Διαφήμιση

Google, Facebook και Microsoft εξαπατούν τους χρήστες για να τους δίνουν τα προσωπικά δεδομένα τους

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Google, Facebook και Microsoft εξαπατούν τους χρήστες για να τους δίνουν τα προσωπικά δεδομένα τους



      Οι κανόνες GDPR (General Data Protection Regulation) που θεσπίστηκαν από την Ευρωπαϊκή Ένωση
      θέλουν να δώσουν στους χρήστες μεγαλύτερο έλεγχο και προστασία για τα δεδομένα που μοιράζονται καθημερινά με τις εταιρείες.

      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Με αφορμή αυτό να θέσω κι εδώ το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί εδώ και 1-2 μήνες. Πως γίνεται αυτόν τον τελευταίο καιρό να κάνω join (εν αγνοία μου) σε πάμπολλα και διάφορα facebook groups χωρίς ποτέ ο ίδιος να έχω πατήσει τίποτα και σε όλα να φαίνεται ότι το αιτήθηκα εγώ; Έχω παρατηρήσει πλέον ότι μπαίνω σε groups αντικειμένου σχετικού με ό,τι αναζητήσεις-σερφάρισμα είχα κάνει πριν λίγο. Για παράδειγμα τις τελευταίες μέρες έψαχνα σε διάφορα φόρουμ, youtube κλπ για ηλεκτρονικές επισκευές και εξαρτήματα και αμέσως μετά ξεκίνησα να βλέπω στο facebook ότι εντάχθηκα σε groups σσχετικά με ραδιοερασιτεχνισμό, πώληση ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, επισκευές ηλεκτρονικών κλπ. Λίγες εβδομάδες πριν έψαχνα για αυτοκίνητα και αμέσως μετά ξεκίνησε το fb να με γράφει σε groups αγγελιών αγοραπωλησίας. Στο κινητό δεν έχω καν εφαρμογή fb. Από 1-2 PC και laptop σερφάρω τα οποία έχουν ελεγχθεί για malware/ιούς και είναι καθαρά. Password στο fb έχω αλλάξει 3-4 φορές από τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα αλλά και να μην το είχα κάνει δεν έχω άγνωστα logins στο λογαριασμό μου. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω πλέον είναι κάποιο είδος σύνδεσης/ανταλλαγής δεδομένων μεταξύ google account και facebook.
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Με αφορμή αυτό να θέσω κι εδώ το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί εδώ και 1-2 μήνες. Πως γίνεται αυτόν τον τελευταίο καιρό να κάνω join (εν αγνοία μου) σε πάμπολλα και διάφορα facebook groups χωρίς ποτέ ο ίδιος να έχω πατήσει τίποτα και σε όλα να φαίνεται ότι το αιτήθηκα εγώ; Έχω παρατηρήσει πλέον ότι μπαίνω σε groups αντικειμένου σχετικού με ό,τι αναζητήσεις-σερφάρισμα είχα κάνει πριν λίγο. Για παράδειγμα τις τελευταίες μέρες έψαχνα σε διάφορα φόρουμ, youtube κλπ για ηλεκτρονικές επισκευές και εξαρτήματα και αμέσως μετά ξεκίνησα να βλέπω στο facebook ότι εντάχθηκα σε groups σσχετικά με ραδιοερασιτεχνισμό, πώληση ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, επισκευές ηλεκτρονικών κλπ. Λίγες εβδομάδες πριν έψαχνα για αυτοκίνητα και αμέσως μετά ξεκίνησε το fb να με γράφει σε groups αγγελιών αγοραπωλησίας. Στο κινητό δεν έχω καν εφαρμογή fb. Από 1-2 PC και laptop σερφάρω τα οποία έχουν ελεγχθεί για malware/ιούς και είναι καθαρά. Password στο fb έχω αλλάξει 3-4 φορές από τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα αλλά και να μην το είχα κάνει δεν έχω άγνωστα logins στο λογαριασμό μου. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω πλέον είναι κάποιο είδος σύνδεσης/ανταλλαγής δεδομένων μεταξύ google account και facebook.
      Στοχευμένες διαφημίσεις με σκοπό (λέμε τώρα) να σου κάνουν πιο εύκολη τη ζωή.
      Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε σημείο τα πάντα όλα σχεδόν να βγαίνουν στη φόρα.
    • Διαφήμιση
    • Καμία σχέση με τις στοχευμένες διαφημίσεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζω (την οποία λειτουργία παρεμπιπτόντως προχθές ψάχνοντας βρήκα πως και την απενεργοποίησα). Κανονική ένταξη (join) σε groups φαίνεται να κάνω (μιλάω για έως και 10-15 ημερησίως!!). Σαν να πατάω εγώ το κουμπί join και στη συνέχεια ξεκινάω να βλέπω αναρτήσεις σε αυτά στο newsfeed μου μέχρι να κάνω "leave group". Εν τω μεταξύ δεν κατάφερα επί τόσον καιρό να βρω κανένα τρόπο να επικοινωνήσω με το facebook. Support δεν υπάρχει; Μια ανάρτηση έκανα στο community στην οποία ουδεμία ανταπόκριση από μέλος ή admin υπήρξε έως τώρα 2 μήνες μετά.
    • Στη θέση θα έκανα format σε όλα τα μηχανήματά μου, ακόμα και τα κινητά ή tablet...δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή :(
    • Δεν τίθεται θέμα για format. Καθαρή εγκατάσταση κάνω στα μηχανήματά μου μόνο αν χτυπήσει δίσκος και δεν έχω καμία άλλη επιλογή (restore) λόγω επαγγελματικής χρήσης. Format σημαίνει για μένα 1 μήνα δουλειά να το ξαναστήσω πάλι και να το φέρω σε πλήρως λειτουργική κατάσταση. Και δεν είναι πρόβλημα ιού/malware κλπ. Έχει τύχει να αφήσω κλειστό το κυρίως PC μου για 2+ μέρες καθώς έλειπα και η πρόσθεσή μου σε groups συνέχιζε κανονικά. Στο δε κινητό δεν έχω καν facebook. Κάτι συμβαίνει με το λογαριασμό μου στο facebook αλλά από όσο καταλαβαίνω δεν παρέχεται καμία υποστήριξη...
    • Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο ίδιο το facebook...θα το έκανε σε όλους μας και όχι μόνο σε εσένα.

