Διαφήμιση

Mi Band 4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ευκαιρία ή απάτη;;;

      Βρήκα το Xiaomi Mi Band 4 (δεν λέει ξεκάθαρα ποια έκδοση είναι, αλλά μάλλον η κινέζικη) στα 19,90€ και δωρεάν μεταφορικά εδώ marketphones.com/en/xiaomi-mi-band-4-black-12328 με χρήση του κουπονιού BAND420:



      Δεν έχει πληρωμή με Paypal, παρά μόνο με πιστωτική κάρτα. Το ξέρει κανείς το μαγαζί; Να τους εμπιστευτούμε;;;; ?( ?( ?(

      EDIT: Τα reviews για το MarketPhones.com στο διαδίκτυο είναι ανάμεικτα. Οι περισσότεροι είναι δυσαρεστημένοι λόγω καθυστερημένης παραλαβής των εμπορευμάτων, κάτι που είναι λογικό γιατί αν και το μαγαζί φαίνεται Ισπανικό, στην πραγματικότητα αποστέλλει από Κίνα. Είναι μικρό το ρίσκο των 20€, αλλά δε δίνεις κι έτσι απλά τα στοιχεία της κάρτας σου εκτός Paypal. Εγώ έκανα την απόπειρα μέσω virtual card από Revolut, την οποία και κατάργησα μετά τη συναλλαγή!
    • Πιστωτική σε τέτοιου είδους site = αυτοκτονία
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Έκανα μια απόπειρα να εγκαταστήσω και να δοκιμάσω το non-public firmware v1.0.6.00:
      cinco_1.0.6.00_cinco
      cinco_v61_res.pack

      Λόγω κινέζικου band, έβαλα το κλειδωμένο στα αγγλικά Mi Fit, αφού δεν υπάρχει μετάφραση για τα resources v61, σε συνδυασμό με το tahoma font.



      2 μέρες που το χρησιμοποιούσα δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά με το 1.0.5.66, τουλάχιστον στην απλή χρήση για ειδοποιήσεις κλήσεων/μηνυμάτων, καιρό και μέτρηση βημάτων. Δεν είχε τύχει να τρέξω το Mi Fit, γιατί χρησιμοποιώ κυρίως το Notify & Fitness (v8.12.6 pro), έτρεχε μόνο στο background. Σήμερα που το έτρεξα, μου ζήτησε κατευθείαν να γίνει αναβάθμιση του firmware. Χάρηκα ότι θα ήταν μια νέα έκδοση, αλλά δυστυχώς με ξαναγύρισε στην παλιά v1.0.5.66 με resources v60.

      Συμπέρασμα: Το Mi Fit ελέγχει ποια είναι η τελευταία επίσημη έκδοση για τη συγκεκριμένη συσκευή στον server, ποια είναι η εγκατεστημένη, και αν διαφέρουν εγκαθιστά αυτή του server, είτε είναι νεότερη είτε παλαιότερη. Γι'αυτό το λόγο και το band με NFC επιστρέφει στην v.1.0.5.22 (αν θυμάμαι καλά) ακόμη κι αν του βάλουμε το τελευταίο firmware από το non-NFC band.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NiTroGen έγραψε:

      Συμπέρασμα: Το Mi Fit ελέγχει ποια είναι η τελευταία επίσημη έκδοση για τη συγκεκριμένη συσκευή στον server, ποια είναι η εγκατεστημένη, και αν διαφέρουν εγκαθιστά αυτή του server, είτε είναι νεότερη είτε παλαιότερη. Γι'αυτό το λόγο και το band με NFC επιστρέφει στην v.1.0.5.22 (αν θυμάμαι καλά) ακόμη κι αν του βάλουμε το τελευταίο firmware από το non-NFC band.
      Εγκυκλοπαιδικά και μόνο, μπορεί να παρακαμφθεί και αυτό αλλά προτιμήσαμε να αφήσουμε την επίσημη αναβάθμιση ενεργή...Αν το καλοσκεφτείς, είναι η καλύτερη λύση αφού έτσι και αλλιώς όπου νάναι θα τα έχουμε και επίσημα τα Ελληνικά. Άστο λοιπόν με το επίσημο firmware (όπως αναβαθμίζεται από μόνο του). Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. ;)
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Εγκυκλοπαιδικά και μόνο, μπορεί να παρακαμφθεί και αυτό αλλά προτιμήσαμε να αφήσουμε την επίσημη αναβάθμιση ενεργή...Αν το καλοσκεφτείς, είναι η καλύτερη λύση αφού έτσι και αλλιώς όπου νάναι θα τα έχουμε και επίσημα τα Ελληνικά. Άστο λοιπόν με το επίσημο firmware (όπως αναβαθμίζεται από μόνο του). Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. ;)
      Ναι, ήδη στο GeekDoing κυκλοφορούν τροποποιημένα MiFit που δεν κάνουν αυτόματα την αναβάθμιση.

      Η δοκιμή των beta/non-public/custom firmware/ROM/BIOS είναι παλιό μικρόβιο στον οργανισμό μου για περισσότερα από 20 χρόνια. Δεν είναι θέμα βιασύνης, αλλά περιέργειας. ;)
    • Ο/H hakallim έγραψε:

      Από ότι μου είπαν από την mi hellas στο golden hall μέχρι τελος 9ου θα εχουμε πλήρη ελληνικά
      Μακάρι. Όλο λένε αλλά ακόμα φως δεν είδαμε.

