Διαφήμιση

Πρόβλημα στη φόρτιση και στη διάρκεια της μπαταρίας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα στη φόρτιση και στη διάρκεια της μπαταρίας

      Καλησπέρα παιδιά, χαίρομαι που ποστάρω εδώ ξανά, στην ωραία μας κοινότητα.

      Το πρόβλημα που έχω με τη συσκευή (Redmi Note 4X) , είναι το εξής:
      Αρχικά να αναφέρω μήπως και βοηθήσει αυτό, ότι είμαι με Global Stable τη τελευταία έκδοση.
      Προ 2 μηνών περίπου, άλλαξα στη συσκευή οθόνη (digitizer), λόγω προβλήματος στη καλωδιοταινία του μηχανισμού αφής.
      Την εν λόγω αλλαγή την έκανα μόνος μου, και η συσκευή λειτουργεί απο τότε μια χαρά (απο άποψη οθόνης, αφής κλπ).
      Η οθόνη που έβαλα, ΔΕΝ ήταν OEM, αλλά ήταν επιπέδου HQ, όπως δηλαδή οι grade οθόνες, δηλαδή ίσως ένα επίπεδο κάτω σε σχέση με τις OEM, και τη γνήσια. (Σε γενικές γραμμές είμαι απο την οθόνη ευχαριστημένος).

      Το πρόβλημα που αναφέρω στο τίτλο, και θα εξηγήσω παρακάτω, είναι το εξής:
      Μετά την αλλαγή εκείνης της οθόνης, όταν φορτίζω το κινητό, η φόρτιση κολλάει στο 96%. Για να πάει στο 100% βγάζω τη πρίζα και τη ξαναβάζω, και τότε φορτώνει τις υπολειπόμενες μονάδες ως το 100% πολύ γρήγορα, δηλαδή απο το 96 στο 100 πάει μέσα σε 5-6 δευτερόλεπτα.

      Ας πούμε, ότι αυτό δεν είναι και τόσο πρόβλημα.
      Το κυριότερο που έχει συμβεί στη συσκευή, είναι ότι απο το 100% πέφτει η χωρητικότητα της μπαταρίας στο 78-80% κατά τη διάρκεια της νύχτας, δηλαδή χάνει 20 μονάδες περίπου, κάτι που το βρίσκω (σε αυτή τη κατάσταση) την άλλη μέρα το πρωί (βγάζω το κινητό πλήρως φορτισμένο όπως είναι απο τη πρίζα προτού κοιμηθώ), και το πρωί που θα σηκωθώ το βρίσκω σε αυτή τη κατάσταση, δηλαδή με τουλάχιστον 18 μονάδες κάτω η μπαταρία.

      Έχω κάνει στο κινητό πλήρες reset (data, internal, dalvik, όλα) μέσω TWRP και του φλασαρα εκ νέου τη ROM με καθαρό φλασάρισμα δηλαδή και όχι dirty flash, έχω κάνει battery calibration καθότι είμαι root, του έχω φλασάρει άλλες custom roms μήπως και έφταιγε η rom, αλλά με όλες τις roms έχω το ίδιο.

      Επίσης, μαζί με εκείνη την οθόνη, έβαλα γνήσια καινούργια μπαταρία.

      Είναι δυνατόν, να φταίει αυτή η οθόνη που έβαλα, και να είναι ας πούμε πιο ενεργοβόρα; γίνεται αυτό;

      Προσπαθώ να μεγαλώσω τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας μέσω Greenify, αλλά και πάλι χάνω αυτές τις μονάδες (απο το 100 στο 78-80).