      Πιο πιθανό είναι να έχεις βάλει κάποια εφαρμογή ή πρόσθετο σε υπολογιστή ή σε browser που σου κάνει τη ζημιά ή ακόμα και κάνας φίλος bot...ή...ή...ή... :/
    • Διαφήμιση
    • @theopan εχε υπόψιν σου οτι φιλοι στο fb σου (η bot η account φιλων που εχουν χακαριστει η accounts που μπαινουν απο pc που περιέχουν ιους κλπ) μπορουν να σε "βαλουν" σε groups η να σε κανουν tag η εστω να σε κανουν invite και εσυ να βλεπεις διαφορα στο news feeds σου εξαιτίας αυτου... fb groups without my permission - Αναζήτηση Google
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο ίδιο το facebook...θα το έκανε σε όλους μας και όχι μόνο σε εσένα.

      Πιο πιθανό είναι να έχεις βάλει κάποια εφαρμογή ή πρόσθετο σε υπολογιστή ή σε browser που σου κάνει τη ζημιά ή ακόμα και κάνας φίλος bot...ή...ή...ή... :/
      Το μόνο που μπορώ να πιθανολογήσω, είναι ότι κάποιο javascript τρέχει όταν μπαίνω στο facebook το οποίο ψάχνω να βρω πως έχω τσιμπήσει και με ποιό άλλο πρόγραμμα πιθανόν έχει σχέση ή μου το έχει "χώσει". Το έχω ψάξει πάρα πολύ τις τελευταίες εβδομάδες και έχω δει κάτι τέτοια scripts που τα γράφεις στο debugging console του browser όταν ηθελημένα θέλεις να γραφτείς μαζικά σε πολλά groups με κάποιο θέμα συζήτησης.Τώρα το πως ακριβώς συμβαίνει σε εμένα -αν συμβαίνει κάτι τέτοιο- δεν έχω αρκετές γνώσεις για να το προσδιορίσω. Το θέμα είναι ότι συμβαίνει ακόμα κι αν έχω κλειστό το κυρίως PC μου (και άρα φυσικά ξελογκαρισμένος από το fb και μάλιστα και από το laptop μου και από το PC της δουλειάς και από το κινητό που όπως είπα δεν έχω καν app για το fb) για πολλές ώρες ή και μέρες. Άρα για αυτό θεωρώ πιθανότερο κάτι να συμβαίνει με το fb account μου. Ίσως κάποια κρυφή επιλογή αν και δεν έχω βρει κάτι...
      Παράδειγμα: Είμαι στο δρόμο μια ολόκληρη μέρα. Κλειστά τα πάντα. Log off. Γυρίζω, συνδέομαι στο fb και βλέπω ότι πριν 3-4-5 ώρες (ενώ ήμουν offline με σβηστούς υπολογιστές δηλαδή) έκανα join σε 5 διαφορετικά groups.

      Ο/H SoNik+ έγραψε:

      @theopan εχε υπόψιν σου οτι φιλοι στο fb σου (η bot η account φιλων που εχουν χακαριστει η accounts που μπαινουν απο pc που περιέχουν ιους κλπ) μπορουν να σε "βαλουν" σε groups η να σε κανουν tag η εστω να σε κανουν invite και εσυ να βλεπεις διαφορα στο news feeds σου εξαιτίας αυτου... fb groups without my permission - Αναζήτηση Google
      Έχω διώξει ακόμα και "φίλους" που δεν μίλαγα ποτέ και έχω ρωτήσει τους περισσότερους κοντινούς τουλάχιστον αν έχουν παρόμοιο πρόβλημα ή τους έχουν κάνει παρόμοια παράπονα άλλοι. Τίποτα. Εξάλλου δεν είναι από φίλους τα joins που μου γίνονται όπως ήδη έγραψα. Στα groups μπορείς να δεις ποιός σε πρόσθεσε. Ε λοιπόν σε όλα φαίνεται ότι έχω ζητήσει εγώ ο ίδιος να προστεθώ.