Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Mi 8 - Dipper

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H panosb26 έγραψε:

      Τελικα τι παιζει με την ανακοινωση απο Xiaomi για διακοπη των dev roms?
      Βαζουμε αναγκαστικα stable?
      Εκτος απο τις rom του site
      αυτο που λενε ειναι οτι σταματανε τις εκδοσεις προς το κοινο εαν εχεις official beta ναι πας σε stable αλλιως πας στην xtrv beta που εδω στο forum λενε οτι δεν θα τουσ επηρεάσει τωρα δεν ξερω εγω παντως ειμαι δυσαρεστημένος απο την xiaomi και ενασ λογος ειναι οτι πλεον ενω εχει κοινο και λεει τα πορβληματα της συσκευης δεν προλαβαινει τα να διορθωσει η τ αγνωει και τωρα που θα σταματισουν οι beta ρομ θα γινει πανηγύρι δεν ξερω σκεφτομαι να αποχωρίσω απο το στρατόπεδο της xiaomi η σε samsung η apple η oneplus για εμενα μονοδρομος η μεταβαση αυτη δεν θα ειμαι το πειραματοζωο των κινεζων
      @papaflessas :)
    • Γενική Συζήτηση για το Mi 8 - Dipper

      Θα γράψω και εγώ εκεί αλλά μην πιστεύετε ότι θα ιδρώσει κανενός το αυτί. Οι άνθρωποι ζουν στην δική τους φιλοσοφία, με τις δικές τους προτεραιότητες. Ας ελπίζουμε ότι με τις stable rom κάποια bug που υπάρχουν μήνες θα διορθωθούν. Το μόνο μέλημα τους είναι να κατασκευάζουν κάθε μήνα συσκευές.

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      Θα γράψω και εγώ εκεί αλλά μην πιστεύετε ότι θα ιδρώσει κανενός το αυτί. Οι άνθρωποι ζουν στην δική τους φιλοσοφία, με τις δικές τους προτεραιότητες. Ας ελπίζουμε ότι με τις stable rom κάποια bug που υπάρχουν μήνες θα διορθωθούν. Το μόνο μέλημα τους είναι να κατασκευάζουν κάθε μήνα συσκευές.

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      δεν εχει νοημα ειτε γραψεισ ειτε οχι ενα και το αυτο δεν ασχολουντε απλα γενικος ειμαστε τα πειραματόζωα τους εγω πραγματικα μετα απο αυτο δεν ξανα αγοραζω xiaomi για κανενα λογο οταν θυμιθουν να γινουν σοβαρη εταιρεία τοτε ισως καθε λιγο και λιγακι καινουργιες συσκευες δεν ακολουθουν μια εμπορικη πολιτικη σωστη δυστυχώς θα μπορούσαν το mi9t pro να ηταν το mi9 οπως και να μην βγαζουν διάφορες έκδοσής μια συσκευή ανα κατηγορία βγαζουν βγαζουν και στο τελος τα μπουρδουκλώνουν μονοι τους ηταν και ο λογος που ειχα φυγει απο την xiaomi δυο χρονια πριν και ειχα παει σε samsung τωρα μου φαινετε οτι θα παω ορστικα προς τα εκει γιατι δεν υπαρχει λυση ξανα κινεζο δεν ξανα εμπιστευομαι ακομα και η oneplus ενω ειναι πολυ σοβαρη εταιρεια κινεζικη και τοσα χρονια την αποκαλουν flagship killer φετος ανεβασε τιμες ε σε αυτα τα λεφτα που κανει προτυμω να παρω το τελευταιο samsung η ενα Iphone σταθερεσ αξιες και τα δυο και διαχρονικες
      @papaflessas :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H papaflessas έγραψε:

