Διαφήμιση

Redmi note 5 pro vs Redmi mi A2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi note 5 pro vs Redmi mi A2

      Λοιπόν το redmi note 2 μου, μετά από 4 χρόνια ΛΙΩΣΙΜΟ, απειρες πτώσεις και χρήση 24/7 έχει κάποια προβληματάκια:
      1) Καταναλώνει την μπαταρία σαν τρελό (κυκλοφορώ συνέχεια με powerbank και καλώδια). Άλλαξα μπαταρία, έκανα factory reset, έστρωσε, αλλά μόλις το φόρτωσα εφαρμογές μετά από λίγο καιρό, πάλι τα ίδια.
      2) Κυρίως όταν βρίσκομαι σε σημεία με χαμηλό σήμα και με παίρνει κάποιος τηλέφωνο, τραβάει reset στην ψύχρα. Επίσης σποραδικά reset έχω και κατά τη διάρκεια συνομιλίας, ανεξαρτήτως σήματος.

      Σήμερα κάνω μια τελευταία προσπάθεια με factory reset και πέρασμα της τελευταίας stable 9.5, αλλά αν δεν δω προκοπή, πάω για αντικατάσταση. Κρίμα, γιατί με τις εφαρμογές που το δουλεύω, το κινητό είναι ακόμα μάχιμο και γρήγορο, αλλά ειδικά με το θέμα της τρελής κατανάλωσης μπαταρίας, δεν παλεύεται. Δεν το κλαίω βέβαια, γιατί 4 χρόνια τα έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και έτσι, και πάλι σε xiaomi θα πάω.

      Αναζητώντας VFM κινητό που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου (δεν με νοιάζει κάμερα και δεν ασχολούμαι με gaming), καταλήγω στα 2 του τίτλου. Πρόκειται για σχεδόν πανομοιότυπες συσκευές. Το note 5 έχει 5,99"/4GB RAM/64 storage/MIUI ενώ το Α2 με ενδιαφέρει στην έκδοση 5,84" οθόνη/4GB RAM/32 storage/pure android. Χωρίς να έχω διαβάσει πολλά πολλά, τα υπόλοιπα specs είναι ίδια. Το πρώτο το βρίσκω ~183€ το δεύτερο ~195. Άρα η κυριότερη διαφορά είναι το λειτουργικό. Από μπαταρία τα ίδια φαίνονται. Τι λέτε να προτιμήσω; Ρωτάω επειδή δεν ασχολούμαι με τις εξελίξεις, οπότε όσοι είστε ενημερωμένοι, κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη

      ΥΓ ασχολούμαι και με android development.
    • Από την περιγραφή σου, μάλλον το mi A2 lite εννοείς και όχι το mi a2. Έχει χειρότερο επεξεργαστή/κάμερα/GPU.
      Νομίζω δεν έχει και ραδιόφωνο. :/

      Εφόσον τα κρατάς χρόνια τα τηλέφωνα, καλύτερη επιλογή είναι το redmi note 5.

      PS. Ρίξε μια ματιά και στο pocophone, αν δε σε πειράζει να ανεβείς στην τιμή...

      Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) vs. Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera - GSMArena.com
      Xiaomi Mi A2 Lite VS. Pocophone F1 VS. Xiaomi Redmi Note 5: Comparison
    • Διαφήμιση
    • Ο/H EvangeliaK έγραψε:

      Από την περιγραφή σου, μάλλον το mi A2 lite εννοείς και όχι το mi a2. Έχει χειρότερο επεξεργαστή/κάμερα/GPU.
      Νομίζω δεν έχει και ραδιόφωνο. :/

      Εφόσον τα κρατάς χρόνια τα τηλέφωνα, καλύτερη επιλογή είναι το redmi note 5.

      PS. Ρίξε μια ματιά και στο pocophone, αν δε σε πειράζει να ανεβείς στην τιμή...

      Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) vs. Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera - GSMArena.com
      Xiaomi Mi A2 Lite VS. Pocophone F1 VS. Xiaomi Redmi Note 5: Comparison
      Όχι δεν εννοώ το lite, αλλά το κανονικό Α2 με τα 32gb: Xiaomi-Mi-A2-32GB.html

      Έκανα λάθος στα specs. Έχει και αυτό 5.99 οθόνη και χειρότερη μπαταρία βλέπω... Οπότε μάλλον πάω για note5.

      Το pocophone ξεπερνάει τα χρήματα που είμαι διατεθειμένος να δώσω για συσκευή , καθώς θεωρώ ότι για τη χρήση που κάνω, οποιαδήποτε επένδυση άνω των 200 ευρώ είναι κοροϊδία για τον καταναλωτή και κέρδος για την εταιρεία. (Ήδη είμαι πολύ εξοργισμένος με το trend των non removable batteries)
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Και το redmi note 6 pro θα έλεγα εγώ...
      Ναι το είδα, αλλά με μια πρόχειρη ματιά δεν δίνει κάτι ουσιαστικό σε σχέση με το 5 και η τιμή του είναι πάνω από 200. Οπότε δεν βλέπω το λόγο να το προτιμήσω