζε τις κλήσεις σε wifi αν με βρίσκουν εκτός δικτύου . Μπορώ να εχω το τηλέφωνο με wifi ολη τη νύχτα , αλλά με απενεργοποιημενες ειδοποιήσεις πλην τηλεφώνου ; Δεν μου είχε ξανατύχει κάποια τέτοια ανάγκη .

      Ευχαριστώ
    • Ο/H Anritsu έγραψε:

      Έχω κάνει εκτροπή από ένα νούμερο (κινητού) στο κινητό μου. Εγώ χρεώνομαι κάτι όταν λαμβάνω κλήσεις ;
      εξαρτάται από το πάροχο σου. Δες στο συμβόλαιο σου τι αναφέρει. Γενικά ναι, αυτά χρεώνονται στο νούμερο που προωθήθηκε, όχι στο δικό σου που λαμβάνει τις κλήσεις...

      Ο/H Anritsu έγραψε:

      δεν έχω σήμα , πως μπορώ να δρομολογήσω τέτοιους είδους ανεπιτυχών κλήσεων στο δικό μου ;
      υπαρχει προώθηση για εκτός δικτύου.
      Δες στις ρυθμίσεις της call app.
      Πρέπει όμως να είσαι όντως εκτός δικτύου. Και χρεώνεται για τη προώθηση αυτή. Δες το συμβόλαιο σου για τη χρέωση.
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ. Το βρήκα όντως στις ρυθμίσεις της εφαρμογής . Εγώ κοίταζα στο Android , SIM κλπ . Εχει μια επιλογή "προωθήση όταν δεν είστε προσβάσιμος" . Λογικά το εκτός δικτύου θα έιναι αυτό . Η χρέωση δεν με πολυνοιάζει καθώς το σημαντικό είναι να ξυπνήσω. Θα δω το νούμερο και θα καλέσω εγώ . \

      Επι της ευκαριας , εστειλα κοσμοτε να μου ενεργοποιησει το wifi call και έφαγα άκυρο . Η συσκευή δεν ανήκει στις συμβατές που ανήκουν όμως τα αδελφά Mi9 και Μi9T Pro που λογικά εχει φέρει επίσημα η Cosmote . Κάπου είχα διαβάσει παλιότερα ότι αυτό κάπως παρακάμπτεται . Η συσκευή βλέπω έχει έτοιμο το μενού για προτίμηση wifi για λήψης κλήσεων . Ξέρει κάποιος κάτι να μην ρωτάω και αλλού ;
    • Καλησπέρα, έχω ένα χαζό θέμα με το Xioami Cloud, έχω ενεργοποιημένα να κάνει mpackup μόνο την , αρχική οθόνη, μηνύματα,επαφές,σημειώσεις,wifi, και ημερολόγιο, για κάποιο λόγω αυτό έκανε και φωτογραφίες - βίντεο με αποτέλεσμα να γεμίσει , μπήκα μέσα από το κινητό και έσβησα όλες τις φώτο και βίντεο από το Xioami Cloud (για καλή μου τύχη καθε εβδομάδα σχεδόν περνάω φώτο και βίντεο στον υπολογιστή) , για έναν περίεργο λόγω έσβησε και όλος ο φάκελος του DCΙΜ ( έμεινε μόνο ο φάκελος άδειος) , άδειασε όμς και το cloud, ξανα έβαλα να κάνει backup μόνο τα παραπάνω και για κάποιο ηλίθιο λόγω μου πέρασε κάποιες φωτογραφίες πάλι αλλά μου δίχνει ότι το backup της αρχικής οθόνης είναι 3,49GB gigabyte wtf !!! τι στο διάολο κάνει backup ;;;ούτε εφαρμογές έχω να κάνει ούτε τίποτα ....
      Ξέρει κανένας καμία λύση ή να φωνάξω παπά για εξορκισμό του κινητού;
      Εννοείτε ότι τα τοπικά backup που κάνω είναι γύρο στα 100MB το κάθε ένα (σε σύνολο όλα είναι 1GB).
    • Διαφήμιση
    • Να κάνω και εγώ μία ερώτηση, ανοίγω δεδομένα και βλέπω ένδειξη 4G και κάποιες φορές και 4G+ αλλά όταν κάνω speedtest με την εφαρμογή oakla οι ταχύτητες είναι πολύ μικρές.... έχω δει από 7 Mbps έχω δει και 42Mbps και ρωτώ 7 ή και 10 Mbps ενώ δείχνει 4G;;; Δεν έπρεπε να γύριζε σε H+;;; Ακούω γνώμες.
      Ευγνωμοσύνη.(Ένα φιλοσοφημένο σκουλήκι)
    • Αλλο με τι πρωτόκολλο συνδέθηκες και άλλο τι ταχύτητα σου είναι διαθέσιμη από τον πάροχο σου... Αν είναι και άλλοι πολλοί συνδεδεμένοι μοιράζεται η διαθέσιμη μπάντα σε όλους.
    • Μία έκδοση της google camera που φαίνεται να λειτουργεί

      MI-9-SE-GCAM-7.0.009-Abhi-OnFire-UP-by-equuleus.zip
      Mi Note 10 XTRV-MINote10_MICC9Pro_V13.0.4.0.RFDCNXM_v13-11 <3
      Mi 9 lite XTRV-MI9LiteMICC9_V12.5.5.0.RFCCNXM_v12-11 <3
      Redmi Note 3 Pro SE Global_V10.2.1.0.MHRMIXM :love:
    • Ο/H jefm έγραψε:

      Μία έκδοση της google camera που φαίνεται να λειτουργεί

      MI-9-SE-GCAM-7.0.009-Abhi-OnFire-UP-by-equuleus.zip
      Την έχω εγκαταστήσει εδώ και καιρό. Δουλεύει άψογα. Κανένα πρόβλημα.
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα. Έχω απογοητευτεί από τη συσκευή σε σχέση με τις ειδοποιήσεις. Έρχονται πάντα καθυστερημένες. Ειδικά από το Twitter. Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις των ενεργοποιησεων των ειδοποιήσεων, απεγκαταστασεις κ εκ νεου εγκαταστάσεις των εφαρμογών, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
      Επίσης παραμένει και το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις όταν είμαι κατειλημμένος. Δεν ακούγεται ο ήχος τους καθόλου. Το αντιμετωπίζει άλλος αυτά τα θέματα; Τι άλλη λύση μπορώ να έχω; Να απεγκαταστησω το miui; Να βάλω το miui 10 που σε παλαιότερη συσκευή δούλευε; Ειδικά οι ενημερώσεις του Τουίτερ κ των μέιλ είναι σημαντικές για μένα.
      Ευχαριστώ εκ νέου.