Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικό Mi Fit για όλες τι συσκευές (με Ελληνικό & Αγγλικό Firmware για Mi Band 2/3) - [Τρέχουσα 'Εκδοση Mi Fit 5.0.1 Stable]

    • Οδηγός
    • Ο/H John Akr έγραψε:

      Καπου διαβασα οτι προστεθηκε πλεον και «ημερολογιο» για γο miband 3, εχουμε κανα νεο?
      Δεν προστέθηκε επίσημα... είναι ένα μικρό mod. Το δοκιμάσαμε πολύ παλιά και έχει επίπτωση στη διάρκεια της μπαταρίας. Υπάρχει και ένα όριο στο τι ζητάμε από ένα απλό φθηνό γκατζετάκι.

      Όποιος θέλει να κάνει τα δικά του πειράματα και να το δοκιμάσει, υπάρχει μια σχετικά απλή διαδικασία να φτιάξει το δικό του firmware με ένα webapp που έχει αναπτύξει ο developer xpaulos2 από το Geekdoing και θα το βρείτε εδώ. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ακόμα και το δικό μας firmware που περιέχει ήδη την Ελληνική μετάφραση, να το ανεβάσετε και να του πείτε μόνο να προσθέσει το Calendar και θα σας το φτιάξει αυτόματα. Προσοχή όμως θα πρέπει να φτιάξετε αντίστοιχα και το αρχείο resources.

    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H John Akr έγραψε:

      Καπου διαβασα οτι προστεθηκε πλεον και «ημερολογιο» για γο miband 3, εχουμε κανα νεο?
      Δεν προστέθηκε επίσημα... είναι ένα μικρό mod. Το δοκιμάσαμε πολύ παλιά και έχει επίπτωση στη διάρκεια της μπαταρίας. Υπάρχει και ένα όριο στο τι ζητάμε από ένα απλό φθηνό γκατζετάκι.
      Όποιος θέλει να κάνει τα δικά του πειράματα και να το δοκιμάσει, υπάρχει μια σχετικά απλή διαδικασία να φτιάξει το δικό του firmware με ένα webapp που έχει αναπτύξει ο developer xpaulos2 από το Geekdoing και θα το βρείτε εδώ. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ακόμα και το δικό μας firmware που περιέχει ήδη την Ελληνική μετάφραση, να το ανεβάσετε και να του πείτε μόνο να προσθέσει το Calendar και θα σας το φτιάξει αυτόματα. Προσοχή όμως θα πρέπει να φτιάξετε αντίστοιχα και το αρχείο resources.


      Ή είμαι μεγάλος χάκερ ή είναι πολύ πανεύκολο. Μάλλον το δεύτερο χαχαχα ευχαριστούμε :thumbsup: τα εφτιαξα τα αρχεια όπως ειπες χρησιμοποιόντας τα δικά σας αρχεία για το mili_wuhan. Ολα ίδια και μπήκε και το ημερολόγιο αλλά δεν βγαζω ακρη ομως ποιο ειναι το κέρδος ασε που δεν βλεπω τιποτα ΣΤΡΑΒΩΘΗΚΑ!!! Πολυ μικρά είναι τα γράματα στο ημερολόγιο.

      Aνεβαζω to zip ( έχει 2 αρχεία μέσα fw και res) να τα βαλει όποιος έχει wuhan και αν μπορει καποιος να μου εξηγησει και μενα πως παιζει το ημερολογιο. Είναι ενταξει και τα δύο τα αρχεία τα εχω περάσει πανω στο δικό μου :D
      Files
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kmayas έγραψε:

      Ή είμαι μεγάλος χάκερ ή είναι πολύ πανεύκολο. Μάλλον το δεύτερο χαχαχα ευχαριστούμε :thumbsup: τα εφτιαξα τα αρχεια όπως ειπες χρησιμοποιόντας τα δικά σας αρχεία για το mili_wuhan. Ολα ίδια και μπήκε και το ημερολόγιο αλλά δεν βγαζω ακρη ομως ποιο ειναι το κέρδος ασε που δεν βλεπω τιποτα ΣΤΡΑΒΩΘΗΚΑ!!! Πολυ μικρά είναι τα γράματα στο ημερολόγιο.
      Aνεβαζω to zip ( έχει 2 αρχεία μέσα fw και res) να τα βαλει όποιος έχει wuhan και αν μπορει καποιος να μου εξηγησει και μενα πως παιζει το ημερολογιο. Είναι ενταξει και τα δύο τα αρχεία τα εχω περάσει πανω στο δικό μου :D
      Μπράβο σου :thumbsup: Τα αρχεία έχουν σωστή δομή.

      Μια που ασχολήθηκες λοιπόν, ας πούμε λίγα πράματα για αυτό το περιβόητο Ημερολόγιο:

      Το αρχείο firmware που σου επέστρεψε το webapp, περιέχει ορισμένες απαραίτητες αλλαγές στις διαστάσεις της οθόνης για να χωρέσουν τα έξι png που περιέχουν ανά δύο τους 12 μήνες του έτους καθώς και τις απαραίτητες αλλαγές για να εμφανίζονται 6 συνολικά οθόνες . Πέρα από αυτά χρειάζεται να αλλάξει στο firmware και η λέξη Σχετικά σε Ημερολόγιο ή Calendar αντίστοιχα και ανάλογα σε ποιό από τα 2 firmware απο την πρώτη σελίδα δουλεύουμε.

      Αυτό είναι... από κει και πέρα αντί να βλέπετε το Σχετικά θα βλέπετε πχ Ημερολόγιο και μπαίνοντας εκεί θα βλέπετε το ετήσιο Ημερολόγιο του 2019. Αυτό είναι το περιβόητο mod... ίσα ίσα να χαλάμε άσκοπα μπαταρία :D Μόλις δε αλλάξει ο χρόνος, θα πρέπει να αλλάξουν εκ νέου τα 6 png με τα καινούργια του 2020.

