Διαφήμιση

Mi 8 lite (Γενική συζήτηση)

    • Καλησπερα. Ασφαλώς και με βοήθησαν άτομα του site όπως θα κάνουν για τον οποιονδήποτε ζητήσει βοήθεια, όμως με σεβασμό στις γνώσεις και στο χρόνο που αφιερώνουν εδώ, ο οποίος πίστεψέ με είναι πολύς. Εάν το τηλέφωνο σου ήρθε με global rom, η άποψη μου είναι να μην το πειράξεις. Δε χρειάζεται. Εάν το κάνω εγώ θα το κάνω μόνο για τον ήχο και το root για κάποιους δικούς μου λόγους. Δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση λόγος να κάνεις κάτι που δε χρειάζεται και να κάνεις και λάθος και μετα να τρέχεις. Ωραίο είναι κι έτσι το κινητό. Αν όμως τόσο πολύ το θες, και δεν ξέρεις ζητά βοήθεια. Θα πάθεις πλάκα από την ανταπόκριση....
      Όσο για τα εικονίδια δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Είμαι σίγουρος πως λόγω γενικής γκρίνιας και για το mi 8, θα βγει διορθωτικη ενέργεια με επόμενη επίσημη ρομ. Δεξιά από το notch βλέπεις μπαταρία σημα κινητης και σήμα wifi. Αριστερά. Βλέπεις την ώρα. Αυτά μόνο για την ωρα. Όταν κατέβει όμως η κουρτίνα τότε τις διαβάζεις κανονικά. Όχι όμως αλλιώς. Θα το στρώσουν. Χαλάρωσε και απόλαυσε το λοιπόν και όχι βιαστικές κινήσεις. Ας είναι μόνο οι ειδοποιήσεις το πρόβλημα του κινητού.... Εχθές ας πούμε, κατέβασα μια μικρή ενημέρωση 173 mb που είχε κάτι χαζές διορθώσεις αλλά η κάμερα κάνει Κούλα μόλις τραβήξει φωτογραφία και θες να δεις πως βγήκε και βλέπεις μόνο μαύρη οθόνη....... Στρώνει με reboot.
      Γι αυτό σου λέω. Είναι αρχή ακόμη.

      • Σημαντικό: δοκίμασα μια εφαρμογή από το play store που λέγεται volume booster.
      Δεν πίστευα ότι χωρίς root θα γίνει κάτι, αλλά παιδιά δουλεύει απίστευτα. Προσοχή όμως γιατί αν ανεβάσετε το boost πάνω από 25-30% κινδυνεύει να σπάσει το ηχείο και τα αυτιά σας εάν φοράτε ακουστικά. Θεωρώ ότι αντικαθιστά επάξια το Dolby στο θέμα έντασης, χωρίς βέβαια να γίνει λόγος για τις ρυθμίσεις. Έτσι απλά δυναμώνει τον ήχο.
      Ελπίζω να μην κούρασα!!
      (listening)
    • 'Εχω κάποια χρόνια που φλασαρω ρομς στα κινητά που παίρνω. Απλά είχα mtk πριν (redmi pro) και σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές (πέρασε καιρός από το τελευταίο φλασαρισμα και έχω μείνει πίσω). Δε θέλω να πάει κάτι στραβά.
      Δευτέρα θα το έχω στα χέρια μου. Να κάνω τους ελέγχους, να ξεκλειδώσω με το καλό και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε εδώ!

      ΥΓ: Δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσω ρομ της κοινότητας 8)
    • Διαφήμιση
    • Πάντως οι οδηγοί για ότι θες να κάνεις υπάρχουν στο site. Εσύ ξέρεις περισσότερα από εμένα λοιπόν οποτε μην κάνεις πίσω....
      Με το καλό λοιπόν. Θα σου αρέσει πολύ.
      (listening)
    • Εγω τέλος, το αγόρασα από ελληνική αλυσίδα μεγάλη και δεν μενπαίρνει να το πειράξω ακόμα. Αν και έκανα αίτηση για ξεκλείδωμα μάλλον θα το αφήσω για την ώρα. Είμαι γενικά φαν του γνήσιου λογισμικού και παίζει και το θέμα (κακώς βέβαια) της εγγύησης που είναι 2 έτη. Είναι σαν να βάλεις άλλο λογισμικο σε λάπτοπ που δεν υπάρχει θέμα, αλλά εδώ που ζούμε άντε βγάλε άκρη.
      (listening)
    • Λοιπόν σε λίγες μέρες το παραλαμβάνω από ότι δείχνει.
      Αυτή τη φορά το αγόρασα με global rom διότι αυτό ήταν σε προσφορά.
      Το τωρινό μου το MI4C το είχα πάρει με κινέζικη Ρομ.
      Τώρα η ερώτηση μου. Αξίζει να βάλω την xtrv η αρωμα? Αξίζει να μπω σε αυτήν τη διαδικασία?
    • Καλησπερα και απο μενα μετα απο πολυ καιρο. Για να μην ανοιγω αλλο θεμα για ευρεση νεου κινητου και αφου υπαρχει η κατηγορια γραφω εδω. Θα ηθελα γνωμη απο κατοχους και μη του κινητου. Μεχρι πριν το δω, ημουν αναμεσα στο Redmi note 5 και Redmi note 6 Pro και τα 2 στην εκδοση 4/64. Μολις το ειδα λεω εδω ειμαστε. Με εχει προβληματισει ομως αρκετα η μπαταρια του. Ως κατοχος του Redmi Note 4 (snapdragon) την εχω βρει πολυ με την μεγαλη μπαταρια του καθως πολλες φορες μου βγαζει 2 μερες και με λιγο πιο εντονη χρηση βγαζω πολυ ανετα τη μερα. Πιστευετε οτι τα 3350 mah του Mi 8 Lite θα ειναι τεραστιο προβλημα?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Γράψε νέα μόλις παραλάβεις.
      Λοιπόν παρέλαβα εχθές. Το κινητό είχε έρθει από Παρασκευή. Το παρήγγειλα στις 12/12 και έφτασε στις 21/12 οπότε 9 ημέρες για Αγγλία με UK priority mail.

      Δεν το έχω σετάρει ακόμα βέβαια, λόγω των ημερών.

      Όπως ρώτησα και παραπάνω αξίζει να βάλω την ελληνική ρομ? το δικό μου έχει global.
    • Καλορίζικο :thumbsup:

      Το κουτί στο πλάι, γράφει global version ? Είναι με κλειδωμένο bootloader ?
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλορίζικο :thumbsup:

      Το κουτί στο πλάι, γράφει global version ? Είναι με κλειδωμένο bootloader ?
      Ναι έχει αυτοκόλλητο στο πλάι γκλομπαλ βερσιον. Δεν έχω ελέγξει bootloader ακομα βέβαια.
    • Ο/H thanag7 έγραψε:

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλορίζικο :thumbsup:

      Το κουτί στο πλάι, γράφει global version ? Είναι με κλειδωμένο bootloader ?
      Ναι έχει αυτοκόλλητο στο πλάι γκλομπαλ βερσιον. Δεν έχω ελέγξει bootloader ακομα βέβαια.
      Ευχαριστώ
    • Διαφήμιση