Διαφήμιση

Προβλήματα σε Xiaomi Redmi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλήματα σε Xiaomi Redmi Note 3 Pro

      Εδώ και περίπου 3 χρόνια είμαι κάτοχος ενός Xiaomi Redmi Note 3 Pro, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή αυτή. Είχα περάσει τότε την MIUI 8 GTV 6.27.21 ROM και μέχρι πριν λίγες μέρες το κινητό δεν είχε προβλήματα. Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε κάτι "περίεργα". Πχ, αν έκανα εκκαθάριση (με το Χ) των εφαρμογών που έτρεχαν backround, δεν τις επανεκκινούσε και δεν λάμβανα τα μηνύματα, εκτός αν έμπαινα ξανά στην εφαρμογή (viber, messenger), όπως επίσης μου αποσύνδεε το smartwatch (amazfit bip). Πριν 4 μέρες, το κινητό έσβησε μόνο του και αντί να ξαναξεκινήσει, μετά το MI και το "powered by android" που βγάζει, μου εμφάνισε μια μικρή άσπρη μπάρα κάτω κάτω, η οποία έκανε γύρω στα 10 λεπτά να ολοκληρωθεί. Μόλις ολοκληρώθηκε, έκανε τη δόνηση της επανεκκίνησης και ξανά το ίδιο. Αυτό συνεχίστηκε για περίπου μία ώρα. Τελικά το κινητό άνοιξε αλλά δεν μου ενεργοποιήθηκε ούτε το bluetooth, ούτε το WiFi... Το έκλεισα και πάλι και συνέχισε να κάνει επανεκκινήσεις... Μέχρι το βράδυ, άνοιξε 3 φορές... Τις 2 πρώτες, μου είχε συνδεδεμένα και το bluetooth και το WiFi. Την πρώτη πάτησα να μπω στο smartwatch και έκλεισε πάλι το κινητό. Τη δεύτερη άνοιξα το viber (κοινώς, χρησιμοποίησα το WiFi) και έκλεισε και πάλι. Την τρίτη, άνοιξε χωρίς τη δυνατότητα ενεργοποίησης bluetooth και WiFi και πάλι. Την επόμενη μέρα το πήγα σε κατάστημα, ζήτησα να αποσυνδέσει και να ξανασυνδέσει τη μπαταρία (γιατί κάτι διάβασα στο ίντερνετ περί κολλήματος σε βρόχο εκκίνησης), αλλά το αποτέλεσμα ήταν να μείνω χωρίς κινητό από το μεσημέρι έως και αργά το βράδυ, με το κινητό να κάνει όλες αυτές τις ώρες αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Τελικά άνοιξε, και πάλι χωρίς bluetooth και WiFi. Και από το κατάστημα και από φίλους (πιο σχετικούς από μένα με κινητά) η απάντηση ήταν πως είναι θέμα ROM.

      Δύο ερωτήσεις λοιπόν... 1) Είναι όντως θέμα ROM; 2) Αν ναι, επειδή δεν έχω υπολογιστή με Windows 64 bit (που είχαν χρειαστεί για να περάσω την αρχική ROM), μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα (μέσω του κινητού) χωρίς να σβήσω την παλιά ROM; Η ερώτηση αυτή γίνεται, γιατί πάνω στην απελπισία μου, πατούσα τα volume up και down σε κάποιες από τις επανεκκινήσεις και με το volume down μου εμφάνισε το fastboot ενώ με το volume up ένα μαύρο-πορτοκαλί μενού (αν θυμάμαι καλά, recovery mode)...

      Υ.Γ. Συγγνώμη για το "σεντόνι", αλλά είμαι κομματάκι άσχετος με τα λειτουργικά συστήματα των κινητών, οπότε παρέθεσα όλες τις λεπτομέρειες, μήπως παίζει ρόλο το οτιδήποτε...
    • Δεν ξέρω αν το έκανες ήδη. αλλά βγάλε από την συσκευή σου και σώσε ότι μπορείς στο PC σου ώστε να μην τα χάσεις και προχώρα ως πρώτο βήμα σε Factory Reset από το TWRP Recovery.

      Θα στήσεις την συσκευή σου από την αρχή.
      Αν δεις ότι κάνει τα ίδια με επανεκκινήσεις, τότε προχώρα σε Format Data από το Recovery.

      Κάτι μου λέει πως ίσως υπάρχει Hardware πρόβλημα με την συσκευή σου και είναι στα πρώτα στάδια της εμφάνισης καταστροφής μέρους της eMMC που έχει να κάνει με τον εσωτερικό χώρο της συσκευής.

      Αν έχεις κάποια SD Card στην συσκευή σου, αφαίρεσέ την και αυτήν κατά τις δοκιμές.
      Πολλές φορές όταν αρχίζουν να χαλάνε οι SD κάρτες έχουμε περίεργη συμπεριφορά στο κινητό, με παράξενα κολλήματα και καθυστερήσεις στο Boot που κρατάνε αιώνες. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Αρχικά, ευχαριστώ για την απάντηση!

      Όσον αφορά σώσιμο αρχείων, το έχω κάνει.

      Τρόπος που να μην περιλαμβάνει σβήσιμο αρχείων και στήσιμο του κινητού από την αρχή δεν υπάρχει; Ας πούμε, κάποια αναβάθμιση της υπάρχουσας (προβληματικής) ROM;

      Αυτό το hardware πρόβλημα που ανέφερες, αν ισχύει, διορθώνεται ή θα χρειαστεί να ψάχνω για άλλο κινητό; Παρεμπιπτόντως, τι άλλα συμπτώματα παρουσιάζει σε αυτή την περίπτωση το κινητό, να δω μήπως έχω παρατηρήσει κάτι;

      Έχω SD card (64GB), αλλά δεν νομίζω να είναι η αιτία του προβλήματος, αφού στο κατάστημα, μετά την επανατοποθέτηση της μπαταρίας, δοκίμασε να ανοίξει το κινητό χωρίς να βάλει SD και sim, και η συμπεριφορά ήταν ακριβώς η ίδια...
    • Διαφήμιση