      Πολύ καλή η προσπάθειά σου. Ελέγξαμε τα αρχεία σου και έχουμε μερικές επισημάνσεις:

      Στην υπερκάλυψη που έκανες στο αρχείο resources του webapp για να βάλεις τα δικά μας εικονίδια, έπεσες μέσα 99,99% ;) Σου ξέφυγε το εικονίδιο 474.png για αυτό και θα βλέπεις σε κάποιο σημείο αντί για Μάρτιο-Απρίλιο, το λογότυπο miui.gr που έχουμε στο Σχετικά αλλά σίγουρα όχι κεντραρισμένο πλέον (θα είναι δεξιά πάνω ή αριστερά πάνω).

      Επίσης θα πρέπει να κάνεις edit τα 6 png και να αλλάξεις τις συντομεύσεις των ημερών που είναι τώρα στα Πολωνικά ή στα Τσέχικα και να τα κάνεις Δ Τ Τ Π Π Σ Κ. Διόρθωσέ τα εσύ από την αρχή και μην βάλεις αυτά που υπάρχουν στην πιάτσα μην έχεις τίποτα μηνύσεις σε τίποτα... Διαγαλαξιακά Ανώτατα Δικαστήρια για θέματα copyright. :D :D :D Ασε που είναι και κακάσχημα.

      Αν έχεις λοπόν όρεξη και χρόνο για να τα διορθώσεις, θα σου αλλάξουμε εμείς στο firmware το Σχετικά σε Ημερολόγιο και Calendar αντίστοιχα για να μην κάνεις κάποιο αθώο αλλά κρίσιμο λάθος και θα τα ανεβάσουμε στην πρώτη σελίδα με το username σου ;)
    • Ευχαριστώ πολυ για την εξήγηση και τα καλά σου λογια. Ναι η εικονα του xiaomi.gr είναι πανω αριστερά αν θυμαμαι καλα γιατί το έχω βγάλει τώρα. Μπα τελικά δεν αξίζει δεν εχεις καποιο κέρδος ασε που πρεπει να εχες αετίσιο μάτι για να τα βλεπεις και αντε πάλι τον αλλο χρονο να τα αλάζεις. Μια χαρά είμαι και ετσι ας το συνεχίσει καποιος άλλος δεν εχω προβληματα copywrite αλωστε δεν εκανα και τίποτα σπουδαίο :D Χαρηκα βέβαια που έκανα κάτι μόνος μου ωραία αίσθηση :)
    • Διαφήμιση
    • Ανακοίνωση:

      Έγινε ενημέρωση της εφαρμογής Mi Fit στην έκδοση 4.0.8 λόγω υποστήριξης αναβάθμισης των Mi Band 4.

      Δεν περιέχει νέα αρχεία firmware για τη σειρά Mi Band 3.

      Όσοι χρησιμοποιείτε τη δική μας custom Ελληνική μετάφραση για το Mi Band 4, προτιμήστε την ειδική έκδοση Mi Fit 4.0.8 που θα βρείτε εδώ.

      Αφαιρέθηκαν όλες οι γλώσσες πλην Ελληνικών και Αγγλικών για να μικρύνει το μέγεθος της εφαρμογής.

      Για να κατεβάσετε την εφαρμογή, πηγαίνετε στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος.

      ! ! ! Καλά Updates ! ! !
    • Για να καταλάβω, σε mi band4 πρώτα περνάμε την 4.0.8 και μετά μέσω notify το αρχείο για τα ελληνικά;

      sent from my 1+3T
      ΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄
    • Ο/H paiktaras έγραψε:

      Για να καταλάβω, σε mi band4 πρώτα περνάμε την 4.0.8 και μετά μέσω notify το αρχείο για τα ελληνικά;

      sent from my 1+3T
      Αν δεν περάσεις οποιοδήποτε Mi Fit 4.0.8, δεν θα σου το αναβαθμίσει στο firmware 1.0.6.12 οπότε πέρνα το κλασικό Mi Fit 4.0.8 που έχουμε σε αυτό το νήμα στην πρώτη σελίδα και άστο να στο αναβαθμίσει. Μετά περνάς το resources v62 και το ειδικό Mi Fit 4.0.8 που το κλειδώνει στα Ρώσικα. Αν θες, περνάς κατευθείαν το ειδικό Mi Fit 4.0.8 το ίδιο είναι...το πολύ πολύ μέχρι να περάσεις τη μετάφραση θα βλέπεις τα μενού στα Ρώσικα :D Μην ξαναβάλεις οποιαδήποτε έκδοση Mi Fit μικρότερη της 4.0.8 γιατί το Mi Band 4 θα κάνει downgrade στην έκδοση fw 1.0.5.66 ;)
    • Καλημέρα,αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει την 4.0.7 έκδοση του mi fit για όσους θέλουν να κάνουν downgrade για να μπορούν να βάζουν custom watch faces χωρίς το notify, ευχαριστώ πολύ, στα παλιά mi fit που έχετε έχετε μέχρι το 4.0.6.
      Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Alexandros Stamatopoulos έγραψε:

      Καλημέρα,αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει την 4.0.7 έκδοση του mi fit για όσους θέλουν να κάνουν downgrade για να μπορούν να βάζουν custom watch faces χωρίς το notify, ευχαριστώ πολύ, στα παλιά mi fit που έχετε έχετε μέχρι το 4.0.6.
      Με σημερινό update που έγινε στο πρόγραμμα με τα custom μπαίνουν κανονικά αλλά με άλλο τρόπο που στο λέει