      Ευχαριστώ.
    • Ο/H Vasileios87 έγραψε:

      Επίσης, μαζί με εκείνη την οθόνη, έβαλα γνήσια καινούργια μπαταρία.
      Βρήκες απο άλλο κινητό ? Δεν βρίσκεις γνήσιες μπαταρίες...αν έχεις παλιά, δοκίμασε να την ξανά βάλεις να δεις εάν κάνει το ίδιο


      Είναι δυνατόν, να φταίει αυτή η οθόνη που έβαλα, και να είναι ας πούμε πιο ενεργοβόρα; γίνεται αυτό;
      Ναι, είναι πιθανό, ειδικά από τη στιγμή που το κάνει σε πολλές και διαφορετικές ρομ...
    • Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
      Όσο αφορά τη μπαταρία, ομολογώ ότι με πιάνεις αδιάβαστο ως προς την γνησιότητά της, γιατί απο εκεί που τη παρήγγειλα εκτός του ότι έλεγε γνήσια (ας το παραβλέψουμε αυτό), όταν την παρέλαβα ήταν στην ετικέτα ολόιδια με τη χαλασμένη που είχε. (Είναι τρυπημένη η παλιά, και δε μπορώ να τη δοκιμάσω).

      Και μιλάω για "ολόιδια ετικέτα" σαν της γνήσιας που είχε αρχικά η συσκευή, διότι αρχικά, η μπαταρία που είχα παραγγείλει, μου ήρθε μια που έγραφε όλα Κινέζικα επάνω, και την επέστρεψα πίσω, και πήρα μετά για γνήσια αυτή που έχω τώρα επάνω στο κινητό. Άρα με τη λογική αυτή, καμία απο τις 2 μπαταρίες που πήρα για το κινητό δεν είναι γνήσια;

      Τώρα, όσο αφορά την οθόνη, δε γνώριζα ότι οι (θεωρητικά-γιατί πρακτικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος) πιο χαμηλά ποιοτικά οθόνες είναι και πιο ενεργοβόρες, εάν το γνώριζα ίσως έκανα κάποια άλλη επιλογή, εάν τελικά ισχύει βέβαια αυτό.
    • Διαφήμιση
    • Πρέπει να βρεις έστω και για λίγο μία άλλη μπαταρία να δοκιμάσεις...τουλάχιστον να αποκλειστεί το θέμα ελαττωματικής μπαταρίας :?
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Πρέπει να βρεις έστω και για λίγο μία άλλη μπαταρία να δοκιμάσεις...τουλάχιστον να αποκλειστεί το θέμα ελαττωματικής μπαταρίας :?
      Εκείνη την τελείως Κινεζομπαταρία που είχα παραλάβει αρχικά (με την ετικέτα που τα έγραφε όλα Κινέζικα επάνω) την είχα δοκιμάσει πριν την γυρίσω πίσω, και έκανε και εκείνη ακριβώς τα ίδια με την τωρινή, και μη σου πω και χειρότερα. Δηλαδή έπεφτε ακόμα πιο γρήγορα. Άρα έχουν δοκιμαστεί 2 μπαταρίες επάνω. Επομένως; οθόνη; γιατί πριν "ενοχοποιήσουμε" την οθόνη, δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μετά να μπορεί να το κάνει όλο αυτό;
    • Δυστυχώς κάπου προς τα εκεί πάω, μιας και είπες ότι έχεις δοκιμάσει πολλές και διαφορετικές ρομ, άρα δεν είναι ούτε θέμα rom :/
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Δυστυχώς κάπου προς τα εκεί πάω, μιας και είπες ότι έχεις δοκιμάσει πολλές και διαφορετικές ρομ, άρα δεν είναι ούτε θέμα rom :/
      Ναι άλλαξα και rom, τώρα όπως ανέφερα είμαι με global stable, με την οποία πάντα είχα τη μέγιστη απόδοση στη μπαταρία. Δυστυχώς τώρα είναι σαν να έχω ένα άλλο κινητό, όπου το φορτίζω κάθε 24 ώρες, ενώ με τα παλιά δεδομένα το φορτιζα κάθε 40 ή και παραπάνω ώρες, πάντα με την ίδια χρήση, επομένως το πλεονέκτημα που είχε η συσκευή, δηλαδή τη τεράστια αυτονομία όπου ήταν και ο βασικός λόγος που το αγόρασα, φαίνεται ότι δυστυχώς την έχασε. Πραγματικά εάν ήξερα ότι υπάρχουν πιο ενεργοβόρες οθόνες, θα αγόραζα κάτι καλύτερο. Ίσως να πήγαινα σε OEM οθόνη.

      Κάτι τελευταίο, το ότι η φόρτιση κολλάει στο 96%, σε αυτό τι να φταίει;
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα φίλε μου. Ήμουν έτοιμος να ανοίξω αντίστοιχο θέμα και έπεσα στο δικό σου. Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια θέματα με το note 4 μου και είμαι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια περίπτωση με σένα!!! Σε ΟΛΑ.
      Στο μόνο που διαφέρουμε, δεν ξέρω αν αυτό σε καθησυχάζει λίγο είναι ότι εγω αγόρασα ΓΝΗΣΙΑ (ούτε καν ΟΕΜ) οθόνη με FRAME απο ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που γράφει ότι είναι επίσημος αντιπρόσωπος ανταλλακτικών XIAOMI και HUAWEΙ. Το ίδιο κατάστημα πουλάει και ΟΕΜ με 10 ευρώ λιγότερα. Εγώ την αγόρασα 45 ευρώ.

      Το πρόβλημα και με μένα είναι εκτός του ότι ξεφορτίζει πολύ πιο σύντομα απο παλιότερα, φορτίζει και μέχρι το 96% και μετά βγάζω και ξαναβάζω την πρίζα για να φορτίσει στο 100% στα επόμενα 5 δευτερόλεπτα...! Επίσης στην οθόνη εκκίνησης όπου φαίνεται αρχικά το σήμα MI στο μαύρο φόντο φαίνονται πάνω απο 20 Dead (λευκά) pixels.

      Κατά τα άλλα πάντως μην προβληματίζεσαι με την ΟΕΜ ή γνήσια. Μπορεί απο ποιότητα χρωμάτων και digitizer να είμαι ικανοποιημένος αφού είναι εντελώς όμοιο με την δική του αλλά αποτι φαίνεται και μπαταρία καίει πολύ περισσότερο και προβληματάκια βγάζει. Ασε που μου την έστειλαν bulk χυμα σε bubble wrap. Ποιος πιστοποιεί ότι είναι γνήσια; Ας πουμε εγώ εχω αμφιβολίες γιατί π.χ. όταν κοιτάω με σβηστή οθόνη το είδωλό μου στο τζάμι το πρόσωπο παραμορφόνεται ενω στην μαμα οθόνη που είχε είναι σαν να κοιτάς σε καθρέφτη...
    • Ο/H satrianius έγραψε:

      απο ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που γράφει ότι είναι επίσημος αντιπρόσωπος ανταλλακτικών XIAOMI και HUAWEΙ
      Για huawei δεν ξέρω να σου πω, αλλά επίσημο αντιπροσωπία στην Ελλάδα είτε συσκευών είτε ανταλλακτικών δεν γνωρίζω να υπάρχει :/

      Ποιο κατάστημα είναι αν επιτρέπεται ?
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H satrianius έγραψε:

      απο ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που γράφει ότι είναι επίσημος αντιπρόσωπος ανταλλακτικών XIAOMI και HUAWEΙ
      Για huawei δεν ξέρω να σου πω, αλλά επίσημο αντιπροσωπία στην Ελλάδα είτε συσκευών είτε ανταλλακτικών δεν γνωρίζω να υπάρχει :/
      Ποιο κατάστημα είναι αν επιτρέπεται ?
      Για να είμαι ειλικρινής έγραφε επίσημος συνεργάτης xiaomi - δίκτυο διανομής ανταλλακτικών xiaomi... Αν επιτρέπεται μπορώ να γράψω και το site.
      Images
      • Screenshot_2019-12-13-16-16-16-291_com.android.chrome~01.jpg

        183,24 kB, 1.080×1.839, viewed 155 times
    • Το βρήκα, δες και στο σχετικά με την εταιρεία μας, δεν γράφει τίποτα σχετικά ;)
    • Διαφήμιση
    • Άρα με αυτή τη λογική πρέπει να απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή. Ποιος μου εξασφαλίζει ότι το προϊόν που αγόρασα είναι αυτό που μου είπαν. Γνήσια οθόνη γράφει, bulk σε bubble wrap παίρνω στα χέρια μου. Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε άλλο.