Διαφήμιση

Κόλλημα στην αρχική οθόνη δίχως να σταματάει ποτέ να κάνει loading. Bootloop;

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Κόλλημα στην αρχική οθόνη δίχως να σταματάει ποτέ να κάνει loading. Bootloop;

      Καλησπέρα σε όποιον διαβάζει αυτή την γραμμή :)

      Τις τελευταίες ημέρες έχω φάει το μάτια μου από το διάβασμα, τόσο στα ξένα άλλα και στα Ελληνικά sites. Ο λόγος; Επειδή το κινητό μου δεν boot-άρει.

      Ας σας το πάρω από την αρχή. Το κινητό μου είναι ελαττωματικό όσο αφορούσε τον Acceleration Sensor. Το ελάττωμα προκαλούσε πρόβλημα στον προσανατολισμό της οθόνης και σε επέκταση τον τρόπο όπου δείχνει της εφαρμογές. Ο sensor-αρας δεν ήτανε νεκρός, άλλα έδειχνε ότι να 'ναι. Μετά από 1 χρόνο με το κινητό παρέα, σκέφτηκα να γεμίσω τον χρόνο μου με το να ψάξω καμία λύση. Μετά από ώρα βρίσκω μια λύση όπου λέει σε μέσες γραμμές "Για να διορθωθεί το πρόβλημα πρέπει να flash-άρεις το persist.img. Ξεκινάω όλες τις διαδικασίες όπου περίγραφε το forum. Τέλος πάντων, δεν είναι το θέμα μας ο sensor-ας (προς το παρών). Σε κάποια φάση εκεί όπου έχω ανοιχτώ το CMD και προσπαθώ να βρω λύση, θυμάμαι πως σε κάποιο άλλο οδηγό περιείχε διάφορες εντολές, εκ τον οποίων μέσα σε αυτές τις εντολές ~fastboot erase κάτι~. Όμως ο οδηγός δεν με βοήθησε και πάτησα fastboot reboot. Τέλος, finito, antios, the end!



      Το κινητό δεν άνοιγε με τίποτα. Βέβαια ο Η/Υ αναγνώριζε τον υπολογιστή ως ~Qualcomm HS-USB QDLoader 9008.


      Παρέμεινα ψύχραιμος και μετά από λίγο βρίσκω το γεγονός, ότι πρέπει με ένα συνδετήρα να ενώσω δυο σημεία στην motherboard του κινητού. Αποτέλεσμα; Άνοιξε! Δεν το περίμενα. :lol:

      Από αυτό το σημείο και μετά, δεν κατάφερα να μπω στο σημείο στο περιβάλλον του MIUI.

      Στο σημείο που κολλάω είναι στο εικονίδιο της MI και από κάτω συνεχώς να φορτώνει. Δεν κολλάει, δεν κάνει restart, απλά δεν σταματάει ποτέ να φορτώνει. Το έχω αφήσει για 7ώρες δίχως αποτέλεσμα.

      Κάποια στοιχεία:
      Τι κινητό έχεις; // Redmi Note 4X 3GB RAM/32GB ROM. SnapDragon
      O bootloader είναι ξεκλείδωτος; // Ναι.
      Προσπάθησες να flashάρεις την γνήσια ROM; // Ναι. Flash-αρα και την Developer ROM, άλλα τίποτα.
      Με το Κινέζικο MI Suite; // Προσπάθησα και από εκεί να flash-άρω άλλα τίποτα. Εννοώ το flash πέτυχε, άλλα η συσκευή δεν μπαίνει στο MIUI.
      Restore; // Δεν έχω στην διάθεση μου κάποια εξωτερική μνήμη (Ναι, με βολεύουν τα 32GB) άλλα προσπάθησα μέσα από την κινέζικη MI Suite. Με προβληματίζει, επειδή η διαδικασία την τελείωνε μέσα σε 2δευτερόλεπτα.
      EDL; // Με ένα συνθετήρια σύνδεσα 2 σημεία, αφού είχα βγάλει το καλωδιάκι της μπαταρίας. Απο εκεί παρατήρησα το εξής: Όταν έχω το κινητό κλειστό και το συνδέω με USB στο PC ανοίγει κατευθείαν και πάει να boot-άρει, ενώ όταν δεν έχω το καλωδιάκι της μπαταρίας συνδεδεμένο και το βάζω στο USB μου δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας και το πράσινο λαμπάκι να ανάβει. Επίσης λειτουργίες όπως fastboot και recovery λειτουργούν κανονικά άλλα δεν επιχειρεί καν να κάνει boot, πρέπει να ξανασυνδέσεις την μπαταρία. Τέλος όταν flash-αρα με αυτό τον τρόπο, έπαιρνε περισσότερη ώρα.
      Απενεργοποίηση Ψηφιακής Υπογραφής Driver; // Ναι.
      Επιχείρησες να κάνεις flash αλλάζοντας θύρα USB; // Ναι.
      Έκανες flash με χειροκίνητο τρόπο; // Ναι, μέσω CMD και την διαδικασία με της εντολές όπου ξεκινούν με fastboot.

      Τι πιστεύεις ότι μπορεί να φταίει; // Η μπαταρία. Μετά από εκείνο, με έβαλε σε σκέψεις.
      Ποια έκδοση είχες MIUI είχες; // V9.6.2.0.NCFMIFD. Επίσης την ίδια την έχω flash-άρει πάνω από 100 φορές.

