Διαφήμιση

Redmi Note 4X - Φωτεινότητα , πρόβλημα backlight ?

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Note 4X - Φωτεινότητα , πρόβλημα backlight ?

      Καλησπέρα σε όλους,

      Εφόσων είχα πρόβλημα με το βασικό μου κινητό - > Redmi Note 3 - Kate - Wifi ?

      Πολύ καλός μου φίλος , μου έδωσε το παλιό κινητό του ,μέχρι να βρώ τι θα κάνω με το δικό μου, στο δικό του εξ'αρχής που το πήρε είχε ένα χαζό θέμα με την οθόνη ότι δεν ήταν σε full φωτεινότητα.Μιλάμε για σκιά να το βάζεις στο 100% ,με κλειστό , το auto-brightness ,και με root calibrate . (Το είχαμε ξεκλειδώσει παλαιότερα και έχουμε ελληνική ROM) ,και πάλι έβλεπες αρκετά "θολά" λες και ήταν στο 50% αντί για 100%.
      Δεν λέω μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά στο φως της ημέρας έχε χάρη που δεν έχω μειωπία και μπορώ ,αλλιώς θα ήταν λίγο δύσκολο.

      Είχαμε αλλάξει 2 οθόνες , και μάλιστα την μια μας την είχαν κάνει και δώρο από ένα sale ,που το είχα πάρει,αλλά εν τέλει και οι 3 οθόνες , έχουν το ίδιο ακριβώς θέμα με το "backlight" λες και είναι ξεψυχισμένο...
      Το πέρασα stress test CPU ,κτλ. μπας και είναι κάτι με τα γραφικά (benchmark να ζεσταθεί και αν έιναι να τα φτύσει ) ίσως χαζό αλλά το έκανα και αυτό ,παρόλα αυτά συνεχίζει τα ίδια...

      Έχετε καμία ιδέα αν είναι software ή hardware το θέμα ; (Αν και φωνάζει από μακριά ότι είναι hardware)

      :thumbup:
    • Redmi Note 4X - Φωτεινότητα , πρόβλημα backlight ?

    • Ο/H makis1024 έγραψε:

      Οι οθόνες οι aftermarket , αυτά έχουν
      Ναι, αυτό το γνωρίζω αλλά το έκανε και η μαμά οθόνη .Οπότε δεν θεωρώ ότι φταίει αυτό καθώς η μία ήταν και αγορασμένη ως Genuine OEM με σειριακό κτλ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H makis1024 έγραψε:

      Οι οθόνες οι aftermarket , αυτά έχουν.
      Μπα ψοφίμια είναι σε brightness 2-3 xiaomi που έχω δει (μαζί και το santoni μου φυσικά). Σε σημείο που απορώ πως βλέπουν όσοι προτείνουν φωτεινότητα κάτω από 50% μάλιστα μην τυχόν και φθαρεί γρήγορα η οθόνη! Δεν έχω και την καλύτερη όραση βέβαια εγώ αλλά...
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Ο/H makis1024 έγραψε:

      Οι οθόνες οι aftermarket , αυτά έχουν.
      Μπα ψοφίμια είναι σε brightness 2-3 xiaomi που έχω δει (μαζί και το santoni μου φυσικά). Σε σημείο που απορώ πως βλέπουν όσοι προτείνουν φωτεινότητα κάτω από 50% μάλιστα μην τυχόν και φθαρεί γρήγορα η οθόνη! Δεν έχω και την καλύτερη όραση βέβαια εγώ αλλά...
      Σε αυτήν την ηλικία τα στραβά μας! ΑΧΑΧ!
      Απλά ξέρεις τι , η μια οθόνη ήταν και από ίδιο κινητό μιλάμε για κατεστραμένη μητρική κτλ. είχε μείνει και την βάλαμε και κουραδίτσες... Οπότε για αυτό πήραμε και από εξωτερικό ,αλλά και πάλι φάγαμε φόλα.
      Έχω φτάσει σε σημείο να έχω γεμίσει Χιαόμι και να μη λειτουργεί κάτι σωστά :p Με βλέπω να μαζεύω λεφτά και να παίρνω ένα καινούργιο να τελείωνω...
    • Ο/H PetranEVO έγραψε:

      ,αλλά εν τέλει και οι 3 οθόνες , έχουν το ίδιο ακριβώς θέμα με το "backlight" λες και είναι ξεψυχισμένο...
      Βρε μήπως δεν είναι η οθόνη και φταίει η ίδια η μητρική;
      Εχω ένα mi4 που κάνει ακριβώς αυτό. 'Οτι οθόνη και να δοκιμάσω ο φωτισμός πάει μέχρι το 50%


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Ο/H PetranEVO έγραψε:

      ,αλλά εν τέλει και οι 3 οθόνες , έχουν το ίδιο ακριβώς θέμα με το "backlight" λες και είναι ξεψυχισμένο...
      Βρε μήπως δεν είναι η οθόνη και φταίει η ίδια η μητρική;Εχω ένα mi4 που κάνει ακριβώς αυτό. 'Οτι οθόνη και να δοκιμάσω ο φωτισμός πάει μέχρι το 50%

      Δεν μου φαίνεται και απίθανο ,τόσο γκαντεμιά που με δέρνει.
      Δεν με θέλει,λέμε!
    • Διαφήμιση