Διαφήμιση

Xiaomi Redmi 3 pro ανάκτηση δεδομένων

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Redmi 3 pro ανάκτηση δεδομένων

      Καλησπέρα παιδιά!
      Τι κάνετε;
      Υπάρχει ένα πρόβλημα με το redmi 3 pro μου
      Πριν από τρεις ημέρες συνέδεσα το κινητό μου σε λαπτοπ με USB. Όταν το συνέδεσα η στάθμη της μπαταρίας του
      ήταν στο 7% περίπου. Το κινητό δεν ανγνωρίστηκε από το λάπτοπ και έκτοτε δεν μπορούσα να το φορτίσω με όσους φορτιστές
      κινητών κι αν το συνέδεσα. Το πήγα σε τεχνικούς σε Public, Γερμανό, Πλαίσιο και κανένας δεν μπορεσε να με βοηθήσει.
      Oυσιαστικά το κινητό έπαιρνε ηλεκτρικό ρεύμα και όταν πήγαινε να ανοίξει από την πρώτη οθόνη buffering... (νομίζω έτσι λέγεται)
      στην αρχική οθόνη με ημερομηνία/ώρα κλπ απλά έσβηνε με την μία λόγω προφανώς έλειψης ενέργειας.
      Σε φίλο μου τεχνικό (εκτός Αθηνών δυστυχώς) που μίλησα μου είπε ότι ουσιαστικά η ενέργεια της μπαταρίας έχει πέσει κάτω
      από ένα συγκεκριμένο όριο κι επειδή η ενέργεια που παίρνει μόλις συνδέεται με τον φορτιστή δεν επαρκεί για να το ανοίξει απλά
      ξανακλείνει κι επαναλαμβάνει αυτό το άνοιγμα-κλείσιμο για όσο το έχω στον φορτιστή.
      Εχθές το βράδυ ο αδερφός μου προσπάθησε να κάνει reboot (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων-δεν ξέρω ακριβώς) μήπως το ξεμπλοκάρει αλλά τίποτα...
      Πλέον το κινητό το συνδέω στον φορτιστή και μετά το αρχικό buffering σβήνει η οθόνη και η φωτεινή ένδειξη φόρτισης αναβοσβήνει κόκκινη...
      Χωρίς να γίνεται τίποτα άλλο όμως, όση ώρα κι αν το έχω στην φόρτιση.
      Αυτό που χρειάζομαι διακαώς είναι τα δεδομένα του κινητού μου (μηνύματα, επαφές, φωτογραφίες, σημειώσεις...)
      Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το διαχειριστώ. Εν τω μεταξύ επικοινώνησα με την info quest που είναι υπεύθυνη service xiaomi στην Ελλάδα/Αθήνα
      και μου είπαν πως αν το κινητό δεν είναι αγορασμένο από Ελλάδα δεν μπορούν να με βοηθήσουν λόγω πολιτικής της εταιρείας.
      Το έχω αγορασμένο από την Aliexpress δύο χρόνια πριν (το ενδεχόμενο επιστροφής του στον πάροχο αγοράς και αίτημα για επισκευή είναι ειλικρινά αδύνατον)

      Αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

      Φιλικά,
      Κωνσταντίνα
    • Δεν το σκέφτεσαι για μια αλλαγή μπαταρίας; 10-15€ κοστίζει συν τα εργατικά, αν το δώσεις να στο κάνουν. Και θα έχεις πάλι το τηλέφωνο σου πιθανότατα.
    • Μπορεί να είναι και απλά usb charging port που θέλει αντικατάσταση χωρίς να αποκλείω βέβαια και μπαταρία ως πηγή του προβλήματος.
    • Διαφήμιση
    • Κι εμείς με τον αδερφό μου εκεί καταλήγουμε... Σε μπαταρία μάλλον
      Ξέρετε εάν μπορούμε με κάποιο τρόπο να διασταυρώσουμε εάν είναι η μπαταρία που έχει το πρόβλημα
      ή ακόμη και το usb port και δεν αγοράζουμε άδικα ανταλλακτικά;
    • Μίλα με το qubestore Θεσσαλονίκη ή με το Mygad στην Καστοριά, αν μπορούν να βοηθήσουν :)