      αυτο που λενε ειναι οτι σταματανε τις εκδοσεις προς το κοινο εαν εχεις official beta ναι πας σε stable αλλιως πας στην xtrv beta που εδω στο forum λενε οτι δεν θα τους επηρεάσει τωρα δεν ξερω εγω παντως ειμαι δυσαρεστημένος απο την xiaomi και ενασ λογος ειναι οτι πλεον ενω εχει κοινο και λεει τα πορβληματα της συσκευης δεν προλαβαινει τα να διορθωσει η τ αγνωει και τωρα που θα σταματισουν οι beta ρομ θα γινει πανηγύρι δεν ξερω σκεφτομαι να αποχωρίσω απο το στρατόπεδο της xiaomi η σε samsung η apple η oneplus για εμενα μονοδρομος η μεταβαση αυτη δεν θα ειμαι το πειραματοζωο των κινεζων
      Δεν θες να εισαι πειραματοζωο αλλα θες beta rom?
      Η beta rom σε κανει "πειραματοζωο" βασικα!
      Επισης σχεδον καμια εταιρεια δεν εχει beta rom public για ολο το κοινο, ακριβως για να επικεντρώνοντε σε μια εκδοση... ισως ετσι ναναι οντως stable οι roms (λεμε τωρα) :P
    • Ο/H papaflessas έγραψε:

      καλημερα εφτιαξα ενα thread στο νεο φορουμ της xiaomi και τους κραζω για τα πορβληματα τησ συσκευης εαν θελετε μπορειτε να υποστηρίξετε αυτί την προσπάθεια mi 8 problems
      Εγραψα και γω καποια θεματάκια....βεβαια θα πανε στον βρόντο και αυτην την φορά οπως και ολες οι προηγουμενες αναφορές .
    • Γενική Συζήτηση για το Mi 8 - Dipper

      Καλημέρα θα τα δούμε όλα μπροστά μας και δεν με νοιάζει που σταματάνε τις beta rom εξάλλου ποτέ δεν βάζω beta εάν η stable έχει έναν αριθμό προβλημάτων φαντάζομαι η beta θα έχει τον διπλό και τον τριπλό αριθμό προβλημάτων ο συλλογισμός μου είναι ο εξής από την στιγμή που μια εταιρεία σου βγάζει κάθε χρόνο τόσες πολλές συσκευές και δεν προλάβαινει να βγάζει ενημερώσεις πιστεύει κάποιος ότι το team της xiaomi από την στιγμή που σταματάει τις beta rom στο κόσμο θα τα διορθώσει εγώ λέω όχι ίσα ίσα πολλά προβλήματα θα μείνουν και επίσης το τηλέφωνο μετά από 2χρονια θα πηγαίνει για πέταγμα γιατί πλέον δεν θα ασχολούνται μαζί του θα ακολουθήσουν μια πολιτική που ακολουθούν πολλές εταιρείες επίσης αλλού διαβάζω ότι δεν είχαν το απαραίτητο feedback από το κοινό και αλλού διαβάζω ότι γίνοταν χαμός από το feedback σε σημείο που οι developers να μην μπορούν καν να ασχοληθούν με τα feedback του κόσμου ειδικά η δεύτερη εκδοχή πιστεύω εγώ ότι γίνεται γιατί εάν πας στο official forum στα bug report θα δεις ολόκληρες λίστες με bug report και κανένας developers δεν απάντησε στα περισσότερα πλήρης αδιαφορία το μόνο που την νοιάζει την Xiaomi θεωρώ είναι να βγάζει χαμηλά κόστους τηλέφωνα και μέσα σε δύο χρόνια το ίδιο άτομο να έχει αγόρασει το επόμενο και ούτο καθεξής ωραία η τεχνολογία αλλά να έχει σημαντικές βελτιώσεις η κάθε συσκευή όχι απλά βγάζω ένα τηλέφωνο απλά για να το βγάλω εγώ στο mi9 και mi9T pro περίμενα να δω διαφορές πέρα από το design και την διαφορά μπαταρίας είδα ίδια τηλέφωνα προτιμώ να μου βγάλει ένα και καλό παρά δέκα και μέτρια τηλέφωνα και εκεί είναι που χάνει το παιχνίδι για εμένα χρειάζεται να ακολουθήσει διαφορετική πολιτική να βγάζει λιγότερα τηλέφωνα μέσα στο χρόνο αλλά έτσι και να ελέγχει ότι το λειτουργικό είναι σωστό αλλά και επίσης να βγάζει ποιο σοβαρές συσκευές και με σημαντικές βελτιώσεις από την προηγούμενες τώρα είναι ότι μπορέσουν να αρπάξουν από τον καταναλωτή δεν είναι έτσι τα πράγματα γιατί κάποια ημέρα ξυπνάει ο καταναλωτής και ψάχνει για άλλες λύσεις

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      @papaflessas :)
    • Ο/H papaflessas έγραψε:

      και επίσης το τηλέφωνο μετά από 2χρονια θα πηγαίνει για πέταγμα γιατί πλέον δεν θα ασχολούνται μαζί του

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatal
      Stable rom παιρνουν ακομα πολυ παλια κινητα βασικα..
      πχ το redmi note 3 βγήκε Ιανουάριο του 2016 και Ιανουάριο του 2019 πηρε update για την stable rom 3 χρονια μετα..
      πχ το redmi 3s βγηκε Ιουνιο του 2016 και τωρα απριλιο του 2019 πηρε update για την stable rom 3 χρονια μετα..
      πχ το mi 3 βγήκε Δεκέμβριο του 2013 και Αύγουστο του 2018 πηρε update για την stable rom μιλαμε για κινητο που κλεινει 6 χρονια!
      Αρα κανενα κινητο δεν παει για πεταμα για αρκετα χρονια με την χιαομι ειδικά με stable rom ;)

      Τα bug reports εχουν πιο πολλες πιθανότητες να τα δουν οι "developers" η να μεταφερθουν σε αυτους απευθειας εαν το προβλημα παρει πολλα confirmations απο πολλους users ετσι ηταν στο κανονικο φορουμ εστω, λογικο κιολας αμα δεις τα bug reports ειναι του τυπου δεν μου ανοίγει με το δαχτυλικό αποτύπωμα, πεφτει η μπαταρια μου πολυ γρηγορα(πιο κλασσικο απο αυτο δεν υπαρχει σε καθε update ολοι κλαινε για την μπαταρια που αν το παμε ετσι μετα απο 5 updates θα πρεπε να κλεινει το κινητο τους κατευθειαν)
      Δεν μπαινει αυτο κλεινει αυτο δεν ανοιγει αυτο η καμερα μου δεν κανει focus η φωτο μου ειναι θολη κλπ κλπ με λιγα λογια πραγματα που δεν δουλευουν σωστα λογο ρυθμισεων του χρηστη η ασυμβατοτητας επειδη μπορει ναχει κανει 10002348 μλκιες ο χρηστης με διαφορα apps ρυθμίσεις κλπ... με λιγα λογια bug ειναι οταν εχουν σχεδον ολοι θεμα και οχι οι 2 απο τους 10

      Τωρα απο το θεμα design κλπ γουστα ειναι αυτα, προσωπικα κ εγω περιμενα το mi9t pro αλλα περαν τς μπαταριας που θαχει ας πουμε 4000mah σε flagship-mi κινητο (επιτελους γιατι τοσο καιρο με το ζορι 3400 βλέπουμε στα mi) δεν εχει κ τιποτα το ιδιαίτερο για μενα..
    • Διαφήμιση
    • Γενική Συζήτηση για το Mi 8 - Dipper

      Εγώ λέω να κάνουμε υπομονή και να δούμε τι αποτέλεσμα θα έχουμε από εδώ και πέρα με την κυκλοφορία μόνο global stable rom.
      Το μόνο σίγουρο είναι ότι η xiaomi βρίσκεται σε ένα σταυροδρόμι στο οποίο πρέπει να πάρει σημαντικές και σωστές αποφάσεις.
      Έχουμε πλέον δύο εταιρείες (μαμά xiaomi & την θυγατρική Redmi) και προχθές μάθαμε για την νέα με την επωνυμία CC.
      Πιστεύω ότι για έχουμε την μέγιστη δυνατή καλύτερη υποστήριξη σε hardware, software θα πρέπει να προσδιορίσει η xiaomi σε ποιο κοινό θα απευθύνεται η Mi, Redmi, CC και να μην ακυρώνει η low cost θυγατρική την flagship ή premium κατηγορία.
      Να διαχωριστούν τα τμήματα ανάπτυξης των rom με δική τους στρατηγική υπό την επίβλεψη της μαμάς εταιρείας. Και να λάβουν υπόψιν της ανάγκες, νομοθεσία, περιορισμούς της κάθε ηπείρου.

      Συμπέρασμα: υπομονή θέλει χρόνο για να δούμε rom επιπέδου samsung, huawei, honor, 1+.


      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Γενική Συζήτηση για το Mi 8 - Dipper

      Γενικός μετά το redmi note 3 και τις παλιές γενιές τηλεφώνων μετά από αυτό κάτι redmi note4 σε δύο χρόνια βγήκε off οπότε πλέον ακολουθεί νέα πολιτική και στις ενημερώσεις επίσης αυτό που λες ότι τα περισσότερα feedback είναι για απλά πράγματα ας πούμε για το mi8 είδες να κάνουν κάτι για να βελτιώσουν τον κώδικα για την κάμερα που σε lowlight τραβάει μέτρια προς χαλιά εδώ και τρείς μήνες έχει πρόβλημα με την αναμονή κλήσεων μετά δεν ακούς τον απέναντι κάποιες φορές δεν λειτουργεί σωστά η αυτόματη φωτεινότητα , επίσης ακόμα δεν έχουν διορθώσει το πρόβλημα με το. +4g plus και το κερασάκι στην τούρτα με το Netflix είχαν πει θα το διορθώσουν όταν το έλεγαν ήμουν νιος και γέρασα όλα αυτά τα προβλήματα τα έχουμε όλοι μας και μέχρι στιγμής η σοβαρή κινεζική εταιρεία ξύνετε και δεν μπορεί να βγάλει ούτε μια σωστή ενημέρωση που να διορθώνει έστω κάποια από αυτά τα προβλήματα στο mi8 πειραμε ένα ανέτοιμο τηλέφωνο για την αγορά στα χέρια μας και έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος από όταν βγήκε και ακόμα έχει προβλήματα

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      @papaflessas :)
    • Αυτο που εχω κατάλαβει εγω στα τοσα χρόνια που εχω xiaomi ειναι οτι και να βρούμε εμείς σε bug αυτοι αν δεν το δουν σε δικο τους κινητό τεστ σέρβερ η οτι αλλο έχουν δύσκολα να το αναγνωρίσουν για να το διορθώσουν ! Η αν εχει πολύ μεγάλη έκταση ! Και γενικός κοιτάνε χώρες οπως Ινδία Κίνα και λοιπές που είναι ο ποιο πολυ πληθυσμός και ποιο μεγάλη αγορά! Εμείς και γενικά η Ευρώπη είμαστε πολύ μικρό ποσοστό για αυτούς!
      Mi8 6/128 eu Black xiaomi.eu dev
    • Γενική Συζήτηση για το Mi 8 - Dipper

      Το 4g+ δεν έχει το κινητό ούτε θα έχει και δεν πρόκειται να γίνει. Το έχουμε πει τόσες φορές δεν υποστηρίζει τις συγκεκριμένες συχνότητες η τον συνδυασμό τούς..... Τέλος. Όσο και να το γράφεται δεν πρόκειται....
      Με το Netflix... Άλλο και αυτό τι μανία είναι αυτή αφού πρακτικά δεν θα καταλάβεις την διαφορά από 1080 σε 720....

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H komatoza έγραψε:

      Το 4g+ δεν έχει το κινητό ούτε θα έχει και δεν πρόκειται να γίνει. Το έχουμε πει τόσες φορές δεν υποστηρίζει τις συγκεκριμένες συχνότητες η τον συνδυασμό τούς..... Τέλος. Όσο και να το γράφεται δεν πρόκειται....
      Με το Netflix... Άλλο και αυτό τι μανία είναι αυτή αφού πρακτικά δεν θα καταλάβεις την διαφορά από 1080 σε 720....

      Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      εγω αυτα τα λεω προχειροδουλειές της xiaomi εαν θελει να μπει σοβαρα στον ανταγωνισμο των εταιριων πρεπει να ανεβει και software και hardware σε καμια περιπτωση το κινητο mi8 mi9 mi9tpro δεν ειναι flagship killer προχειροδουλιες ειναι της xiaomi αντιγραφοντας οτι βρει μπροστα της
      @papaflessas :)