      Έχω απελπιστεί. Άμα δεν γίνει τίποτα με βλέπω για κανένα ειδικό, να το βάλει στην θέση του.
      Περιμένω απαντήσεις.
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων :grin: :smile:
    • Ουάου 8o

      Πιο αναλυτικά δεν γινόταν ^^

      Έχεις δοκιμάσει να περάσεις παλαιότερη fastboot rom ? Μήπως το πρόβλημα είναι στην ρομ ?
      Όταν λες ότι φορτώνει ατελείωτα, από κάτω από το mi σου βγάζει το android με τις τελίτσες ?

      Αν ναι, δοκίμασε να μπεις σε recovery, με volume up & power για να κάνεις wipe data.
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ουάου 8o

      Πιο αναλυτικά δεν γινόταν ^^

      Έχεις δοκιμάσει να περάσεις παλαιότερη fastboot rom ? Μήπως το πρόβλημα είναι στην ρομ ?
      Όταν λες ότι φορτώνει ατελείωτα, από κάτω από το mi σου βγάζει το android με τις τελίτσες ?

      Αν ναι, δοκίμασε να μπεις σε recovery, με volume up & power για να κάνεις wipe data.
      Είναι τόσο αναλυτικό επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και επειδή δεν ξέρω που παίζει να έκανα την πατάτα, είπα να τα γράψω όλα. Με το χέρι στην καρδιά :saint:

      1. Παλαιότερη rom, όχι. Άλλα έχω δοκιμάσει και με την Developer. Την κινέζικη δεν μπορεί να την φορτώσει. Με πετάει error.
      2. Ναι, μου βγάζει το android με τις τελίτσες. Ατελείωτα φορτώνει. ;( Δεν κάνει restart, δεν κολλάει ποτέ. Απλά φορτώνει...
      3. Την διαδικασία με το Recovery την έχω ξαναπροσπαθήσει. Το ξανάκανα τώρα, μπας και.... :roll:
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Αν ναι, δοκίμασε να μπεις σε recovery, με volume up & power για να κάνεις wipe data.
      Να συμπληρώσω και εγώ.
      Μετά από αυτό κατέβασε μια ρομ xtrv και το τελευταιο twrp 3.2.3-1 .
      Κάνε flash την ρομ και μετά από μια fastboot βάλε το persist.img μεσα στο κινητό.(Μπορεις να το βάλεις και από πριν μαζί με την ρομ)
      Πάνε install/images/τικαρε το persist.img /επιλογή partition persist και swipe to .. .flash
      Μετά reboot system και πες μας αποτέλεσμα.
      Μπορεις να το κάνεις και με fastboot μεσω miflash αλλά εκεί θα πρέπει να πειράξεις κάποιο αρχείο από την fastboot rom.


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:


      1.Κάνε flash την ρομ και μετά από μια fastboot βάλε το persist.img μεσα στο κινητό.(Μπορεις να το βάλεις και από πριν μαζί με την ρομ)
      2.Πάνε install/images/τικαρε το persist.img /επιλογή partition persist και swipe to .. .flash
      1. Με το ίδιο τρόπο που κάνω flash μια κλασική ROM, με το ίδιο τρόπο κάνω και flash το persist.img;
      2. Δεν κατάλαβα τίποτα. (συγχωρεσε με, άλλα είμαι και ξάγρυπνος :shock: )
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Πάνε install/images/τικαρε το persist.img /επιλογή partition persist και swipe to .. .flash
      @ADAs αυτές είναι κινήσεις που θα κάνεις μεσα απο το TWRP
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:


      Κάνε flash την ρομ και μετά από μια fastboot βάλε το persist.img μεσα στο κινητό.(Μπορεις να το βάλεις και από πριν μαζί με την ρομ)
      Εχμ....συνάντησα αυτό. fbC9icT.png :(
    • Διαφήμιση
    • Πέρασα το TWRP, πέρασα και την Ελληνική ROM. Πλέον boot-άρει με το λογότυπο XTRV αντί για MI, άλλα και πάλι φορτώνουν οι τελίτσες πάνω από το android δίχως σταματημό.

      Τα βήματα όπου ακολούθησα, έχουν ως εξής:
      Μόλις μπηκα στο TWRP ακολούθησα ως εξής Wipe -> Format Data
      Παρατήρησα το εξής μήνημα κατα το format Data "Failed to mound '/persist' (Invalid argument)" με κόκκινα γράμματα.
      Back. Install -> Install Image -> persist.img (όπου το πήρα από το stable global rom) -> μου εμφανίζει 2 επιλογές, Recovery/Boot, κάνω κλίκ Recovery -> Swipe to confirm Flash -> IMAGE FLASH COMPLETE
      Back. Install -> Εγκατάσταση Ελληνικής ROM -> xiaomi-miui-hellas-7.0_mido_XTRV_Stable_V9.5.11.0.zip -> Βάζω τικ μόνο στην επιλογή Reboot after installation is complete - > Swipe to confirm Flash -> Update partition details και μετά ξανά "Failed to mound '/persist' (Invalid argument)" με κόκκινα γράμματα.
      Από τι φαίνεται όλα πάνε καλά. Κάνει reboot και πέφτουμε στο πρόβλημα που γράφω στην αρχή. ;( :lol:
    • Ο/H ADAs έγραψε:

      Μόλις μπηκα στο TWRP ακολούθησα ως εξής Wipe -> Format Data
      Παρατήρησα το εξής μήνημα κατα το format Data "Failed to mound '/persist' (Invalid argument)" με κόκκινα γράμματα.

      Μετα το format data έκανες reboot to recovery για να σου διαβάσει τα partitions σωστά το twrp;
    • Κανε wipe to persist , reboot recovery κ flash persist όπως σου είπα.


    • Διαφήμιση
    • Αν δεν υπάρχει επιλογή μπες και κάνε erase persist σε fastboot mode κ μετά flash.