Διαφήμιση

Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • λοιπον επανερχομαι οσον αφορα το factory reset δημιουργειται προβλημα με το πληκτρολογιο οταν κατα την διαρκεια του υπαρχει συνδεμενο καποιο usb πληκτρολογιο η καποιο air mouse.για αυτο καλυτερα να το αφαιρεσουμε.και δεν θα εχουμε κανενα προβλημα.τωρα αφου το σεταρουμε αν του συνδεσουμε οπως εκανα κι εγω το usb air mouse η σκετο mouse η kboard θα εχουμε προβλημα.εγω το ελυσα κατεβαζοντας απο το play store αλλο πληκτρολογιο.επισης υπαρχει πιθανοτητα να μην λειτουργει το voice control.κι εδω αφαιρουμε το usb επανεκκινηση παμε στις ρυθμισεις τηλεχειριστηρια και αξεσουαρ το αποσυνδεουμε γυρναμε αρχικη οθονη μας βγαζει συνδεση κανουμε οτι λεει και ολα ενταξει.για επαναφορα στην 8 προσπαθησα 3 φορες μεσω του recovery αλλα τζιφος.δεν γινεται. συμπερασμα:η xiaomi εδωσε μια πρoβληματικη rom .το box σαν κατασκευη ειναι καλη αλλα απο λειτουργικο και υποστηριξη χαλια.
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Εγώ μετά από αναβάθμιση και hard reset δεν είχα κανένα θέμα με πληκτρολόγιο και wifi το μόνο θέμα που έχω ακόμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω μετάδοση οθόνη κινητού προς mi box (βρίσκει όλες τις smart tv των γειτόνων εκτός από το mi box) και το ηχείο Bluetooth αποσυνδέεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Εγώ παιδιά μετά από αρκετό κόπο και προσπάθεια έκανα backup όλες τις εφαρμογές που είχε μέσα το μποξ πληκτρολόγια, μαμά εφαρμογές, apks, και ότι άλλο υπήρχε μετέφερα σε ένα στικάκι καλού-κακού να υπάρχουν και τώρα κατεβάζω και εγώ την αναβάθμιση πριν την κατεβάσω έκανα μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μόλις κατέβει και εγκατασταθεί θα κάνω άλλη μία και θα σας ενημερώσω!!


      Παιδιά το έβαλα και εγώ τελικά το android 9 και όλα καλά !! Έφτιαξα έναν οδηγό που θα σας βοηθήσει και θα σας λύσει ότι απορίες έχετε. Δείτε παρακάτω και τα ξαναλέμε !! :thumbup:
      Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Stable Android 9 Pie update - Tips, βήμα βήμα
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Διαφήμιση
    • Ο/H alexadrinos έγραψε:

      Θα ενεργοποιήσεις το hdmi cec από τις ρυθμίσεις στο mibox.Αν δεν στρώσει το mi box δες στην τηλεόραση αν έχει hdmi cec στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησε την και εκεί.
      Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Ευχαριστώ
    • Ο/H geozn8 έγραψε:

      Εγώ παιδιά μετά από αρκετό κόπο και προσπάθεια έκανα backup όλες τις εφαρμογές που είχε μέσα το μποξ πληκτρολόγια, μαμά εφαρμογές, apks, και ότι άλλο υπήρχε μετέφερα σε ένα στικάκι καλού-κακού να υπάρχουν και τώρα κατεβάζω και εγώ την αναβάθμιση πριν την κατεβάσω έκανα μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μόλις κατέβει και εγκατασταθεί θα κάνω άλλη μία και θα σας ενημερώσω!!




      Παιδιά το έβαλα και εγώ τελικά το android 9 και όλα καλά !! Έφτιαξα έναν οδηγό που θα σας βοηθήσει και θα σας λύσει ότι απορίες έχετε. Δείτε παρακάτω και τα ξαναλέμε !! :thumbup:


      Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Stable Android 9 Pie update - Tips, βήμα βήμα
      Ωραίος ο οδηγός ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Εγω το πάλεψα χωρίς factory reset μόνο με wipe data σε εφαρμογές που δυσλειτουργούσαν (όπως το chromecast πχ) άλλα έχει μείνει ένα θεματάκι μόνο. Δεν λειτουργεί ο voice assistant και γενικά μάλλον δεν λειτουργεί καθόλου το μικροφωνο του τηλεχειριστηρίου. Απ ότι εχω καταλάβει είναι γενικό το θέμα αλλά το ποσταρω εδω μηπως εχει βρεί κανείς την λύση να μας πεί και εμάς. Πάντως απορώ πως το εβγαλε η Xiaomi το update χωρίς να τσεκάρει αν λειτουργεί ενα βασικό χαρακτηριστικό που διαφημίζει στο κουτί ..