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H hakallim έγραψε:

      Από ότι μου είπαν από την mi hellas στο golden hall μέχρι τελος 9ου θα εχουμε πλήρη ελληνικά

      Ο/H echaosad έγραψε:

      Ο/H hakallim έγραψε:

      Από ότι μου είπαν από την mi hellas στο golden hall μέχρι τελος 9ου θα εχουμε πλήρη ελληνικά
      Μακάρι. Όλο λένε αλλά ακόμα φως δεν είδαμε.
      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Είναι δεδομένο αυτό! Θα έχει επίσημη υποστήριξη για Ελληνικά και μπράβο τους αν με κάποιο τρόπο επίσπευσαν αυτή την θετική εξέλιξη :thumbsup:

      Ελληνικά "out of the box" χωρίς να χρειάζεται όλη αυτή η διαδικασία με custom λύσεις και η οποία διαδικασία φαντάζει αρκετά δύσκολη έως ακατόρθωτη για κάποιον που δεν ασχολείται με αυτά και θέλει απλά να απολαύσει το νέο του απόκτημα ;)

      Μακάρι να γίνει αυτό και για τα υπόλοιπα προϊόντα όπως πχ τα προϊόντα της σειράς Amazfit! Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να πάψουν και διάφοροι ψευδοπροφήτες να κρατάνε τον κόσμο και τους αναγνώστες τους στο σκοτάδι όπως γίνεται πχ με το Mi Band 3 αν αυτό εξυπηρετεί τα δικά τους συμφέροντα... όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Δεν θα επεκταθώ άλλο.
    • Ο/H NiTroGen έγραψε:

      Βρήκα το Xiaomi Mi Band 4 (δεν λέει ξεκάθαρα ποια έκδοση είναι, αλλά μάλλον η κινέζικη) στα 19,90€ και δωρεάν μεταφορικά εδώ marketphones.com/en/xiaomi-mi-band-4-black-12328 με χρήση του κουπονιού BAND420:

      Δεν έχει πληρωμή με Paypal, παρά μόνο με πιστωτική κάρτα. Το ξέρει κανείς το μαγαζί; Να τους εμπιστευτούμε;;;; ?( ?( ?(

      EDIT: Τα reviews για το MarketPhones.com στο διαδίκτυο είναι ανάμεικτα. Οι περισσότεροι είναι δυσαρεστημένοι λόγω καθυστερημένης παραλαβής των εμπορευμάτων, κάτι που είναι λογικό γιατί αν και το μαγαζί φαίνεται Ισπανικό, στην πραγματικότητα αποστέλλει από Κίνα. Είναι μικρό το ρίσκο των 20€, αλλά δε δίνεις κι έτσι απλά τα στοιχεία της κάρτας σου εκτός Paypal. Εγώ έκανα την απόπειρα μέσω virtual card από Revolut, την οποία και κατάργησα μετά τη συναλλαγή!
      Ενημερωτικά να προσθέσω πως έγινε ήδη η αποστολή του Band από Ισπανία, μέσω UPS! Αναμένω να δω τι θα παραλάβω...

    • Νέο non-public firmware v1.0.6.06 με resources v62:
      cinco_1.0.6.06_cinco
      cinco_v62_res.pack

      Γλώσσες: zh,en,es,ru,it,fr,de,id,pl,in,th,vi,uk

      Προστέθηκαν τα Ταϊλανδέζικα, Βιετναμέζικα και Ουκρανικά.

      Άντε στο επόμενο να δούμε και ελληνικά!!!!
    • Καλησπέρα παιδιά,
      έχει τύχει σε κανέναν να παρατηρήσει ότι μετά από "πέσιμο" σε λακκούβα με όχημα μετράει βήματα το Mi Band 4;
      Τυχαία το είδα την μια μέρα στο λεωφορείο και μου το έκανε και την επόμενη πάλι, μπήκαν καμιά 200ρια βήματα έτσι.
      Έχουν βάλει πιο ευαίσθητο σένσορα στο 4ρι;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H gipsy έγραψε:

      Καλησπέρα παιδιά,
      έχει τύχει σε κανέναν να παρατηρήσει ότι μετά από "πέσιμο" σε λακκούβα με όχημα μετράει βήματα το Mi Band 4;
      Τυχαία το είδα την μια μέρα στο λεωφορείο και μου το έκανε και την επόμενη πάλι, μπήκαν καμιά 200ρια βήματα έτσι.
      Έχουν βάλει πιο ευαίσθητο σένσορα στο 4ρι;
      Το Mi Band 4 (όπως και όλα τα activity trackers) μετράνε "τραντάγματα" που μπορεί να οφείλονται σε βήματα. Προφανώς τέτοιου είδους τραντάγματα μπορεί να δημιουργούνται και από άλλους παράγοντες, όπως το πέσιμο σε λακούβα με όχημα. Κι εμένα μου μετράει καμιά πενηντάρα βήματα όταν πάω με το αμάξι στη δουλειά, σε απόσταση 12km. Ο αισθητήρας του 4, αλλά και ο αλγόριθμος υπολογισμού βημάτων, είναι πιο εξελιγμένοι από του Mi Band 3, αλλά και πάλι μιλάμε για μετρητή βημάτων που φοριέται στο χέρι! ;)