      UPDATE: Μετά απο factory reset όλα δουλεύουν μια χαρά πλέον και εμφανίζεται κ το amazon prime μετα το netflix κατι που με το upgrade δεν εμφανιζόταν.
    • Ο/H geopapa έγραψε:

      UPDATE: Μετά απο factory reset όλα δουλεύουν μια χαρά πλέον και εμφανίζεται κ το amazon prime μετα το netflix κατι που με το upgrade δεν εμφανιζόταν.
      Για αυτό ακριβώς το λόγο έγραψα και στον οδηγό προτείνω χωρίς να είναι υποχρεωτικό την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να κάτσουν όλα σωστά και να λειτουργούν όπως πρέπει. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι και στα κινητά τηλέφωνα ισχύει αυτό τα minnor updates με το ίδιο νούμερο 8.1, 8.2, κλπ τα περνάμε καπάκι το major updates όμως καλό είναι όταν αλλάζει το νούμερο Android από 7 σε 8 από 8 σε 9 κλπ να κάνουμε ένα factory reset για να κάθεται καλύτερα η νέα έκδοση του λειτουργικού. Μπράβο λοιπόν καλοδούλευτο μία χαρά :thumbup:
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Στην δική μου περίπτωση μόνο το Chromecast δεν λειτούργησε στην αρχή αλλά με την διαγραφή των δεδομένων Chromecast επανήλθε. Το μικρόφωνο λειτουργεί άψογα.
      Να σημειώσω ότι κανένα μήνα πριν την αναβάθμιση το είχα κάνει factory reset, και ίσως παίζει και αυτό ρόλο που όλα κύλισαν ομαλά στην περίπτωση μου

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • καλημέρα και απο εμένα

      έκανα αναβάθμιση και με διαγραφή δεδομένων στο Chromecast (δεν το δοκίμασα χωρίς διαγραφή) δουλεύει μια χαρά, χθές είδα αγώνα ποδοσφαίρου απο το κινητό με Mirror στην τηλεόραση απο το box χωρίς πρόβλημα
    • Ο/H kostasc4 έγραψε:

      καλημέρα και απο εμένα

      έκανα αναβάθμιση και με διαγραφή δεδομένων στο Chromecast (δεν το δοκίμασα χωρίς διαγραφή) δουλεύει μια χαρά, χθές είδα αγώνα ποδοσφαίρου απο το κινητό με Mirror στην τηλεόραση απο το box χωρίς πρόβλημα
      Καλημέρα σαςςς. Εγώ έχω συνδέσει με Chromecast βίντεο YouTube στο box.. Αλλά ακόμη ακριβώς σε ποιες περιπτώσεις μπορούμε να το συνδέσουμε με το box δεν ξέρω.. Π.χ με απευθείας Smart view να κάνει share όλη την οθονη του κινητού ενώ το βλέπει το box δεν μπορεί.. Μάλλον θέλει μεμονωμένο.
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Ο/H geozn8 έγραψε:

      Ο/H kostasc4 έγραψε:

      καλημέρα και απο εμένα

      έκανα αναβάθμιση και με διαγραφή δεδομένων στο Chromecast (δεν το δοκίμασα χωρίς διαγραφή) δουλεύει μια χαρά, χθές είδα αγώνα ποδοσφαίρου απο το κινητό με Mirror στην τηλεόραση απο το box χωρίς πρόβλημα
      Καλημέρα σαςςς. Εγώ έχω συνδέσει με Chromecast βίντεο YouTube στο box.. Αλλά ακόμη ακριβώς σε ποιες περιπτώσεις μπορούμε να το συνδέσουμε με το box δεν ξέρω.. Π.χ με απευθείας Smart view να κάνει share όλη την οθονη του κινητού ενώ το βλέπει το box δεν μπορεί.. Μάλλον θέλει μεμονωμένο
      τι εννοείς?
    • Xiaomi Mi Box S (TV Box 4) Γενική συζήτηση, απορίες και προβλήματα.

      Εννοείς share(μετάδοση) την οθόνη του κινητού στο mi box?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kostasc4 έγραψε:

      τι εννοείς?

      Ο/H Harrytzo έγραψε:

      Εννοείς share(μετάδοση) την οθόνη του κινητού στο mi box?
      Ναι παιδιά αυτό εννοώ την οθόνη του κινητού μου.. Δύσκολο εεε.. Απευθείας με την LG tv γίνεται.. Το Cromecast σε ποιες άλλες περιπτώσεις το χροισιμοποιουμε από το κινητό προς το box?? Που αλλού δουλεύει εκτός από το YouTube??
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος